1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Preview:

Citation preview

1ο ΣενάριοΈνα παιχνίδι την ημέρα...

Επταμηνιτάκη Μαγδαληνή

1ο Δημοτικό Σχολείο Γαζίου

2015

Τάξη: Α΄ Δημοτικού

Θεματική ενότητα: Πολιτισμός

Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

■Μελέτη περιβάλλοντος■Ευέλικτη ζώνη■Γλώσσα■Εικάστικά

Σκοπός

■Είναι τα παιδιά να καταλάβουν ότι το σχολείο μπορεί να είναι διασκεδαστικό και ότι τα παιχνίδια μπορούν να μας διδάξουν πολλά.

Στόχοι

■ Να εξοικειωθούν με τη χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή.

■ Να έρθουν σε επαφή με παιχνίδια λογικής. ■ Να καλλιεργήσουν και να αναπτύξουν την

παρατηρητικότητα και την λογική σκέψη, καθώς και την φαντασία και την δημιουργικότητα, δεξιότητες απαραίτητες για τα μαθητικά τους χρόνια.

■ Να αναπτύξουν τον γραπτό περιγράφοντας με λίγα λόγια το λογισμικό και τον προφορικό λόγο μέσα από τη συζήτηση που θα ενθαρρύνω να γίνει μέσα στην τάξη

Λογισμικό■Πρόκειται για ένα διδακτικό παιχνίδι λογικής

που επιτυγχάνει να αναπτύξει δεξιότητες με παιγνιώδη τρόπο. Ένα διαδικτυακό λογισμικό που ακολουθεί τη κονστρουκτιβιστική θεωρία μάθησης.

Στόχος του παιχνιδιού

■να βρεις τρόπο να ποτίσεις τα λουλούδια και να τα κάνεις χαρούμενα.

■Κάνοντας αριστερό κλικ πάνω στα αναχώματα τα μετακινείς και επιτρέπεις να περάσει το νερό και να ποτιστούν τα λουλούδια.

■Στη συνέχεια εκτός από τα λουλούδια εμφανίζονται και νάνοι τους οποίους πρέπει να τους προστατέψεις βάζοντας αναχώματα.

Οργάνωση τάξης & απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή:

1η διδακτική ώρα: αίθουσα διδασκαλίας, παρουσίαση του λογισμικού.

2η διδακτική ώρα: εργαστήριο πληροφορικής, δυάδες (εταιρική ομαδοσυνεργατική μέθοδος)

3η διδακτική ώρα: αίθουσα διδασκαλίας, απολογισμός/ αξιολόγηση, ομάδες των 4.

■Φορητός υπολογιστής■Βιντεοπροβολέας■Πρόσβαση στο διαδίκτυο■Εργαστήριο πληροφορικής (10 σταθεροί η/υ)

Περιγραφή και αιτιολόγηση του σεναρίου:

■1η διδακτική ώρα:

Αφορμή: Μελέτη περιβάλλοντος «Τα παιχνίδια άλλοτε και σήμερα»

Συζήτηση για τα παιχνίδια που έπαιζαν τα παιδιά παλιότερα και εκείνα που παίζουν τα παιδιά σήμερα.

Παρουσίαση παιχνιδιού

Ώρα για παιχνίδι…

■Ένα παιδί αναλαμβάνει να ξεκινήσει το παιχνίδι και τα υπόλοιπα παρακολουθούν και περιμένουν να έρθει η σειρά τους για να

καθίσουν στον υπολογιστή. ■Επιλέγουμε επίπεδο (πίστα) και προχωράμε.

Το παιχνίδι αρχίζει και οι μαθητές πρέπει να

ανακαλύψουν μόνοι τους τι πρέπει να κάνουν.

2η Διδακτική ώρα:■Παιχνίδι για όλους στο εργαστήριο

πληροφορικής

3η Διδακτική ώρα:

■Δημιουργία ομάδων (4 μαθητές ανά ομάδα)■Συζήτηση για την εμπειρία μας στο

εργαστήρι■Συμπλήρωση του φύλλου εργασίας ομαδικά

Μέσα από αυτή τη διαδικασία τα παιδιά αναπτύσσουν τον προφορικό και τον γραπτό

λόγο, καθώς επίσης την φαντασία, την παρατηρητικότητα και τη συνδυαστική σκέψη.

Φύλλο εργασίας

Εφαρμογή στην τάξη

■Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και έδειξαν να το διασκεδάζουν. Συνεργάστηκαν όμορφα και κατάφεραν να προχωρήσουν το παιχνίδι αρκετά.

Όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει τις δυνάμεις του ΕΔΩ !!!