30
План – конспект уроку для 4-го класу на тему «Материки землі.» План – конспект

Конспект комбінованих уроків

  • Upload
    -

  • View
    1.254

  • Download
    3

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Конспект комбінованих уроків

План – конспект уроку для 4-го класу на тему

«Материки землі.»

План – конспектКомбінований урокКлас 4 Дата: 25.11.10Номер уроку 11Тема: Материки землі

Мета:Навчальна:

Page 2: Конспект комбінованих уроків

закріпити знання про карту півкуль; ознайомити учнів з поняттям «материки»; навчити дітей орієнтуватися на карті; збагачувати словниковий запас дітей; вивчити назви материків і їх місцезнаходження; визначити на якому материку знаходиться наша держава; сформувати уявлення про, природні умови, особливості рослинного та

тваринного світу материків;Розвивальна:

розвивати пізнавальний інтерес; уміння самостійно працювати з додатковою літературою; розвивати прагнення примножувати природні багацтва; сприяти розвитку пам’яті; удосконалювати вміння спостережливості; розвивати просторові уявлення; розвивати вміння висловлювати свої думки;

Виховна: виховувати любов до природи; формувати бережливе ставлення до шкільного приладдя; виховувати любов до рідної землі; виховання бережного ставлення до природних багацтв; виховувати спостережливість

Обладнання:Фізична карта півкуль, глобус, фізична карта України, карта світу,

ілюстрації та слайди на тему «Материки землі», тести; підручник з природознавства; Байбара Т.М., Бібік Н.М., Я і Україна: Підручник для 4 класу. – Форум, 2005. – 175с.; Будна Н. О., Майхрук М.І., Рябова С.І., Я і Україна Зошит з природознавства 4 клас: Тернопіль, навчальна книга – Богдан, 2009.; Вартабедян Л.В., Голінщик Ж.А., Я і Україна (Громадянська освіта. Природознавство). 4 клас. Інтерактивні форми роботи на уроці. – Тернопіль: Видавництво «Богдан», 2010.; Діптан Н.В., Назаренко А.А., Я і Україна (Громадянська освіта. Природознавство). 4 клас. Плани – конспекти уроків. –Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2005.; Ільченко В.Р., Гуз К.Ж.,Ільченко О.Г., Я і Україна. Довкілля. Підручник для 4 класу; Зошит з друкованою основою.

План-урокуI. Організаційний момент.II. Хвилинка спостереження

- За неживою природою;- За живою природою;- Народні прикмети, прислів’я, приказки, загадки,вірші, пісні;

III. Перевірка домашнього завданняВаріант 1.

- Фронтальна бесіда;Варіант 2.

Page 3: Конспект комбінованих уроків

- Робота з картками;Варіант 3

- Тести (1 – 2 варіант);IV. Актуалізація опорних знань

Варіант 1- Розгадування кросворда;

Варіант 2- Загадки;

Варіант 3- Ребуси;

V. Повідомлення теми та завдань урокуVI. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

1. Бесіда на повторення вивченого матеріалу;2. Робота в зошиті з друкованою основою;3. Робота з визначенням;4. Бесіда (1 – 2 учні повторюють визначення);5. Робота з картою;6. Розповідь про назви материків;7. Бесіда на закріплення матеріалу;8. Робота в зошиті з друкованою основою;

Фізкультхвилинка9. Робота з картою;10.Розповідь вчителя про материк Євразію;11.Бесіда на закріплення матеріалу;12.Робота в зошиті з друкованою основою;13.Робота з картою;14.Розповідь про Африку;15.Бесіда на закріплення;16.Робота в зошиті з друкованою основою;17.Робота з картою;18.Розповідь про місцезнаходження нашої країни;19.Бесіда на закріплення матеріалу;20.Робота в зошиті з друкованою основою;

VII. Узагальнення та систематизація знаньВаріант 1.

- Фронтальне опитування;Варіант 2

- Робота з підручником;Варіант 3

- Дати відповідь на запитання карток;Варіант 4

- Дидактична гра «Сонечко»;Варіант 5

- Практична робота з картою півкуль;VIII. Підведення підсумківIX. Повідомлення домашнього завдання

- Робота з підручником;

Page 4: Конспект комбінованих уроків

- Робота з зошитом з друкованою основою;- Спостереження за природою;- Творча робота;

Хід уроку.I. Організаційний момент.

II. Хвилинка спостереження1. За неживою природою:

- Яка висота сонця над горизонтом восени? (Сонце вже нижче над горизонтом ніж влітку);

- Яка тривалість дня і ночі в цю пору? (День стає коротшим за ніч. Ніч довшає.);

- Як залежить tC від тривалості дня і ночі восени? (Температура починає спадати);

- Який сьогодні стан неба?- Чи був вітер, коли ви йшли у школу? Який його напрям?- Чи виглядає з-за хмар сонце?- Яка температура повітря?- Що сьогодні ви помітили цікавого?

2. За живою природою:- Які зміни відбулися у рослинному світі? (Опадає листя з дерев. На

деяких взагалі опало.);- Які зміни спостерігаються у тваринному світі? (Тваринки готуються

до зими. Комашки ховаються під кору дерев.)- Яка діяльність людей у цю пору? (Орють поля, розвозять гній,

прибирають подвір’я і будинки.)3. Народні прикмети, прислів’я, приказки, загадки,вірші, пісні.

Загадки:1. Виснуть хмари низько, низько

Опустили пасма коси.Всюди мокро, всюди – слизькоХодить краєм нашим... (Осінь)

2. Що буває, як небо ридає. (Дощ)3. Без крил летять, без ніг біжать, без води пливуть. (Хмари)4. Голі поля, мокне земля дощ поливає,

Коли це буває? (Восени).5. У садках, гаях блукає,

Жовті шати одягає, Золотисту стелить постіль, Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)

Прислів’я та приказки:1. Листопад – не лютий, проте спитає, чи вдягнутий та взутий.2. Жовтень хоч і холодний, але листопад і його перехолодить.3. Восени і в горобця є питло.4. Прийшла покрова – сиди, чумак, дома.5. Восени і горобець багатий.6. Восени ложка води, а цебер грязі.

Page 5: Конспект комбінованих уроків

Народні прикмети:1. Тепла осінь – на довгу зиму.2. Багато жолудів – на холодну зиму і врожайне літо.3. З’явилися опеньки – скінчилося літо.4. Червоний місяць – на вітер, блідий – на дощ.5. Пізній гриб – пізній сніг.

Вірш.Вже брами літа замиває осінь

Задощило. Захлюпало. Серпень випустив серп.Цвіркуни й перепілочки

Припинили концерт.

Чорногуз поклонивсяЛугом і садами:

Відлітаючи в АфрикуПакував чемодан.

Де ж ти літо поділося,Куди подалось?

Осінь ось, Вона осінь.

Осінь брами твої замикала вночіПогубила у небі журавлині ключі.

III. Перевірка домашнього завданняВаріант 1.Фронтальна бесіда

1) Чим відрізняється план і карта?(План і карта відрізняються розмірами території, яку зображують; величиною масштабів; вказівкою сторін горизонту; різними умовними знаками зображуваних об’єктів.)

2) Назвати всі умовні лінії глобуса. Що вони позначають? (Екватор, меридіани, паралелі.Меридіани – проведені згори вниз лінії на глобусі, що з’єднують Північний і Південний полюси, вказують напрям північ – південь. Меридіан поділяє глобус на дві півкулі – східну і західну. Лінії, проведені зліва направо, називають паралелями, вони вказують напрям схід – захід.Екватор – це умовна лінія, паралель, що знаходиться на однаковій відстані від полюсів. Екватор розділяє землю на дві півкулі – Північну і Південну.)

3) Яким кольором на глобусі чи карті зображують сушу? (Зеленим, коричневим, жовтим)

4) Що називається географічною картою?(Географічна карта – це зменшене зображення на якій-небудь площині окремих частин земної поверхні або всієї земної кулі.)

Варіант 2.Робота з картками

Page 6: Конспект комбінованих уроків

1 картка.1. Чому, що менший масштаб, то менше об’єктів на карті?2. Який масштаб більший, а який – менший?

А) 1см – 100м;Б) 1см – 150км;В) 1см – 1000м;Г) 1см – 250км. 2 картка.

1. Чим відрізняється карта від плану місцевості? Написати відмінності.2. Меридіани вказують напрям:

А) захід – схід;Б) північ – південь;В) схід – захід;3 картка.

1. Допиши речення. Географічна карта – це …2. Лінії проведені зліва направо, називаються:

А) меридіанами;Б) паралелями;В) екватором;4 картка.

1. Чому не завжди зручно користуватися глобусом?2. Який масштаб використовується на карті півкуль?

А) 1см : 14000км;Б) 1см : 70км;В) 1см : 40км;5 картка.

1. Які карти називають фізичними?2. Водні простори на карті позначають:

А) зеленим кольором;Б) коричневим кольором;В) блакитними кольорами;6 картка.

1. Як зображують основні сторони горизонту на карті?2. Як називається умовна лінія, що знаходиться на однаковій відстані від

полюсів?А) меридіан;Б) паралель;В) екватор;

Варіант 3Тести (1 варіант)

1. Як називається умовна лінія, що знаходиться на одноковій відстані від полюсів?А) екватор;Б) меридіан;В) паралель;

2. Водні простори на карті позначаються:А) зеленим кольором;

Page 7: Конспект комбінованих уроків

Б) блакитним кольором;В) коричневим кольором;

3. Яка умовна лінія розділяє Землю на дві півкулі Північну і Південну?А) полюс;Б) меридіан;В) екватор;

4. Який масштаб використовується на карті півкуль?А) 1см : 14000км;Б) 1см : 70км;В) 1см : 40км;

5. Лінії проведені зліва направо називаються:А) паралелі;Б) меридіани;В) екватор;

6. Зменшене у багато разів зображення всієї земної кулі або її окремих частин, називається:А) географічна карта;Б) глобус;В) модель Сонця;

7. Картою півкуль називають:А) зображення всієї земної кулі;Б) зображення частин глобуса;В) зображення суші;

8. Яким кольором позначається суша на глобусі і карті?А) синім та блакитним;Б) жовтим, зеленим та коричневим;В) сірим;

9. Що таке глобус?А) іграшка;Б) модель Землі;В) м’яч для гри;

10.Де на глобусі знаходиться північний полюс?А) зверху;Б) знизу;В) посередині;

Тести (2 варіант).1. Глобус – це:

А) модель Землі;Б) модель Сонця;В) модель Юпітера;

2. Великі географічні об’єкти на глобусі:А) мають певну схожість із справжніми формами поверхні Місяця;Б) мають певну схожість із справжніми формами поверхні Землі;В) мають повну схожість із справжніми формами поверхні Землі;

3. Лінії на глобусі, які з’єднують Південний і Північний полюси і проведені згори вниз називають:А) меридіанами;

Page 8: Конспект комбінованих уроків

Б) паралелями;В) допоміжними екваторами;

4. Лінії, накреслені подібно до екватора через певну відстань називають:А) меридіанами;Б) паралелями;В) допоміжними осями;

5. Паралелі і меридіани – це :А) уявні лінії;Б) реальні лінії на поверхні Землі;В) паралелі – уявні лінії, а меридіани – реальні;

6. Паралель показує напрям:А) захід – схід;Б) північ – південь;В) захід – південь;

7. Меридіан показує напрям:А) захід – схід;Б) північ – південь;В) захід – південь;

8. Географічна карта – цеА) зменшене у багато разів зображення половини земної кулі та її окремих частин.Б) збільшене у багато разів зображення всієї земної кулі або її окремих частин;В) зменшене у багато разів зображення всієї земної кулі або її окремих частин.

9. Сушу на карти півкуль позначають:А) однаковими кольорами;Б) різними кольорами;В) однаковим відтінком;

10. Карти, на яких умовно зображується земна поверхня, називається:А) фізичними;Б) політичними;В) картами природних зон;

IV. Актуалізація опорних знаньВаріант 1

Розгадування кросвордаЩо дізнатися, з якою картою працюватимемо на уроці, розгадайте кросворд. Запитання до кросворда;1.За допомогою якого приладу можна орієнтуватися?(Компас.)2.Що показує, у скільки разів зменшено або збільшено територію?(Масштаб)3.Уявна лінія на глобусі чи на карті, яка вказує напрям північ – південь і з’єднує Північний і Південний полюси. (Меридіан)

1.

2.

3.

Page 9: Конспект комбінованих уроків

4.

5.

6.

7.

8. 9.

10.

11.

12.

4.Простір землі, який можна охопити оком.(Горизонт)5.Зображення на папір вигляду предмета зверху.(План)6.Одна із основних сторін горизонту.(Південь)7.Яку форму має Земля?(Кулі)8.Скільки полюсів має Земля?(Два)9.Уявна лінія, що поділяє земну кулю на дві однакові півкулі.(Екватор)10.Модель Землі.(Глобус)11.Як ще по-іншому називають глобус.(Куля)12.Уявна лінія, що вказує напрям захід – схід.(Паралель)(Слова по вертикалі – «Карта півкуль»)Варіант 2.

Загадки.1. В зеленім лісі побував

Якийсь художник – і поволіДерева перефарбувавУ золотисто-жовтий колір…(Осінь)

2. Видно край, а до нього не дійдеш…(Горизонт)3. Держави без людей, міста без будівель, ліси без дерев, моря без води. Що

це?...(Географічна карта)

Варіант 3.Ребуси.

(Осінь)

Page 10: Конспект комбінованих уроків

(Гриби)

(Опеньки)

V. Повідомлення теми та завдань уроку- Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку: «Материки землі»(тема повинна

бути чітко оголошена і записана на дошці).Завданнями нашого уроку є:

- З’ясувати з чим зручніше працювати з картою чи з глобусом? Чому?- Скільки є материків, і які їх назви?- З яких частин складається материк Євразія?

- Який материк одночасно міститься в Західній і Східній півкулях?- На якому материку знаходиться наша країна?

VI. Сприймання та усвідомлення нового матеріалуБесіда на повторення вивченого матеріалу:

- Про що ви вивчили на попередньому уроці? (Про глобус і карту)- Давайте повторимо що називається картою?(учені пригадує

визначення)- Що називається глобусом?(діти говорять визначення глобус)- З чим зручніше працювати? (з картою)- Запишіть відповідь у зошиті.

Робота в зошиті з друкованою основою;1.З чим зручніше працювати – з картою чи з глобусом? Чому?

(Працювати з глобусом не дуже зручно. Тому, все що зображено на глобусі переносять на карту, нею набагато зручніше користуватися. )Робота з визначенням:

Page 11: Конспект комбінованих уроків

Материки – це великі ділянки суходолу, оточені з усіх сторін водою.Бесіда (1 – 2 учні повторюють визначення)Робота з картою:Розповідь про назви материків (фізична карта півкуль,):

На землі є шість материків: Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія і Антарктида. Материки відрізняються між собою за розмірами, формами земної поверхні, природою.Бесіда на закріплення матеріалу:

- Скільки є материків?(шість)- Назвати усі материки.( Євразія, Африка, Північна Америка, Південна

Америка, Австралія і Антарктида)- Чим відрізняються материки між собою?( розмірами, формами земної

поверхні, природою)- 2-3 учні показують на карті місцезнаходження материків;- Запишіть відповідь на 2 завдання зошита.

Робота в зошиті з друкованою основою;2.Скільки є материків? Запиши їх назви.( є шість материків: Євразія,

Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія і Антарктида.)Фізкультхвилинка.

Трава низенька-низенька.Дерева високі-високі.Вітер дерева колише-гойдає,То вправо , то вліво нахиляє, то вперед ,то назад, то вниз пригинає.Птахи летять-відлітають, А учні тихенько за парти сідають.

Робота з картою:Розповідь вчителя про материк Євразію(фізична карта півкуль):

Євразія — найбільший материк Землі. Він складається з двох частин: Європи й Азії. Умовна межа між ними проходить уздовж Уральських гір, по Каспійському, Азовському і Чорному морях, потім через протоки Босфор і Дарданелли, Мармурове море до Середземного моря.

Євразія знаходиться у північній півкулі, тому на її території є всі теплові пояси: холодний, помірний, жаркий, а також вона розміщується у Західній та Східній півкулях одночасно. Це спричиняє наявність різноманітного клімату і багатство різновидів живої природи. Євразія омивається всіма чотирма океанами планети.

Тваринний і рослинний світ Євразії багатий і різноманітний. Тут ростуть ялини, сосни, дубу, каштани, кипариси та магнолії. У лісах, степах, тайзі та тундрі живуть бурі та білі ведмеді, олені, вовки. На півдні континенту мешкають слони, тигри, крокодили.

В Євразії знаходиться Байкал – найглибше озеро світу, а також найменше море – Мармурове та наймілкіше – Азовське.

Бесіда на закріплення матеріалу:- Який материк найбільший?(Євразія)- З яких двох частин він складається? (Європи та Азії)

Page 12: Конспект комбінованих уроків

- Розкажіть як проходить умовна лінія між ними?( уздовж Уральських гір, по Каспійському, Азовському і Чорному морях, потім через протоки Босфор і Дарданелли, Мармурове море до Середземного моря.)

- Які тварини живуть на цьому континенті?( бурі та білі ведмеді, олені, вовки, слони, тигри, крокодили)

- 2-3 учні показують на карті материк Євразію;- Дайте відповідь на завдання №3 в зошиті з друкованою основою.

Робота в зошиті з друкованою основою;3.З яких частин складається материк Євразія?(з Азії і Європи)Робота з картою:Розповідь про Африку(Фізична карта півкуль, зображення Африки)

Африка – другий за розміром материк землі. Він весь лежить у жаркому поясі. Тут є пекучі пустелі, густі тропічні ліси і вкриті травою рівнини. Населення Африки – це люди різних народностей. У саванах, пустелях і тропічних джунглях живуть зебри, антилопи, жирафи, леви, горили, мавпи. В Африці знаходиться найжаркіше місце на Землі – пустеля Сахара, яку перетинає найдовша річка на планеті – Ніл. Так як і Євразія Африка міститься в Західній і Східній півкулях. Через ці два материки проходить початковий меридіан, який ділить землю на Західну і Східну півкулі.

Бесіда на закріплення:- Який материк лежить у жаркому поясі?(Африка)- Які тварини живуть на цьому континенті?( зебри, антилопи, жирафи,

леви, горили, мавпи)- У яких півкулях міститься материк Африка?( в Західній і Східній

півкулях)- 2-3 учні показують на карті материк Африка;- Запишіть відповідь в зошиті на 4 завдання

Робота в зошиті з друкованою основою;4.Який материк одночасно міститься в Західній і Східній півкулях?(Африка і Євразія)Робота з картою:Розповідь про місцезнаходження нашої країни (карта світу, карта Європи, ):

Як ми уже знаємо найбільшим материком землі є Євразія. Складається він із двох частин Європи та Азії. Саме на Європейській частині Євразії знаходиться наша країна. Україна розташована в центрально-східній частині Європи. Її територія лежить у помірних широтах Північної півкулі приблизно між 44’ і 52’пн. ш., на схід від Гринвіцького меридіану – між 22’ і 40’ сх. Д.

Бесіда на закріплення матеріалу:- То на якому материку знаходиться наша країна?(Євразія)- В якій частині Євразії вона розміщується?(Європі)- 2-3 учні показують на карті місцезнаходження нашої країни;- Запишіть відповідь у зошит (завдання №5)

Робота в зошиті з друкованою основою;5.На якому материку знаходиться наша країна?(на Європейській

частині Євразії)

Page 13: Конспект комбінованих уроків

VII. Узагальнення і систематизація знаньВаріант 1.

Фронтальне опитування.- Що таке материк?- Скільки є материків на Землі? Назвіть їх- Який материк найбільший?- Який материк складається з двох частин?- З яких частин складається материк Євразія?- У якій півкулі він знаходиться?- На якому материку знаходиться наша країна?

Варіант 2Робота з підручником.

- Опрацювати статтю «Які материки є на землі» ст.95 – 99 . Дати відповідь на запитання до статті.

Варіант 3Дати відповідь на запитання карток.

- Картка 11.Скільки материків на планеті Земля?А) 5;Б) 4;В) 6;2.У західній півкулі Землі знаходяться материки…А) Євразія;Б) Антарктида;В) Північна Америка;Г) Південна Америка;

Відповіді: В;Б,В,Г;Картка 2

1.Який материк складається з двох частин?А) Африка;Б) Австралія;В) Євразія;Г) Антарктида;2.найбільший материк – це…А) Африка;Б) Євразія;В) Північна Америка;Г) Антарктида;

Відповіді: В; Б;Картка 3

1.Який материк розташований у північній та південній півкулях?А) Північна Америка;Б) Африка;В) Антарктида;Г) Австралія;2.Який материк омивається всіма океанами?А) Австралія;

Page 14: Конспект комбінованих уроків

Б) Антарктида;В) Південна Америка;Г) Африка;Д) Євразія;Е) Північна Америка;

Відповіді: Б; Д;Карта 4

1.Материк, на якому знаходиться Південний полюсА) Євразія;Б) Антарктида;В) Австралія;2.На якому материку знаходиться наша країна?А) Африка;Б) Південна Америка;В) Євразія;

Відповіді: Б; В;Карта 5

1.На якій півкулі знаходиться материк Євразія.А) Західній;Б) Південній;В) Східний;Г) На Західній і Східній;2.Чим відрізняється материки між собою?А) за розмірами;Б) за формами земної поверхні;В) природою;Г) оточені з усіх боків водою;

Відповідь: Г; А, Б, В;Карта 6

1.Який материк є батьківщиною картоплі?А) Африка;Б) Південна Америка;В) Північна Америка;2.Який материк найменший і найсухіший?А) Америка Північна;Б) Євразія;В) Африка;Г) Австралія;

Відповідь: Б; Г;Варіант 4

Дидактична гра «Сонечко»Запишіть назви материків, і тоді засяє Сонце – центр сонячної

системи. У мірі того ,як заповнюється, «промінчики», учні розповідають відомості по даному материку. (Відповідь: Євразія, Африка, Антарктида, Північна або Південна Америка).

Page 15: Конспект комбінованих уроків

Варіант 5Практична робота з картою півкуль

Скільки материків на нашій планеті? Назвіть і покажіть їх. На якому материку живемо ми ? Покажіть його. На якій півкулі знаходиться Австралія, покажи її на карті. Які материки знаходяться на Західній півкулі? Покажіть їх кордони.

VIII. Підведення підсумків.Оцінюємо роботу класу на уроці, а також роботу чергових, які ведуть календар

погоди і чергують у класі. Оголошую оцінки, коментуючи їх.IX. Повідомлення домашнього завдання.

Робота з підручником: с. 95 – 99. Дати відповідь на запитання після статті;Робота з зошитом з друкованою основою: заповнити таблицю за тиждень по

спостереженню за природою;Спостереження за природою: провести спостереження за змінами у

тваринному і рослинному середовищі, а також за працею людей;Творча робота: здійснити уявну подорож по одному з материків Землі за

планом (у зошиті з друкованою основою, с.26, завд.6)

Що називають "Уманським дивом"? Урок з курсу "Я і Україна. Громадянська освіта" 4 клас

Тема. Що називають «Уманським дивом»? Мета:   продовжувати знайомство з культурною спадщиною українського народу, дати поняття про ландшафтний парк;ознайомити учнів з історією виникнення та значенням національного дендрологічного парку «Софіївка», познайомити з окремими сюжетами давньогрецького поетичного епосу, покладеного в основу побудови парку;

розвивати допитливість, спостережливість, естетичні смаки;виховувати патріотичні почуття. Обладнання: телевізор, DVD-плеєр, диски (документальний фільм «Софіївка», слайди-фото учнів), гографічна карта, ілюстрації (рослини, тварини парку),

Page 16: Конспект комбінованих уроків

путівник парку на кожну парту, тести для учнів,  аркуші, фломастери для роботи груп, іграшковий мікрофон, чисті аркуші для самооцінки.     Підготовча робота до уроку:   проектна діяльність груп учнів класу      («Істориків», «Географів», «Мовознавців», «Біологів», «Екскурсоводів») 

Хід уроку: 

І. Організація учнів до роботи на уроці.(0,5 хв.) ІІ. Актуалізація опорних знань. (1 хв.)-         Над якою темою ми з вами працюємо?-         Що відносимо до культурної спадщини?-         Де зберігаються пам’ятки культури?-         Для чого? ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку. (1 хв.)-         Сьогодні ми з вами ознайомимося ще з однією пам’яткою культури нашого краю, здійснимо заочну подорож до райського куточка – заповідного місця, яке відоме кожному українцеві і де, хоча б раз у житті, побував кожен, яке називають «уманським дивом» - «Софіївкою».     Ми з’ясуємо:1.     Де знаходиться?2.     Як виникла?3.     Чому має таку назву?4.     Що охороняється?5.     Які «дива» можна побачити?6.     Чи причетний кожен із нас до збереження цієї спадщини? (Інтерв’ю) І\/. Презентація роботи груп: (7 хв.)1.     Географи2.     Історики3.     Мовознавці4.     Біологи5.     Екскурсоводи (після читання статті підручника) 1.Географи               Місто Умань знаходиться в лісостеповій природній зоні, в Черкаській області, що являється північним  сусідом нашої Кіровоградщини. Одне з районних центрів Черкащини.               Розташоване  у злитті річок Кам'янки та Уманки (басейн Південного Бугу).     Кінцевий пункт залізничної гілки від лінії Вапнярка – Черкаси.     Тут проходять шосейні дороги на Київ, Кіровоград, Черкаси, Вінницю, Одесу.     Близько 77 тис. жителів.             Головні галузі промисловості: машино- і приладобудування оптико-механічного та театрального обладнання, харчові  (птахокомбінат, консервний, і

Page 17: Конспект комбінованих уроків

інші заводи); вітамінний завод; легка (швейна, взуттєва, художніх виробів фабрики). Виробництво будівельних матеріалів.             Умань  – значний культурний центр області. В місті є сільськогосподарський, педагогічний інститути; технікум механізації сільського господарства, педагогічне, медичне, музичне училища. Краєзнавчий музей. 2.Історики Перша письмова згадка про селище на річці Уманка датується 1609 роком. Але археологічні розкопки показали, що близько 5 тисяч років тому тут жили землеробські племена, а слов’янські поселення існували ще на початку ХІІ століття. Історики вважають, що в той час містечко звалось Ладичин і його не раз руйнували, тому цей район називали Уманська пустеля.Згодом тут хазяйнували Литва і Польща, а сама Умань дісталася магнату графу Калиновському, а з 1726 по 1832 рік належала Потоцьким. Потоцький  тут спорудив католицькі школи, монастир, фортецю і славнозвісний шедевр садово-паркового мистецтва – парк «Софіївка». Нині його площа становить близько 170 га.  Це видатний витвір кінця Х\/ІІІ – початку ХІХ століття – поема з каменю, води, зелені, архітектурних споруд і скульптур. Місце для будівництва парку було вибрано дуже вдало: невеликий струмок, здавна прозваний Багном (пізніше річка Кам'янка), столітні дуби, яруги і природні джерела кришталево чистої води, нагромадження кам'яних брил. З 1796 по 1802 роки копали ставки, підземну річку, споруджували водоспади і водограї, прокладали алеї, переносили велетенські гранітні брили, створювали з граніту та гіпсу художні прикраси для архітектурних споруд.В парку висаджували дерева місцевих порід і екзотичні рослини, завезені з різних країн світу. Прикрасили сад мармуровими статуями грецьких богів та богинь, філософів та поетів, виготовленими скульпторами Італії. Уманські умільці створили в долині свою невеличку Елладу, батьківщину красуні дружини Потоцького.Автором проекту, головним митцем і керівником будівництва парку був призначений талановитий польський військовий інженер Людвіг Метцель.Багато безіменних трударів позбулося біля цього «чуда» здоров'я і життя. Імена їхні невідомі. Вічна їм слава й шана, нашим талановитим предкам, за їх геніальне творіння. Парк не вдалося завершити за первісним планом, він переходив від одного господаря до іншого. Після смерті Станіслава і Софії Потоцьких парк успадкував їх син Олександр. В 1831 році володіння Потоцьких були конфісковані і передані Київській казенній палаті, а з 1836 по 1859 роки парк підпорядковується управлінню військових поселень, яке розпочало в ньому реставраційні й відновлювальні роботи. За цей період збудовано багато архітектурних споруд і об'єктів (башти при входах у сад, павільйон Флори,

Page 18: Конспект комбінованих уроків

Рожевий павільйон, обладнана тераса муз, вставлено чавунного змія на фонтані). В цей період Софіївка називається Царициним садом. В 1859 році парк перейшов на утримання Головного училища садівництва Росії. Під керівництвом відомого вченого В. Шашкевича в «Софіївці» значно збагатилася колекція рідкісних екзотичних рослин.В 1919 році парк стали називати Садом III Інтернаціоналу.З 1955 року парк підпорядковується Академії наук України.В лютому 2004 року указом Президента України «Софіївці» надається статус Національної установи і відтепер вона називається Національний дендрологічний парк «Софіївка » Національної Академії Наук України. 3. Мовознавці        1. – Сьогодні ми з вами зустрінемося з поняттям «ландшафтний парк»             «Ландшафт» (нім.) – загальний вид місцевості.2. Дендро…3. Національний парк  (із енциклопедії)4. Цитати відомих мандрівників. « Хто не бачив « Софіївки », той не має повної уяви про те, як мистецтво впливає на природу. Каміння й вода – ось її багатство… зайдеш, не вийшов би вічно: усе прекрасно… Скрізь видно геній смаку…», так писав, зачарований неповторною красою саду, російський мандрівник І. Долгорукий Першим, і до того ж високохудожнім описом парку була поема «Софіївка» Станіслава Трембецького, класика польської поезії. Мабуть, поет був присутнім на урочистому відкритті парку в 1802 році. Вона являла собою короткий поетичний путівник по парку і послужила зразком плану для наступних путівників.     В «Замітках і спогадах російської мандрівниці…» О. Шишкіна, відвідавши уманський сад, пише, що він являє собою «…диво дивне: ні в казці сказати, ні пером описати… не віриться, що все це справа рук людських…» 4. Біологи 1) Рослинний світ «Софіївки»Місцева флора представлена 420 видами рослин, із них – дерев 33, кущів – 42 і трав’янистих рослин – 345. З початку створення парку і до нашого часу було завезено і посаджено 438 видів дерев і кущів та 130 видів трав’янистих рослин. Наука, яка займається вивченням дерев’яної рослинності, називається дендрологією. А так, як парк став місцем зібрання і вивчення рослин із різних куточків світу, то він дістав назву дендрологічного парку. Більшість дерев було посаджено в 1799 році.   Туя, серебриста тополя, осика, верба плакуча, липа, каштан, граб, бук, клен, ясен, сосна кримська, кедр, модрина, ялина, тюльпанове дерево, магнолія, шовковиця, дерева з Північної та Південої Америки, Далекого Сходу…

Page 19: Конспект комбінованих уроків

Із кущів - ялівець, ліщина, черемха, ожина, бузок, барбарис, тис ягідний з Карпат і ін.Травянисті рослини з найвіддаленіших куточків світу, в тому числі і квіти з Китаю, Японії, великі групи троянд, папороті, лишайники… 2) Тваринний світ «Софіївки»Його можна тут побачити і почути.За час тривалого існування парку багато звірів і птахів загинуло, багато покинули парк. А зараз тваринний світ парку суттєво зменшився. Якщо в кінці позаминулого (ХІХ століття) вчені нараховували в околицях Умані більше 230 видів птахів на протязі року, то зараз їх всього біля 80 видів. Практично зникли хижі та болотні птахи. Але тваринний світ парку порівняно багатший, ніж  оточуючих околиць.      Заходять до парку лисиці та куниці. Живуть їжаки, ласки, що полюють на лісових мишей, кроти, землерийки, кажани, ящірки.     На березі можна побачити ондатру, водяного щура, черепаху болотну.     В ставках водяться карасі, щуки, окуні і навіть в’юни.     Із птахів найчастіше можна бачити та почути сову, синичку, снігура, омелюха, дрозда, трясогузку, зяблика, щиглика, солов’я, зозулю, іволгу, ластівку, мухоловку. Із декоративних птахів живуть лебеді шипуни, чорні лебеді з Австралії, качки з Центральної Америки. -         Саме любов надихнула закоханого графа на своєрідний подвиг – він зібрав кошти, і серед вигорілих степів та балок, серед хаотичного нагромадження скель почалося будівництво парку в античному стилі.-         Що означає слово античний?«Античний»  (лат.) – давньогрецький або давньоримський. \/. Перегляд уривка з документального фільму «Софіївка» ( 10 хв. )- Уважно дивіться і слухайте розповідь. Будемо писати тести.- Чи таким ви уявляли або бачили парк? (Перевірка вражень) \/І. Робота з підручником. (4 хв.)- Давайте порівняємо наші враження і спостереження з думками науковців.Самостійна робота учнів. Читання з помітками.Перевірка результату читання.- Що нового дізналися  про парк з наукової статті? - Наші екскурсоводи запрошують вас у подорож по парку.5. Екскурсоводи. (Презентація роботи групи – коментування фотографій-слайдів) (4 хв.)Робота в парах: знаходити в путівнику місце, про яке говорить «екскурсовод»- Що собою являє путівник, що лежить перед вами? (план місцевості)

Page 20: Конспект комбінованих уроків

-         Кожний куточок парку овіяний міфами і легендами стародавньої Греції та Риму, пов'язаний з переказами та романтичними історіями про сімейне життя Потоцьких. З якого боку не зайдеш до парку, він скрізь прекрасний!

Page 21: Конспект комбінованих уроків

(Презентація фотографій з коментарем учнів)  1.                Вхід до парку. Я знаходжуся біля входу до парку. Скрізь клумби з квітами. Багато троянд.  2.                Грот Скілли. Я знаходжуся в гроті Скілли. За легендою це місце перебування страшної діви, у якої 6 голів і 12 лап. Вона хапала моряків , що пропливали поруч і жерла їх. Колись вона була прекрасною дівчиною. Але відганяла від себе всіх женихів. Відігнала і сина морського бога. Той звернувся до ворожки. А вона перетворила красуню на чудовисько…   3.Грот Поліфема. Ми знаходимося біля гроту Поліфема. Легенда розповідає, що в пошуках їжі та води Одісей із супутниками опинився на березі острова циклопів. В печеру одного з них, Поліфема і занесло моряків. Одноокий велетень хотів поласувати чужоземцями. Але хитрий Одісей обдурив його: позбавив єдиного ока Поліфема і з друзями втік з печери. 4.     Амур. Ми знаходимося біля статуї Амура. Амур - бог любові в стародавньому Римі.  5.                Грот Фетіди  зі статуєю Венери.  Ми знаходимося біля гроту Фетіди  6.                Площа зборів. Звідси відкривається чудовий краєвид на площу Зборів.За античних часів всі питання вирішувалися спільно, людьми, які збиралися у визначеному місці.   7.                Портерний амфітеатр. Ми знаходимося біля портерного амфітеатру. До амфітеатру ходили в стародавні й Греції чи Римі для перегляду вистав. Споруджували його у вигляді «сходинок», щоб всім глядачам було зручно. 8.                 «Сімейне дерево»   9.                Дерево в парку  .  10.           Грот Каліпсо. Я знаходжуся в гроті Каліпсо. 11.           Водограй Змія. Ми з татом знаходимося біля фонтана Змія.За легендою, коли греки приносили жертву богам перед війною, виповз величезний Змій і

Page 22: Конспект комбінованих уроків

швидко поліз на дерево. А там в гнізді з мамою сиділо 8 пташенят. Змій з’їв їх усіх і скам’янів.  Це бог Зевс так покарав Змія. - Статуя Змія б’є фонтаном до 18 м заввишки. Цікаво, що водограй видно з будь-якого куточка центральної частини парку. -         Ми закінчили з вами подорож по парку разом з нашими екскурсоводами.-         В кого виникли питання до них?-         Хто хоче щось додати  про побачене чи почуте? \/ІІ. Тести (Самоперевірка – за карткою на дошці, самооцінка: 1 бал за 1 правильно виконане завдання) (3 хв.) 1.     Де знаходиться «Софіївка»?      а) в Кіровоградській області             б) в Черкаській області              в) інше 2.     Хто був ініціатором будівництва парку?а) граф Потоцький              б) військовий інженер Людвіг Метцель   в) інше 3.     Кому він присвятив і подарував  парк?а) своєму народу     б) жителям свого міста             в) своїй дружині 4.     Чим являється зараз Софіївський парк?а) витвором мистецтва                           б) заповідником в) національним дендрологічним  парком \/ІІІ. Інтерв’ю (2 хв.) (Мікрофон)- Чи причетний кожен з нас до збереження цієї унікальної національної пам’ятки? ІХ. Робота в групах (5 хв.)   (Взаємооцінка)-         В кого виникло бажання поїхати в Умань?- Уявіть, що вам пропонують створити групу для поїздки на екскурсію в Софіївку. Треба створити рекламу, щоб ідеєю поїздки захопилися всі, кому ви будете це пропонувати. (Рекламою може бути  плакат, ілюстрація, розповідь, твір, вірш та ін.)  Х. Підсумок уроку.(1 хв.) Оцінювання-         Що нового дізналися на уроці? Про що ще хотіли б дізнатися?-         Піднесіть руки, хто за урок має бали середнього рівня.-         Піднесіть руки, хто за урок має бали  достатнього рівня.-         Піднесіть руки, хто за урок має бали високого рівня. ХІ. Домашнє завдання (0,5 хв.)      1. Прочитати статтю підручника. Скласти питання до автора.                            2. Творче завдання: твори, вірші, кросворди, малюнки до теми (високий рівень)