15

0_16data

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect didactic

Citation preview

Data: 12.05.2010Grupa: Combinata ,, A (nivel I, II) Tema anuala: ,, Cand, cum si de ce se intampla?

Subtema: ,, In lumea insectelor

Tema zilei: ,, Fluturasi colorati,floricele frumusele

Mijloc de realizare: Activitate integrat

Tipul activitatii: consolidare si verficare de priceperi si deprinderiForma : Frontal, individual, pe grupuri mici

Durata: O zi

Scopul :

Sistematizarea si consolidarea cunostintelor despre anotimpul primavara ; dezvoltarea operatiilor gandirii; formarea deprinderii de exprimare corecta in propozitii si fraze; formarea deprinderii de a lucra in echipa.

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA INTALNIREA DE DIMINEATA: ,, Fluturasi colorati,floricele frumusele

SALUTUL: ,, Buna dimineata, fluturas Patrik! ,, Buna dimineata, floricica Ana! Prezenta copiilor un fluturas o sa numere florile si va aseza pe o floare jetonul cu cifra corespunzatoare numarului de flori, iar o floricica va numara fluturasii si va aseza pe un fluturas jetonul cu cifra corespunzatoare numarului de floricele.CALENDARUL NATURII: Ce zi este azi? n ce anotimp ne aflam?

Care sunt lunile anotimpului primavara?

n ce lun suntem?

Ce schimbri au avut loc n natur?

ACTIVITATEA DE GRUP:Eu sunt fluturasul, care

Zbor mereu din floare-n floare,

Poti face ca mine, oare?

Eu sunt harnica albina

Si duc mierea la stupina

Zum, zum, zum, sunt gospodina! Fluturasi si albinute

Cu hainitele dragute

Se aseaza jos, pe floare

Gata de polenizare.

Sus, jos,sus, jos

Ca polenul e gustos.Repede sa il gustam

Si pe scaun ne-asezam .Comportamente urmarite:

Executarea miscarilor sugerate de versurile recitate de copii;Crearea coeziunii grupului,a bunei dispozitii, exprimarea libera.

NOUTATEA ZILEI:

Voi prezenta copiilor cele doua albinute, care trebuie ajutate sa umple fagurii cu miere.O albinuta o sa fie ajutata de fluturasi, iar cealalta de floricele, rezolvand corect sarcinile pe tot parcursul zilei. Fiecare sarcina indeplinita de fiecare echipa o sa aduca in fagurii albinelor cate-o picatura de miere. Doriti sa le ajutati?

In continuare, voi cere copiilor sa se aseze la centrul preferat si le voi explica sarcinile care trebuie realizate la fiecare centru. OBIECTIVE DE REFERINTA:

Sa se implice activ n vederea stimulrii comunicrii, favorizrii interrelaionrii, mprtirii cu ceilali i formrii comportamentului empatic la precolari.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

S utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite mprejurri;

S adopte un comportament adecvat n timpul salutului (mimic, gesturi, privire );

S sesizeze absena sau prezena colegilor;

S observe cu atenie vremea de afar oferind verbal cteva caracteristici ale acesteia, marcndu-le prin simbolul adecvat;S schimbe impresii, opinii, preri transmind cu sinceritate experienele, prerile despre un anumit eveniment.Strategii didactice: Metode si procedee: conversaia, explicaia, negocierea, jocul, Materiale : Calendarul naturii, jeton cu floare si fluturas,jetoane cu cifre ; Organizatorice: individual, frontal,in echipa.ALA I : JOCURI SI ACTIVITATI ALESE : tiinta: ,, Ajuta albinuta!- fisa individuala

Comportamente urmarite:

-sa coloreze atatea casute de fagure cat arata cifra;

-sa scrie in borcan cifra corespunzatoare numarului de picaturi de miere adunate de cele trei albinute;

- sa coloreze cu galben numai florile care au sase petale;

-sa incercuiasca cele doua flori identice;

- sa coloreze floarea respectand alternanta culorilor;

- sa deseneze la fiecare floare atatea petale cat arata cifra.

Arta: ,Fluturi si buburuze -pictura

Comportamente urmarite:-sa denumeasca insectele prezentate;

-sa enumere partile componente ale unei insecte;

- sa precizeze culorile acestora;

-sa picteze cu culorile potrivite, respectand conturul dat.

-s pstreze o poziie corect in timpul lucrului;

-s pstreze ordinea la locul de munca.

Biblioteca: Ce si cum este pe-afara!- citire de imagini Comportamente urmarite: -sa formuleze propozitii corecte pe baza imaginilor;

-sa numere cuvintele din propozitie;- sa desparta in silabe cuvintele date;

- sa identifice sunetul initial.

Tranziii: Albinita mea!- cantec Elemente ludice corespunztoare temei;

Rutine: Harnici ca albinele-exersarea deprinderilor de igiena.

,,Frumosi ca florile si curati ca fluturasii- exersarea deprinderii de a manca frumos.Activitate integrata:(DLC,DOS)Educarea limbajului:Cu primavara ne jucam, pe-albinute le-ajutam!- joc didactic

Activitate practica:-,, Primavara in gradina - macheta, lucrare colectiva.

ALA II :

Colaj de cantece si poezii de primavara

Comportamente urmarite:

-sa recite corect si expresiv poeziile invatate;

-sa interpreteze cantece si jocuri cu text si cant de primavara;

Dup ce copiii au terminat de realizat sarcinile primite la fiecare centru, vor prezenta ceea ce au realizat si vor fi stimulati pentru a-si exprima parerea in legatura cu lucrarile realizate.Daca sarcinile au fost corect indeplinite fiecare albina primeste o picatura de miere, iar cu lucrarile copiilor vom organiza o expoziie in sala de grupa.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:

Tema zilei: ,, Fluturasi colorati,floricele frumusele

Mijloc de realizare: Activitate integrat

Tipul activitatii: consolidare si verficare de priceperi si deprinderi

Forma :munca in echipa, individual, pe grupuri mici.

Activitate integrata:(DLC,DOS)

DLC:Cu primavara ne jucam, pe-albinute le-ajutam!- joc didactic Scopul:

Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic.

SARCINA DIDACTIC :

Dezlegarea ghicitorilor si cautarea jetonului care reprezinta raspunsul la ghicitoare (4 flori, 3 insecte,2 pasari,1primavara), asezarea acestora pe o piramida. Denumirea insectelor de pe cub , despartirea cuvintelor in silabe,precizarea numarului de silabe;

Asocierea cuvantului cu imaginea,formularea unor propoziii simple si dezvoltate cu cuvintele date si identificarea sunetului initial al cuvantului dat.

Sa enunte doua cuvinte alcatuite dintr-o singura silaba.

REGULILE JOCULUI :

Copiii sunt impartiti in doua echipe, fiecare trebuie sa rezolve sarcinile pentru a ajuta albinutele sa umple fagurii cu miere. Rspunde numai copilul numit de educatoare, iar raspunsurile corecte sunt aplaudate.

ELEMENTE DE JOC :

Surpriza

Aplauze

Cautarea jetonului potrivit

Aruncarea cubului

DOS:,, Primavara in gradina - macheta, lucrare colectiva.

Scopul:

Consolidarea priceperii si deprinderii de a lipi si asambla diferite materiale pentru a realiza o lucrare practica.

Obiective operationale:

S cunoasc si sa utilizeze unelte si tehnici de lucru pentru realizarea elementelor propuse;

S identifice, sa proiecteze si sa gseasc cat mai multe soluii pentru realizarea temei propuse in cadrul activitilor practice;

Sa raspunda la intrebarile adresate;

Sa parcurga in ordine etapele de lucru in vederea realizarii temei;

Sa realizeze macheta asezand elementele confectionate;

Sa faca aprecieri cu privire la modul in care au realizat tema propusa.

Strategii didactice:

Metode si procedee:

-surpriza, conversaia, explicaia, exerciiul, invatarea prin descoperire,munca in echipa, munca independenta, piramida,Turul Galeriei ;Mijloace didactice :- o floare cu ghicitori, cosuletul Zanei primavara cu jetoane care reprezinta raspunsul la ghicitori, o piramida, un cub cu insecte, jetoane cu cuvinte si imaginea cuvantului dat,polistiren, scobitori,hartie colorata si creponata ,pungi de hartie, flori si frunze, lipici, coji de nuca,fluturi decupati,sarma.

BIBLIOGRAFIE :

Curriculum pentru nvmntul precolar, Prezentri i explicitri, Editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2009

Culea,Laureniu Activitatea integrat din grdini, Ghid pentru cadrele didactice , Editura Didactica Publishing House, Bucureti, 2008

Preda, Viorica nvarea bazat pe proiecte, Editura Arves, Craiova , 2009

Toma, Georgeta Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar,Nivel I, Editura Delta Cart Educaional, Piteti, 2008

Breban, Silvia Metode interactive de grup, Ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2002

DESFURAREA ACTIVITIIEVENIMENTUL DIDACTICCONINUTUL TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

Captarea atenieiVoi prezenta materialul pregatit sub forma de surpriza.Un cosulet in care Zana Primaverii le-a pregatit mai multe surprize si pe care le vor descoperi pe parcursul jocului.-conversaia

-observarea comportamentului verbal al copiilor

Anunarea temei si enuntarea obiectivelor activitatiiVoi anunta titlul jocului ,, Cu primavara ne jucam, pe-albinute le-ajutam! In jocul nostru de astazi, trebuie sa dezlegati ghicitori, sa recunoasteti si sa denumiti insecte, sa despartiti cuvinte in silabe, sa formulati propozitii. Voi trebuie sa fiti foarte atenti ca sa rezolvati corect sarcinile.-explicaia

-conversaia-observarea comportamentului verbal i nonverbal al copiilor

Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

Voi prezenta regulile jocului.

Copiii vor fi impartiti in doua echipe:echipa florilorfetite si echipa fluturilor- baieti . Pentru a stabili care echipa va raspunde prima, voi chema cate un copil din fiecare echipa pentru a lua din plic cate o floare. Incepe echipa care are pe floare cifra unu. Pentru fiecare cerinta raspunde copilul numit de educatoare,aveti voie sa va ajutati , iar daca nu stiti sa rezolvati sarcina, are voie sa raspunda cealalta echipa. Pentru fiecare raspuns corect albinitele vor primi cate o picatura de miere.In momentul cand vom descoperi surprizele pregatite, va voi explica ce si cum trebuie sa faceti, de aceea trebuie sa fiti atenti.Proba1:

Dezlegarea unor ghicitori si cautarea jetonului care reprezinta raspunsul la ghicitoare,asezarea acestora pe o piramida numerotata de la 1 la 10 (4 flori-ghiocel,narcisa, lacramioara, lalea: 3 insecte- furnica,albina, fluture; 2 pasari calatoare barza, randunica; primavara).

Din fiecare echipa, raspunde copilul numit,altul cauta jetonul potrivit si-l aseaza pe piramida.

Se executa jocul de proba, pentru a verifica daca copiii au inteles modul de desfasurare.

Jocul continua pana se construieste piramida primaverii.Pentru fiecare raspuns corect, albinutele vor primi cate o picatura de miere.(5p. pentru fiecare echipa)Proba 2:Copilul numit de educatoare o sa arunce un cub cu insecte,un alt copil denumeste insecta,altul desparte cuvantul in silabe si precizarea numarului de silabe.(3p. pentru fiecare echipa).

Proba 3: Gasiti cate doua cuvinte alcatuite dintr-o singura silaba. (2p. pentru fiecare echipa).

Proba 4: Alcatuiti propozitii cu cuvintele date si identificati sunetul cu care incepe cuvantul: copac,soare,randunica,buburuza, albina, furnica. (3p. pentru fiecare echipa).-explicatia-explicaia

-conversaia

- jocul-observarea comportamentuluiverbal i nonverbal al copiilor

TranziieAi fost foarte harnici,iar albinutele sunt foarte mulumite de voi i de aceea dorete s-i cntai i un cntec frumos. Le propun copiilor s cntm cantecul Albinita mea!-explicaia

-cntecul-observarea comportamentului verbal i nonverbal al copiilor

Asigurarea reteniei i a transferuluiSe realizeaz prin activitate practic, vom realiza o macheta

,,Primavara in gradina .Copii vor fi impartiti in doua grupe,pe nivele de varsta:

Grupa 1:Copaci infloriti si papadii. Grupa 2: Fluturi si buburuze.Le cer copiilor s priveasc materialele i s le denumeasc. Se va observa fiecare model pe care-l au de realizat si se explica modul de lucru la fiecare grupa. Pentru a putea trece la treab,trebuie s ne pregtim de lucru,s ne nclzim minile. ,,Miscam degetelele, Batem tare palmele

Cade ploaia binisor

Stoarcem rufele usor.Copiii mai mari,vor realiza papadii si vor lipi flori si frunze pe copaci realizati din pachete de hartie.

Copiii mai mici,vor asambla prin lipire buburuze din coji de nuca si fluturi , respectnd indicaiile date de educatoare.

Pe parcursul activitatii, voi supraveghea modul de lucru si voi

da ajutor unde va fi nevoie.-conversaia

-explicaia

-demonstratia

-munca independent

-exercitiul-observarea modului de lucru al copiilor

Evaluarea performaneiCopiii vor merge pe rnd si vor prezenta materialele realizate , asezandu-le pe macheta. -conversaia

-observaia-aprecieri individuale si colective

ncheierea activitiiSe vor face aprecieri verbale asupra modului de lucru, si ca recompensa fiecare copil primeste pe manuta stampila Furnicuta.-conversaia-aprecieri verbale

-acordare de recompense