9
Природознавство 5 клас, Урок №38 Дата проведення Тема . Ґрунт, його значення. Утворення ґрунту. Мета: Знаннєвий компонент сформувати в учнів поняття про ґрунт як особливе природне тіло, визначити його склад і властивості, розкрити роль організмів у ґрунтоутворенні, значення ґрунту для живих організмів. ознайомити учнів з різноманітністю ґрунтів України; визначити місце ґрунтів у житті людини як джерела більшості продуктів харчування та середовища живлення для багатьох рослин; пояснити проміжне місце ґрунту між царствами живої та неживої природи; Діяльнісний компонент розвивати вміння складати схеми, робити висновки, аналізувати, порівнювати, працювати з малюнками; Ціннісний компонент виховувати увагу, дбайливе ставлення до ґрунтів. Обладнання: зразки ґрунтів своєї місцевості, таблиці «Ґрунти», «Розріз ґрунту»; карта ґрунтів України,світу; посуд, вода, пісок, глина, ґрунт, лупа. лабораторна електроплитка, ґрунт (3 порції), металева сковорідка, лист або коробочка з низькими бортиками для прожарювання ґрунту, склянка, вода, паличка для перемішування або чайна ложка, скельце. Основні поняття: вивітрювання, ґрунт, гумус (перегній), торф, ґрунти-чорноземи, піщані, глинисті, каштанові, підзолисті й солончакові. Тип уроку: формування нових знань. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності З давніх часів людство залежало від природи. Для людини було дуже важливо отримувати добрий урожай, а для цього необхідно було дізнатися, як ґрунти живлять рослини, від яких якостей ґрунту залежить майбутній урожай. Дізнатися, що ж таке ґрунт, як він утворився на Землі,який склад і властивості має. Знайти відповіді на ці питання і є завданням нашого уроку. IIІ. Актуалізація опорних знань та вмінь Складання «асоціативного куща». Учитель пропонує учням пригадати, що вони знають про ґрунт.

alla-moroz.comalla-moroz.com/_ld/10/1052__38.docx · Web viewДізнатися, що ж таке ґрунт, як він утворився на Землі,який склад і

  • Upload
    others

  • View
    4

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: alla-moroz.comalla-moroz.com/_ld/10/1052__38.docx · Web viewДізнатися, що ж таке ґрунт, як він утворився на Землі,який склад і

Природознавство 5 клас, Урок №38 Дата проведенняТема . Ґрунт, його значення. Утворення ґрунту.

Мета: Знаннєвий компонентсформувати в учнів поняття про ґрунт як особливе природне тіло, визначити його склад і властивості, розкрити роль організмів у ґрунтоутворенні, значення ґрунту для живих організмів. ознайомити учнів з різноманітністю ґрунтів України; визначити місце ґрунтів у житті людини як джерела більшості продуктів харчування та середовища живлення для багатьох рослин; пояснити проміжне місце ґрунту між царствами живої та неживої природи; Діяльнісний компонентрозвивати вміння складати схеми, робити висновки, аналізувати, порівнювати, працювати з малюнками; Ціннісний компонентвиховувати увагу, дбайливе ставлення до ґрунтів.

Обладнання: зразки ґрунтів своєї місцевості, таблиці «Ґрунти», «Розріз ґрунту»; карта ґрунтів України,світу; посуд, вода, пісок, глина, ґрунт, лупа. лабораторна електроплитка, ґрунт (3 порції), металева сковорідка, лист або коробочка з низькими бортиками для прожарювання ґрунту, склянка, вода, паличка для перемішування або чайна ложка, скельце.Основні поняття: вивітрювання, ґрунт, гумус (перегній), торф, ґрунти-чорноземи, піщані, глинисті, каштанові, підзолисті й солончакові.

Тип уроку: формування нових знань.ХІД УРОКУI. Організаційний моментII. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльностіЗ давніх часів людство залежало від природи. Для людини було дуже важливо отримувати добрий урожай, а для цього необхідно було дізнатися, як ґрунти живлять рослини, від яких якостей ґрунту залежить майбутній урожай. Дізнатися, що ж таке ґрунт, як він утворився на Землі,який склад і властивості має. Знайти відповіді на ці питання і є завданням нашого уроку.IIІ. Актуалізація опорних знань та вміньСкладання «асоціативного куща». Учитель пропонує учням пригадати, що вони знають про ґрунт.Ґрунтрослини полегород добривагірські породи повітряродючістьIV. Вивчення нового матеріалу

Page 2: alla-moroz.comalla-moroz.com/_ld/10/1052__38.docx · Web viewДізнатися, що ж таке ґрунт, як він утворився на Землі,який склад і

У ч и т е л ь. Ми з вами бачили й крутий обрив берега біля річки, і звичайну яму, і кар’єр тощо; скрізь можна побачити різнокольорові та різні за товщиною шари землі.

Верхній шар зазвичай найтемніший. У ньому знаходиться коріння рослин, живуть комахи, дощові черв’яки, бактерії, спори грибів та інші організми.

Цей верхній шар землі й називають ґрунтом. Товщина ґрунту на різних ділянках земної поверхні неоднакова — від кількох сантиментів до 10 метрів. Як ви гадаєте, від чого це залежить? Дослідження складу та властивостей ґрунту. (Вчитель виконує демон-страційні досліди, учні спостерігають, допомагають, заповнюють схемуй таблицю.)Дослід 1. Визначення складу ґрунту

Page 3: alla-moroz.comalla-moroz.com/_ld/10/1052__38.docx · Web viewДізнатися, що ж таке ґрунт, як він утворився на Землі,який склад і

1. Розгляньте за допомогою лупи грудку ґрунту, потім роздавіть цю грудку. Що ви побачили? (Залишки рослинних корінців, листочків ролин, частинки тіл комах, піщинки, глину тощо)2. До складу ґрунту входить повітря і вода. Давайте в цьому переконаємося: у посуд з водою вкиньте грудку сухої землі — бульбашки, що виділилися,— це є повітря; якщо горщик із ґрунтом добре полити водою, щільно накрити поліетиленовою плівкою й поставити у тепле місце — на плівці з’являться краплі води.3. У ґрунті присутні мінерали та мінеральні солі. У пляшку насипати ґрунт і залити його водою, все ретельно розмішати і поставити відстоюватися. Замалювати, яким чином будуть осідати на дно частки ґрунту: вода ,глина, пісок, камінняЯкщо відстояну воду налити на жерстяну кришку, підігріти на вогні — побачимо на кришці білий осад (мінеральні солі, які входять до складу ґрунту).

Page 4: alla-moroz.comalla-moroz.com/_ld/10/1052__38.docx · Web viewДізнатися, що ж таке ґрунт, як він утворився на Землі,який склад і

Складання схеми на дошці:Учитель звертає увагу учнів на особливу роль живих організмівв утворенні ґрунтів.

Складання опорної схеми

Склад ґрунту

тверда частина рідка частина газоподібна жива органічна

глина, пісок, вода з частина частина частина

гравій розчиненими повітря гумус

мінералами

Page 5: alla-moroz.comalla-moroz.com/_ld/10/1052__38.docx · Web viewДізнатися, що ж таке ґрунт, як він утворився на Землі,який склад і

Дослід 2. Визначення властивостей ґрунту1. Родючість. Із залишків рослин, тварин, комах та інших організмів у ґрунті утворюється перегній, або гумус. Саме гумус надає ґрунту темного кольору. Чим більший у ґрунті вміст гумусу, тим цей ґрунт родючіший. Для того щоб переконатися в цьому, необхідно взяти три горщики для квітів, у перший насипати промитого річкового піску, у другий — глини, у третій — ґрунту для квітів (чорнозему). У кожний горщик посадити пророщені боби (горох). Поставити горщики на підвіконня і дати учням завдання спостерігати, що відбудеться, в якому горщику раніше і краще будуть рости рослини, чому? (Цейдослід проводиться заздалегідь.)

2. Водопроникність. Цю властивість ґрунту наочно можна продемонструвати, поставивши горщик із-під квітів із сухим ґрунтом у тарілку з водою. Поступово ґрунт

стане вологим. Чому

Page 6: alla-moroz.comalla-moroz.com/_ld/10/1052__38.docx · Web viewДізнатися, що ж таке ґрунт, як він утворився на Землі,який склад і

3. Повітропроникність№ з/п досліду Властивість ґрунту Значення цієї властивості ґрунту для живих організмів1 Родючість2 Водопроникність3 ПовітропроникністьV. Закріплення нових знань та вмінь1. Робота зі зразками ґрунтів своєї місцевостіЗа вмістом піску та глини ґрунти поділяють на піщані й глинисті.У випадку якщо піску й глини у ґрунті майже однакова кількість, ґрунти називають суглинистими або супіщаними. Піщані ґрунти — пухкі, добре пропускають вологу, повітря, але в їх складі мало гумусу й мінеральних речовин. Глинисті — щільні, погано пропускають вологу, повітря, але мають більше гумусу.Найбільш родючими ґрунтами у світі є чорноземи.2. Робота з картоюЗнайдіть у легенді карти умовне позначення чорноземів, знайдіть території розповсюдження цих ґрунтів.Результат зафіксуйте в зошиті. (Райони поширення чорноземів: …)

3. Робота з підручником

Page 7: alla-moroz.comalla-moroz.com/_ld/10/1052__38.docx · Web viewДізнатися, що ж таке ґрунт, як він утворився на Землі,який склад і

Знайдіть у підручнику відповідь на запитання: які існують способипідвищення родючості ґрунтів? Наведіть приклади добрив.VІ. Підсумок урокуБесіда1. Що таке ґрунт?2. Який склад ґрунту?3. Які властивості має ґрунт?4. Як і з чого утворюється гумус?5. Які живі організми мешкають у ґрунті? Як вони пристосувалися дожиття в ґрунті?6. Яке значення має ґрунт для життя людини?

Гра «Схожі — несхожі»На дошці вчитель робить дві колонки із записами: ґрунт, гірські породи. Учні по черзі підходять і записують, чим відрізняються ці поняття і що в них спільного.VІІ. Домашнє завданняПрочитати відповідний текст підручника, відповісти на запитання після тексту.Додатковий матеріалҐрунт проходить кілька етапів розвитку і формування. Молоді ґрунти часто є результатом вивітрювання гірських порід або перенесення і відкладання осадів. На цих пухких породах оселяються мікроорганізми, перші рослини — лишайники, мохи, трави, дрібні тварини. Поступово проникають інші види рослин і тварин. Кожному типу ґрунту відповідають певні типи рослинності. Так, соснові бори ростуть на легких піщаних ґрунтах, ялинові ліси — переважно на більш легких і багатих поживними речовинами суглинистих ґрунтах.Ґрунти є складною системою, усередині якої відбуваються різноманітні складні процеси. Велика кількість різних живих організмів (гриби,бактерії, водорості, найпростіші, молюски, личинки, дощові черв’яки та ін.) поступово переробляють усі органічні рештки рослин та тварин.Таким чином, у природних умовах відбувається постійний кругообіг речовин у ґрунті. У штучно створених людиною ґрунтових системах (поле,город) такий кругообіг порушений, бо людина збирає більшу частину рослинної маси для власних потреб. Через те що ця продукція не береучасті в кругообігу, ґрунт поступово стає неродючим. Щоб уникнутицього і підвищити родючість ґрунтів, людина вносить органічні та мінеральні добрива__