Upload
mirela-ganaite
View
227
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
GRĂDINIŢA CREŞTINĂ „COPIII HARULUI” INSTITUTOR: BĂRBOS MIHAELA ALINAGRUPA: MARETEMA ANUALĂ: CÂND / CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂTEMA PROIECTULUI: „APA ŞI FOCUL – PRIETENI SAU DUŞMANI?”TEMA SĂPTĂMÂNII: „FOCUL ŞI EFECTELE LUI”TEMA ZILEI: „POMPIERII”
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
- ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: ” Învăţăm de la pompieri ”- TRANZIŢIE: „Bat din palme clap-clap-clap,
Din picioare trap-trap-trap,Scaunele noi le luămŞi spre centre ne-ndreptăm.”
II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESECENTRE DE INTERES
1. CENTRUL ŞTIINŢĂ TEMA: LABIRINT – „Ajută-l pe ursul pompier să ajungă la
hidrantul cu apă pentru a stinge focul” MIJLOCUL DE REALIZARE: fişă individuală de lucru
2. CENTRUL ARTĂ: TEMA: „Colorăm maşina de pompieri”MIJLOCUL DE REALIZARE: colorare
3. CENTRUL JOC DE MASĂ:TEMA: „Refă întregull”- pompierul şi maşina de pompieri MIJLOCUL DE REALIZARE: jocul
III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALEACTIVITATE INTEGRATĂ: DŞ+DOS (Activitate matematică + Activitate practică)„Pompierii” – joc didactic + decupare şi asamblare
IV. ACTIVITĂŢI LIBER ALESEJocuri de mişcare:
1. Soare, apă, lumânare2. Spiriduşul focului
SCOPUL ACTIVITÃŢII:Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numerele şi cifrele; formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice
nivelului de dezvoltare motrică;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ◊ să numere de la 1 la 10 ; ◊ să identifice şi să numească primul şi ultimul element dintr-un şir de 10 elemente; ◊ să folosească în exprimare limbajul matematic; ◊ să mânuiască corect materialul pus la dispoziţie; ◊ să decupeze după contur;
◊ să lipească corect elementele decupate pentru a realiza un pompier; ◊ să se conformeze regulilor de joc;
SARCINA DIDACTICĂ: Utilizarea corectă a numeralului ordinal şi realizarea corespondenţei între cifră şi cantitate.
REGULILE JOCULUI: La numirea unui copil de către educatoare, acesta numără maşinile de pompieri. Apoi alt copil ia din bol o cifră, o
denumeşte apoi o aşează la maşina corespunzătoare (exemplu: Am extras cifra 6 şi o aşez la a şasea maşină de pompieri); un alt copil ia din bol tot atâţia pompieri cât arată cifra şi îi asează lângă maşina de pompieri.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza , cuvântul stimulativ, competiţia , aplauze, mişcare , mânuirea materialelor, penalizarea verbală,
recompensa.
STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE:
Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, problematizarea, jocul, metoda interactiva de grup „Turul galeriei”.
MIJLOACE DIDACTICE: Panou, siluete ale pompierilor, planşe cu maşini de pompieri, fişe de lucru, carioci, foarfeci, hârtie colorată, lipici,
eşarfe roşii, tricou roşu, stimulente.FORMA DE ORGANIZARE: Frontal , individual
FORME ŞI METODE DE EVALUARE: Evaluare curentă, aprecieri verbale ,fise de lucru.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă;
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE: ◊ „Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-6/7 ani)” ,M.E.C.T.2008 ◊ „Laborator preşcolar „Ghid metodologic, Ed.V&Integral ,Bucureşti 2008 ◊ „Programa activităţilor instructiv-educative din grădiniţa de copii” Ediţia a II a revizuită, M.E.C., Bucureşti 2005 ◊ „Activitatea integrată din grădiniţă” ED.DPH 2008 ◊”Activităţi matematice în grădiniţa” ED.Compania 2002 ◊ www. Lumeapiticilor.ro ◊ www.clipart.com
SCENARIUL ZILEI
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ
SALUTUL:Cum intră copiii pe uşă ... pe rând ... educatoarea îi întâmpină şi îi salută pe fiecare în parte adresând şi câteva
întrebări sau afirmaţii acestora.Copiii se aşează pe scăunele, în semicerc, apoi se salută dând măna cu copilul de lângă ei. După ce s-au salutat, se
salută grădiniţa prin cântecul „Bună dimineaţa, dragă grădiniţă!”
PREZENŢA PARTICIPANŢILOR:Doamna educatoare face apelul copiilor, aceştia răspunzând cu „prezent/ă”. Apoi o fetiţă numără câte fete sunt
prezente si identifică fetele absente (dacă sunt), iar un băiat numără băieţii prezenţi şi identifică băieţii absenţi (dacă sunt).
JOCURI DE INTRODUCERE ÎN ATMOSFERĂ:„Cartonaşul buclucaş”
Educatoarea înmânează unui copil un cartonaş cu imaginea unui incendiu şi acesta trebuie să circule din mână în mână până când educatoarea bate din palme. Când se aude bătaia din palme, copilul care are în mână cartonaşul trebuie să formuleze o propoziţie despre ceea ce vede pe cartonaş, apoi la semnalul educatoarei cartonaşul pleacă mai departe.
RESPONSABILITĂŢI:Se alege preşedintele din ziua respectivă, ceilalţi fiind membrii. Se stabileşte împreună cu grupul care sunt aspectele
din sala de grupă ce necesită grija tuturor în ziua respectivă: curăţenia şi ordinea în centrele de activitate după terminarea activităţilor, aranjarea jocurilor, aranjarea creioanelor, lipiciurilor ... .
CALENDARUL NATURIICopiii sunt invitaţi să descrie vremea de afară (descrierea zilei din punct
de vedere meteorologic, predicţii meteorologice) şi să completeze calendarul naturii.
IDENTIFICAREA ZILEIDacă ieri a fost luni, astăzi este marţi, iar mâine va fi miercuri.
PRECIZAREA DATEI:Dacă ieri am fost în data de 16 mai 2011, astăzi suntem în 17 mai 2011.Se notează pe tabel cei care au contribuit la întâlnirea de dimineaţă şi li se prezintă ORARUL ZILEI.
ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢICopiii isi vor reaminti care este tema saptamanii „Focul şi efectele lui”, şi vor relata aspecte din viaţa lor legate de
foc.
ACTIVITATE DE GRUPSe repetă Versetul Biblic al săptămânii şi copiii se vor ruga.
NOUTATEA ZILEI Educatoarea citeşte copiilor o scrisoare primită de la un pompier. (anexa 1).
Ne îndreptăm spre centrele de interes unul după altulTranziţie: „Un, doi, trei bobocei,
V-adunaţi, vă număraţiStaţi cuminţi şi liniştiţiŞi de lecţii pregătiţi”
La sectorul Ştiinţă, copiii vor rezolva o fişă labirint: „Ajută-l pe ursul pompier să ajungă la hidrantul cu apă pentru a stinge focul”; la sectorul Artă vor colora maşina de pompieri după model, iar la sectorul Joc de masă vor reîntregi imagini ale pompierului şi ale maşinii de pompieri. Cu lucrările copiilor se va realiza o mini expoziţie unde copiii vor veni şi vor face „turul galeriei” exprimându-şi punctul de vedere asupra lucrărilor.
Activitatea se încheie printr-un moment de mişcare:„Ca să fim copii voiniciFacem sport încă de mici:Alergăm ca iepuraşiiŞi zburăm ca fluturaşii.Facem tumbe fel de felCa şi ursul Martinel.Sărim cum ne e pe placCa broscuţele pe lac.Însă cel mai bine-i căFacem şi gimnastică:Unu, doi, unu, doiFaceţi toţi la fel ca noi.”
După aceea, se aşează scăunele în semicerc şi se desfăşoară jocul didactic „POMPIERII”. Pe o măsuţă din mijlocul scăunelelor va fi aşezat un panou , pe o altă masuţă apropiată două boluri, unul cu siluete ale pompierilor, iar celălalt cu
cifre. Educatoarea le spune copiilor că a primit de la pompier mai multe imagini cu tot atâtea maşini câte se află la staţia de pompieri unde lucrează el, şi siluete ale pompierilor cu ajutorul cărora se va desfăşura jocul didactic. Educatoarea va alege un copil. Acesta numără maşinile de pompieri. Apoi alt copil ia din bol o cifră, o denumeşte apoi o aşează la maşina corespunzătoare (exemplu: Am extras cifra 6 şi o aşez la a şasea maşină de pompieri). Un alt copil ia din bol tot atâţia pompieri cât arată cifra şi îi asează lângă maşina de pompieri.
Răspunsurile corecte sunt aplaudate.
Tranziţie: „Bat din palme clap, clap, clapDin picioare trap, trap, trapScaunele noi le luămLa măsuţe ne aşezăm.”
După încheierea jocului şi a tranziţiei, copiii se aşează pe scăunele la măsuţe si vor decupa şi vor asambla pompieri.
Se fixează titlul jocului didactic şi a activităţii practice: „Pompierii” , apoi copiii vor desfăşura jocurile:
1. Soare, apă, lumânareCopiii se plimbă prin sala de grupă, iar când educatoarea strigă soare, ei trebuie să se întindă pe jos prefăcându-se că
se bronzează; când aud că se strigă apă, copiii se culcă pe burtă şi se mişcă ca şi cum ar înota, iar când se strigă lumânare, copiii stau în picioare cu mâinile ridicate.
2. Spiriduşul foculuiFiecare copil are o eşarfă roşie legată în jurul brâului. Spiriduşul focului este cel îmbrăcat cu un tricou roşu. Jocul
începe la semnal şi durează un minut. Apoi un alt copil va fi Spiriduşul focului. Spiriduşul câştigător este cel care a strâns cele mai multe eşarfe.
NR.CRT.
SECVENŢE DIDACTICE
CONŢINUTSTIINTIFIC
STRATEGII DIDACTICE EVALUAREMETODE ŞI PROCEDEE
MIJLOACE DIDACTICE
FORME DE ORGANIZARE
FORME METODE INDICATORI
1. MOMENT ORGANIZATORIC
Se aranjează centrele de interes şi se pregăteşte materialul didactic necesar desfăşurării activităţii. Pregătirea climatului psiho-afectiv necesar desfăşurării activităţii, scăunelele sunt aşezate în semicerc.
conversaţia Carioci, fişe, jocuri de
masă
frontal
2. CAPTAREA ATENŢIEI
Se prezintă copiilor un plic cu o o scrisoare primită de la un pompier. (anexa 1).
conversaţiaexplicaţia
Scrisoare frontal
3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A
OBIECTIVELOR
Copii, astăzi la sectoare vom avea de rezolvat câteva fişe la centrul ŞTIINŢĂ, unde unde va trebui să-l ajutaţi pe ursul pompier să ajungă la hidrantul cu apă pentru a stinge focul; la centrul ARTĂ va trebui să coloraţi maşina de pompieri după model, iar la centrul JOC DE MASĂ va trebui să
conversaţiaexplicaţia
frontal orală conversaţia Ascultă cu atenţie
anunţarea temei
refaceţi întregul unor pompieri şi al unor maşini de pompieri. Ne vom juca un joc didactic numit: „POMPIERII”, apoi vom decupa şi asmbla o „POMPIERI”, iar la final vom ne vom juca jocurile: SOARE, APĂ, LUMÂNARE şi SPIRIDUŞUL FOCULUI.
4. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR
Copiii se îndreaptă spre centrele de interes:Tranziţie „Bat din palme clap-clap-clap,Din picioare trap-trap-trap,Scaunele noi le luămŞi spre centre ne-ndreptăm.”La sectorul Ştiinţă, copiii vor rezolva o fişă labirint: „Ajută-l pe ursul pompier să ajungă la hidrantul cu apă pentru a stinge focul”(Anexa 2); la sectorul Artă vor
ConversatiaExplicatiaExercitiul
CariociCreioane colorate
FisePuzzle
FrontalPe grupe
IndividualPractica
colora maşina de pompieri după model, (Anexa 3), iar la sectorul Joc de masă vor reîntregi imagini ale pompierului şi ale maşinii de pompieri. La final se va realiza o mini expoziţie cu lucrările copiilor. Activitatea se încheie printr-un moment de mişcare:Tranziţie:„Ca să fim copii voinici”
5. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
Copiii se aseaza in semicerc, pe scaunele.Explicarea jocului:Se prezintă verbal regulile jocului:Educatoarea va alege un copil. Acesta numără maşinile de pompieri. Apoi alt copil ia din bol o cifră, o denumeşte apoi o aşează la maşina corespunzătoare (exemplu: Am extras cifra 6 şi o aşez la a şasea maşină de
Conversaţia
Explicaţia
Maşini de pompieri,Pompieri,
cifre
frontalindividual
oralăconversaţia
Înţelegerea regulilor jocului;
Înţelegerea modului de desfăşurare a activităţii ;
pompieri). Un alt copil ia din bol tot atâţia pompieri cât arată cifra şi îi asează lângă maşina de pompieri. Răspunsurile corecte sunt aplaudate.Jocul de probă:Se demonstrează cu ajutorul unui copil modul în care se va desfăşura jocul;Desfasurarea jocului propriu- zis:Se execută jocul propriu-zis de către copii;Se urmăreşte respectarea regulilor jocului;Se antrenează toţi copiii în desfăşurarea jocului;Se răsplăteşte cu aplauze fiecare răspuns corect;Se conduc copiii in mod discret să facă unele deducţii care să le uşureze răspunsurile;
Demonstraţia
Exerciţiul
Exerciţiul
Jocul
Implicarea în joc;
Analiza răspunsurilor;
Interesul manifestat;
Exprimarea corectă
Mânuirea materialului;
Aprecierea răspunsurilor;
Complicarea jocului:Se vor rezolva câteva
probleme ilustrate (Anexa 4)
Tranziţie:„Bat din palme clap,
clap, clapDin picioare trap,
trap, trapScaunele noi le luămLa măsuţe ne
aşezăm.”
Problematizarea
Conversaţia
6. OBŢINEREA PERFORMANŢELO
R
După încheierea jocului şi a tranziţiei, copiii se aşează pe scăunele la măsuţe. Vor intui materilalele de pe măsuţe li se va explica ce au de făcut: să decupeze capu, corpul, mainile şi picioarele pompie-rului, apoi să le lipească realizând un pompier. Se prezintă modelul şi se discută.Se vor efectua cu copiiiexercitii de incalzire amuşchilor mici ai mâi-nilor:„Mâinile sus,Mâinile jos
Conversaţie
Explicaţia
Exerciţiul
Hârtie colorată, foarfeci,
lipici,Buline, panou
Individual practică Examinare prin proba practica
Batem palmele frumos.Mişcăm degeţeleleÎnvârtim moriştileMâinile sus,Mâinile josBatem palmele frumos.”Se urează “Spor la lucru!”.Voi urmari lucrul copiilor , voi da indicatii dacă va fi cazul.Când lucrările sunt gata, se realizează o expoziţie şi fiecare copil va primi o bulină. Copiii vor observa lucrările şi vor lipi bulina pe lucrarea care le-a plăcut cel mai mult.
Turul galeriei Lucrările copiilor
7. EVALUAREA PERFORMANTELO
R
Se fixează titlul jocului didactic şi al activităţii practice: „Pompierii”, apoi se vor desfăşura jocurile:Soare, apă, lumânareCopiii se plimbă prin sala de grupă, iar când educatoarea strigă soare, ei trebuie să se întindă pe jos
conversaţia
conversaţia
explicaţia
Frontal
Individual
Orală conversaţia
prefăcându-se că se bronzează; când aud că se strigă apă, copiii se culcă pe burtă şi se mişcă ca şi cum ar înota, iar când se strigă lumânare, copiii stau în picioare cu mâinile ridicate.
Spiriduşul foculuiFiecare copil are o eşarfă roşie legată în jurul brâului. Spiriduşul focului este cel îmbrăcat cu un tricou roşu. Jocul începe la semnal şi durează un minut. Apoi un alt copil va fi Spiriduşul focului. Spiriduşul câştigător este cel care a strâns cele mai multe eşarfe.
exerciţiul
conversaţia
explicaţia
exerciţiul
Eşarfe roşiiTricou roşuCronometru
Frontal
individual
orală conversaţia
8. INCHEIEREA ACTIVITATII
Se realizează aprecieri generale şi individuale cu privire la modul de participare al copiilor la activitate. Se vor împărţii recompense copiilor.
Conversaţia Recompense Frontal