Caiet de Practica Pedagogic a 2009

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    1/38

    UNIVERSITATEA SPIRU HARETDEPARTAMENTUL PENTRU PREGTIREA PERSONALULUI DIDACTIC

    Lector univ.dr. Roxana Tudoric Lector univ. drd.Nadia Florea

    CAIETDEPRACTIC PEDAGOGIC

    2009

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    2/38

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    3/38

    CUPRINS

    1. Obiectivele practicii pedagogice2. Coninutul i secvenele practicii pedagogice3. Planificarea activitilor de practic pedagogic

    3.1. Orarul sptmnal al profesorului mentor3.2. Planificarea leciilor de prob i a leciei finale

    4. Evaluarea practicii pedagogice:

    A) Documentele portofoliului de evaluare:4.1. Fia de asisten4.2. Gril de observare a leciei4.3. Planificare calendaristic4.4. Proiectul unitii de nvare4.5. Proiect de lecie4.6. Proiect didactic pentru activiti educative4.6.1. Proiect didactic pentru activitate extracolar

    4.6.2. Proiect didactic pentru dirigenie4.7. Fi de caracterizare psihopedagogic4.8 Fie de evaluare a leciilor4.8.1. Fi de evalua a leciei de prob nr.14.8.2. Fi de evalua a leciei de prob nr.2

    3

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    4/38

    4.8.3. Fi de evaluare a leciei finaleB) Proiect didactic-sintez

    1. Obiectivele practicii pedagogice. Practica pedagogic, parte integrant a procesului de nvmnt, are urmtoarele obiective:- consolidarea i aprofundarea pregtirii de specialitate, psihopedagogice i metodice;- nvarea, exersarea i formarea abilitilor i competenelor necesare exercitrii profesiunii didactice;

    - cunoaterea documentelor colare care fundamenteaz organizarea i conducerea procesului didactic;- aplicarea particularizat la disciplinele de nvmnt a tuturor componentelor procesului general de predare-nvare-evaluare

    (principiile, finalitile, coninutul, metodele, mijloacele, formele de organizare, sistemele de evaluare a rezultatelor colare);- formarea i dezvoltarea abilitilor practice de proiectare didactic;- efectuarea i exersarea unor aciuni specifice procesului de nvmnt pe baza pregtirii teoretice de psihologia educaiei,

    pedagogie, didactic a specialitii;- formarea capacitii de cunoatere a elevilor (individual i n grupul colar), n vederea tratrii difereniate a acestora;- cultivarea abilitilor i a capacitilor de autoevaluare i de integrare a rezultatelor autoevalurii n proiecia personal a

    dezvoltrii profesionale.2. Coninutul i secvenele practicii pedagogice

    a) Componentele de baz ale coninutului practicii pedagogice sunt:- cunoaterea unitilor de nvmnt, ca organizaii sociale avnd ca misiune formarea, educarea i socializarea tinerei generaii;- cunoaterea structurii organizatorice, a relaiilor funcionale dintre compartimentele i serviciile componente, a sistemelor

    manageriale ale unitilor colare;- cunoaterea sistemului de activiti didactice, educaionale, administrative, economico-financiare, etc., a relaiilor i a

    interaciunilor reciproce dintre acestea;- nelegerea raporturilor reciproce dintre coal-familie-organizaiile sociale i ale administraiei locale, comunitile locale i a

    schimburilor permanente cu mediul n care acioneaz;- asimilarea principalelor componente, calificri, responsabiliti, ndatoriri i drepturi ale profesiei de cadru didactic ;- capacitatea de transpunere a coninutului tiinific, de specialitate al obiectelor de studiu, n coninuturi didactice, n msur s

    fac posibil i accesibil nsuirea de ctre elevi a valorilor tiinei, tehnologiei i culturii;

    - construirea de demersuri i strategii didactice adecvate finalitilor i coninuturilor disciplinelor de studiu, formarea i dezvoltareadeprinderilor de apreciere i susinere a activitilor didactice cu elevii;- formarea abilitilor i a capacitii de observare i de studiere a particularitilor de vrst i individuale ale elevilor;- dezvoltarea capacitii de evaluare i apreciere a activitilor instructiv-educative proprii, ale elevilor i ale colegilor.

    b) Structura practicii pedagogice. Sistemul practicii pedagogice este structurat i conine urmtoarele etape i secvene:

    4

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    5/38

    - etapa pregtitoare, de nceput a practicii, n care se realizeaz primul contact cu realitile unitilor colare i se asigurcunoaterea de ctre studeni a tuturor elementelor teoretice i a instrumentelor necesare pentru trecerea la efectuarea propriu-zisa activitilor practice;

    - practica observatorie care urmrete formarea capacitilor de identificare a principalelor componente ale procesului denvmnt, precizarea etapelor activitilor didactice n succesiunea lor i a capacitii de observare a fiecrui eveniment aldiferitelor forme de activiti didactice (tipuri de lecii, activiti educative colare i extracolare, dirigenie etc.);

    - proiectarea didacticcare se concretizeaz n realizarea urmtoarelor documente colare: planificare calendaristic, proiectareaunei uniti de nvare, proiectarea principalelor tipuri de lecii; stabilirea, n timp util, a datelor necesare aciunilor de proiectare,analiza curriculumului colar, identificarea obiectivelor cadru/competenelor generale i a obiectivelor de referin/competenespecifice, diagnoza nivelului de pregtire a elevilor ca premis n formularea obiectivelor operaionale ale leciei;

    - desfurarea leciilor de prob i a leciilor finale, care presupune construirea de demersuri didactice bazate pe adoptarea destrategii didactice adecvate coninuturilor i finalitilor educaionale urmrite; integrarea aciunilor evaluative n funcie decelelalte componente ale procesului didactic; exersarea capacitilor de stimulare a creativitii, motivaiei, interesului elevilor prinintermediul interaciunilor i comunicrii educaionale;

    - integrarea feed-back-ului n proiecia personal a dezvoltrii profesionale prin analiza i autoanaliza activitilor educaionale(lecii, activiti extracolare, ore de dirigenie) desfurate.

    c) c) ndrumarea practicii pedagogicePractica pedagogic, n ansamblul su este coordonat de ctre Departamentul pentru Pregtirea Personalului Didactici se efectueaz n colile pilot de aplicaie, stabilite de inspectoratele colare, pe baza unor protocoale ncheiate ntre RectoratulUniversitii i inspectorate. ndrumarea i realizarea efectiv a practicii pedagogice este asigurat:

    a) de personalul didactic al Departamentului pentru PregtireaPersonalului Didactic i al facultilor de profil care:- face legtura cu conducerile colilor i cu profesorii-mentori care vor ndruma nemijlocit practica studenilor;- asigur documentaia tiinific necesar studenilor n pregtirea activitilor din cadrul practicii pedagogice;- analizeaz i avizeaz proiectele didactice pentru fiecare tip de activiti practice ale studenilor;- analizeaz i evalueaz mpreun cu profesorii- mentori rezultatele obinute de studeni la practica pedagogic;- nscrie n documentele colare de eviden-activitile fiecrui student efectuate n perioadele de practic pedagogic.

    b) de ctre profesorii-mentori din colile pilot(de aplicaie), care acioneaz ca ageni i garani ai realizrii i calitii practicii

    pedagogice asigurnd:- planificarea activitilor instructiv-educative nscrise n programele de practic;- repartizarea sptmnal a studenilor la activitile didactice pe care le desfoar profesorii-mentori;- ndrumarea tiinific de specialitate i didactic a studenilor pentru toate categoriile i tipurile de activiti practice ce se

    realizeaz, pe toat durata practicii pedagogice;- analizeaz, apreciaz i evalueaz rezultatele obinute de studeni la practica pedagogic.

    5

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    6/38

    Desfurarea optim i realizarea corespunztoare a obiectivelor practicii pedagogice implic n mod necesar participarea efectiv iresponsabil a studenilor la toate aciunile, proiectele i programele nscrise n sistemul general al practicii pedagogice, componentorganic, esenial a pregtirii pentru profesiunea didactic.

    3.PLANIFICAREA ACTIVITILOR DE PRACTIC PEDAGOGIC

    3.1.ORARUL SPTMNALAL PROFESORULUI MENTOR

    (pentru orele i activitile demonstrative)

    ORA LUNI MARI MIERCURI JOI VINERIDisciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa

    3.2.PLANIFICAREA LECIILOR DE PROB I A LECIEI FINALE

    Lecia de prob nr.1 Lecia de prob nr.2 Lecia finalData/Ora Subiectul Clasa Data/Ora Subiectul Clasa Data/Ora Subiectul Clasa

    6

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    7/38

    4.EVALUAREA PRACTICII PEDAGOGICE:A) Documentele portofoliului de evaluare

    4.1.Fia de asisten

    Data:Clasa :Nr. de elevi (prezeni/nscrii) :Disciplina :Unitatea de nvare :

    Subiectul leciei :Tipul leciei1 :Scopurile leciei/O.R./C.S. :

    Obiective operaionale :

    Metode i procedee :

    Mijloace de nvmnt:

    Strategia de evaluare :

    1 Fi de asisten aplicabil la toate tipurile de lecie (dobndire de cunotine, mixt, formare de priceperi i deprinderi, recapitulare i evaluare) i la toate leciile iactivitile demonstrative la care s-a asistat

    7

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    8/38

    Desfurarea leciei ntrebri i observaiipe baza discuiilor cu profesorul mentor

    8

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    9/38

    4.2. GRIL DE OBSERVARE A LECIEI

    9

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    10/38

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    11/38

    - aplic. metodelor i a procedeelor didactice- utilizarea mijloacelor de nvmnt- ncadrarea n timp4. Evaluarea activitii elevilor

    - iniial- formativ- final5. Relaia profesor-elev; elev-elev

    - atmosfer de lucru n clas- organizarea activitii pe grupe sau

    independent/individual6. Ali indicatori

    4.3 4.3. Planificare calendaristic (semestrial/anual)4.4 n interiorul planificrii anuale se poate face o demarcaie ntre semestre.

    1

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    12/38

    Clasa: _________Disciplina: _______________________Nr. de ore /sptmna: _____________Nr. de ore total: ______

    UNITATEA DENVARE OBIECTIVE DEREFERIN /COMPETENE

    SPECIFICE

    CONINUTURI NR.ORE SPTMNA OBSERVAII

    1

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    13/38

    4.4. Proiectul unitii de nvare

    1

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    14/38

    Clasa : _______Disciplina : _____________________Unitatea de nvare: _________________________Numr de ore alocate: ___________Data/date corespunztoare numrului de ore : __________

    Coninuturi (detalieri) Obiective de referin/competene specifice

    Activiti de nvare Resurse Evaluare

    1

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    15/38

    4.5.4.6. 4.5. Proiect de lecie2

    2 Proiect de lecie aplicabil la toate tipurile de lecii din sistem (dobndire de cunotine, mixt, formare de priceperi i deprinderi, recapitulare, evaluare)

    1

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    16/38

    DISCIPLINA:CLASA:SUBIECTUL:TIPUL LECIEISCOPURI

    CONINUT INFORMATIV:

    OBIECTIVE OPERAIONALEPn la sfritul orei, elevii vor fi capabili:O1O2O3O4

    RESURSE PROCEDURALE (METODE I PROCEDEE):

    RESURSE MATERIALE (MIJLOACE DE NVMNT):

    ORGANIZAREA ACTIVITII ELEVILOR:

    STRATEGIE DE EVALUARE:

    CONDIII INIIALE DE REALIZARE:

    BIBLIOGRAFIE:

    1

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    17/38

    DESFURAREA LECIEI

    Etapeleleciei/

    Timp

    Obi

    ective

    Coninut, sarcini de predare-nvare-evaluareStrategii (metode, mijloace,

    forme de organizare)

    1

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    18/38

    4.7.4.8.

    1

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    19/38

    4.9. 4.6. Proiect didactic pentru activiti educative4.10. 4.6.1. Proiect didactic pentru activitate extracolarData :Clasa :Nr. de elevi (prezeni/nscrii) :

    Disciplina :Subiectul leciei :Tipul leciei :Obiectivele activitii:Strategia didactic :- Resurse procedurale (metode, procedee, interaciuni, forme de organizare a activitii elevilor) :

    - Resurse materiale (mijloace de nvmnt):

    Scenariul propriu-zis (organizarea clasei, motivarea elevilor, conduita didactic, oportunitatea alegerii temei, activitatea didactic,

    gradul de implicare i participare a elevului, asigurarea feed-backului aprecieri, evidenieri, situaii conflictuale, elevi problem,impasuri, observaii):

    1

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    20/38

    4.6.2.Proiect didactic pentru dirigenie

    Data:Subiectul activitii:Strategii de realizare (metode, procedee, mijloace, forme de organizare):

    Bibliografia consultat:

    Scenariul desfurrii activitii:

    1) Organizarea clasei n vederea desfurrii activitii

    2) Motivarea elevilor

    3) Anunarea temei i a obiectivului activitii

    3) Desfurarea activitii

    2

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    21/38

    4) Asigurarea feed-back-ului

    Referitor la activitatea de dirigenie, ca document educaional n sprijinul cadrelor didactice ce vor desfura astfel de demersurieducaionale, important este Caietul profesorului-diriginte pentru c el reunete toate domeniile i referinele muncii educative. Structura acestuicaiet ar putea fi urmtoarea:

    1. 1. Catalogul clasei- 2. Profesorii clasei- 3. Comitetul de prini pe clas- 4. Colectivul de responsabili ai clasei- 5. Orarul clasei- 6. Proiectul anual de activitate educativ- 7. Proiectul semestrial de activitate educativ- 8. Scenarii de lecii de dirigenie (schie de proiecte ale orelor de dirigenie)- 9. Asistene la orele clasei .a.- 10.Observaii asupra clasei i asupra elevilor- 11. Fiele psihopedagogice (ce vor sta la baza realizrii Caracterizrilor elevilor)

    2

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    22/38

    4.7. Fi de caracterizare psihopedagogicA)Dosarul colar al elevului (n vederea realizrii sarcinilor de profesor diriginte)

    1. Date personale generale (nume, prenume, data naterii etc.)2. Fia medical3. Fia psihologic4. Fia rezultatelor colare5. Rezultate la teste6. Fia convorbirilor cu prinii7. Fia anchetei sociale8. Mediul familial (scurt caracterizare)9. Dezvoltarea fizic (scurt caracterizare)10. Trsturi de personalitate caracteristice11. Aptitudini speciale12. Activitate extracolar13. Interese, pasiuni14. Aspiraii educaionale15. Aspiraii profesionale16. Realizri excepionale17. Nevoi speciale18. Adaptarea social19. Disciplina20. Alte informaii

    A) Fi psihopedagogicI. Date generale:

    21. Numele i prenumele22. Data naterii23. Locul naterii

    II. Date familiale1. Profesia mamei2. Profesia tatlui3. Familia: normal, mam decedat, tat decedat, prini divorai, tat vitreg, mam vitreg4. Numrul copiilor 5. Elevul este al (n ordinea naterilor)6. Atmosfera social-moral a familiei i condiiile de munc ale elevului

    2

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    23/38

    III. Date medicalea. Boli croniceb. Deficiene fizicec. Alte date

    IV. Profil psihopedagogic

    Nr.crt.

    Indicatori (Se consemneaz elementele semnificative; se recomandcolaborarea cu profesorul consilier din coal)

    1. Nivel intelectual2. Caracter 3. Stabilitate emotiv4. Sntate5. Condiia economic i social cultural6. Interes-vocaie special pentru domeniile (obiectele)

    7. Lipsa de interes-vocaie pentru domeniile (obiectele)8. Inteligena teoretic-practic

    V. V. Situaia colarNr.crt.

    VI. Situaia colar

    1. Media general anual, ordinea clasificrii, dinx elevi2. Materii cu rezultatele cele mai bune, medii anuale,

    clasificarea3. Materii cu rezultatele cele mai slabe, medii anuale,

    clasificarea

    2

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    24/38

    4.8. FIE DE EVALUARE A LECIILOR4.8.1 FI DE EVALUARE A LECIEI DE PROB nr.1

    Data : Clasa : Disciplina : Subiectul leciei : Tipul leciei :

    NOTA SEMNTURA

    Profesor- mentor

    3 ...

    4.8.2 FI DE EVALUARE A LECIEI DE PROB nr.2

    2

    Nr.crt.

    INDICATORI NOTE4 5 6 7 8 9 10

    11.

    PROIECTAREA LECIEIDocumentare metodico-tiinific (concordana cu programa, terminologie), formularea obiectiveloroperaionale, unitatea obiective-coninut-itemi de evaluare

    2. DESFURAREA LECIEIParcurgerea adecvat a etapelor leciei, densitatea sarcinilor i ritmul de lucru, dozarea raional a timpuluiPrezentarea coninutului (tiinific, logic, accesibil, esenial, exemplificat., interdisciplinar)Realizarea obiectivelor operaionaleRealizarea comunicrii didactice, dificultatea solicitrilor, succesiunea i tipologia ntrebrilor,Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitii, a capacitilor intelectuale, valorificarea educativ a

    coninutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizareMijloace implicate n activitile de nvare, asigurarea caracterului practic-aplicativPERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT:inuta, autoritatea n faa clasei; limbajul (corect,expresivitate, accesibilitate, corectarea rspunsurilor greite); elemente de creativitate didactic (ex.: micro-decizii luate n situaii de feed-back); atmosfera i climatul afectiv-motivaional n lecie; relaia profesor-elev, elev-elev.

    3. CAPACITATEA DE EVALUARE I DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite;contientizarea elevilor asupra rezultatelor evalurii; propunerea unor msuri corective pentru leciaviitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuite i a celor mai puin izbutite

    Nota final = media notelor corespunztoare indicatorilor 1, 2 i 3 = _________________ =

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    25/38

    Data : Clasa : Disciplina : Subiectul leciei : Tipul leciei :

    NOTA SEMNTURAProfesor- mentor

    3 ...

    4.8.3 FI DE EVALUARE A LECIEI FINALE

    2

    Nr.crt.

    INDICATORI NOTE4 5 6 7 8 9 10

    11.

    PROIECTAREA LECIEIDocumentare metodico-tiinific (concordana cu programa, terminologie), formularea obiectiveloroperaionale, unitatea obiective-coninut-itemi de evaluare

    2. DESFURAREA LECIEIParcurgerea adecvat a etapelor leciei, densitatea sarcinilor i ritmul de lucru, dozarea raional a timpuluiPrezentarea coninutului (tiinific, logic, accesibil, esenial, exemplificat., interdisciplinar)Realizarea obiectivelor operaionaleRealizarea comunicrii didactice, dificultatea solicitrilor, succesiunea i tipologia ntrebrilor,Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitii, a capacitilor intelectuale, valorificarea educativ aconinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizareMijloace implicate n activitile de nvare, asigurarea caracterului practic-aplicativPERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT:inuta, autoritatea n faa clasei; limbajul (corect,

    expresivitate, accesibilitate, corectarea rspunsurilor greite); elemente de creativitate didactic (ex.: micro-decizii luate n situaii de feed-back); atmosfera i climatul afectiv-motivaional n lecie; relaia profesor-elev, elev-elev.

    3. CAPACITATEA DE EVALUARE I DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite;contientizarea elevilor asupra rezultatelor evalurii; propunerea unor msuri corective pentru leciaviitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuite i a celor mai puin izbutite

    Nota final = media notelor corespunztoare indicatorilor 1, 2 i 3 = _________________ =

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    26/38

    Data : Clasa : Disciplina : Subiectul leciei : Tipul leciei :

    COMISIA NOTA SEMNTURA1. Profesor- mentor

    3 .

    ..2. Profesor Didactica specialitii3

    B. Proiect didactic de sintez

    2

    Nr.crt.

    INDICATORI NOTE4 5 6 7 8 9 10

    11.

    PROIECTAREA LECIEIDocumentare metodico-tiinific (concordana cu programa, terminologie), formularea obiectiveloroperaionale, unitatea obiective-coninut-itemi de evaluare

    2. DESFURAREA LECIEIParcurgerea adecvat a etapelor leciei, densitatea sarcinilor i ritmul de lucru, dozarea raional a timpuluiPrezentarea coninutului (tiinific, logic, accesibil, esenial, exemplificat., interdisciplinar)Realizarea obiectivelor operaionaleRealizarea comunicrii didactice, dificultatea solicitrilor, succesiunea i tipologia ntrebrilor,Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativitii, a capacitilor intelectuale, valorificarea educativ aconinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizareMijloace implicate n activitile de nvare, asigurarea caracterului practic-aplicativPERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT:inuta, autoritatea n faa clasei; limbajul (corect,

    expresivitate, accesibilitate, corectarea rspunsurilor greite); elemente de creativitate didactic (ex.: micro-decizii luate n situaii de feed-back); atmosfera i climatul afectiv-motivaional n lecie; relaia profesor-elev, elev-elev.

    3. CAPACITATEA DE EVALUARE I DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite;contientizarea elevilor asupra rezultatelor evalurii; propunerea unor msuri corective pentru leciaviitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuite i a celor mai puin izbutite

    Nota final = media notelor corespunztoare indicatorilor 1, 2 i 3 = _________________ =

    ....Nota final = media notelor corespunztoare indicatorilor 1, 2 i 3 = _________________ =

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    27/38

    - Lucrare de absolvire a modului de pregtire a personalului didactic -

    Proiectul-sintez const n elaborarea unei lucrri de sintez pe o tem, la alegerea candidatului, cu acordul

    profesorului de specialitate din domeniulPsihologiei educaiei, Pedagogiei (Teoria i metodologia curriculumului, Teoria

    i metodologia instruirii i Teoria i metodologia evalurii), domeniul didacticii aplicate la disciplinele de specialitate,

    domeniul practicii pedagogice, domeniul activitilor educative prevzute n curriculum-ul colar (inclusiv la dispoziia

    colii), domeniul organizrii i managementului unitilor i proceselor instructiv-educative.

    n cadrul proiectului-sintez, candidatul trebuie s demonstreze c a asimilat cunotinele teoretice prevzute de

    programele de studii, c este n msur s le valorifice la disciplinele de specialitate, pe baza experienei dobndite prin

    intermediul practicii pedagogice efectuate.

    NOT:

    1. ncepnd cu anul universitar 2005-2006, tematica va fi stabilit de fiecare cadru didactic coordonator la disciplinele

    din Planul de nvmnt al D.P.P.D.: Psihologia educaiei, Pedagogie, Didactica specialitii, Practic pedagogic,

    Sociologia educaiei, Management educaional, Informatic asistat de calculator.

    2. Bibliografia se va stabili n colaborare cu profesorul coordonator.

    2

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    28/38

    NOTELE OBINUTE DE STUDENTLA

    PRACTICA PEDAGOGIC

    STRUCTURI ALE PORTOFOLIULUI Colocviul I(semestrul 6)

    Colocviul II(semestrul 7)

    ACTIVITILE DE PRACTIC OBSERVATORIE (4.1., 4.2.):

    ACTIVITILE DE PROIECTARE (4.3., 4.4., 4.5., 4.6.):

    ACTIVITI DE PREDARENVARE-EVALUARE n cadrul leciilor de prob (4.8):

    ACIUNILE EXTRACOLARE (4.6.1.):

    MATERIALE DIDACTICE rezultate din activitatea cu elevii probe de evaluare, fie demunc independent s.a:

    CARACTERIZAREA PSIHOPEDAGOGIC A ELEVILOR (4.7.):

    LECIA DE PROB NR.1 (4.8.1.):

    LECIA DE PROB NR.1 (4.8.2.):

    LECIA FINAL (4.8.3.):

    MEDIA GENERAL (n cifre i litere):

    Semntura coordonatorului de practic pedagogic:

    2

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    29/38

    2

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    30/38

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    31/38

    3

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    32/38

    3

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    33/38

    3

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    34/38

    3

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    35/38

    3

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    36/38

    3

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    37/38

    3

  • 8/8/2019 Caiet de Practica Pedagogic a 2009

    38/38

    3