proiectdidactic_ghiocelul

Preview:

DESCRIPTION

Proiect didactic

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Educatoare: Grupa: Mijlocie

Categoria activitatii: Cunoaterea mediului

Mijloc de realizare: Observare

Tema: "Ghiocelul"

Tipul activitatii: predare nvareObiectiv fundamental : familiarizarea copiilor cu caracteristicile florii, modul de via , foloasele pe care le aduce n viaa oamenilor.

Obiective operationale:

a) cognitive:

oc1-s recunoasc ghiocelul;

oc2-s identifice prile componente i caracteristicile fiecrei pri;

o3-s descrie diferitele pri ale ghiocelului (rdacin, tulpin, floare);oc4-s neleag modul cum se dezvolt planta;

b) afective:

-s ocroteasc florile;

c) psihomotorii:- s se deplaseze la panou;

Strategii didactice:

Metode si procedee :observaia, explicaia, conversaia, exerciiul.

Mijloace de nvmnt: coulet cu ghiocei, plan reprezentnd un ghiocel ,imagini cu flori de primvar,joc puzzle, jetoane.Durata: 20 minute

Forma de organizare : frontal i individual

ETAPELE ACTIVITATIIOBACTIVITATEA EDUCATOAREIACTIVITATEA PRESCOLARILORSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

1. Moment organizatoric.-aeazarea msuelor i scunelelor cu ajutorul copiilor

-pregtirea materialul didactic

2. Captarea atentiei.-Dragi copii, azi n drum spre grdini, m-am ntlnit cu o florreas .-tii ce este o florreas?

-Florreasa avea un co plin de flori de primvar, frumos colorate i frumos mirositoare. De la ea am cumprat nite flori. Ca s aflm cum se numesc florile mi-a mai dat i o scrisoare. Citesc scrisoarea.

Clopoel, mititel, Cine sun lin din el? Nimeni! nimeni! numai vntul Clatinndu-l, legnndu-l cnd zpada se topete De sub ea el se zrete; E firav i mititel Si-are-o floare clopoel?

-Cine este?

-Cum se mai numesc ghioceii?

-o femeie care vinde flori.

Copiii sunt ateni.-ghiocelul.

- Ei se mai numesc i vestitorii primverii, pentru c sunt primele flori ce vestesc primvara.Conversaia

ghicitoareProblematizarea

Chestionare oral

3.Anuntarea temei i a obiectivelor.-Astzi, vom observa ghiocelul, vom fi ateni i vom descoperi prile componente ale plantei, culoarea, forma, cum se hrnete, cum trebuie ngrijit i la ce le putem noi s-l folosim.

4.Dirijarea invatarii

Oc2

Oc2

Oc2

Oc4Oc3Fiecare copil are pe msu un coule cu ghiocei acoperit. Descopr plana reprezentnt un ghiocel, de asemnea copiii descoper couleul lor n care fiecare are ghiocei.- Ce v place mai mult la ghiocei ? Ghiocelul este o floare ginga i firav, se rupe usor..

- Privii ghiocelul i spunei cum i ine floarea ? -Cu ce seamn?- Ce culoare are floarea?

- Din ce este format floarea?

- Cum sunt aezate petalele?

- Ce simim dac mirosim floarea?

Sinteza parial:Ghiocelul are o singur floare.Ea este format din trei petale albe unite sub forma unui clopoel si are miros plcut. Mai are petale franjurate albe, cu marginile verzi, aezate n interiorul florii i care formeaz un fel de tub. O frunz mic i verde, care protejeaz bobocul cnd iese din pmntul acoperit cu zpad- Cum este codia ghiocelului n partea de sus? Dar in continuare?- Ce culoare are codia?

-Ce form are codia ?

- Ce crete n partea de jos a codiei?

- Ce culoare are frunza?

- Cum este frunza ghiocelului?

Sinteza partial:

Codia ghiocelului se numete tulpina i este subire, delicat,de culoare verde i seamn cu un bastona.

Ghiocelul are dou frunze lungi,de culoare verde (numite si buctaria plantei) , care pornesc de la baza tulpinii aeriene. Ghioceii culei se pstreaz n vaze cu ap. Apa se schimb n fiecare zi. (se pun ghioceii n ap).

Art ghiocelul cu rdcin.

- rdcina crete n pmnt, este firoas i cu ea extrage din pmnt hrana i apa. Fixeaz planta n pmnt.

n bulb sau tulpina subteran se depoziteaz hrana (numit i cmara plantei).

Loc de cretere : n pduri, poieni, cultivat n grdina de flori sau n ghivece.Infloreste - din ianuarie i pn n martie; Sinteza final.

Pun un copil sa enumere prile componente ale ghiocelului.

Se vor prezenta copiilor flori naturale din care vor trebui sa aleaga ghioceii (brndue, ghiocei, toporai, lalele, zambile, narcise)

Copiii rspund.-Ghiocelul i ine floarea aplecat .-Ea seamna cu un clopoel.-Floarea are culoarea alb.

-Floarea este format din 3 petale.

..........Copiii sunt ateni.-Codia ghiocelului n partea de sus este subire i apoi mai groas.

-Ea are culoarea verde.

-Ea are form de bastona.

-In partea de jos a codiei cresc frunzele.

-Ea are culoarea verde .-...........subire.Copiii sunt ateni

surprizaConversaiaObservaiaExpunerea ConversaiaExpunereaExplicaia.Expunerea Chestionare oral

Chestionare oralApreciere verbal

5. Retentia si transferul de cunostinte.

Voi desfsura cu copiii un joc :Vestitorul primverii ....... (ghiocelul) a nflorit).Are o floare mic de culoare ....(alb) i cu ....(trei) petale, seamn cu un .....(clopoel). O codi lung i subire numit....(tulpin) de culoare ...(verde) care are .....(frunze) de culoare ....(verde). n pmnt se afl ...(bulbul) care pstraz ...(hrana) i acesta are nite musti numite ....(rdcin).Anun copiii c aceti ghiocei pe care i-am cumprat i vom sdi n curtea grdiniii .Copiii rspund .ExerciiulConversaia.Joc

6. Evaluarea.Oc1Oc2La msue, fiecare copil completeaz un puzzle.La panou copiii aeaz jetoane potrivite pentru a realiza o imagine cu ghiocei.PuzzleJetoane

Copiii completeaz puzzle-ul i panoul.

7. Incheierea activitiiSe fac aprecieri generale si individuale asupra modului cum au rspuns si s-au comportat copiii. Copiii primesc stimulente.Vor iei din sal interpretnd cntecul GhiocelulExerciiu de interpretare melodic.Aprecieri verbale