10

Click here to load reader

0_35proiectdidactic

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 0_35proiectdidactic

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR : HANINCIUC VIOLETADISCIPLINA: Limba si literatura romanaTIPUL LECTIEI : de receptare a unui text dramaticSUBIECTUL : “ O scrisoare pierduta “ de I.L. Caragiale – tipuri de comicCLASA : a VIII-aGRUP TINTA : 14 eleviDURATA : 50 minuteDATA : 17 martie 2009

Obiective operationale :

O1 : - sa defineasca notiunea de comic;O2: - sa cunoasca tipurile de comic;O3 : - sa recunoasca tipurile de comic din piesa “ O scrisoare pierduta “ de I.L. Caragiale.O4 : - sa ilustreze fiecare tip de comic cu exemple din text;O5 : - sa sesizeze intentia autorului si valoarea operei, prin tipurile de comic realizate.

STRATEGII DIDACTICE MERODE SI PROCEDEE :

- conversatia euristica ;- cadranele ;- invatarea prin descoperire;- lucrul cu textul ;- problematizarea;- jocul didactic.

RESURSE MATERIALE :- manualul ;- fise de lucru ;- fisa de evaluare.

Page 2: 0_35proiectdidactic

FORME DE ORGANIZARE :- activitate frontala ;- individuala ;- pe grupe.

BIBLIOGRAFIE :- Programa scolara pentru clasele V-VIII ;- Manualul de clasa a VIII- a, Editura Humanitas;- Ion Popa, Marinela Popa, Literatura romana. Manual preparatory

pentru clasa a VIII-a, Ed. Niculescu, 2000- Carmen Iordachescu, Viorica Roxa, Sa dezlegam tainele textelor

literare, cl aVIII-a, Ed. Carmis, 2000

Page 3: 0_35proiectdidactic

SCENARIUL DIDACTIC

MOMENTE TIMP CONTINUTUL LECTIEI

FORME DE ORGANIZARE

RESURSE MATERIALE

RESURSE PROCEDURAL

EVALUARE

Moment organizatoric

2’Salutul,

verificarea prezentei elevilor,

verificare temei

Frontal Caietele elevilor

ConversatiaSe evalueaza oral corectituddinea temei .

Captarea atentiei

5’

Se da elevilor spre completare

un rebus care are ca tema

galeria personajelor lui

Caragiale ( Anexa 1 )

Individual

Frontal Fisa Jocul didacticCe personaj v-a placut cel mai mult?

Anuntarea subiectului lectiei si a

obiectivelor2’

Astazi vom discuta despre

tipurile de comic din comedia “ O

scrisoare pierduta “ si pe parcursul lectiei vom descoperi

care sunt tipurile de comic, care

dintre acestea se regasesc si in

comedia noastra, cu exemplele

necesare si vom sesiza intentia

autorului si valoarea operei.

Frontal Tabla Expunerea

-

Prezentarea noului

continut/ Dirijarea

30’

Se defineste comedia si

comicul si se stabileste,

impreuna cu

Page 4: 0_35proiectdidactic

invatarii elevii, tipurile de comic : de

moravuri, de situatie, de caracter, de

limbaj, de nume si de intentie.Elevii vor fi

impartiti pe 3 grupe si li se

distribuie fisele cu sarcini de

lucru ( metoda cadranelor ),( Anexa 2 ).

Fiecare grupa trebuie sa ilustreze cu exemple din text doua tipuri de comic :G1: comicul de

limbaj si comicul de intentie;

G2: comicul de situatie si comicul de moravuri;G3: comicul de caracter si comicul de nume. Dupa rezolvarea sarcinilor de lucru, pe baza conversatiei frontale, vom stabili cum sunt ilustrate tipurile de comic in “ O scrisoare pierduta “ si care a fost intentia autorului, si vor

Activitate pe grupe

Fisele de lucru

Metoda cadranelor

Se evalueaza oral raspunsurile elevilor, prin aprecieri facute de catre profesor

Page 5: 0_35proiectdidactic

reda prin caricaturi, desene, cateva din personajele reprezentative.

Asigurarea feedbackului

Este comedia “ O scrisoare

pierduta “ de actualitate?

Citate despre Caragiale si

despre carte in general.

Frontal Caietele elevilor.

Conversatia -

Evaluare 3’ Se realizeaza prin aprecieri

verbale pe parcursul lectiei,

vizand participarea

elevilor, calitatea exemplelor si corectitudinea

exprimarii.

Frontal - Conversatia Evaluare orala

Asigurarea retentiei si a transferului

2’ Tema pentru acasa:

Realizeaza o compunere cu titulul Comicul

in opera lui Caragiale.

Frontal Caietele elevilor

- -

Page 6: 0_35proiectdidactic

AD A N D A N A C H EZ O EI O N E L

V E T AT R A H A N A C H E

G H I T AT I P A T E S C U

N A EC E T A T E A N

F A R F U R I D I B

1.Personaj care e o adevarta ….. incurcatura!2.Repetentul lui Caragiale.3.Copilul rasfatat al lui Madam Popescu.4. Personaj feminin din “ O noapte furtunoasa “.5.Incornoratul din “ O scrisoare pierduta “.6.Prenumele politaiului orasului din “ O scrisoare pierduta “.7. Autorul scrisorii pierdute de Zoe.8.Capul opozitiei in “ O scrisoare pierduta “.9.Cel mai turmentat din teatrul lui Caragiale ( nearticulat ).10. Prieten cu Branzovenescu.

Pe verticala A-B va aparea numele sub care este cunoscut de romani I.L. Caragiale.

Page 7: 0_35proiectdidactic

TIPURI DE COMIC IN “ O SCRISOARE PIERDUTA “

Completeaza cadranele :1.Exemplificati comicul de limbaj si de intentie. 2.Exemplificati comicul de situatie si de moravuri.

3.Exemplificati comicul de caracter si comicul de nume.