20
DJEČJI VRTIĆ RIJEKA DJEČJI VRTIĆ RIJEKA CPO KVARNER CPO KVARNER PPO PČELICE PPO PČELICE PISMENA PRIPREMA ZA PRAKTIČAN RAD PISMENA PRIPREMA ZA PRAKTIČAN RAD VOLONTERA VOLONTERA IME I PREZIME ODGAJATELJA – VOLONTERA: IME I PREZIME ODGAJATELJA – VOLONTERA: TEA MILIČEVIĆ IME I PREZIME ODGAJATELJA – MENTORA: IME I PREZIME ODGAJATELJA – MENTORA: BILJANA FRANCIŠKOVIĆ ODGOJNO – OBRAZOVNA GRUPA ODGOJNO – OBRAZOVNA GRUPA: MJEŠOVITA 1 DATUM: DATUM: 27. STUDENOG 2008. TEMA: TEMA: SVETI NIKOLA (CENTRALNI DIO DANA)

Centralni Dio Dana

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Centralni Dio Dana

DJEČJI VRTIĆ RIJEKADJEČJI VRTIĆ RIJEKA

CPO KVARNERCPO KVARNER

PPO PČELICEPPO PČELICE

PISMENA PRIPREMA ZA PRAKTIČAN RADPISMENA PRIPREMA ZA PRAKTIČAN RAD

VOLONTERAVOLONTERA

IME I PREZIME ODGAJATELJA – VOLONTERA:IME I PREZIME ODGAJATELJA – VOLONTERA: TEA MILIČEVIĆ

IME I PREZIME ODGAJATELJA – MENTORA:IME I PREZIME ODGAJATELJA – MENTORA: BILJANA FRANCIŠKOVIĆ

ODGOJNO – OBRAZOVNA GRUPAODGOJNO – OBRAZOVNA GRUPA:: MJEŠOVITA 1

DATUM:DATUM: 27. STUDENOG 2008.

TEMA: TEMA: SVETI NIKOLA (CENTRALNI DIO DANA)

CILJ AKTIVNOSTICILJ AKTIVNOSTI

Razlikovati primarne (crvena, žuta, plava) i sekundarne boje

(narančasta, ljubičasta, zelena)

Page 2: Centralni Dio Dana

Uspoređivati različite vrste pedagoški neoblikovanog materijala te ih

imenovati

Usvojiti i razumjeti tekst pjesmice

PSIHO-FIZIČKE KARAKTERISTIKE GRUPEPSIHO-FIZIČKE KARAKTERISTIKE GRUPE

U odgojno – obrazovnu grupu mješovitu 1 upisano je 21 dijete od

toga jedanaest djevojčica i deset dječaka. Ove godine nemamo niti jednog

predškolca jer je djevojčica Ivana, koja bi bila jedina, otišla u drugi vrtić.

Grupa broji šest petogodišnjaka, osam četverogodišnjaka, šest

trogodišnjaka i jednu djevojčicu Saru koja će u prosincu navršiti tri godine.

U grupi je živa i ponekad malo bučnija atmosfera. Raspoloženja djece

su uglavnom povezana sa aktivnošću koju provode, dakle promjenjiva s

obzirom na tijek, vrstu i stupanj igre. Konflikti u grupi su dosta česti jer

imamo puno mlađe djece kod koje još nije razvijena sposobnost

dogovaranja, djeljenja igračaka i materijala te rješavanje problemskih

situacija kompromisom.

Kod nekoliko djece je potrebna pomoć pri oblačenju,

samoposluživanju, ali na njihovom osamostaljivanju se svakodnevno radi.

Dvoje djece, dosta loše govori. Veronika je nešto kasnije progovorila te

ima problema sa artikulacijom nekih glasova i u govoru skraćuje rečenicu

(npr. „Ja iga“). Petar ne izgovara glasove R i L, dok druge glasove može

reći, ali ih zamjenjuje njemu lakšima (npr. vadon, pipir…).

U grupu je upisan i dječak Tin koji se nalazi pod pedagoškom

opservacijom. Zamjetili smo da normalno komunicira sa nama, no u

odnosima sa djecom sve situacije, u kojima mu neko dijete ne želi dati

igračku koju želi, rješava fizičkim obračunom. Socijaliziran je u grupu,

veselo dolazi i ostaje u vrtiću te se u igri individualizira. Napredovao je u

konzumiranju obroka, počeo je samostalno jesti za stolom u društvu druge

djece. Kod njega primjećujemo pomake u odnosima sa ostalom djecom.

Počeo se kratkotrajno družiti sa njima. Najčešće su to igre u paru.

2

Page 3: Centralni Dio Dana

Djeca su zainteresirana za nove aktivnosti i zadatke iz svih područja,

a najviše vremena provode u centru građenja (dječaci svaki dan nešto

grade te se igraju ASCO materijalom) i obiteljskom centru (djevojčice svaki

dan nešto kuhaju, peglaju, vješaju robu, igraju se s lutkicama…) .

ZADACI U ODNOSU NA ZADOVOLJAVANJE POTREBAZADACI U ODNOSU NA ZADOVOLJAVANJE POTREBA

DJECEDJECE

Tjelesni i psihomotorički razvoj:Tjelesni i psihomotorički razvoj:

Razvoj koordinacije i preciznosti u baratanju predmetima (namatanje

vune na čavliće)

Razvoj koordinacije i preciznosti pokreta (oblačenje – svlačenje,

obuvanje – izuvanje)

Razvoj fine motorike šake (rezanje škaricama, lijepljenje, oblikovanje

tijestom, pedagoški neoblikovanim materijalom, sitnim predmetima)

Razvoj složenih senzornih vještina i preciznosti (otkopčavanje -

zakopčavanje)

Socioemocionalni razvoj i razvoj ličnosti:Socioemocionalni razvoj i razvoj ličnosti:

Razvoj kooperativnosti u grupnom radu i igri (prihvaćanje sugestija

drugih, zajedničko planiranje, dogovaranje tijekom aktivnosti,

međusobno dijeljenje materijala)

Razvoj tolerancije (uočavanje i poštivanje različitosti drugih, poštivanje

tuđih želja i potreba, kompromis, dogovor, rješavanje sukoba mirnim

putem)

Stvaranje pozitivne slike o sebi (osvještavanje situacija u kojima dijete

sve što želi može učiniti samo ili uz tuđu pomoć, pohvala kao poticaj za

razvoj samopouzdanja)

Razvoj samostalnosti i neovisnosti u zadovoljavanju potreba ( osobna

higijena)

3

Page 4: Centralni Dio Dana

Spoznajni razvoj:Spoznajni razvoj:

Razvoj taktilne prercepcije (različiti pedagoški neoblikovani materijali)

Razvoj operativnog mišljenja (sparivanje sličica)

Govor, komunikacija, izražavanje i stvaralaštvoGovor, komunikacija, izražavanje i stvaralaštvo::

Razvoj artikulacije glasova (ispravan izgovor, usavršavanje izgovora u

igrama, pjevanju, razgovoru…)

Razvoj vještine slušanja i razgovaranja ( u igri, aktivnosti, rješavanju

problema…)

Razvoj glazbenog pamćenja (melodija, tekst pjesmice)

Razvoj sposobnosti doživljavanja i izražavanja glazbe (usklađenost

pokreta i glazbe)

Razvoj likovnoga senzibiliteta za različita sredstva i materijale

(pedagoški neoblikovani materijali)

Razvoj osjetljivosti za boje

Razvoj osjetljivosti za oblikovanje na plohi (na kartonu)

Razvoj osjetljivosti za oblikovanje u prostoru (modeliranje tijestom)

METODE RADA METODE RADA

Metoda igre

Metoda razgovora

Metoda demonstracije

Metoda pozitivnog poticanja

AKTIVNOSTI KOJE SU PRETHODILEAKTIVNOSTI KOJE SU PRETHODILE

Tijekom proteklih tjedan dana započeli smo s estetskim

oblikovanjem naše sobe i hodnika motivima vezanim uz nadolazeći

blagdan svetog Nikole. Razgovarali smo o tome tko je sveti Nikola, kako

izgleda, otkuda dolazi te sve strpljivo zabilježili kako bismo dječje misli

mogli objaviti i u našem časopisu Vesela pčelica. Gledali smo njegove slike

i pokušavali ga nacrtati i naslikati,a također smo i obojali kartonske

čizmice koje će nam ujedno poslužiti za aktivnost.

4

Page 5: Centralni Dio Dana

VRSTE DJELATNOSTI – AKTIVNOSTIVRSTE DJELATNOSTI – AKTIVNOSTI

Životno – praktične i radne:Životno – praktične i radne:

Održavanje osobne higijene i čistoće likovnog prostora

Pravilno korištenje likovnim materijalima

Pospremanje sobe (radne površine; igračaka, materijala i sredstava

kojima smo se služili)

Samostalno oblačenje i svlačenje

Raznovrsne igre:Raznovrsne igre:

Pokrivaljka „Pronađi para svetom Nikoli“

Didaktička igra „Izradi čizmicu svetom Nikoli“

Fliper „Sveti Nikola“

Imitativna igra (kolači svetog Nikole)

Igra građenja i konstruiranja (izrada poklona za svetog Nikolu)

Društvene i društvenozabavne:Društvene i društvenozabavne:

Druženje djece i odgajatelja tijekom aktivnosti

Razvijanje osnovnih oblika komunikacije te poštivanje osobnog i tuđeg

prostora za rad (paziti na to da ne djeca ometaju jedan drugoga dok su

posvećeni nekoj aktivnosti)

Druženje s djecom iz susjedne grupe ukoliko se žele uključiti u igre i

aktivnosti u našoj sobi ili hodniku

Umjetničko promatranje:Umjetničko promatranje:

Slušanje prigodne glazbe

Čitanje i gledanje različitih slikovnica o svetom Nikoli

Raznovrsno izražavanje i stvaranje:Raznovrsno izražavanje i stvaranje:

5

Page 6: Centralni Dio Dana

Ukrašavanje čizmica svetog Nikole raznovrsnim pedagoški

neoblikovanim materijalima

Obrada pjesme „Dragi sveti Nikola“ uz pratnju na sintisajzeru ili uz

matricu na CD-u

Smišljanje koreografije za pjesmicu

Specifične aktivnosti s kretanjem:Specifične aktivnosti s kretanjem:

Igre na vanjskom prostoru (Igre loptom, takmičarske igre, igre s

pjevanjem)

ORGANIZACIJA PROSTORAORGANIZACIJA PROSTORA

Napraviti ću malu reorganizaciju prostora tako što ću u centralnom

dijelu sobe spojiti dva stola. Djeci ću ponuditi poticaje raspoređene po

centrima. U hodniku ću postaviti poštanski sandučić svetog Nikole u naš

novoformirani centar pošte u koji će djeca moće ubacivati pisma sa svojim

željama za svetog Nikolu.

Poticati ću djecu na samostalni odabir poticaja i centara te partnera za

igru.

6

Page 7: Centralni Dio Dana

SREDSTVA I POTICAJI ZA AKTIVNOSTI I IGRESREDSTVA I POTICAJI ZA AKTIVNOSTI I IGRE

7

Page 8: Centralni Dio Dana

Likovni centar:Likovni centar:

Prethodno obojane čizmice od kartona

Špaga

Vata

Dugmići

Pluteni čepovi

Spužva

Vuna

Drvofix

Centar početnog čitanja i pisanja:Centar početnog čitanja i pisanja:

Različite bojanke

Slikovnice o svetom Nikoli

Stolno – manipulativni centar: – manipulativni centar:

Pokrivaljka „Pronađi para svetom Nikoli“

Didaktička igra „Izradi čizmicu svetom Nikoli“

Fliper „Sveti Nikola“

Obiteljski centar:Obiteljski centar:

Tijesto u boji

Modlice i pribor za mješenje

Centar građenja:Centar građenja:

Kutije različitih veličina i oblika

Papir za omotavanje

Ukrasne vrpce

Škarice

Selotejp

8

Page 9: Centralni Dio Dana

Glazbeni centar:Glazbeni centar:

CD sa prigodnom glazbom

Hodnik (pošta):Hodnik (pošta):

Sandučić za pisma svetog Nikole

Šareni papiri za pisanje pisama

Vanjski prostor:Vanjski prostor:

Igre loptom (dodavanje, hvatanje…)

Takmičarske igre (Tko će prvi do cilja)

Igre s pjevanjem (Ručice nam Niko daj)

ZAMIŠLJENI TIJEK AKTIVNOSTIZAMIŠLJENI TIJEK AKTIVNOSTI

Nakon doručka dok djeca budu prala ruke i pospremala stolove

početi ću polagano postavljati poticaje i materijale po centrima. Pustiti ću

djecu da samoinicijativno i prema vlastitom interesu izaberu centar u

kojem žele boraviti što uključuje slobodno mijenjanje centara. Kako bi

atmosfera bila ugodnija i opuštenija pustit ću na CD playeru laganu

umirujuću glazbu.

U likovnom centru ponuditi ću djeci čizmice od kartona koje su

proteklih dana obojali te će na njima izrađivati glavu svetog Nikole od

pedagoški neoblikovanog materijala.

U stolno – manipulativnom centru ponuditi ću im različite igre poput

flipera, didatičke igre u kojoj će morati izraditi vlastitu čizmicu namatajući

9

Page 10: Centralni Dio Dana

vunu oko čavlića te pokrivaljke u kojoj će morati spariti dva jednaka lika

svetog Nikole koji se razlikuju prema boji kape i brkova.

U centru građenja djeci ću ponuditi kutije različitih oblika i veličina te

ukrasni papir kojim će omotavati kutije i raditi poklone za svetog Nikolu.

U obiteljskom centru ponuditi ću tijesto različitih boja i modlice te

ostali pribor za mješenje kako bi mogli pripremiti kolače za svetog Nikolu.

Centar početnog čitanja i pisanja ću radi nedostatka prostora

preseliti u glazbeni centar s obzirom da će tamo biti slobodan stol i djeci

ponuditi bojanke sa motivima svetog Nikole te različite slikovnice kako bi

još malo mogli istraživati i čitati o svetom Nikoli.

U hodniku u centru pošte djeci ću ponuditi šarene papire kako bi

mogli pisati pisma svetom Nikoli ili mu nacrtati svoje želje koje će moći

ubaciti u poseban sandučić svetog Nikole.

U glazbenom centru planiram obraditi sa djecom pjesmicu Dragi

sveti Nikola. Sa obradom ću početi kada osjetim da je pravi trenutak za to.

Umjesto da pozovem djecu, jednostavno ću početi svirati što će, nadam

se, privući djecu. Kad usvojimo tekst koji ću djeci pokazivati zajedno s

pokretima kako bi im olakšala, odvirat ću im pjesmicu na sintisajzeru, a

zatim ćemo ju zajedno otpjevati. Ako djeca pokažu interes, pustit ću im i

matricu pjesme na CD-playeru kako bi sami mogli pjevati i plesati.

Tijekom aktivnosti cirkulirati ću po centrima, poticati djecu da se

uključe i pružiti pomoć kome bude potrebna. Ukoliko bude djece koja ne

budu htjela sudjelovati, pokušat ću ih motivirati te im ponuditi dodatne

igre koje sam osmislila kako bi ih zainteresirala.

Kada dođe vrijeme vrijeme za voće, poticati ću djecu da odu oprati

ruke, te im ga kroz to vrijeme pripremiti (narezati, oguliti ili ono što bude

potrebno). Nakon toga pospremiti ćemo zajedno sobu, te se obući i obuti

za izlazak na vanjski prostor. Za boravak na igralištu pripremila sam za

djecu različite igre inspirirana već spomenutim blagdanom svetog Nikole.

10

Page 11: Centralni Dio Dana

AKTIVNOSTI KOJE ĆE USLIJEDITIAKTIVNOSTI KOJE ĆE USLIJEDITI

Aktivnosti koje mogu uslijediti su izrada mobila od izrađenih čizmica

tijekom aktivnosti, farbanje i kićenje šiba na različite načine. S obzirom da

ove godine radimo na ekologiji i cilj nam je „stvoriti“ eko – osvješteno

dijete, možemo šibe kititi ekološkim materijalima. Zatim od njih možemo

izraditi i drvo želja na koje ćemo objesiti naše želje koje smo prethodno

nacrtali ili napisali.

Također ukoliko je moguće možemo organizirati dolazaka svetog

Nikole u vrtić i na taj način ostvariti suradnju s roditeljima što je i jedna od

bitnih zadaća našeg vrtića.

S obzirom da je sveti Nikola i zaštitnik mornara, tema se može

proširiti i na more, brodove, život mornara na brodu. Tu nam mogu pomoći

i tate koji plove, možemo organizirati posjet riječkoj luci, brodogradilištima,

pomorskom i povijesnom muzeju i još mnogo toga ovisno o interesu djece.

11

Page 12: Centralni Dio Dana

LITERATURALITERATURA

1.1. BRITTON, L. (2000.). Montessori učenje kroz igru. Zagreb: Hena com

d.o.o.

2.2. DOŠEN - DOBUD, A. (1995.). Odgoj i obrazovanje u dječjem vrtiću.

Zagreb: Alinea

3.3. DOŠEN – DOBUD, A. (1995.). Malo dijete veliki istraživač. Zagreb: Alinea

4.4. DURAN, M. (1995.). Dijete i igra. Jastrebarsko: Naklada Slap

5.5. GLASNIK MINISTARSTVA REPUBLIKE HRVATSKE, Programsko usmjerenje

odgoja i obrazovanja predškolske djece

6.6. JURIČIĆ, D. (2005.). Velika enciklopedija malih aktivnosti. Zagreb:

Školska knjiga

7.7. PEJČIĆ, A. (2002.). Igre za male i velike. Rijeka: Visoka učiteljska škola u

Rijeci

8.8. SCOTT, P. (2007.). 200 istjerivača dosade!. Zagreb: Mozaik knjiga

9.9. SLUNJSKI, E. (2006.). Kad djeca pišu broje računaju... Neobične igre

običnim materijalima. Varaždin: Stanek d.o.o.

12

Page 13: Centralni Dio Dana

PRILOZIPRILOZI

PokrivaljkaPokrivaljka

FliperFliper

13

Page 14: Centralni Dio Dana

Didaktička igraDidaktička igra

BojankeBojanke

Sandučić svetog NikoleSandučić svetog Nikole

14

Page 15: Centralni Dio Dana

PjesmicaPjesmica

DRAGI SVETI NIKOLADRAGI SVETI NIKOLA

NIZ PUTELJAK MALINIZ PUTELJAK MALI

IDE NIKO STARI,IDE NIKO STARI,

BIJELI MU SE BRADICA,BIJELI MU SE BRADICA,

SJAJI MU SE KAPICA.SJAJI MU SE KAPICA.

NOSI NIKO DAROVENOSI NIKO DAROVE

DJEČICA SE VESELEDJEČICA SE VESELE

15

Page 16: Centralni Dio Dana

NOSI NIKO DAROVENOSI NIKO DAROVE

DJEČICA SE VESELEDJEČICA SE VESELE

ZA NJIM KRAMPUS SKAČEZA NJIM KRAMPUS SKAČE

NEKO DIJETE PLAČE,NEKO DIJETE PLAČE,

NEMOJ DIJETE PLAKATINEMOJ DIJETE PLAKATI

KRAMPUSA ĆEMO POTJERATIKRAMPUSA ĆEMO POTJERATI

DRAGI SVETI NIKOLADRAGI SVETI NIKOLA

ČUVAJ DJECU OD SVEG ZLA,ČUVAJ DJECU OD SVEG ZLA,

DRAGI SVETI NIKOLADRAGI SVETI NIKOLA

ČUVAJ DJECU OD SVEG ZLA.ČUVAJ DJECU OD SVEG ZLA.

16