9
GRUP ŞCOLAR TEHNIC BAIA MARE CATEDRA DE LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ PROF. MĂRIEŞ ADORA PROIECT DIDACTIC I. Date generale: Data: Clasa a 12-a C, (ruta progresivă) profilul:Tehnician în industria alimentară Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: Alexandru Lăpuşneanul , de Costache Negruzzi - caracterizarea personajului Unitatea: Perioada modernă.Curente culturale/literare în secolul al XIX-lea- începutul secolului al XX-lea. Romantismul; Tipul lecţiei: mixtă- caracterizare de personaj Competenţe generale: Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare; Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale/literare; Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare. Competenţe specifice: Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate ; Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de lectură; Identificarea şi explicarea relaţiilor dintre opera literară studiată şi contextul cultural în care a apărut aceasta. Competenţe de referinţă: să prezinte rezumativ geneza scrierii, apariţia, perspectiva narativă, structura compoziţională, motto-urile capitolelor; să prezinte într-o scurtă compoziţie derularea imaginilor din capitolul al III-lea al nuvelei; să caracterizeze personajul Alexandru Lăpuşneanul şi să precizeze modalităţile de caracterizare a unui personaj literar şi pe cele utilizate în cazul personajului Alexandru Lăpuşneanul în mod special; să încadreze personajul literar într-o anumită zodie, în funcţie de dominantele caracterologice.

0 Plan de Lectie Alexandru Lapusneanul

  • Upload
    condrea

  • View
    240

  • Download
    24

Embed Size (px)

DESCRIPTION

pentru elevi

Citation preview

Page 1: 0 Plan de Lectie Alexandru Lapusneanul

GRUP ŞCOLAR TEHNIC BAIA MARECATEDRA DE LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂPROF. MĂRIEŞ ADORA

PROIECT DIDACTIC

I. Date generale:

Data: Clasa a 12-a C, (ruta progresivă) profilul:Tehnician în industria alimentarăObiectul: Limba şi literatura românăSubiectul: Alexandru Lăpuşneanul , de Costache Negruzzi - caracterizarea personajului Unitatea: Perioada modernă.Curente culturale/literare în secolul al XIX-lea- începutul secolului al XX-lea. Romantismul;Tipul lecţiei: mixtă- caracterizare de personajCompetenţe generale:

Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare;

Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale/literare; Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

Competenţe specifice: Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate ; Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de lectură; Identificarea şi explicarea relaţiilor dintre opera literară studiată şi contextul cultural în care

a apărut aceasta.Competenţe de referinţă:

să prezinte rezumativ geneza scrierii, apariţia, perspectiva narativă, structura compoziţională, motto-urile capitolelor;

să prezinte într-o scurtă compoziţie derularea imaginilor din capitolul al III-lea al nuvelei; să caracterizeze personajul Alexandru Lăpuşneanul şi să precizeze modalităţile de

caracterizare a unui personaj literar şi pe cele utilizate în cazul personajului Alexandru Lăpuşneanul în mod special;

să încadreze personajul literar într-o anumită zodie, în funcţie de dominantele caracterologice.

Metode didactice: conversaţia euristică, desenele, explicaţia, învăţarea prin descoperire, analiza de text, activitatea frontală, utilizarea fişelor de lucru, prezentarea power-point, vizionarea unor secvenţe de film, metoda horoscopului;Materialul didactic:- fişele de lucru;- materialul power-point;- secvenţe de film.Resurse materiale: laptop, videoproiector, fişe de lucru, planşă de polistiren.Material bibliografic:

***Costache Negruzzi interpretat de... Editura Eminescu, Bucureşti, 1981; ***Dicţionar analitic de opere literare româneşti, Editura Didactică şi Pedagogică,

Bucureşti, 1998; Antonescu, Georgeta, Alexandru Lăpuşneanul, Editura Dacia, Cluj Napoca, 2001; Brânzei, Gheorghe, Limba şi literatura română. Repere metodice pentru învăţământul

primar, gimnazial şi liceal, Editura Alfa, Piatra Neamţ, 2005; Ivănuş, Dumitru, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Editura

Cartea nouă, Craiova, 1997;

Page 2: 0 Plan de Lectie Alexandru Lapusneanul

Leonte, Liviu, Costache Negruzzi, Editura. Minerva, Bucureşti, 1980; Lovinescu, Eugen, Costache Negruzzi, Viaţa şi opera, Editura Eminescu, Bucureşti, 1981; Parfene, Constantin, Analize şi interpretări literare, Editura Junimea, Iaşi, 1991; Parfene, Constantin, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu,

Editura Polirom, Iaşi, 1999.

II. Momentele scenariului didactic:

1) Organizarea clasei pentru oră: salutul, prezenţa, pregătirea cărţilor a caietelor şi a celor necesare pentru oră.

2) Verificarea cunoştinţelor dobândite din lecţia anterioară; verificarea temei pentru acasă: prin activitate frontală vor fi verificate cunoştinţele elevilor dobândite din lecţia anterioară (geneza scrierii Alexandru Lăpuşneanul, apariţia nuvelei, structura compoziţională). Profesorul verifică tema pentru acasă:"Imaginaţi-vă că sunteţi operatorul unui film, ce are drept scenariu textul capitolului al III-lea al nuvelei lui Costache Negruzzi. Realizaţi desene prin care să ilustraţi, derularea imaginilor înregistrate de "ochiul" aparatului de filmat. Identificaţi planurile acţiunii urmărite aproape simultan de narator." ( Anexa 1) Elevii vor prezenta tema pentru acasă.

3) Captarea atenţiei. Profesorul va preciza că imaginea lui Lăpuşneanu, personaj creat de Costache Negruzzi, nu se poate suprapune datelor oferite de istorie şi desigur că nici nu se recomandă din punctul de vedere al cerinţelor impuse de o operă beletristică.

4) Pregătirea clasei pentru oră: Profesorul va propune elevilor vizionarea unei scurte prezentări power-point, în care să îl descopere pe Alexandru Lăpuşneanu- domnitor al Moldovei, personalitate marcantă a istoriei noastre medievale.. Elevii urmăresc prezentarea power point.

5) Anunţarea subiectului lecţiei şi a competenţelor de referinţă. Profesorul anunţă titlul lecţiei şi îl scrie pe tablă: Alexandru Lăpuşneanul de Costache Negruzzi - caracterizarea personajului.

6) Sarcini de învăţare: Având în vedere că textul a fost lecturat şi elevii cunosc subiectul, activitatea de învăţare va fi dirijată spre clasificarea personajelor din nuvelă, în funcţie de rolul pe care îl au în economia textului: a. principal, romantic, excepţional: Alexandru Lăpuşneanul;b. secundare: doamna Ruxandra, vornicul Moţoc;c. episodice: Spancioc, Stroici, mitropolitul Teofan;d. colectiv: mulţimea.Personajul Alexandru Lăpuşneanul este:

personajul principal al nuvelei; înfăţişat în evoluţia sa (este prezent în toate episoadele nuvelei); personaj exepţional, construit în spiritul esteticii romantice; prezentat prin procedeul antitezei (Lăpuşneanul-boierii- în primul capitol; Lăpuşneanul -

doamna Ruxandra -capitolul al II-lea, Lăpuşneanul -Moţoc- capitolul al III-lea)Profesorul propune elevilor să descopere câteva din trăsăturile de caracter ale acestui personaj şi modalităţile de caracterizare, având ca suport secvenţe din nuvelă.Exercitiu 1.Profesorul va distribui elevilor fişa de caracterizare a pesonajului (Anexa 2). Profesorul va cere elevilor să citească fragmentele selectate şi să extragă trăsătura de caracter a personajului şi modalitatea de caracterizare, conform datelor oferite de text.

Page 3: 0 Plan de Lectie Alexandru Lapusneanul

Exercitiu 2. Profesorul va distribui clasei fişa- horoscop (Anexa 3) şi le va cere elevilor să realizeze analogii între trăsăturile de caracter ale personajului şi dominantele zodiacale. Se va încadra personajul într-o zodie conform trăsăturilor de caracter.

7) Realizarea feed-back-ului: Se realizează prin aprecieri verbale pe tot parcursul lecţiei, vizând participara elevilor, calitatea exemplelor şi a argumentaţiei, calitatea şi corectitudinea exprimării.

8) Fixarea cunoştinţelor: Se vor urmări secvenţe din filmul "Întoarcerea lui Vodă Lăpuşneanul" şi se va cere elevilor comentarea lor.

9) Tema pentru acasă -Realizaţi un portret al protagonistului nuvelei, dovedind că este un erou de excepţie aflat în situaţii-limită.

10) Aprecierea şi notarea elevilor activi.

Page 4: 0 Plan de Lectie Alexandru Lapusneanul

Anexa 1

Tema de casă: Imaginaţi-vă că sunteţi operatorul unui film ce are drept scenariu textul capitolului al III-lea al nuvelei lui Costache Negruzzi. Realizaţi desene prin care să ilustraţi, derularea imaginilor înregistrate de "ochiul" aparatului de filmat. Identificaţi planurile acţiunii urmărite aproape simultan de narator. 1. "Când sosi Alexandru-vodă, sfânta slujbă începuse şi boierii erau toţi adunaţi. Împotriva obiceiului său, Lăpuşneanul, în ziua aceea, era îmbrăcat cu toată pompa domnească. Purta coroana Paleologilor şi peste dulama poloneză de catifea stacoşie, avea cabamiţă turcească. Nicio armă nu avea decât un mic junghi cu prăsele de aur; iar printre bumbii dulămii se zărea o zea de sârmă."______________________________________________________________________________2.."După aceasta, suindu-se iarăşi în strană, se înturnă către boieri şi zise:"Boieri dumneavoastră! De la venirea mea cu a doua domnie şi până astăzi, am arătat asprime către mulţi; m-am arătat cumplit, rău,, vărsând sângele multora.[...]. Boieri dumneavoastră! Să trăim de acum în pace, iubindu-ne ca nişte fraţi, pentru că aceasta este una din cele zece porunci: Să iubeşti pre aproapele tău ca însuşi pre tine şi să ne iertăm unii pre alţii, pentru că suntem muritori.[...]. Lăpuşneanu ieşi din biserică, poftind pre boieri să vie ca să se ospăteze împreună; şi încălecând se înturnă la palat. Toţi se împrăştiară."________________________________________________________________________________3.."Adunându-se boierii, 47 la număr, Lăpuşneanul se puse în capul mesii, având în dreapta pre logofătul Trotuşan şi în stânga pre vornicul Moţoc. Începură a zice cu surle; şi bucatele se aduseseră pe masă. În Moldavia, pe vremea aceea, nu se introdusese încă moda mâncărurilor alese. Cel mai mare ospăţ se cuprindea în câteva feluri de bucate. După borşul polonez, veneau mâncări greceşti ferte cu verdeţuri, care pluteau în unt; apoi pilaful turcesc şi în sfârşit, fripturile cosmopolite. Pânza mesii şi şervetele erau din filaliu ţesute în casă. Tipsiile pe care se aduceau bucatele, talgerile şi paharele erau de argint. Pe lângă părete sta aşezate în rând mai multe ulcioare pântecoase, pline cu vin de Odobeşti şi de Cotnar şi în spatele fieştecăruia boier dvorea câte o slugă care dregea."________________________________________________________________________________4."Acum capetele începură a se înfierbânta: vinul îşi făcea lucrarea. Boierii închinau şi urau pre domn cu vivate zgomotoase, la care răspundeau lefeciii prin chiote şi tunurile prin bubuit.[...] Boierii, neavând nicio grijă, surprinşi mişeleşte pe din dos, fără arme, cădeau fără a se împotrivi. Cei mai bătrâni mureau făcându-şi cruce; mulţi însă din cei mai juni se apărau cu turbare; scaunele, talgerele, tacâmurile mesii se făceau arme în mâna lor; unii deşi răniţi, se încleştau cu furie de gâtul ucigaşilor şi, nesocotind ranele ce primeau, îi strângeau păn-îi înăduşeau".________________________________________________________________________________5.."În vremea aceasta, armaşul se suise pe poarta curţii şi făcând semn, strigă:- Oameni buni! Măria Sa vodă întreabă ce vreţi şi ce ceriţi? şi pentru ce aţi venit aşa cu zurba? Prostimea rămasă cu gura căscată. Ea nu se aştepta la asemenea întrebare. Venise fără să ştie pentru ce a venit şi ce vrea.[...]. - Moţoc să moară!-Capul lui Moţoc vrem! [...]Toate glasurile se făcură un glas şi acest glas striga:! "Capul lui Moţoc vrem"[..]. Ticălosul boier căzu în braţele idrei acestei cu multe capete, care întru o clipală îl făcu bucăţi."_____________________________________________________________________________6 ."După aceea, luând capetele, le aşăză. în mijlocul mesei pe încet şi cu rânduială, puind pe ale celor mici boieri dedesupt şi a celor mai mari deasupra, după neam şi după ranguri, pănă ce făcu o piramidă de patruzeci şi şepte de căpăţâne, vârful căreia se închia prin capul unui logofăt mare._______________________________________________________________________________7. "...precum ţi-am făgăduit, ţi-am gătit un leac de frică. Vină cu mine, doamnă.- Dar ce ţipete, ce strigări se auzeau?-Nimic. Slujitorii s-au fost luat la sfadă, dar s-au liniştit. Zicând aceste, luă pre Ruxandra de mână şi o aduse în sală.Întru vederea grozavii privelişti, ea slobozi un ţipet straşnic şi leşină.- Femeia tot femeie, zise Lăpuşneanul zâmbind; în loc să se bucure, ea se sparie."

Page 5: 0 Plan de Lectie Alexandru Lapusneanul

Anexa 2Extrageţi trăsăturile personajului Alexandru Lăpuşneanul din fragmentele de mai jos, stabilind modalitatea de caracterizare:

"- Bine-aţi venit, boieri! Zise acesta silindu-se a zâmbi."................................................................................................................................................................

caracterizare directă caracterizare indirectă

" - Dacă voi nu mă vreţi, eu vă vreu, răspunse Lăpuşneanul a cărui ochi scântieră ca un fulger, şi dacă voi nu mă iubiţi, eu vă iubesc pre voi şi voi merge ori cu voia, ori fără voia voastră. Să mă-ntorc? Mai degrabă-şi va întoarce Dunărea cursul îndărăpt!................................................................................................................................................................

caracterizare directă caracterizare indirectă

" Râdea; muşchii i se suceau în râsul acesta, şi ochii lui hojma clipeau".................................................................................................................................................................

caracterizare directă caracterizare indirectă

" ...îţi făgăduiesc că sabia mea nu se va mânji în sângele tău; te voi cruţa, căci îmi eşti trebuitor, ca să mă mai uşurezi de blăstămurile norodului."................................................................................................................................................................

caracterizare directă caracterizare indirectă

" Împotriva obiceiului său, Lăpuşneanul, în ziua aceea, era îmbrăcat cu toată pompa domnească. Purta coroana Paleologilor şi peste dulama poloneză de catifea stacoşie, avea cabamiţă turcească. Nicio armă nu avea decât un mic junghi cu prăsele de aur; iar printre bumbii dulămii se zărea o zea de sârmă."................................................................................................................................................................

caracterizare directă caracterizare indirectă

"- Proşti, dar mulţi (...) să omor o mulţime de oameni pentru un om, nu ar fi păcat?"................................................................................................................................................................

caracterizare directă caracterizare indirectă

"- Du-te de mori pentru binele moşiei dumitale, cum îmi ziceai însuţi când când îmi spuneai că nu mă vrea , nici nu mă iubeşte ţara. Sunt bucuros că-ţi răsplăteşte norodul pentru slujba ce mi-ai făcut...."................................................................................................................................................................

caracterizare directă caracterizare indirectă

"- Crud şi cumplit este omul acesta, fiica mea; Domnul Dumnezeu să te povăţuiască (...)Dumnezeu să-l ierte, şi să te ierte şi pre tine."................................................................................................................................................................

caracterizare directă caracterizare indirectă

Page 6: 0 Plan de Lectie Alexandru Lapusneanul

Anexa 3Horoscopul

BERBEC (21.03 – 20.04)

Plin de iniţiativăDinamicHotărâtEgoistExtremistCapriciosAutoritarValoare: idealismPericol: egoism

TAUR (21.04 – 21.05)

TenacePrudentInflexibilConvenţionalÎncăpăţânatRigidCalmValoare: hotărârePericol: posesiv

GEMENI (22.05 – 20.06)

AltruistMagneticPerspicaceAmbiguuNeliniştitTemperatEzitantValoare: deşteptPericol: împrăştiat

RAC (21.06 – 20.07)

IntuitivSociabilHipersensibilPrudentNeîncrezătorFamilistScrupulosValoare: diplomaţiePericol: nesiguranţă

LEU (21.07 – 21.08)

OptimistArogantImpunătorTiranicImprudentIubeşte luxulStăpân pe sineValoare: magnetismPericol: egoism

FECIOARĂ (22.08 – 21.09)

PerfecţionistObiectivÎncăpăţânatPrecautIndecisModestFrancValoare: capacitate analiticăPericol: hipercriticism

BALANŢĂ (22.09 – 22.10)

IntuitivLogicEsteticTemperatIndecisSociabilSensibilValoare: diplomaţiePericol: autocompătimire

SCORPION (23.10 – 22.11)

HotărâtÎntreprinzătorAgerArogantNemilosSarcasticInteligentValoare: liderPericol: cruzime

SĂGETĂTOR (23.11 – 20.12)

IdealistNeinteresatCompătimitorLipsit de tactIntuitivDirectSuperstiţiosValoare: vizionarPericol: împrăştiat

CAPRICORN (21.12 – 19.01)

DiplomaticÎntreprinzătorAvarEgoistMaterialistCarieristInteligentValoare: ambiţiePericol: rigiditate

VĂRSĂTOR (20.01 – 18.02)

OmenosMeditativNehotărâtAltruistReflexivComunicativPreţuieşte libertateaValoare: zelosPericol: tendinţă spre exces

PEŞTI (19.02 – 20.03)

AltruistSincerCompătimitorNaivHipersensibilCredulŞovăitorValoare: flexibilitatePericol: autocompătimire