3
Proiect didactic Clasa : a IV-a Propunător :Alexoae Mihaiela Aria curriculară : Limbă şi comunicare Disciplina : Citire-scriere-comunicare Subiectul : ”Iarna în pădure” Tipul : mixtă Scopul instructiv-educativ : exersarea exprimării orale; îmbogăţirea vocabularului elevilor; cultivarea sentimentului de dragoste faţă de anotimpul iarna şi faţă de animalele sălbatice. Obiective operaţionale : O 1 -să citească fluent, corect, cu accentul corespunzător, în ritm propriu lecţia; O 2 -să identifice cuvinte noi în text; O 3 -să construiască răspunsuri corecte, complete; O 4 -să emită păreri personale despre anotimpul iarna şi despre animalele din pădure; O 5 -să-şi exprime sentimentele, atitudinea faţă de animalele din pădure. Metode şi procedee : citirea explicativă, în lant, selectivă, pe roluri, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul, observaţia, explicaţia, munca cu manualul. Material didactic şi bibliografic : ”Metodica studierii limbii si literaturii române”, Ed. ASS, A.Ungureanu. Desfăşurarea lecţiei Secvenţe le lecţiei Strategie didactică/unitate de conţinut Modalităţ i de evaluare Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Moment organizat oric Stabilesc liniştea în sala declasă; solicit elevii să-şi pregătească caietele si cărţile necesare pentru lecţie. Elevii îşi pregătesc cele necesare pentru lecţie. Verificare; notarea absenţelor. Verificar ea cunoştinţ elor -Ce-am avut de învăţat pentru astăzi? Citirea integrală a lecţiei Solicit un elev să citească lecţia. Citirea în lanţ- solicit elevii să citească fiecare câte o propoziţie din lecţie. Citirea selectivă: -Citiţi propoziţia în care apare cuvântul:„geroase”! -Citiţi prop. în care apare …”Ninge” Elevul solicitat citeşte lecţia iar ceilalţi urmăresc cu atenţie. Elevii citesc lecţia în lanţ. Elevii caută acest cuvânt iar elevul solicitat citeşte întreaga propoziţie. Urmăresc/ ascult cu atenţie; corectez eventualele greşeli . Apreciez cu

iarnainpadure

Embed Size (px)

Citation preview

Proiect didactic

Proiect didactic

Clasa : a IV-a

Propuntor :Alexoae MihaielaAria curricular : Limb i comunicare

Disciplina : Citire-scriere-comunicare

Subiectul : Iarna n pdure

Tipul : mixtScopul instructiv-educativ : exersarea exprimrii orale; mbogirea vocabularului elevilor; cultivarea sentimentului de dragoste fa de anotimpul iarna i fa de animalele slbatice.

Obiective operaionale :

O1-s citeasc fluent, corect, cu accentul corespunztor, n ritm propriu lecia;

O2-s identifice cuvinte noi n text;

O3-s construiasc rspunsuri corecte, complete;

O4-s emit preri personale despre anotimpul iarna i despre animalele din pdure;O5-s-i exprime sentimentele, atitudinea fa de animalele din pdure.Metode i procedee : citirea explicativ, n lant, selectiv, pe roluri, demonstraia, conversaia, exerciiul, observaia, explicaia, munca cu manualul.

Material didactic i bibliografic : Metodica studierii limbii si literaturii romne, Ed. ASS, A.Ungureanu.

Desfurarea leciei

Secvenele lecieiStrategie didactic/unitate de coninutModaliti de evaluare

Activitatea nvtoruluiActivitatea elevilor

Moment organizatoricStabilesc linitea n sala declas; solicit elevii s-i pregteasc caietele si crile necesare pentru lecie.Elevii i pregtesc cele necesare pentru lecie.Verificare;

notarea absenelor.

Verificarea cunotinelor-Ce-am avut de nvat pentru astzi?

(Citirea integral a leciei

Solicit un elev s citeasc lecia.

(Citirea n lan- solicit elevii s citeasc fiecare cte o propoziie din lecie.

(Citirea selectiv:

-Citii propoziia n care apare cuvntul:geroase!

-Citii prop. n care apare cuvntul: ninge !

-Citii prop. n care apare cuvntul: bulgri !

-Citii prop. n care apare cuvntul : decembrie!

-Despre cine este vorba n lecie?

-Cum este acest anotimp?

-Cum este cerul?

-Cum sunt zilele i nopile?

-Care sunt lunile de iarn?

-Ce fac copiii?

-Care sunt jocurile preferate de copii n acest anotimp?Ninge

Elevul solicitat citete lecia iar ceilali urmresc cu atenie.

Elevii citesc lecia n lan.

Elevii caut acest cuvnt

iar elevul solicitat citete ntreaga propoziie.

Elevii rspund la ntrebrile adresate.Urmresc/ascult cu atenie; corectez eventualele greeli .

Apreciez cu calificative verbale rspunsurile.

Captarea ateniei-Copii, eu tiu c iarna este anotimpul vostru preferat i c ai dori s nu se mai termine niciodat, dar v-ai gndit la psrele i la animale?

-Ce fac psrelele iarna?

-Dar animalele domestice?

-Dar animalele din pdure?

-Care animale trec mai greu prin acest anotimp, cele domestice sau cele slbatice? Elevii rspund la ntrebrile adresate.Apreciez cu calificative verbale rspunsurile.

Anunarea leciei i a obiectivelor operaionaleAstzi la citire vom nva o lecie n care se vorbete despre animalele din pdure. Noi vom ncerca s descifrm textul, s-l citim, s desprim n silabe unele cuvinte, s formulm rspunsuri la ntrebri.

-Titlul leciei este Iarna n pdure. Scriu titlul pe tabl.Elevii ascult cu atenie.

Dirijarea nvriiVoi realiza citirea model a leciei.

-ncercai i voi s o citii n oapt!

Solicit fiecare elev s citeasc una-dou propoziii.

-Sunt cuvinte pe care nu le-ai neles?

Explic elevilor aceste cuvinte.

-Cine dorete s despart n silabe cuvntul vieuitoarele?

-Dar cuvntul scormonit ?

-Dar cuvntul rsufltoare ?

-Dar cuvntul nfometai ?

-Despre cine este vorba n lecie?

-Cum arat pdurea n anotimpul iarna ?

-Ce fac animalele ?Elevii urmresc cu atenie.

Elevii descifreaz textul n gnd.

Elevul solicitat citete iar ceilali l urmresc.

Elevul solicitat desparte cuvntul n silabe; l desprim toi n cor si apoi l scriem la tabl i pe caiete.

Elevii rspund la ntrebrile adresate.

Urmresc/ascult cu atenie; corectez eventualele greeli .

Apreciez cu calificative verbale rspunsurile.

Antrenez elevii n actul comunicrii corecte.

Fixarea cunotinelor-Ce lecie am nvat noi astzi?

Solicit un elev s realizeze citirea integral a leciei.

-Copii, v-am pregtit cteva propoziii lacunare iar voi va trebui s le completai!

(Iarna, lupii, umbl n (haite)

(Ursul doarme n(brlog).

(Vulpea st n (vizuin).Iarna n pdure.

Elevul solicitat citete lecia iar ceilali l urmresc cu atenie.

Elevii completeaz propoziiile lacunare.

Urmresc/ascult cu atenie; corectez eventualele greeli .

ncheierea activitii didacticeEvaluare globala; concluzii;

recomandri.Elevii particip la discuii

Aprecieri i observaii referitoare la participarea elevilor la lecie.

Notez 2-3 elevi