13
Proiect didactic Grădiniţa: cu Program Prelungit nr 26, Sibiu Grupa: mică B Propunător: Narița Denisa Georgiana Nivelul: I (3/5 ani) Tema anuală: „Cum este/a fost, şi va fi pe pământ?” Proiect: „Miresme de primăvară” Tema zilei: „Copăcelul vesel” Durata: 1 zi Activitati propuse: A.D.P 1 Intâlnirea de dimineaţă: 1. Salutul: „ 2. Împărtăşirea cu ceilalţi: 3. Activitatea de grup: 4. Noutăţile zilei A.L.A. Joc de masă Primăvara la noi în vizită ” – rezolvare puzzle Obiective operaţionale: O1- să aşeze piesele pentru a rezolva corect puzzle-urile; O2- să manipuleze cu atenţie materialul pus la dispoziţie; Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, munca individuală / colectivă Material didactic: puzzle.

Copacelul Vesel Bun

Embed Size (px)

DESCRIPTION

ghjkl

Citation preview

Proiect didactic

Grdinia: cu Program Prelungit nr 26, SibiuGrupa: mic BPropuntor: Naria Denisa GeorgianaNivelul: I (3/5 ani)Tema anual: Cum este/a fost, i va fi pe pmnt?Proiect: Miresme de primvarTema zilei: Copcelul veselDurata: 1 zi

Activitati propuse:A.D.P 1Intlnirea de diminea: 1. Salutul: 2. mprtirea cu ceilali: 3. Activitatea de grup:4. Noutile zilei

A.L.A. Joc de mas Primvara la noi n vizit rezolvare puzzleObiective operaionale: O1- s aeze piesele pentru a rezolva corect puzzle-urile; O2- s manipuleze cu atenie materialul pus la dispoziie;Strategii didactice:Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, munca individual / colectivMaterial didactic: puzzle.

Art Copacul din livad modelaj, decorare;Obiective operaionale: O1- s modeleze plastilina sub form de minge; O2- s aeze plastilina pe crengu pentru a o decora;Strategii didactice: Metode i procedee: conversaia, explicaia, munca individual, analiza, observaia Material didactic: plastilin.A.D.E. Domeniul tiine: Activitate matematic -Copacul vesel - joc exerciiu cu material didactic.

Domeniul Estetic i Creativ: predare cntec: Copcelul

A.D.P 2 Fluturaii la flori- joc distractiv;Obiective operaionale: O1- s se grupeze n funcie de rolul dorit: flutura, floare. O2- s rspund motric comenzii vocale, aezndu-se lngp partenerul de joc.Strategii didactice: Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, jocul. Material didactic: -

Scenariul zilei

A.D.P.Ziua ncepe cu ntlnirea de diminea: Cum ngrijesc un copcel.1. Salutul: Bun dimineaa, copiii!2. mprtirea cu ceilali: Copii, astzi cnd am venit la grdinit, am observat un copcel tare nengrijit. Avea crengile uscate, nu era vopsit cu var, astfel frunzele nu au putut creste. M-am gndit ca noi, copiii gospodari din grupa mic, s ngrijim astzi acest copcel.3. Activitatea de grup: Se face prezena copiilor i se completeaz calendarul naturii.Noutatatea zilei: Copii, astzi vom ngriji copcelul, i vom pune frunze si fluturasi. De asemenea, vom juca cteva jocuri distractive ce ne vor pune la ncercare abilittile.A.L.A Copiii sunt orientai spre centrele de interes, unde rezolv puzzle (Joc de mas) i modeleaz copacul din livad (Art).Puzzle-ul este adaptat particuaritilor de vrst, astfel se vor utiliza doar piese sunt form de ptrat ce vor fi aezate dup modelul aflat n fa. O alt variant este aezarea pieselor direct pe plan.A.D.E.n cadrul activitii matematice copiii vor lipi, pe o plans ilustrnd un copcel, un numr indicat de elemente (frunze, floricele, fluturasi). Acestia se vor organiza pe grupe, iar fiecare grupa va trebui s lipeasca elementele corespunztoare ecusonului de pe piept. Activitatea de educaie muzical va consta n predarea cntcului Copcelul. Pentru aceasta se va face o audiie iniial a cntecului, urmnd ca pe urm s se realizeze predarea propriu-zis.A.D.P 2Pentru relaxare i crearea unei atmosfere ludice, se desfoar jocuri sau activiti care implic micare. Cu scopul acesta se desfoar jocul distractiv Fluturaii la flori. Pe covor sunt desenate cercuri, n interiorul crora sunt aezai copiii n poziia ghemuit, reprezentnd florile. Ceilali copii sunt fluturii ce roiesc. La semnal, fluturaii se aaz pe o floricic, adic se aaz n poziia stnd ghemuit lng unul dintre colegii aflai n cerculee.

Proiect didactic

Unitate de nvmnt: Grdinia PP nr 26, SibiuGrupa: Mic BNivel: I (3 5 ani)Educatoare: Naria Denisa GeorgianaTema: Cum a fost, este i va fi aici pe pnnt?Proiect: Miresme de primpvarDomeniu: tiineCategorie de activitate: Activitate matematicSubiect: Copcelul veselTipul activitii: Consolidare de priceperi i de deprinderiModalitate de realizare: Joc didacticScopul activitii: Dezvoltarea deprinderii de a numra i rezolva exercitii n concentrul numeric 1-3 Dezvoltarea capacitii de a colabora la rezolvarea unor sarcini n perechi sau n grup.Obiective operaionale:O1- s denumeasc obiectele prezentate;O2-s participe la activitate organizai n trei grupe: grupa fluturailor, grupa frunzulielor, grupa floricelelor;O3- s lipeasc pe plan un numr indicat de elemente (1 3);O4- s lipeasc elementele ct mai distributiv pe suprafaa planei. Strategii didactice:Metode i procedee: conversatia, explixaia, demonstratia, exerciiul.Material didactic: crengu, panou, plan cu copcel, ecusoane pentru fiecare grup (fluturai, frunzulie, floricele), jetoane cu cifre, coule, frunze, fluturai, floricele, lipici. Form de organizare: frntal, individual, pe grupe. Loc de desfurare: sala de grup.

Proiect didactic

Unitate de nvmnt: Grdinia PP nr 26, SibiuGrupa: Mic BNivel: I (3 5 ani)Educatoare: Naria Denisa GeorgianaTema: Cum a fost, este i va fi aici pe pnnt?Proiect: Miresme de primpvarDomeniu: tiineCategorie de activitate: Educaie muzicalSubiect: Copcelul veselTipul activitii: Consolidare de priceperi i de deprinderiModalitate de realizare: ExerciiuScopul activitii: Dezvoltarea deprinderii de intonare a unui cntec, respectnd nlimea notelor, ritmul i pauzele muzicale.Obiective operaionale:O6- s execute corect exercitiile de cultur vocalo-respiratorie;O7- s audieze cu atentie cntecul pentru a percepe versurile, ritmul;O8- s intoneze cntecul individual, pe grupe sau colectiv;Strategii didactice:Metode i procedee: conversaia, explicaia, auditia, expunerea, demonstraia, exerciiul.Material didactic: blockflote,laptop, ecusoane pentru fiecare grup, plan, recompense.Form de organizare: frontal, individual, pe grupe.Loc de desfurare: sala de grup.

EvenimentedidacticeConinut didacticMetode si procedeeMaterial didactic

1. Moment organizatoricSe creeaz condiiile psiho-pedagogice necesare desfurrii activitii n bune condiii:-aerisirea slii de grup;-aranjarea materialului didactic i a mobilierului;

2. Captarea atenieiCaptarea atentiei se realizeaza printr-o scurt discuie ntre educatoare i copii. Aceasta le prezint o crengu uscat, rupt dintr-un copac uscat, nengrijit.- Cnd am venit la grdini, de diminea, am observat un copac tare nengrijit. Avea crengile uscate, nu i-au crescut deloc frunzele. - V mai amintii cum trebuie ngrijit un copac? - Este bine s lsm copacii nengrijii?- Ce se ntnpl dac nu ngrijim copacii?Conversatia

3. Anunarea temei i a obiectivelor-Astazi ne vom mprti pe trei grupe: grupa frunzulitelor, grupa floricelelor si grupa fluturasilor. Fiecare grupa va primi ecusoane ce vor fi prinse n piept. Astfel, grupa frunzulitelor vor lipi frunzele pe crengute, grupa floricelelor va lipi florile lang frunze, iar grupa fluturasilor va lipi fluturi. Dar, va trebui s lipiti attea elemente cte v sunt indicate.Explicaia

4.Desfsurarea activittiiJoc didactic: Copacul veselScop: Consolidarea deprinderii de asociere a cantittii la numr.Sarcin didactic: lipirea unui numr indicat de elemente.Elemente de joc: surpriza, extragerea jetoanelor, Regulile jocului: Copiii lipesc attea elemente cte indic jetonul. Fiecare grup lipete elemente specific: grupa frunzilielor lipesc Frunze, grupa floricelelor lipesc flori ndeplinirea corect a sarcinii conduce spre aprecieri verbale i aplauze.Desfasurarea jocului: Educatoarea aaz pe covor un coule cu jetoane. Copiii extrag cte un jeton, recunosc cifra i precizeaz cte elemente urmeaz a fi lipite. Aceastase realizeaz sub form de surpriz, n timp ce restul colectivului ine ochii nchii pe durata extragerii. Dac acel copil chemat n fa ndeplinete correct sarcina, va fi apreciat. n situaia opus, va fi ndrumat spre a corecta greeala comis.Variante de joc: Pe covor sunt niruite jetoanele. Copiii aleg jetonul preferat, dup care ndeplinesc sarcina. Educatoarea bate din palme, iar copiii, cu ochii nchii, i ascult btile. Acetia lipesc elementele confor numrului btilor executate de ctre educatoare. Opional, pot fi numii copii care vor btea din palme.ExplicatiaDemonstratia

ExercitiulJoculPanouCouleJetoaneEcusoanePlan

5. Evaluarea- Se vor face aprecieri asupra modului de lucru i se vor accentua rezultatele unei bune colaborri ntre copii.Analiza

6. ncheierea activittiiEvidentierea comportamentelor pozitive, corectarea celor negative. Arecierea activittii individuale, pe grupe sau colective, precum si a disciplinei si ordinii pe durata activitatilor se realizeaz prin mprtirea recompenselor.

Evenimente didacticeConinut didacticMetode i procedeeMaterial didactic

1. Moment organizatoricSe creeaz condiiile psiho-pedagogice necesare desfurrii activitii n bune condiii:-aerisirea slii de grup;-aranjarea materialului didactic i a mobilierului;

2. Captarea atenieiSe realizeaz prin expunerea, de ctre educatoare, a cntecului cu ajutorul unui blockflote.ExpunereaBlockflote

3. Anuntarea temei- Dragi copii, m-am gndit s nvtm un cntecel frumos. Acest cntecel este despre copcelul nostru, pe care l-am ngrijit cu totii. Cntecelul se numeste Copcelul.

4.Desfsurarea activittii

Se atrage atentia asupra pozitiei pe scaun: spatele drept si minile pe picioare. Pentru a intona ct mai frumos, expresiv si corect cntecul, se realizeaz cteva exercitii de cultur vocalo-respiratorie:- n mn se afl o lumnare. Suflm ncet pentru a nu o stinge, iar apoi sufln mai tare pentru a-i stinge flacra.- n mini tinem un balon. Suflm ncet pentru a-l umfla, dar pentru c tot nu se umfl, suflm mai tare.- imitm sunetul emis de sarpe, alnin, sunetul vntului etc- se intoneaza cuvntul copcel pe cteva durate de note muzicale, care pot fi intonate i de ctre copii.

Pentru perceperea cntecului, se realizeaz o audiere initial. Copiii stau cuminti si ascult cntecul de pe laptop, vizualiznd simultan un videoclip pentru a crea o reprezentare vizual a cntecului.

R: Copacel, copacelTe iubesc de mititelCopacel, copacel,Te iubesc de mititel.Copacelul din gradinaPrimavara a-nverzitSi cu-o raza de la soareAlb ca neaua a-nflorit.

Educatoarea expune cntecul, urmnd apoi ca aceasta s s explice cuvintele necunoscute. Pentru asta, va utiliza o plan:- tii ce nseamn alb ca neaua a nflorit? nseamn c pe crenguele copcelului au aprut floricele albe ca i zpada. Dar noi tim c dei seamn, nu sunt acelai lucru.

Pentru memorarea cntecului se invit n fa un mic grup de copiii, care vor intona prima strof. Apoi, urmeaz un al doilea grup, intonnd refrenul. Se realizeaz o rotire astfel nct fiecare copil s vin n fa i s intoneze cntecul.La final, grupa va mai audia nc o dat cntecul, intonndu-l n paralel.ExplicatiaDemonstratiaExercitiul

AuditiaExpunerea ExercitiulObservatiaExplicatia

Laptop

5. ncheierea activittiiEvidentierea comportamentelor pozitive, corectarea celor negative. Arecierea activittii individuale, pe grupe sau colective, precum si a disciplinei si ordinii pe durata activitatilor se realizeaz prin mprtirea recompenselor.