of 24 /24
PËR NJË VERË TË SIGURT DHE TË SHËNDETËSHME PËR NJË VERË TË SIGURT DHE TË SHËNDETËSHME

broshura vapa.pdf

 • Author
  phamanh

 • View
  250

 • Download
  5

Embed Size (px)

Text of broshura vapa.pdf

 • PR NJ VER T SIGURT DHE T SHNDETSHME

  PR NJ VER T SIGURT DHE T SHNDETSHME

 • Nprmjet ksaj broshure, pr t patur nj ver t sigurt dhe t shndetshme, i ofrojm popullsis informacion se si t prballojn temperaturat e larta dhe pasojat e saj.

  N stinn e vers rriten temperaturat e motit, rritet dshira dhe mundsia pr t prfituar ngta t mirat e ksaj stine por njkohsisht rritet rreziku pr disa situata q ndikojn n shndetin ton.

  N Shqipri rrezatimi diellor sht m i fort midis muajve Maj dhe Gusht, ndaj dhe gjat t gjitha aktiviteteve tuaja, si psh n mjedis t hapur, nse jeni n kopshtin tuaj, n kafene, n plazh, pishin, n mal apo n fush, nse bni sport apo thjesht shtitje kshillohet t mos abuzohet me ekspozimin n diell dhe t tregojm kujdes ndaj temperaturave t larta.

 • Djersitja sht i vetmi mekanizm efikas ftohs n dispozicion t trupit t njeriut,kur temperatura e ambientit sht m e lart se temperatura e lkurs,por n kushtet e temperaturave t larta, shum t larta apo ekstreme t mjedisit ky mekanizm nuk sht i mjaftueshm. Por gjithashtu ka edhe disa faktor t tjer q e reduktojn mundsin pr djersitje dhe shkaktojn mbinxehje t trupit. Faktor t till jan,mosha, mungesa e lngjeve(dehidratimi), mungesa e ers, prdorimi i veshjeve jo t duhura, disa lloje smundje kronike dhe medikamente.

  Efektet e t nxehtit mbi shndetin

  Efektet e temperaturave t larta n shndet ndodhin kur sistemi i rregullimit t temperaturs s trupit ton nuk arrin t shprndaj nxehtsin e teprt.Ndikimi i temperaturave t larta n shndetin ton varet nga koha e ekspozimit ndaj ktyre temperaturave,shpeshtsia e ekspozimit dhe intensiteti i ekspozimit. Ekspozimi i zgjatur ndaj temperaturave t larta mund t shkaktoj shqetesime t vogla t tilla si dhimbje, dobsi, njtje ose m t rnda, t tilla si goditja nga dielli apo goditja nga nxehtsia,gjithashtu mund t shkaktoj nj prkeqsim t t personave me smundjeve me kronike

 • Efekte nga nxehtsia mbi shndetin:

  Dhimbje apo ngre muskulare: t shkaktuara nga humbja e lngjeve dhe e elektroliteve, sidomos tek personat q kryejn aktivitet fizik t shpesht por edhe tek personat q prdorin medikamente pr shtimin e urinimit. Skuqja e lkurs: karakterizohet nga purra t vogla, t kuqe e japin kruarjeEnjtja(edema): sidomos n kyet e kmbve, t shkaktuara nga zgjerimi i enve t gjakut dhe mbajtja e ujit. T fikt: marrje mndsh apo t fikt pr shkak t humbjes s lngjeve, zgjerimit t enve t gjakut,t smundjeve kardiovaskulare apo marrjes s disa medikamenteve.

  Efekte nga nxehtsia dhe nga ekspozimi n diellEfektet e temperaturave t larta n shndet jan:

  Dehidratimi(humbja e lngjeve): sht shum i zakonshm, shkaktohet nga mungesa e ujit ose natriumit(sodiumit), lidhet me shnja jo-specifike si,lodhje, ndjenja e t ndjerit pafuqi, marrje mndsh, kolaps i qarkullimit t gjakut. Kjo ndodh kur temperatura e brendshme sht midis 38 dhe 40 C dhe nse nuk trajtohet transformohet n goditje nga nxehtsia

 • Goditja nga nxehtsia:vjen nga qndrimi n ambiente shum t nxehta t mbyllura, me lagshti e pak t ajrosura.Djersa sht n sasi t pakt e pengon avullimin e nxehtsis s trupit.Shoqrohet me: temperatur t lart,etje t shumt,lkur t nxeht,rrahje zmre t shpejta, frymmarrje e shpejt dhe ulje e presionit arterial.

  Rndim t nj sr smundjesh kronike: sidomos smundja e hipertensionit, smundje t zemrs; astma bronkiale, bronkiti kronik, pneumopatia obstruktive kronike; diabeti, thyreotoksikoza; insuficienca e veshkave, smundjet mendore e nervore si parkinsoni, alzhaimer, skizofrenia, demenca;etj.

  Infeksionet dhe intoksikacionet ushqimore: Infeksionet nga ushqimet, shkaktohen nga salmonella,shigella, etj si rezultat i higjens personale t ult ,nga ngrnia e zarzavateve t gjalla, i ushqimeve t pagatuara apo t pakonseruara n mnyr t drejt si mishi,vez,sallamet ,produktet e detit,qumshti sallatrat etj.

  Intoksikacionet pr shkak t ushqimeve vijn nga ushqimet me prmbajtje toksine nga stafilokoku,parazitt, etj. Intokskacionet ndodhin nga prdorimi i ushqimeve t skaduara,ushqimeve q nuk gatuhen n mnyr korrekte,apo t ringrohura jo korrektsisht,etj

 • T KUPTOJM RREZIQETRrezikshmrin m t madhe t diellit e prbjn rrezet ultraviolet (UV),sidomos rrezet ultraviolet A e B(UVA,UVB). Kto rreze mund t prcillen nga burime natyrore si dielli apo nga burime artificiale si psh. llampat e solarit. Ato jan krejtsisht t padukshme pr syrin e njeriut dhe nuk shkaktojn asnj ndjesi nxehtsie. Rreziqet e lidhura me UVB njihen prej kohsh ndrsa ato t lidhura me UVA njihen shum pak. Por q t dyja jan t rrezikshme pasi deprtojn epidermn, shtresn mbrojtse t lkurs dhe mund t veprojn mbi syt.Rrezet UVA filtrohen shum pak nga atmosfera dhe prbjn 95% t rrezatimit ultaviolet q arrin n siprfaqen e toks.Rrezet UVB filtrohen m shum por intensiteti i tyre rritet gjat dits. Rrezatimi ultraviolet mund t shkaktoj dme t prhershme dhe n rastet m t rnda sht vdekjeprurs.

  Goditje nga dielli: vjen si rezultat i qndrimit t gjat n diell dhe shkakton rritje te temperaturs s trupit,zgjerim t enve t gjakut,rnie t rrahjeve t zemrs dhe si pasoj shoqerohet me :Djersitje t madhe,t przjera, dhimbje koke, marrje mndsh,ulje t presionit t gjakut,turbullim t shikimit,etj.

  Efektet e e ekspozimeve ndaj diellit mbi shndetin:

  Kujdes!Goditja nga nxehtsia dhe nga dielli krkon ndihm t specializuar.

 • Lkura dhe Syt duhen t mbrohen nga rrezet ultraviolet A e B pr arsye t dmeve ta parriparueshme q ato mund tu shkaktojn atyre.

  Dmtimet n, jan rezultat i mos mbrojtje s lkurs dhe jan:T menjhershm,si djegiet apo skuqjet e lkurs dhe allergjia ndaj rrezeve ultraviolet,t cilat jan rezultat i ekspozimit t menjhershem e t gjat ndaj rrezeve t diellitT vonshme,t cilat evidetohen edhe mbas shum vjetsh ekspozimi n diell,si:Plakje e parakohshme e lkurs dhe vihet re n rrudhat, njollat,trashjen e lkurs.Tumoret e lkurs si Karcinomat e sidomos Melanomat. Rrezet ultraviolet dmtojn mekanizmat riparuese t ADN dhe ojn deri n zhvillimn e tyre.

  Melanomat, n 85% ndodhin si rezultat i ekspozimit t teprt apo intensiv n diell.

  T gjith mund t dmtohemi pasi nuk jemi t barabart prball diellit.Mund t jeni m t rrezikuar:

  Nse keni lekur t bardh, flok t kuq apo biond, syt n ngjyr t hapur dhe nse nxiheni me vshtirsi.Nse keni shum nishane, mbi 50Nse keni nishane q n lindje ose t nj forme jo t zakont (t mdhenj, t rregullt).Nse keni raste familjare t melanomsNse merrni nj trajtim mjeksor q mund tu bj m t ndjeshm ndaj diellit.

 • T menjhershm,si Konjuktiviti apo skuqja e syve q shoqrohet me djegie ose skuqje e lehte e tyre, ndjenja e hyrjes s dikaje n sy,frika nga drita, etj.Keratito-konjuktiviti.infeksion i syrit q shoqrohet me dhimbje t syve,sy q hapen me vshtirsi,sikur jan plot me rr,turbullim t shikimit, etj.

  T vonshme,t cilat evidetohen edhe mbas shum vjetsh ekspozimi n diell,si Katarakta apo perdja e syrit:edhe pse

  katarakta shtohet me moshn, ekspozimi n diell sht faktori i zhvillimit dhe shpejtimit t tij dhe sht shkaktari i par i verbimit n bot. Smundje t retins deri Karcinoma si rezultat i transformimit q mund t ndodh nga veprimi i rrezeve ultraviolet n sy.

  Dmtimet e syve jan:

  Personat m t rrezikur nga temperaturat e larta

  T gjith jan t rrezikuar nga efektet e e temperaturave t larta por ka disa grupe individsh q jan m t rrezikur ndaj temperaturave t larta pr arsye se aftsia pr t rregulluar temperaturn sht e kufizuar,pra djersitja sht e pakt.

 • Foshnjat dhe fmijet: jan t ndjeshm ndaj efekteve t temperaturave t larta pr shkak se metabolizmi i tyre ndryshon nga metabolizmi i t rriturve, qndra e rregullimit t temperaturs sht e papjekur, aftsia pr djersitje sht m e pakt, masa e trupit sht e vogl,po ashtu edhe vllimi i gjakut, dhe mbshteten tek t tjert pr t rregulluar temperaturn e mjedisit t tyre apo dhe t sigurojn marrjen e lngjeve t nevojshme.

  T moshuarit: prbjn grupin m t madh t prcaktuar si grup n rrezik pr shkak t nxehtwsis,mbasi ulet toleranca ndaj nxehtsis,etja ndjehet von, reagimi i djersitjes sht i vonuar dhe numri i gjndrave tw djersws sht i reduktuar. T m o s h u a r i t s h p e s h v u a j n n g a g r u p smundjesh,dmtime fizike dhe njohse dhe kan nevoj t marrin medikamente t shumta.

  Individ me smundje kronike: Pothuajse t gjitha smundjet kronike paraqesin nj rrezik pr prkeqsim t smundjes kronike apo pr vdekje pr shkak t nxehtwsisw.Por smundjet q paqrqesim m shum rrezik jan:hipertensioni, smundje t zemrs; astma bronkiale, bronkiti kronik, pneumopatia obstruktive kronike; diabeti, thyreotoksikoza; insuficienca e veshkave, smundjet nervore e parkinsonin, alzhaimer, rregullimet psikiatrike ,si skizofrenia, depresioni,demenca,gjndjet febrile, etj.

 • Individt e paaft pr t marr masat e duhura dhe masat pr t mbrojtur veten nga t nxehtit e teprt,(t paralizuarit,tetraplegjik,etj), pr shkak t reduktimt t aftsis pr tu prgjigjur ndaj nxehtsis

  Personat q punojn n vende me temperatura t nxehta ose n ambiente t hapuara(jasht). Kushdo q punon jasht n nj mot t nxeht, pa mbrojtjen e duhur, sidomos nse ka edhe aktivitet fizik t rnd, sht n rrezik pr shkak t efekteve t t nxehtit n shndet.

  Personat q bjn aktivitet fizik t rnd Njerzit q jetojn n apartamente n katet e siprmeGrupet e popullsis me kushte sociale jo t mira,individ t pastreh,etj

  Personat q prdorin medikamente t ndryshme,si : Shum ilae mund t ndikojn drejtprdrejt n mekanizmat qndrore e periferike t termorregullimit, duke ndikuar n djersitje, n zgjerimin e enve t gjakut t lkurs, n rritjen e puns s zemrs dhe eliminimn e nxehtsis. Por ilaet q mund t ndikojn m shum ,jan ilaet psikotrope n prgjithsi, diuretikt (pr shtimin e urinimit), antihipertensivt (pr uljen e tensionit t gjakut)vazodilatatort (pr zgjerimin e enve t gjakut) antikolinergjiket (anti-parkinsonit ose jo) disa antibiotik, dhe qetsues.

  Personat e nnushqyer dhe personat mbipesh e obez

  Kujdes! Antipiretikt nuk jan efektive n reduktimin e temperaturs s lart t trupit t shkaktuar apo t lidhur me nxehtsin. Ato ulin temperaturn e trupit vetm kur termorregullimi sht ngritur nga pirogjent. Prdorimi i tyre mund t jet i dmshm n trajtimin e smundjeve t lidhura me nxehtsin pr shkak t efekteve t tyre ansore n veshka dhe mli.

 • Rregulla t thjeshta,POR t nevojshme-Pr t gjith

  Evitoni n sht e mundur daljet nga shtpia n ort e nxehta t dits,11- 17Vishuni leht, me veshje pambuku,me rroba t gjra, dhe ngjyra te hapura.,si n shtpi edhe kur dilni nga shtpia Mbani n kok kapele ose adr dhe syze kur dilni jasht

  Mbani shtpin sa m t freskt. Hapni dritaret hert n mngjes dhe n mbrmje von. Mbani mbyllur dritaret gjat dits

  Temperaturat n shtpi duhen mbajtur deri n 25-27 dhe asnjher jo m shum se 5-6 m pak se ambienti jasht. Evitoni korrentet e mundshme

  Freskohuni her pas here me uj t freskt,duke br dush,ose duke u lagur me peceta pr t ulur temperaturn e trupit,n krah,qaf,ball

  Nj sr kshillash t thjeshta,t zakonshme dhe parandaluese nse ne i bjm pjes t jets son t prditshme ,ato mund t na ndihmojn pr t reduktuar efektet negative t temperaturave t larta n shndet.

  Si t mbroheni nga temperaturat e larta apo t nxehtit

 • KSHILLA T VEANTA

  JU Q PREFERONI PLAZHIN,PISHINN, Q DIELLI T MBETET NJ KNAQSI

  Mbani n kok kapele me an t gjra q t mbroj vesht,fytyrn apo hundn

  Ekspozohuni gradualisht n diell dhe jo menjeher.

  Lyeni trupin me produkte mbrojtse 15 - 20 minuta para daljes n diell, se t ekspozoheni n diell(UVA+UVB)

  Prdorni produkte mbrojtse pr trupin me faktor t lart mbrojts,mbi 15,

  Zgjidhni produktet mbrojtse pr trupin sipas tipit t lkurs .Sa m e bardh t jet lkura aq m i lart duhet faktori mbrojts

  Trupi duhet lyer shpesh,mbas do larje,djersitje apo fshirje me peshqir dhe n sasi t mjaftueshme, 36 mg pr nj lyerje pr nj trup mesatar ,ose gjasht lug aji .

 • Prsriteni lyerjen do dy or dhe sigurisht mbas do larjeje.Faktort mbrojts duhen prdorur edhe kur ka re,kur je nn adr,ose n uj .Syzet e diellit jan t domosdoshme. Zgjidhni syze me forma t mdha dhe sigurohuni q t jen sipas norms europiane, CE, me filtra mbrojts pr t pasur nj mbrojtje t lart dhe t vrtet.

  Kujdes! Faktort mbrojts jan produkte kozmetike t afta t thithin ose t pengojn rrezet ultraviolet A e B,por nuk t mbrojn plotsisht apo nuk t lejojn t ekspozohesh shum gjat n diell.

  Fmijt dhe adoleshentt duhet t mbrohen me shum kujdes. Deri n pubertet, lkura dhe syt jan m delikate dhe m t ndjeshme ndaj rrezeve UV. Djegiet nga dielli dhe ekspozimet e prsritura deri n pubertet kan nj ndikim madhor n zhvillimin e kancerit t lkurs n moshn e rritur. Nuk sygjerohen rrezatimet me ultraviolet artificial n solar.

  Qndroni n hije apo evitoni qndrimet n diell n ort e nxehta t dits,11- 17Tregoni shum kujdes pr fmijt, mbaini me veshje pambuku,kapele dhe syzeMos ekspozoni ushqimet n diell dhe pini lngje ose ujEvitoni m mir prdorimin e produkteve kozmetike..mbasi mund tu shkaktojn alergji

  Kujdesuni pr Lkura edhe kur jeni nxir.mbasi nuk do t thot se ju jeni t mbrojtur nga dmet e rrezeve ultraviolet

 • N ditt me re arrijn n tok deri n 90%

  N hije reduktohen deri 50 % e tyre

  Prdorimi i veshjeve prej pambuku lejon kalimin n trupin ton vetm 10 % t rrezeve ultraviolet

  N uj kalojn n 95 % e rrezeve ultraviolet

  N bor rrezet UV pasqyrohen deri n 80%

  Rra e that e plazhit pasqyron rreth 15% rrezet ultraviolet

  Edhe n nj thellsi gjysmn metri rrezet UV jan ende 40% intensive si n siprfaqe

  Puntor q punojn n ambiente t brendshme jan t ekspozuar 10% - 20% ndaj rrezeve ultraviolet me ekspozimin vjetor t puntorve q punojn n natyr

  Sa m lart t jet dielli n qiell ose sa m e shkurtr sht hija q ne bjm,aq m t forta jan rrezet ultraviolet dhe anasjelltas.

  A e dini se Rrezet Ultraviolet :

 • JU Q PREFERONI MALIN APO FSHATIN Q DIELLI T MBETET NJ KNAQSI

  A e dini se n mal bn m vap?N do 1000 m lartsi mbi nivelin e detit sasia e rrezeve ultraviolet shtohet me 11-12%.,ose pr do 300 m rritet me 4%. Rrezatimi diellor n male sht shum m intensive se n det. N fshat dhe n mal gjat vers, takohen insekte t ndryshme,mushkonja, blet, Grerza, gjarprinj,etj q shkaktojnpickime apo kafshime t dhimbshme, por n ndonj rast japin edhe alergji deri nganjher reaksione shum serioze. sht e rndsishme pr t patur me vehte medikamente t urgjencs.

  JU Q PUNONI N AMBIENT T HAPUR---KUJDESUNI PR VEHTEN TUAJ

  Pini rregullisht uj dhe n sasi t mjaftueshme,t paktn 2 litra n dit Mos pini pije alkoolike,lngje me shum sheqer apo kafeinKonsumoni vakte t lehta ,zarzavate,frutaPrdorni kremra mbrojts por vendosni sidomos mbi buzt tuaja Mbani kapele n kok, t gjr,q t`ju mbroj fytyrn,vesht,hundnPushimet e dreks bjini n vend me hije Kshillat vlejn edhe pr kohe me re,apo nse punoni n koh me dbor.

  JU Q UDHTONI ME MAKIN ---SHIJONI UDHTIMIN

  Mos harroni kutin e ndihms s par

  Gjat ndalesave evitoni ngrnien e shpejt, t rnd, pijet

 • alkoolike,lngjet me shum sheqer apo kafein.

  Mundohuni t mos parkoni n diell.

  N rast t parkimit n diell,para se t niseni hapini dritaret pr t ulur temperaturn e brendshme .

  Nse duhet t ndaloni mos i lini njerzit ose kafsht, madje edhe pr nj koh t shkurtr n makin parkuar n diell.

  Nse makina ka sistem t ajrit t kondicionuar, rregulloni temperaturn n mnyr q diferenca t jete jo m shum se 5 C me ambientin jasht.

  Prpara nisjes do pasagjer n automjet prfshir edhe personat ne sediljet e pasme t lidhet me rripin e siguris.

  Zgjidhni karrigen e prshtatshme pr fmijt e vegjl dhe lidhini mir.

  Kurr mos i lini fmijt vetm n makin

  Nse duhet t udhtoni evitoni udhetimet n ort e nxehta t dits.

  Mbani gjithnj me vehte uj . NSE VUAN NGA SEMUNDJE KRONIKE Qndroni nn kujdesin e vazhdueshm t mjekut t familjes ose specialistit.Tregoni kujdes me medikamentet,lexoni me kujdes fletn me udhzime, kontaktoni vazhdimisht me mjekun e familjes,mbasi disa ilae n mot t nxeht mund t ken efekte negative n shndet, psh diuretikt shtojn dehidrimin e tyre ose rrisin ndjeshmrin ndaj rrezeve,etj.

 • FMIJTFoshnjat dhe fmijt: jan t ndjeshm ndaj efekteve t temperaturave t larta pr shkak se metabolizmi i tyre ndryshon nga metabolizmi i t rriturve, qndra e rregullimit t temperaturs sht e papjekur, aftsia pr djersitje sht m e pakt, masa e trupit sht e vogl,po ashtu edhe vllimi i gjakut, dhe mbshteten tek t tjert pr t rregulluar temperaturn e mjedisit t tyre apo dhe t sigurojn marrjen e lngjeve t nevojshme.

  Nuk duhen ekspozuar n diell fmijt deri n moshn 6 muajshe Fmijt absolutisht jo n diell midis ors 11 - 17 Ekspozimi n diell bhet duke shtitur me fmijn Fmijt ditt e para t ekspozimit n diell duhet mbajtur te veshur me rroba prej pambuke Mbajuni n kok kapele me an t gjra q t mbroj vesht ,fytyrn apo hundn

  Fmija duhet t mbaj syze dielli,t errtaKremrat mbrojts duhet t jen me faktor mbrojts t lart. Prsrisni disa her lyerjen me produkte mbrojtse t lkurs sidomos mbas larjes djersitjes apo fshirjes me peshqir Duhet tu jepen lngje frutash, uj natyral i pastr,por edhe sup zarzavatesh pavarsisht nse ka apo jo bark edhe t vjellaDuhet tu jepen ushqime t lngshme, t gatuara n moment dhe jo t ushqime t mbetura

  N shtpi t qndrojn n ambiente t freskta n temperatur deri 25 grad celsius e me lagshti normale Mos i lini asnjher fmijt t futen n uj pa mbikqyrje Asnjher mos i lini fmijt vetm n makinAsnjher mos i lini fmijt t flen n diell.

  KUJDESI pr grupe t veanta

 • Ambjentin ku banoni mbaeni sa m t freskt t jet e mundur. Mbani mbyllur dritaret gjat dits, freskoini dhomat n mngjes dhe

  dark. Evitoni korrentet e mundshme t ers. Daljet n diell n ort e nxehta, 11 17 duhen evituar dhe reduktoni

  sforcot fizike n kto or. Mbani kapele apo adr kur dilni n rrug. Vishni rroba t gjra, t lehta, me ngjyra t elura dhe mundsisht prej

  pambuku. Pini lngje ose uj n mnyr t mjaftueshme ( 1,5 - 2 litra n dit ) edhe

  nse nuk keni etje. Mos prdorni pije alkoolike, lngje me shum sheqer apo kafein. Kontrolloni sitematikisht temperaturn e trupit Freskohuni her pas here me uj t freskt duke br dush ose duke u

  lagur me peceta n krah, qaf, ball pr t ulur temperaturn e trupit. Konsumoni vakte t lehta me prmbajtje t lart uji, si zarzavatet dhe

  frutat. Prdoreni kripn n sasi minimale. Ruajini ushqimet n frigorifer. Nse jeni vetm dhe keni probleme shndetsore mbani telefonin

  pran. Qndroni nn kujdesin e vazhdueshm t mjekut t familjes ose

  specialistit.

  PR T MOSHUARIT

 • Vera sht nj nga sezonet kryesore, e cila na jep shum fruta dhe perime me bollk, me ngjyra e shije t ndryshme,t pasura me vitamina,minerale e lnd ushqyese q jan shum t rndsishme pr trupin ton,por sidomos gjat ditve t nxehta t vers. Gjat muajve t nxeht,rekomandohet t konsumohen vakte me ushqime t freskta dhe shum t tretshme, sepse ato ndihmojn trupin t prballoj m mir kt periudh t stresit t metabolizmit.Rritje e djersitjes, n fakt, mund t shkaktoj mangsi t vitaminave, mineraleve, e mikroelementeve q shtojn prkeqsimin e lodhjes s prgjithshme. Prve ksaj trupit, pr ruajtjen e temperaturs ,i duhet t nxis vazodilatacion, avullimin dhe rritjen e qarkullimit t gjakut n lkur n dm t traktit gastrointestinal, duke shkaktuar kshtu nj tretje t ngadalt dhe t vshtir.

  Gjat vers organizmi i njeriut prballet me disa ndryshime ndaj t ngrnit t cilat lidhen me t nxehtit,si oreks i ulur, etje e madhe, gjndje kputjeje dhe ulje e aftsis tretse.

  Lkura ndihmon organizmin n eliminimin e toksinave . Pr t ndihmuar mbrojtjen natyrale t lkurs,flokve, thonjve,apo dhe kundr stresit nga dielli disa ushqime nuk duhet t mungojn n tavolin .

  Dietat e varfra me elemente ushqyes apo me pak kalori para se t shkohet n plazh ndikojn negativisht n lkur ,flok ,thonj duke i br ato m t thata,flokt bien m shpejt, etj,ndaj Jo dieta drastike.Edhe gjat vers dieta duhet t jet e shndetshme, e ekuilibruar dhe e pasur me vitamina e kripra minerale dhe rutat dhe perimet jan nj burim i

  USHQYERJA far duhet t dim

 • vitaminave, acidit folik dhe vitamina t tjera nga grupi B, vitaminn C dhe karoten.

  Vitamina antioksidante A,C,E, parandalojn plakjen e parakohshme t lkurs, lejojn thithjen e betakarotenit dhe marrin pjes n riprtritjen e epiderms.

  Vitamina A,antioksidanti m i rndsishm pr shndetin dhe bukurin e lekurs Ndodhet n ushqime me origjin shtazore si qumshti, djathrat.

  Vitamina C, merr pjes n formimin e kolagenit ,siguron elasticitetin dhe ka efkt antioksidant. Gjndet n agrume, brokoli,lakra, luleshtrydhe, kiwi, speca , domate , rradhiqe, spinaq.

  Vitamina E,ndihmon shum n mbrojtjen e dmeve nga rrezet ultraviolet dhe shpesh shtohet n kremrat mbrojts. Gjndet n vajrat vegjetale,vaj luledielli, misri,ulliri por edhe n lajthi,arra,bajame,etj .

  Betakarotenoidet jan antioksidante por edhe nxisin prodhimin e melanins,pigmentit prgjegjs pr ngjyrn e lkurs . Konsumimi i karrotave apo zarzavateve t pasura me vitamin A ose betakarroten bn q t depozitohen disa ngjyrues n lkur t cilt duke u bashkuar me melaninn e shton ngjyrimin e lkurs. Karotenoidet nse organizmi ka nevoj i kthen n Vitamin A. Karotenoidet n d o d h e n n u s h q i m e t b i m o r e s i k a j s i , b r o k o l i , k a r r o t a , sallatjeshile,pjepr,domate,spinaq,kungull dhe speca t kuq. Ushqimet q prmbajn Vitamina PP,qetsojn skuqjet e shkaktuara nga djegiet(peshku,veza,etj). Frutat dhe zarzavatet jan t mirpritura n ver pr freskin e tyre, pr vlerat kalorike modeste dhe knaqsin q i japin organizmit.

 • Por,duhet t kini parasysh se ushqimet q prmbajn kto vitamina duhen ngrn t pagatura, t freskta mbasi t gatuara humbasin vlerat e tyre.

  Temperaturat e larta gjat vers shoqrohen edhe me infeksione e intoksikacione ushqimore si rezultat i higjens personale t ult ,nga ngrnia e zarzavateve t gjalla, i ushqimeve t pagatuara apo t pakonseruara n mnyr t drejt apo edhe nga prdorimi i ushqimeve t skaduara,ushqimeve q nuk gatuhen n mnyr korrekte,apo t ringrohura jo korrektsisht,etj.

  Konsumoni: T paktn pes porcione t prditshme me fruta e perime t freskta. Perimet dhe frutat nuk duhet t mungojn asnjher n tavolin.Frutat dhe zarzavatet jan t mirpritura n ver pr freskin e tyre, pr vlerat kalorike modeste dhe knaqsin q i japin organizmit.Pini n mnyr t bollshme : uj,ajra apo lngje t freskta frutash,t paktn 2 litra n dit dhe m shum.Uji sht elementi ushqyes m i rndsishm dhe n mot t nxeht humbet nj sasi e madhe uji si me djersn dhe me ajrin q nxiret ,ndaj ka nevoj m shum pr ujin.Prdorni sheqerna me fibra si,drithrat dhe produktet e tyre. Kufizoni ose elimino:Prdorimin e ujit shum t ftoht,lngjeve t gazuara, pijeve alkooloike e kafes.

  Shmangi ngrnien e ushqimeve t nxehta apo pikanteT shmangen sa t jet e mundur t gjitha ushqimet t pasura n yndyrna, si ushqimet e skuqura dhe t prpunuara shum, mbasi ngadalsojn procesin e tretjes. Por yndyrnat nuk mund t hiqen plotsisht, sepse ato sjellin substancat

 • esenciale pr strukturn e membranave qelizore, pr transportin dhe absorbimin e vitaminave t shumta,psh vaji i ullirit.Shmangni sa t jet e mundur sheqernat e thjeshta.Shmangni sa t jet e mundur ushqimet e prpunuara,t konservuara, t cilat prmbajn shum yndyrna shtazore, dhe preferoni djathin e qumshtit me yndyr t ult, pul, lepur e shum peshk.

  Si mund ti shmangim infeksionet dhe intoksikacionet .Mbani parasysh:Tregoni kujdes n blerjen e ushqimeve,lexoni datn e skadencsLani me uj t pastr e t rrjedhshm t gjitha frutat dhe zarzavatetLani duart para e pas ngrnies dhe para prgatitjes s ushqimit Ruani produktet ushqimore n temperaturat e duhura apo n vende t freskta Gatuani ushqimin n mnyr korrekte e ringrohni ato n temperaturn e duhur.

  DIELLI SHT MIKU YN DHE JO ARMIKU YN

  Prdoreni me intelligjenc aq sa duhet dhe si duhet q Dielli t mos kthehet n armikun ton.A e dini se dielli na duhet sepse:

  Bn sintezn e vitamins D, sasi t vogla t rrezeve ultraviolet jan thelbsore pr shndetin e mir dhe ojn n prodhimin e vitamins D n lkur e cila,rregullon nivelin e kalciumit n gjak dhe sht e nevojshme pr shndetin e kockave dhe t skeletit muskulor.

 • Ekspozimi i pjesve t zbuluara reth 15 minuta t paktn 3 her n jav sht i mjaftueshm pr t prodhuar vitamin D.

  Prmirson humorin sht antidepresiv natyral,nga veprimi i drits q ne shohim prmirsohet humori,nga prodhimi t endorfins dhe serotonins, substanca t humorit,q ndrhyjn n ritmin moral dhe biollogjik t njeriut.

  Rrezet ultraviolet shrbejn edhe si mjekim, Ekspozimi ndaj rrezet ultraviolet ju kshillohet disa smundjeve t lkurs si, vitiligo,dermatitet atopike,psoriaza,etj.

  PR DO PROBLEM QNDRONI N KONTAKT ME SHRBIMIN SHNDETSORIN---MJEKUN E FAMILJES, SHRBIMIN E URGJENCS.

  TREGONI KUJDES PR PERSONAT E VETMUAR APO ATA Q KAN M SHUM NEVOJ!

  Konsultohuni me mjekun pr kohn e ekspozimit n diell.

  Jeta LAKRORI Daniela NIKA

  Departamenti i Promocionit t ShndetitPrgatiti pr botim Genc MUSA

  PUNUAN TEKSTIN

 • Page 1Page 2Page 3Page 4Page 5Page 6Page 7Page 8Page 9Page 10Page 11Page 12Page 13Page 14Page 15Page 16Page 17Page 18Page 19Page 20Page 21Page 22Page 23Page 24