17
Дата : 27.11.2013 рік Конкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему : (за підручником Віри Науменко) 1

Урок 34myronivka-sv.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок з... · Web viewКонкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему

  • Upload
    others

  • View
    8

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Урок 34myronivka-sv.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок з... · Web viewКонкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему

Дата : 27.11.2013 рік

Конкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему :

(за підручником Віри Науменко)

вчитель початкових класів Миронівської ЗШ I – II ст. Рак Любов Борисівна

1

Page 2: Урок 34myronivka-sv.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок з... · Web viewКонкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему

2013 рікТема уроку : Скринька українських народних казок.

,,Лисичка - сестричка’’ (за підручником Віри Науменко)

Мета: навчальна - учити учнів свідомо і виразно читати казку; розвивати вміння

виділяти в тексті ДІЙОВИХ осіб, давати їм характеристику;

розвивальна : оцінювати вчинки героя казки, розвивати вміння читати вибірково,

працювати в групах, парах, розвивати зв’язне мовлення, увагу, кмітливість,

мислення, пам’ять, уміння відтворювати зміст прочитаного; збагачувати словниковий

запас;

виховна : виховувати чесність, порядність, інтерес до читання казок.

Обладнання : ілюстрації про лисичку, комп’ютер з презентацією про цю тварину,

картки із завданням, схеми - таблиці з етапами казки,

папки для читання, таблиці для мовної розминки, картки для роботи в парах,

групах, презентація, схеми – таблиці, ноутбук з фізкультхвилинкою.

Тип уроку: урок – подорож, урок засвоєння нових знань.

Методи і прийоми: розгадування загадок, ,,Асоціативний кущ’’, групова

вправа ,,Тренінг. Давайте познайомимося. Піднеси настрій’’, ,,Мозковий

штурм’’, ,,Асоціативний кущ’’, робота в парах, робота з підручником, робота в

групах, самостійна робота з карткою.

План уроку: Розгадування загадки.1.Зупинка « Станція ,,Школа’’ .,,Аукціон знань’’.’’ ,,Мовна розминка’’. Перевірка д /з. Робота в парах, фронтальна, індивідуальна.2.Зупинка «Загадкова». Вправа «Очікування» , ,,Мікрофон’’.3.Зупинка « Казкова ». Інформація про лисичку з ,,Довідкової служби’’. ,,Асоціативний кущ’’.а) читання I частини казки вчителем;б)читання ,,ланцюжком’’.в) вибіркове читання

4.Зупинка « Театральна». Робота в групах 5.Зупинка «Кінцева». Презентація. Індивідуальна робота

Домашнє завдання

2

Page 3: Урок 34myronivka-sv.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок з... · Web viewКонкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему

Хід уроку

I.Організаційний момент

1. Привітання. Доброго ранку, доброго дня! Я вам бажаю здоров’я й добра. Любі діти, в наший клас завітали гості щирі. Привітаймо в добрий час. Гостей посмішкою й миром.Давайте їх привітаємо. (Діти кивають головами).- Кому дозволимо першими сісти ? (Дівчаткам)- Так, спочатку краса, а потім сила.2.Гра - тренінг ,, Давайте познайомимося”Мене звати Любов Борисівна, а вас як. Давайте візьмемось за руки і передамо частинку своєї душі своєму товаришу, давайте усміхнемось один одному і побажаємо доброго настрою. (Якщо у когось настрій сумний, невеселий, всі діти ,,піднімають”настрій товаришеві з допомогою лагідних слів, жестів).3. Намалюйте на смайликах усмішку.

II.Актуалізація опорних знань.

Наш девіз : ,,Хто багато читає, той багато знає’’- Отже у нас урок читання. - Діти а ви любите казки ? (Так). Отже ми сьогодні знову

вирушимо в подорож до країни Казок? Проведемо гру ,,Комп’ютер’’. Надрукуйте, будь ласка, пальцем назву країни. Наприклад. Країна Казок.

Казка – це чарівна країна, де добро завжди перемагає зло.Казок країна чарівна,У гості й вас чека вона.Отож часу не гайтеУ подорож рушайте.

- Так країну ми вибрали, а тепер потрібно обрати транспорт, на якому ми вирушимо.

3

Page 4: Урок 34myronivka-sv.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок з... · Web viewКонкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему

Відгадайте мою загадку.

Залізні подружкиТримаються за руки,Одна подружка з трубою.Тягне всіх за собою.

- Ось наш веселий потяг. Ми будемо зупинятися на таких станціях:1. Станція ,,Школа’’ .,,Аукціон знань’’. ,,Мовна розминка’’

Увага! Увага! Наш казковий потяг вирушає від станції ,,Школа’’ до станції ,,Країни казок’’.- Отже збираємося в дорогу. Не забудьте ви, діти, покласти у свої валізки розум, спостережливість, кмітливість, увагу, а також знання, пригадати все, що ви знаєте?

Щоб ми гарно читали проведемо ,,Мовну розминку’’.а).Мовні ігри та забави.Вітерець у лісі – ш – ш- шПовзе вуж у траві – с- с- сПрилетів жук – ж – ж –жЗаспівав комарик – з – з – зПрилетів птах – шух – шух – шухЗапихкав їжачок – пих – пих- пих.

б). Дихальні вправи.- Як плаче немовля ? (У – а!)- Як мама колише дитину ? ( А –а!)- Як тато забиває цвях? ( Тук – тук!)- Як каже бабуся внукові замазурі? ( А – я, я – й!)- Як сопе дідусь, коли заснув, читаючи газету?

в). Робота над скоромовкою Темп – нормальний, повільний, повільніший, швидкий.Запитала мишка мишку:- Ти чого погризла книжку?Мишка їй відповідала:- Їжі іншої не мала.г).Гра «Додай літеру» Слова спокійно жили в книжці,

4

Page 5: Урок 34myronivka-sv.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок з... · Web viewКонкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему

В яку вдалось пробратись мишці. Вона початки відкусила, У себе в нірці схоронила.(Л)_исичка, (к) _урочка, (к)_ ачечка, (п)_ір'ячко, (х)_востик.

д). Розчитування за складовою таблицею ( в папках) і окремо на таблиці.,,Біг по доріжці’’ ( читання в парах).

БорБанкБарсБинт

ВізВіскВілВік

ГрамГістьГолГерб

ДушДімДеньДвері

ЖирЖукЖмутЖердь

ЗубЗубрЗвукЗал

КіньКущКлючКрай

ЛакЛистЛевЛов

МакМирМедМідь

НіжНульНюхНиз

ПортПолкПлачПерст

ЦентрЦвітЦвяхЦирк

СільСлухСнігСветр

ШумШальШарфШість

ФільмФаршФронтФлот

- Отже, лисичка це тварина, то знайдіть ще назви тварин в таблиці?

(Їх шість : барс, віл, зубр, кінь, лев, жук).

е) Читання слів в комп’ютері. Гра ,,Сонечко’’. Складіть декілька слів.III. Перевірка домашнього завдання.

1.Робота в парі. Гра «Обличчям до обличчя»Діти повертаються обличчям одне до одного і по черзі переказують казку ,,Колобок’’ за схемами.

2. Робота по картках індивідуально.

Тест, 2 клас по темі ,,Народні казки’’1.Автором українських народних казок є:а) авторб) народ.

2.Казка - це …

5

Page 6: Урок 34myronivka-sv.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок з... · Web viewКонкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему

а) пісня, за допомогою якої присипляють дитину;б) розповідний твір про вигаданих осіб та події, іноді за участю фантастичних сил;в) стислий опис предметів і явищ, за якими їх треба впізнати, відгадати.

3. В якій послідовності з’являються далі герої казки ,, Колобок’’ ?Дід ,баба , колобок , ______________ … __________ … ____________ …_____________ .

IV. Мотивація навчальної діяльності і повідомлення теми і мети уроку.

II. Станція ,, Загадкова’’1. Гра ,,Упізнай казкового героя’’.- Хто є головний герой казки, яку ми будемо читати сьогодні ви дізнаєтесь, коли відшукаєте слово, яке сховалося? Ми сьогодні згадували цього казкового героя ?- Які ви знаєте види казок? ( Чарівні, про тварин, побутові).

Чарівні : ,,Кривенька качечка’’, ,,Летючий корабель’’, ,,Яйце – райце’’´…Про тварин: ,,Коза - Дереза’’. ,,Солом’яний бичок’’, ,,Хиртий півень’’, ,,Рукавичка’’, ,,Колобок’’ …Побутові : ,.Ріпка’’, ,,Дідова дочка і бабина дочка’’, ,,Мудра дівчина’’В 2 класі – про тварин читаємо, в 3 – чарівні, в 4 – побутові.

- До якого виду відноситься наша казка, як ви думаєте? (Про тварин).А Л И С И Ч К А С С К

• Хвіст рудий, а кінчик білий, Я рибалка дуже вміла. Свіжу рибу так люблю, Що хвостом її ловлю. (Лисиця) .

6

казки

чарівні про тварин побутові

Page 7: Урок 34myronivka-sv.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок з... · Web viewКонкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему

2.Вправа ,,Очікування’’ Метод ,, Мікрофон’’. Прогнозування.- Що ви чекаєте від уроку ? - Як ви вважаєте, чого навчить вас цей урок?

- Продовжте речення. Я на цьому уроці … (діти відповідають в ,,мікрофон’’ одним словом).

Цей урок буде (яким?) …- Отже, ми будемо активними, уважними, сміливими,

працьовитими, веселими, дружніми.Урок буде цікавим, яскравим, приємним, пізнавальним.

- Для чого ми будемо вивчати цю тему? ( Щоб більше знати українських казок).

III. станція ,,Казкова’’

Y.Усвідомлення знань, умінь, навичок.1. Інформація про лисичку.Конкурс « Відгадай казкового героя»Лисичка. Я - Лисичка, я - сестричка. Хитрувати маю звичку. Загубила свою казку. Підкажіть мені, будь ласка.Отже, в яких згаданих в конкурсі казках зустрічається Лисичка – сестричка? ( «Колобок», «Рукавичка», ,,Лисичка – сестричка і вовк – панібрат’’, ,,Лисичка’’ , ,,Лисичка та Їжак’’ ,, Лисичка і глечик’’, ,,Лисичка І журавель’’ ). Прийшла вона із довгим віником На бесіду з нашим півником. Схопила півня на обід Та й замела мітлою слід. (казка ,,Котик і Півник’’).

Лисичка-сестричка — це одна з найулюбленіших героїнь українських народних-казок. Про неї складено багато

7

Page 8: Урок 34myronivka-sv.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок з... · Web viewКонкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему

дитячих пісень. Послухайте одну з них. Учні слухають пісню лисички з дитячої опери М. Лисенка «Коза-Дереза».- Про лисичку люблять писати поети ?

Я лисичка, я сестричка,Не сиджу без діла.Я гусяток паслаПолювати ходила.А тепер мені в неділюТреба відпочити.Свою хату гарнесенькоТреба прикрасити.А щоб краща, а щоб кращаБула в мене хаткаПіти треба у гайочокКвіточок нарвати.

Вірш – загадка.Хто у нас така гарненька, Білогруда та раденька?Миші, зайці, не баріться, Бо вполює вас ЛИСИЦЯ!Вчора зайців не знайшла –Підкралася до села …...Щось не чуть «ку-ку-рі-ку» У бабусі в курнику...

Мабуть лисичка з’їла півника.

- Продовжте речення. Технологія ,,Асоціативний кущ’’.Лисиця — руда… (хитра, хижа, спритна, підступна, пишнохвоста, білогруда…)Інформація ,,Довідкової служби’’

- Послухайте інформацію ,,довідкової служби’’ про лисичку за таким планом?

- Який зовнішній вигляд ?- Де живуть ?- Чим живляться ?- Яку користь приносять ?

8

Page 9: Урок 34myronivka-sv.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок з... · Web viewКонкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему

1 учень. Лисиця – звір, хижак. Довжина тіла 60 – 90 см. Гостра морда, пухнастий хвіст, яким вона користується як кермом. Хутро руде.

2 учень. Влітку лисиця живе в глибокій норі, а взимку ховається в густих хащах чагарнику. У лисиці дуже розвинений нюх і слух, за їх допомогою вона відшукує харчі. Вона живиться мишами, гризунами, молодими зайцями, птахами.

3 учень. Лисиця – мисливський звір, її хутро дуже цінне. Як хижак лисиця знищує багато шкідливих гризунів і тим самим зберігає врожай зернових культур.

Сьогодні ми почнемо читати українську народну казку «Лисичка - сестричка».ФізкультхвилинкаYI.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу1.Виразне читання першої частини казки вчителем (с. 38-39)- Хто головний герой казки?- Діти, а якими словами починаються казки?

Як починаються казки? Якими словами? За давніх часів … В однім селі … Був собі … Були собі дід та баба … Були собі …

9

Казка

Зачин

Дія

Дійові особи

Розв’язка Кінцівка (підсумок)

Page 10: Урок 34myronivka-sv.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок з... · Web viewКонкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему

Було собі …Кінцівка

Всі вони зажили щасливо … І з тих пір вони жили, не тужили …

І стали вони жити – поживати і добра наживати

2.Словникова роботаУкрала близькобіжить низеньковклонилася нишкомвмилася біленькопереночую раненько- На які питання відповідають ці слова?3.Читання слів «луною» за вчителем.- На які питання відповідають слова першого стовпчика? другого?4.Читання казки учнями «ланцюжком».Гра ,.Дуель’’. Робота в групах.- Поставте запитання одна група другій.

- Прослідкуйте, що вдалося вкрасти лисичці? (Спочатку курочку).Зарядка для очей.- Настав час відпочити вашим очам. Погляньте на чорний кружечок, переведіть погляд на білий, потім на червоний. А тепер у зворотному напрямку. Погойдаємося на гойдалці.

Подолаємо вершини ,,гірського хребта’’.

5.Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання- Що вдалося вкрасти лисичці?- Куди лисичка попросилася переночувати?- Як вона вмовляла господарів?- Які слова добирала?

10

Page 11: Урок 34myronivka-sv.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок з... · Web viewКонкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему

- Що зробила лисичка вночі?- Кого вона звинуватила в зникненні курочки?- Що почала вимагати у хазяїна?

IY. Станція ,,Театральна’’

6.Читання казки за особами.7. Переказ казки учнями.- Так завершилася перша пригода Лисички Далі в казці з'являються нові герої, усе повторюється. Продовжте розповідь за схемою, уміщеною на першому форзаці підручника.

- Чи в повному обсязі надруковано казку в підручнику?- Яка частина відсутня? Розкажіть її.

Фізкультхвилинка. Хто там вже втомився, І наліво похилився, Треба нам негайно встати. Фізкультхвилинку розпочати.

Встало вранці ясне сонце.Зазирнуло у віконце.Ми до нього потяглисяЗа промінчики взялися.

Будемо дружно присідатиСонечко розвеселяти.Встали, сіли, встали, сіли.Бачте, як розвеселили.

Стало сонце танцюватиНас до танцю припрошатиНумо разом, нумо всі.Потанцюймо по росі.Відпочивши дружно враз,Приступив до праці клас.

Хвилинка відпочинку.

11

Page 12: Урок 34myronivka-sv.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок з... · Web viewКонкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему

- А зараз давайте оживимо нашого героя, адже коли ви малюєте, тоді ви також потрапляєте в казку. Домалюйте хвіст лисиці. Молодці ! Впоралися з завданням, запам’ятали зовнішній вигляд нашої героїні.

7.Ознайомлення учнів з художнім прийомом «повтор»- Далі, як і в попередніх казках, усе повторюється. Такий художній прийом називають повтором. Продовжте розповідь за малюнками, уміщеними на першому форзаці підручника.8.Розповідання учнями продовження казки за малюнками, уміщеними на першому форзаці підручника.

YII. Узагальнення матеріалу.1. Творча робота. Робота в парі.- Доберіть слова, що римуються.

Лисичка – сестричка по лісу ходила.Лисичка курятинки з’їсти … ( хотіла).

Та тільки лисичка до ферми добралась,Всі кури й курчата в курник … (поховались).2. Бесіда- Чого вчить нас ця казка ? ( Не бути хитрим, не обманювати, а бути добрими, як люди, що приютили лисицю).Казка – вигадка, та в ній щось повчальне розумій.

3. Підсумок. Презентація про казку.Y. станція ,, Кінцева’’

YIII. Підсумок уроку1.Бесіда.- З якою казкою ознайомилися на сьогоднішньому уроці?2. Самоаналіз роботи.Гра ,,Розмова по телефону” ( Роздаються іграшкові мобільні телефони, і вони запитують один одного про вивчену тему на уроці. Наприклад, Доброго дня, Павло ! Я був хворий, тому не був у школі. Скажи, будь ласка, яку тему вивчили на уроці ?Що ти дізнався нового ? … Дякую, що мені розповів. До побачення).3. оцінювання

12

Page 13: Урок 34myronivka-sv.edukit.kr.ua/Files/downloads/Урок з... · Web viewКонкурсний урок з літературного читання в 2 класі на тему

- Виберіть фішку згідно якої ви працювали на уроці. Як ви себе оціните ?

Я зумів …Я навчився (лась) …Оцінювання учнів. Самоаналіз.- Що вдалося ? Що ні ?- Хто є головною героїнею казки?- Як потрапити в країну Казок ? ( Ходити в бібліотеку і брати казки, або читати в домашній бібліотеці ).

Любі хлопчики й дівчатка !Закінчується наш урок!А вам хочу побажати -Казок багато прочитати.

А вам я хочу побажати, щоб ніколиНе лишав вас світ казковий.Щоб ми з вами радо зустрічалисьІ завжди щиро усміхались.

YIII. Домашнє завданняПереказувати першу пригоду лисички та розповідати казку за малюнками, уміщеними на першому форзаці підручника.

Література :1. О.Я. Савченко. Методика читання у початкових класах. Київ / Освіта/

2007 р. ст..117 – 155.2. Н.О. Ковальчук. Усі уроки літературного читання. Харків / Основа/ 2013

р. ст. 60-62.3. Бібліотека ,,Шкільного світу’’. Київ / Шкільний світ. 2007 р.4. Віра Науменко. Літературне читання, 2 клас. Київ /Генеза/ 2012 р. ст..38 -

41.5. Журнал ,,Початкова школа’’ № 7, 2012 р. ст.. 29-30., № 9 2012 ст. 22 -23.

13