5
Тақырыбы: шешу Жалпы мақсат: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік , туралы түсініктер қалыптастыды, оны шешу ережесін түсінеді Сілтеме: 1.Математика 6-сынып. 2.Таныстырылым Оқу нәтижесі Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік, алмастыру және қосу тәсілін шешу ережесін жатқа біледі, оны қолданып есептер шығара алады Сабақта қолданылатын материалдар: Үлестірмелі материалдар, А3 қағаздары, маркерлер, Интербелсенді тақта, плакаттар т.б. Оқыту модульдері: 1. АКТ2.Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау. 4.Талантты және дарынды балаларды оқыту,5. оқытуды басқару және көшбасшылық.6. бағалау 7 Оқытудағы жаңа тәсілдер Дерек көздері: Мұғалімге арналған нұсқаулық. Математика 6-сынып. § 8.5 Дидактикалық материлдар (6-сынып) Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының іс-әрекеті 1 Ұйымдастыру (1мин) Серігіту сәті Оқушыларды тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. Шеңбер жасап тұрады оқушылар бір- біріне тілек айтады.Раушан гүлінің жапырақтары арқылы топқа бөлінеді. 1-нөмірлі оқушылар «Біздің », 2- нөмірлі оқушылар «сынып», 3-лер «керемет» болып, 3 топқа бөлінеді. «Біздің сынып керемет» топпен айтады. Сабаққа дайындалады. Оқушылардың назарын аударып, психологиялық дайындау Топ басшысы сайланады. Әр топтан топ басшысы өзін көшбасшы ретінде сезіндіру мақсатында топты басқарту Жас ерешеліктері бақылауда болады. 2 Сабаққа мақсат қоюды ұсынады. Табыс критерийлерін жазады (1мин) Сабақтың мақсатын бекітеді.Табыс критерийлерін Атырау облысы Қызылқоға ауданы с.Миялы №1 мектеп-гимназиясы Тукешева Данагүл Математика пәні мұғалімі

45minut › 2017 › 09 › d181...  · Web viewШеңбер жасап тұрады оқушылар бір-біріне тілек айтады.Раушан гүлінің жапырақтары

  • Upload
    others

  • View
    4

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 45minut › 2017 › 09 › d181...  · Web viewШеңбер жасап тұрады оқушылар бір-біріне тілек айтады.Раушан гүлінің жапырақтары

Тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу

Жалпы мақсат: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік , қосу және алмастыру тәсілдерімен шешу туралы түсініктер қалыптастыды, оны шешу ережесін түсінеді

Сілтеме: 1.Математика 6-сынып. 2.Таныстырылым

Оқу нәтижесі Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік, алмастыру және қосу тәсілін шешу ережесін жатқа біледі, оны қолданып есептер шығара алады

Сабақта қолданылатын материалдар:

Үлестірмелі материалдар, А3 қағаздары, маркерлер, Интербелсенді тақта, плакаттар т.б.

Оқыту модульдері: 1. АКТ2.Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау. 4.Талантты және дарынды балаларды оқыту,5. оқытуды басқару және көшбасшылық.6. бағалау 7 Оқытудағы жаңа тәсілдер

Дерек көздері:

Мұғалімге арналған нұсқаулық.Математика 6-сынып. § 8.5

Дидактикалық материлдар (6-сынып)

Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушыныңіс-әрекеті

1 Ұйымдастыру (1мин) Серігіту сәті

Оқушыларды тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. Шеңбер жасап тұрады оқушылар бір-біріне тілек айтады.Раушан гүлінің жапырақтары арқылы топқа бөлінеді. 1-нөмірлі оқушылар «Біздің », 2-нөмірлі оқушылар «сынып», 3-лер «керемет» болып, 3 топқа бөлінеді. «Біздің сынып керемет» топпен айтады.

Сабаққа дайындалады.Оқушылардың назарын аударып, психологиялық дайындау

Топ басшысы сайланады. Әр топтан топ басшысы өзін көшбасшы ретінде сезіндіру мақсатында топты басқарту

Жас ерешеліктері бақылауда болады.

2 Сабаққа мақсат қоюды ұсынады. Табыс критерийлерін жазады (1мин)

Сынып оқушыларына бағалау парақшасын тарату.

Сабақтың мақсатын бекітеді.Табыс критерийлерін анықтайды.

Атырау облысы Қызылқоға ауданы с.Миялы №1 мектеп-гимназиясы

Тукешева Данагүл Математика пәні мұғалімі

Page 2: 45minut › 2017 › 09 › d181...  · Web viewШеңбер жасап тұрады оқушылар бір-біріне тілек айтады.Раушан гүлінің жапырақтары

3 1.Білу . Слайдта сөздер банкасындағы сөздерден

керекті сөздерді теру арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу.

2.Топтастыру стратегиясы арқылы тақырыпты еске түсіру.

Үй тапсырмасын тексеру. (5 мин)Үй тапсырмасын тексеру слайда көрсетілген

сұрақтар арқылы жүргізу. Ол үшін « Миға шабуыл» әдісін пайдалану

1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің қандай тәсілдерін білесің?

2. Теңдеулер жүйесінің неше шешімі бар?

3. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің қандай тәсілдерін білесің?

4. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі деп нені айтады?

5.

Топ жетекшісі топтағы оқушыларды бақылайды.Арнайы сұрақтар бойынша жауаптар береді.

1. Әр топ бірлесіп жұмыс істейді.2. Әр топ сұраққа ойлана отырып жауап

береді3. Топ сұрақты талқылай отырып жауап

береді және жауабын бағалайды.

Page 3: 45minut › 2017 › 09 › d181...  · Web viewШеңбер жасап тұрады оқушылар бір-біріне тілек айтады.Раушан гүлінің жапырақтары

6. Қандай жағдайда жүйенің шешімі болмайды?

.2.Түсіну Ой қозғау.( 10 минут)

1. Сурет арқылы өздері шығару жолдарын түсінеді, парақа жазып алады.Есептер шығарады,топ болып ойланады 2.Жеке жұмыс тапсырмаларын орындайды. 4.Әр топтың бірдей нөмердегі оқушылар бір партаға жиналып шығарған есептерін бір- біріне көрсетеді 5.Топпен жұмыс жасайды. 6. Нәтижесін өзара бағалайды. 7. Тірек сызбаны толтыру арқылы оқушы Ойланады

7. Керек сөздерді теріп жазу арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады

8. Оқушылар интербелсенді тақтада жазып-сызып көрсетеді

9. Олар сыни тұрғыдан ойлана отырып сабақтың негізгі идеясын түсінеді

10. Есептер шығару арқылы ойланып, келесі түрін есеп шығаруда дамытуға болатынын түсінеді

3.Қолдану. Топпен жұмыс: (8 мин) Әр топқа тақырып бойынша конверттер таратылады үшін

бүгінгі сабақты түсіну және есепті шығару жолдарын үйрену тапсырылады.

1. Диалаг әдісі бойынша топ бойынша жаңа тақырыпты өзара талқылайды, пікір алмасады 2. Тақтаға есептердің шығару жолдарын көрсетеді

Page 4: 45minut › 2017 › 09 › d181...  · Web viewШеңбер жасап тұрады оқушылар бір-біріне тілек айтады.Раушан гүлінің жапырақтары

х-у=2

2х-3у=-1

3 4х +3у =- 4 4 3х+у=4

6х +5у = -7 5х+у=10

3.Әр топтан қосымша сұрақтар қояды тақырып бойынша

4. Тақырыпты дұрыс түсіндіріп есепті шешуін дұрыс көрсеткен оқушы орындық иегері болады

5. Бағалайды топтан шықанды

4.Талдау.(10 мин) «Кім жылдам» ойыны бойынша үздік жетекшіге тапсырмалар беру

1.Топтардан әр оқушы шығып тақтаға есептер шығарады

2.Дұрыстығын әр топ бағалап отырады және тексереді 3.Өздері бағалайды 4. Талантты және дарынды балалларға күрделі тапсырмалар беру

5.Жинақтау. Жеке оқушымен жұмыс : Әр топта, яғни 3 топта 4 оқушы бар, әр топтың

оқушыларына тест тапсырмасы бірдей беріледі, олар өздері есепті шешіп, жауабын тақтамен

салыстырып тексереді (7мин)

1. тест тапсырмасын орындайды3. Жауаптарын өзара бағалайды

6.Бағалау. (3мин)Алдарына бағалау парағы беріледі.

5 Қорытындылау. ( 3 мин) 1.Теңдеу жүйесін неше тәсілмен шешеміз, ата? 2.Айнымалылардың сәйкес коэффициенттері өзара тең болса, теңдеу жүйесі қалай шешіледі?

1.Сұрақтарға жауап береді. 2. Жауаптарын бағалау

6

7

Үй тапсырмасы беріледі және баға қояды.(1 мин) Рефлексия (1 мин) Әр сұрақтың тұсына келіссеңіз + таңбасын қойыңыз.

Мен көп жаңа нәрсе білдім.Бұны білгенім маған өмірде қажет болады.

б) Мен сабақ барысында туындаған сұрақтардың бәріне жауап алдым.

Page 5: 45minut › 2017 › 09 › d181...  · Web viewШеңбер жасап тұрады оқушылар бір-біріне тілек айтады.Раушан гүлінің жапырақтары

в) Мен тапсырмаларды орындау нәтижесінде.