11
PRO PUNĂTOR

0 1 Proiect Emotii Si Comportamenyte

Embed Size (px)

DESCRIPTION

doc

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

PROPUNTOR

23 IanuariE 2014ARIA CURRICULAR: Consiliere i orientareDISCIPLINA: Dezvoltare personalUNITATEA TEMATIC: n lumea necuvnttoarelor SUBIECTUL: Emoii i comportamenteTIPUL LECIEI: consolidarea cunotinelorDURATA: 35 minute + 15 minute activitate recreativCOMPETENE SPECIFICE: DP:1.1. Identificarea unor trsturi personale elementare;2.1. Recunoaterea emoiilor de baz n situaii simple, familiare;

CLR:2.2. Transmiterea unor informaii referitoare la sine i la universul apropiat, prin mesaje scurte;

AVAP:

2.2. Exprimarea ideilor i tririlor personale, n aplicaii simple, specifice artelor vizuale.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1 s identifice emoiile n funcie de indicii nonverbali; O2 s asocieze o etichet verbal expresiei emoionale;

O3 s identifice propriile emoii n diverse situaii;

O4 s simbolizeze grafic o bucurie sau o tristee; RESURSE:

a) Procedurale: conversaia, expunerea, explicaia, exerciiul, jocul didactic;b) Materiale: calendarul naturii, plane, imagini din poveti, cutie, bileele, foi, creioane, carioci, 4 baloane, cartonae cu emoticoanec) Organizatorice: frontal, individualFORME DE EVALUARE: observare sistematic;

apreciere verbal;

BIBLIOGRAFIE: Programa colar pentru clasa pregtitoare aprobat de MEN, nr. 3418/19.03.2013; Suport de curs Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii mici, MECTS, 2012;

Alexandra Mantea, Clara Ruse, Claudia Matache - Dezvoltare personal, clasa pregtitoare, Editura Delta Cart Educaional - PitetiOb.

op.ETAPELE LECIEI (dozare)DESFURAREA LECIEIRESURSEEvaluare

materialeproceduraleorganizatorice

1. Moment organizatoric

(10 min.)Pregtirea materialelor necesare pentru desfurarea leciei.Elevii sunt aezai n semicerc pe covor pentru ntlnirea de diminea:

joc de intrat n atmosfer

prezena, identificarea zilei, precizarea datei, meteo, mesajul zileicalendarul naturiiconversaiafrontalobservare sistematic

O1O2

2. Captarea ateniei(5 min.)Se prezint la tabl 3 imagini (Anexa 1)n care un copil hrnete o pisic, alta n care mngie pisica i a treia n care trage pisica de coad. Se formuleaz enunuri pe baza imaginilor prezentate i se discut despre setimentele pe care le provoac fiecare imagine elevilor. Elevii vor desena n colul fiecrei imagini un simbol potrivit emoiei sugerate.3 imaginiconversaiaexerciiulfrontalaprecierea verbal

3. Anunarea temei i enunarea obiectivelor(1 min.)Se anun tema leciei (Emoii i comportamente - Denumirea emoiilor trite de personaje date n diferite situaii) i se enun o parte dintre obiective.expunereafrontal

O1O2

4.Dirijarea consolidrii cunotinelor(15 min.)ntr-un plic se afl mai multe plane ilustrnd secvene din diverse poveti cunoscute (Anexa 2). Elevii vor scoate din plic planele pe rnd, vor recunoate povetile din care fac parte, vor povesti pe scurt momentele ilustrate i vor stabili cu ajutorul altor colegi ce emoii a trit fiecare personaj ilustrat. Ex. Cei trei purcelui veseli cnd se jucau toat vara fr nicio grij, speriai cnd lupul drma csua; Capra cu trei iezi capra vesel la plecare gndindu-se c iezii sunt asculttori, trist la ntoarcere Fata babei i fata moneagului fata babeisperiat de ceea ce gsete n cufrul ales, fata moneagului vesel c i bucur tatl.plicplaneconversaiaexplicaia

exerciiulfrontalobservare sistematicaprecierea verbal

O3O45. Obinerea performanelor(5 min.)Jocul " Cutiua cu surprize "Se solicit copiilor s extrag dintr-o cutiu un bileel (este redat o fa bucuroas sau trist). Pe rnd, fiecare copil i va exprima verbal o bucurie sau o suprare, apoi o vor simboliza grafic prin desen. Desenele astfel realizate vor fi expuse pe dou plane reprezentativecutiebileele

foi, creioane, carioci

2 planeconversaia,

explicaia, jocul didactic

frontalindividualobservare sistematic

O1O2

O36. Activitate n completare

(12 min.)Joc: Balonae vesele i triste

Pe 4 baloane umflate n prealabil sunt desenate cele 4 fee ce exprim diferite stri: bucurie, tristee, furie, mirare. Baloanele sunt aruncate n aer, iar elevii care le prind trebuie s identifice strile emoionale i s confere etichete verbale acestor stri.

Joc cu emoticoaneElevii vor avea pe msue cartonae cu emoticoane. La citirea unor propoziii acetia vor trebui s ridice cartonaul cu emoia corespunztoare situaiei.Ex. - Ai primit cadou un tort de ciocolat. - Ai czut i te doare foarte tare piciorul. - V serbai ziua de natere ntr-un loc de joac. - Doamna nvtoare i d multe fie de lucru.

- Mine mergei n excursie la munte.baloane

cartonae cu emoticoaneconversaia,

explicaia, jocul didactic conversaia,expicaia,

exerciiul

jocul

frontal

individual

frontalobservare sistematic aprecierea verbal

6. Aprecieri i concluzii(2 min.)Se fac aprecieri globale i individuale cu caracter motivant privind participarea elevilor la lecie.conversaiafrontal

individualaprecierea verbal

ANEXA 1

ANEXA 2