8
PROIECT DIDACTIC pentru activitate integrată Data: 19 noiembrie 2009 Propunător: Creanga Alina Maria Unitatea de învăţământ: G.P.P. Nr.9 „Prichindel” Suceava Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mijlocie C Tema anuală de învăţare: „Cine sunt/suntem?” Tema săptămânală: „Vitaminele,rădăcina vieţii” Tema activităţii: „Alimente bune si rele” Modelul integrării: Polarizat Elementele componente ale activităţii integrate: - A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Lanţul alimentelor sănătoase” – discuţii libere cu copiii - A.L.A. 1. – sortare de jetoane,citire de imagini,construire Tranziţii: - culegem frunze - exerciţii de gimnastică - „Hora legumelor” – repetare poezie Rutine: - „Ştiu să mă îngrijesc singur” – exersarea unor deprinderi igienice - A.D.E. – D.O.S. -abilităţi practice - „Piramida alimentelor sănătoase ” – lipire

alimentebunesirele

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: alimentebunesirele

PROIECT DIDACTICpentru activitate integrată

Data: 19 noiembrie 2009

Propunător: Creanga Alina Maria

Unitatea de învăţământ: G.P.P. Nr.9 „Prichindel” Suceava

Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mijlocie C

Tema anuală de învăţare: „Cine sunt/suntem?”

Tema săptămânală: „Vitaminele,rădăcina vieţii”

Tema activităţii: „Alimente bune si rele”

Modelul integrării: Polarizat

Elementele componente ale activităţii integrate:

- A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Lanţul alimentelor sănătoase” – discuţii libere cu

copiii

- A.L.A. 1. – sortare de jetoane,citire de imagini,construire

Tranziţii: - culegem frunze

- exerciţii de gimnastică

- „Hora legumelor” – repetare poezie

Rutine: - „Ştiu să mă îngrijesc singur” – exersarea unor deprinderi igienice

- A.D.E. – D.O.S. -abilităţi practice

- „Piramida alimentelor sănătoase ” – lipire

Scopul activităţii:

Obiective operaţionale:

Să enumere principalele alimente care alcătuiesc lanţul alimenetelor sănătoase

să identifice din imaginile lecturate şi alimentele care nu fac bine organismului

să sorteze jetoanele care reprezintă alimente sănătoase

să descrie elememntele din imagini prin propoziţii scurte şi corecte din punct de

vedere gramatical

Page 2: alimentebunesirele

să povestească pe baza imaginilor „citite”

să construiască coşuleţe pentru depozitat alimente

să lipeasca alimentele sănătoase conform indicaţiilor realizând piramida

alimentelor sănătoase

să valorifice informaţiile nou-primite cooperând pentru realizarea unui proiect-

comun

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul

b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mişcarea

c) Resurse materiale: - centrul Bibliotecă –jetoane,decupaje din reviste cu alimente

sănătoase şi nesănătoase

- centrul Artă – carton pe care este reprezentată o

piramidă ,jetoane,decupaje din reviste, lipici

- centrul Construcţii – cuburi ,trusa OCTO

-centrul Ştiinţă-decupaje din reviste,jetoane cu alimente sănătoase şi

nesănătoase

- Alte materiale folosite pe parcursul activităţii – plic cu scrisoare,

aparat foto

d) Forme de organizare: în grupuri mici, frontal, individual

Durata: 1h.30min

Bibliografie:

- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi

adăugită, M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005\

- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H., 2009

- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul

preuniversitar), Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela

Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008

- „Elemente de Pedagogie Preşcolară aplicată”, Ed. Universităţii din Oradea, 2006

- „Totul....pentru copil” – ghid pentru educatoare şi directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora,

Ed. Diana, 2008, Piteşti

Page 3: alimentebunesirele

Scenariul activităţii:

Copiii vor fi invitaţi în sala de grupă unde vor găsi la centrul tematic un plic şi aparatul

de fotografiat, apoi se va purta un dialog între copii despre sănătatea fiecăruia dintre ei,dacă

mănancă fructe şi legume, realizându-se astfel Întâlnirea de dimineaţă; se va completa totodată şi

Calendarul naturii.

Educatoarea le citeşte copiilor scrisoarea primită care este de la Doctorul Măseluţă şi le

prezintă zonele de lucru şi materialele.

Copiii vor fi invitaţi în pas de furnicuţă spre centrul Ştiinţă, la Centrul tematic unde vor

lectura după imagini despre alimente sănătoase si nesănătoase şi despre vitaminele pe care le

întalnim în alimente.

Voi aduna copiii pe covor în pas de furnicuţă unde vor afla ce au de făcut mai departe.

Aici vor repeta poezia „Hora legumelor”.(R)

Copiii vor fi îndreptaţi spre centrele de lucru în pas de furnicuţă, spre centrul Bibliotecă

unde vor „citi” imagini cu alimentele sănătoase şi nesănătoase, spre centrul Construcţii unde vor

construi lădiţe pentru fructe şi spre centrul Artă unde vor colora fişele.

Voi aduna copiii pe covor în pas de furnicuţă unde vor face câteva exerciţii de gimnastică

şi vom afla ce ne-a pregătit Doctorul Măseluţă.

Activitatea se va încheia cu dezlegarea de ghicitori despre fructe şi legume.

Page 4: alimentebunesirele

Nr. crt

Etapele activităţii

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Tipul de inteligenţă

activatăMetode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Evaluare /Metode şi indicatori

1. Captarea atenţiei Se va realiza prin găsirea scrisorii de la Doctorul Măseluţă la intrarea copiilor în grupă. Se va citi scrisoarea de către educatoare. În scrisoare copiii sunt rugaţi să îl ajute pe acesta să identifice ce alimente fac bine şi ne ajută să creştem mari şi care nu, iar pentru aceasta le-a pregătit un joc surpriză la sfârşit.

- conversaţia - scrisoarea - probă orală- precizarea

scopului trimiterii

scrisorii de către Doctorul

Măseluţă

- inteligenţă interpersonală

2. Enunţarea scopului şi a obiectivelor activităţii

Se vor enunţa scopul şi obiectivele activităţii trezindu-le interesul copiilor pentru activitate.

- explicaţia, conversaţia

- materialele de la fiecare centru

deschis

- inteligente lingvistică

3. Prezentarea optimă a

conţinutului şi dirijarea învăţării

Se prezintă zonele de interes şi materialele pregătite.Etapa I – Se vor aduna copiii la centrul Ştiinţă, la Centrul tematic, unde vor lectura după imagini „Vitaminele,izvor de sănătate”.(A.D.E.1)

Voi aduna copiii pe covor în pas de furnicuţă. Se va repeta poezia „Hora legumelor” - tranziţii „Ştiu să mă îngrijesc singur” – rutine

Etapa a II-a – Lucrul copiilor pe centre. La centrul Bibliotecă copiii vor citi imagini cu alimente sănătoase şi nesănătoase, vor povesti colegilor ceea ce văd în acele imagini; la centrul

- conversaţia, lectură după

imagini

- conversaţia

- conversaţia- explicaţia, exerciţiul

- centrul tematic – imagini cu

alimente sănătoase şi nesănătoase

- cărţi, reviste, imagini cu alimente

diferite,cu fructe şi

- probă orală- lecturarea imaginilor

- probă orală- repetarea

poeziei

- probă practică- realizarea

lucrărilor de la fiecare centru

- inteligenţă spaţial-vizuală

logico-matematică, lingvistică

- inteligenţă intrapersonală

- inteligenţă spaţial-vizuală, logico-

matematică, lingvistică

Page 5: alimentebunesirele

4. Obţinerea performanţei

Construcţii vor construi diverse lădiţe pentru depozitarea fructelor şi a legumelor; la centrul Artă copiii vor avea de colorat diferite imagini cu alimente de la care avem vitamine.(A.L.A.1)

Voi aduna copiii pe covor în pas de furnicuţă unde vom face câteva exerciţii de gimnastică – tranziţii

Finalizarea lucrărilor de la fiecare centru.

- conversaţia, - execiţiul

- conversaţia, explicaţia,

demonstraţia, execiţiul

legume, foi albe conturate, creioane colorate

- probă practică- realizarea

exerciţiilor de gimnastică

- inteligenţă corporal-

kinestesică

5. Asigurarea retenţiei şi a

transferului de cunoştinţe

Se va realiza prin dezlegare de ghicitori despre fructe şi legume.

- conversaţia, exerciţiul

- carte cu ghicitori

- probă orală- dezlegare de

ghicitori

- inteligenţă lingvistică

6. Evaluare Se vor face aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţii.

- conversaţia