18
1 ο Σενάριο Ένα παιχνίδι την ημέρα... Επταμηνιτάκη Μαγδαληνή 1 ο Δημοτικό Σχολείο Γαζίου 2015

1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

1ο ΣενάριοΈνα παιχνίδι την ημέρα...

Επταμηνιτάκη Μαγδαληνή

1ο Δημοτικό Σχολείο Γαζίου

2015

Page 2: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Τάξη: Α΄ Δημοτικού

Θεματική ενότητα: Πολιτισμός

Page 3: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

■Μελέτη περιβάλλοντος■Ευέλικτη ζώνη■Γλώσσα■Εικάστικά

Page 4: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Σκοπός

■Είναι τα παιδιά να καταλάβουν ότι το σχολείο μπορεί να είναι διασκεδαστικό και ότι τα παιχνίδια μπορούν να μας διδάξουν πολλά.

Page 5: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Στόχοι

■ Να εξοικειωθούν με τη χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή.

■ Να έρθουν σε επαφή με παιχνίδια λογικής. ■ Να καλλιεργήσουν και να αναπτύξουν την

παρατηρητικότητα και την λογική σκέψη, καθώς και την φαντασία και την δημιουργικότητα, δεξιότητες απαραίτητες για τα μαθητικά τους χρόνια.

■ Να αναπτύξουν τον γραπτό περιγράφοντας με λίγα λόγια το λογισμικό και τον προφορικό λόγο μέσα από τη συζήτηση που θα ενθαρρύνω να γίνει μέσα στην τάξη

Page 6: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Λογισμικό■Πρόκειται για ένα διδακτικό παιχνίδι λογικής

που επιτυγχάνει να αναπτύξει δεξιότητες με παιγνιώδη τρόπο. Ένα διαδικτυακό λογισμικό που ακολουθεί τη κονστρουκτιβιστική θεωρία μάθησης.

Page 7: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Στόχος του παιχνιδιού

■να βρεις τρόπο να ποτίσεις τα λουλούδια και να τα κάνεις χαρούμενα.

Page 8: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

■Κάνοντας αριστερό κλικ πάνω στα αναχώματα τα μετακινείς και επιτρέπεις να περάσει το νερό και να ποτιστούν τα λουλούδια.

Page 9: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

■Στη συνέχεια εκτός από τα λουλούδια εμφανίζονται και νάνοι τους οποίους πρέπει να τους προστατέψεις βάζοντας αναχώματα.

Page 10: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Οργάνωση τάξης & απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή:

1η διδακτική ώρα: αίθουσα διδασκαλίας, παρουσίαση του λογισμικού.

2η διδακτική ώρα: εργαστήριο πληροφορικής, δυάδες (εταιρική ομαδοσυνεργατική μέθοδος)

3η διδακτική ώρα: αίθουσα διδασκαλίας, απολογισμός/ αξιολόγηση, ομάδες των 4.

■Φορητός υπολογιστής■Βιντεοπροβολέας■Πρόσβαση στο διαδίκτυο■Εργαστήριο πληροφορικής (10 σταθεροί η/υ)

Page 11: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Περιγραφή και αιτιολόγηση του σεναρίου:

■1η διδακτική ώρα:

Αφορμή: Μελέτη περιβάλλοντος «Τα παιχνίδια άλλοτε και σήμερα»

Συζήτηση για τα παιχνίδια που έπαιζαν τα παιδιά παλιότερα και εκείνα που παίζουν τα παιδιά σήμερα.

Παρουσίαση παιχνιδιού

Page 12: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Ώρα για παιχνίδι…

■Ένα παιδί αναλαμβάνει να ξεκινήσει το παιχνίδι και τα υπόλοιπα παρακολουθούν και περιμένουν να έρθει η σειρά τους για να

καθίσουν στον υπολογιστή. ■Επιλέγουμε επίπεδο (πίστα) και προχωράμε.

Page 13: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Το παιχνίδι αρχίζει και οι μαθητές πρέπει να

ανακαλύψουν μόνοι τους τι πρέπει να κάνουν.

Page 14: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

2η Διδακτική ώρα:■Παιχνίδι για όλους στο εργαστήριο

πληροφορικής

Page 15: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

3η Διδακτική ώρα:

■Δημιουργία ομάδων (4 μαθητές ανά ομάδα)■Συζήτηση για την εμπειρία μας στο

εργαστήρι■Συμπλήρωση του φύλλου εργασίας ομαδικά

Μέσα από αυτή τη διαδικασία τα παιδιά αναπτύσσουν τον προφορικό και τον γραπτό

λόγο, καθώς επίσης την φαντασία, την παρατηρητικότητα και τη συνδυαστική σκέψη.

Page 16: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Φύλλο εργασίας

Page 17: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Εφαρμογή στην τάξη

■Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και έδειξαν να το διασκεδάζουν. Συνεργάστηκαν όμορφα και κατάφεραν να προχωρήσουν το παιχνίδι αρκετά.

Page 18: 1ο σενάριο ένα παιχνίδι την ημέρα

Όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει τις δυνάμεις του ΕΔΩ !!!