Upload
adm-dashuri-vjeshte
View
133
Download
24
Tags:
Embed Size (px)
Citation preview
Nr Mishi i fresk I shtrenjte
Rendesia Nr i pjestareve
Konsumi mujor(kg)
Te ardhurat mujore (000)lekÇmimi Vendi
1 Jam dakort Shume Mjaft 3 7 900002 S’jam dakort Pak Shume 5 9 700003 Jam dakort Aspak Shume 4 5 1000004 S’jam dakort Pak Aspak 6 10 1100005 Nuk di c’te them Mjaft Mjaft 2 8 900006 Jam dakort Pak Mjaft 5 6 700007 Jam dakort Aspak Pak 4 10 1000008 Nuk di c’te them Shume Shume 7 8 900009 S’jam dakort Shume Pak 2 7 5000010 Jam dakort Pak Mjaft 3 4 2000011 Nuk di c’te them Aspak Mjaft 4 8 6000012 Jam dakort Shume Shume 3 9 9000013 S’jam dakort Pak Shume 5 6 7000014 Nuk di c’te them Aspak Pak 7 8 4000015 Jam dakort Mjaft Mjaft 4 8 10000016 Jam dakort Mjaft Shume 8 5 4000017 S’jam dakort Pak Pak 2 9 3000018 Jam dakort Mjaft Aspak 3 10 10000019 S’jam dakort Mjaft Pak 5 6 8000020 S’jam dakort Aspak Shume 7 3 70000
21 Jam dakort Shume Mjaft 4 5 6000022 Jam dakort Mjaft Pak 4 8 5000023 S’jam dakort Shume Mjaft 3 9 4000024 Jam dakort Shume Aspak 5 9 9000025 Jam dakort Pak Mjaft 6 3 8000026 Nuk di c’te them Aspak Shume 4 10 10000027 S’jam dakort Shume Aspak 6 8 4000028 Nuk di c’te them Mjaft Pak 5 7 7000029 Jam dakort Mjaft Shume 4 5 6000030 Jam dakort Shume Pak 3 10 80000
1) Grupimi sipas 5 kerkesave.
Tab.1
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]
2) Gjeni: fi ; Wi; Fp ;Fr dhe interpretoni nje vlere per c’do grupim.
Mishi I fresket I shtrenjte
fi Wi Fp Fr
Per pjese
%
Jam dakort 15 0.5 50 15 30
S’jam dakort 9 0.3 30 24 15
Nuk di c’te them 6 0.2 20 30 6
Totali 30 1.0 100
Interpretim: Gjysma(50%) e familjeve jane dakort qe mishi I fresket eshte I shtrenjte.
Fr Fp Wi fi Rendesia fi Wi Fp FrPer pjese
% Çmimi Vendi Per pjese
%
30 9 0.3 30 9 Shume 9 0.3 30 9 3021 17 0.27 27 8 Mjaft 9 0.3 30 18 2113 24 0.23 23 7 Pak 8 0.27 27 24 126 30 0.2 20 6 Aspak 4 0.13 13 30 4
1.0 100 30 Totali 30 1.0 100Interpretim: 30% e familjeve I kushtojne shume rendesi cmimit te mishit te fresket.
27% e familjeve I kushtojne pak rendesi vendit te tregtimit te mishit te fresket.
Nr i pjestareve
fi Wi Fp FrPer pjese
%
0-2 3 0.1 10 3 302-4 14 0.47 47 17 274-6 9 0.3 30 26 136-8 4 0.13 13 30 4
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]
Totali 30 1.0 100
Interpretim: 47% e familjeve perbehen nga 2-4 pjesetare.
Konsumi mujor(kg)
fi Wi Fp FrPer pjese
%
2-4 3 0.1 10 3 304-6 7 0.24 24 10 276-8 10 0.33 33 20 208-10 10 0.33 33 30 10Totali 30 1.0 100
Interpretim: 33% e familjeve konsumojne 6-8 kg mish vici ne muaj.
Te ardhurat mujore(000)lek
fi Wi Fp FrPer pjese
%
10000-30000 2 0.06 6 2 3030000-50000 6 0.20 20 8 2850000-70000 8 0.27 27 16 2270000-9000 8 0.27 27 24 1490000-110000 6 0.2 20 30 6
fTotali 30 1.0 100 Interpretim: 20% e familjeve kane te ardhura mujore 90000-110000 lek ne muaj.
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]
3) Paraqitja grafike e grupimeve.
Grafiku i grupimit “mishi I fresket i shtrenjte”
Grafiku i grupimit “rendesia”.
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]
Jam dakort S'jam dakort Nuk di c'te them02468
10121416
Mishi i fresket i shtrenjte
Mishi i fresket i shtrenjte
Shume
Mjaft
Pak
Aspak 0
5
10
CmimiVendi
Grafikui grupimit “nr i pjesetareve “.
Grafiku i grupimit “konsumi mujor (kg)”
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]
0-2. 2-4. 4-6. 6-8.0
5
10
15
20
25
30
35
FpFr
2-4. 4-6. 6-8. 8-10.0123456789
10
Konsumi mujor(kg)
Konsumi mujor(kg)
Grafiku i grupimit “te ardhurat mujore (000)lek”
4) Grupimi dy permasor per pyetjen 3 dhe 4.
C mujorkonsumi mujor
AT mujoreTe ardhurat mujore
5) Grupimi tre permasor per pyetjen 3,4 dhe 5.
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]
10000-30000
30000-50000
50000-70000
70000-90000
90000-110000
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Te ardhurat mujore (000)lek
Te ardhurat mujore (000)lek
C mujor
AT mujore 2-4 4-6 6-8 8-10 Totali0-2 0 0 2 1 32-4 1 3 4 6 144-6 1 3 2 3 96-8 1 1 2 0 4
Totali 3 7 10 10 30
C mujor
AT mujore Nr. pjest
2-4
0-2 2-4 4-6 6-8
4-6
0-2 2-4 4-6 6-8
6-8
0-2 2-4 4-6 6-8
8-10
0-2 2-4 4-6 6-8 ∑
10000-30000 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 230000-50000 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 1 1 0 1 0 0 650000-70000 0 0 0 1 0 2 2 0 0 1 1 0 0 0 1 0 870000-90000 0 0 1 0 0 0 1 0 1 1 0 1 0 2 1 0 8
90000-110000 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0 0 0 3 1 0 6Totali 0 1 1 1 0 3 3 1 2 4 2 2 1 6 3 0 30
3 7 10 10
6) Llogarit: X ; Me ; Q1 ;Mo per te ardhurat mujore.
Te ardhurat mujore
Meset e interval (Xi)
fi Xifi Fp
10000-30000 20 2 40 2
30000-50000 40 6 240 850000-70000 60 8 560 1670000-90000 80 8 640 2490000-110000 100 6 600 30Totali 30 2080
Mesatarja :
x= ΣXifiΣfi ¿ 208030 =69.3
Interpretim: Niveli mesatar I te ardhurave mujore per familje eshte 69300 lek .
Mediana:
Pme=n+12
=312
=15.5
Fme=16
Intervali perkates: 50-70
Me=Xmin+d0.5 xΣfi−(Fme−1)
fme=50+20 0.5 x30−8
8=67.5
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]
Interpretim: Gjysma (50%) e familjeve i kane te ardhurat mujore nen 67500 lek,ndersa gjysma tjeter i kane mbi 67500 lek.
Kuartili:
PQ1=n+14
=314
=7.75
FQ1=8
Intervali perkates: 30-50
Q 1=Xmin+d0.25 xΣfi−(FQ1−1 )
fQ1=30+20 0.25 x30−2
6=48.3
Interpretim: 25% e familjeve I kane te ardhurat mujore nen 48300 lek,ndersa 75% e tyre I kane te ardhurat mujore mbi 48300 lek.
Moda:
fmo=8
Intervali perkates: 50-70
Mo=Xmin+d fmo−fmo−1(fmo−fmo−1 ) x (fmo−fmo+1)
=50+20 8−6(8−6 ) x (8−8)
=50
Interpretim: Shumica e familjeve kane te ardhura mujore 50000 lek.
7) Llogarit: X ; Me ; Q1 ; Mo per konsumin mujor per familje.
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]
Konsumi mujor(kg)
fi Meset e interval (Xi)
Xifi Fp
2-4 3 3 9 34-6 7 5 35 106-8 10 7 70 208-10 10 9 90 30Totali 30 204
Mesatarja:
x= ΣXifiΣfi
=20430
=6.8
Interpretim: Niveli mesatar I konsumit mujor per familje eshte 6.8 kg.Mediana:
Pme=n+12
=312
=15.5
Fme=20Intervali perkates: 6-8
Me=Xmin+d 0.5 xΣfi−Fme−1fme
=6+2 0.5 x30−107
=7.4
Interpretim: 50% e familjeve konsumojne nen 7.4 kg mish ne muaj dhe 50% e tyre konsumojne mbi 7.4 kg mish ne muaj.
Kuartili:
PQ1=n+14
=314
=7.75
FQ1=10Intervali perkates: 4-6
PQ1=Xmin+d 0.25 xΣfi−FQ−1fQ1
=4+2 0.25 x30−37
=5.3
Interpretim: 25% e familjeve konsumojne nen 5.3 kg mish ne muaj dhe 75% e tyre konsumojne mbi 5.3 kg mish ne muaj.
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]
Moda:
fmo=10Intervali perkates: 6-8
Mo=Xmin+d fmo−fmo−1( fmo−fmo−1) x (fmo−fmo+1)
=6+2 10−7(10−7) x (10−10)
=6
Interpretim: Shumica e familjeve konsumojne 6kg mish ne muaj.
8) Llogarit: σ²; σ; ;Kv dhe beni interpretimet perkatese.
Konsumi mujor(kg)
Meset e interval (Xi)
fi (Xi-X) (Xi-X)fi (Xi-X)² (Xi-X)²fi
2-4 3 3 3.8 11.4 14.44 43.24-6 5 7 1.8 12.6 3.24 22.686-8 7 10 0.2 2 0.04 0.48-10 9 10 2.2 22 4.84 48.4Totali 30 48 114.68
X=6.8
Dispersioni:
σ ²=Σ (Xi−X ) ² fi
Σfi=114.68
30=3.8
Interpretim:
Mesatarja kuadratike:
σ=√σ ²=√3.8=1.9
Interpretim:
Koeficienti I variacionit:
Kv= σX
=1.96.8
=0.3
Interpretim:
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]
9) Ndani familjet ne dy grupe lidhur me konsumin mujor: a)deri ne 4 pjestare b) mbi 4 pjestareLlogarit: dispersionin midis grupeve dhe dispersionet brenda grupeve.Percaktoni dhe interpretoni efektin e ndikimit te numrit te pjestareve te familjes ne variacionin e konsumit mujor.
Konsumi mujor (kg)
fi Deri ne 4 pjestare
Mbi 4 pjestare
2-4 3 1 24-6 7 3 46-8 10 6 48-10 10 7 3Totali 17 13
Dispersioni midis grupeve:
δ ²=Σ (Xi−X )2∋ ¿Σni
= (7.2−6.8 )2 x17+¿¿¿
Dispersioni brenda grupit me deri 4 pjestare:
σ ²=Σ (Xi−X ) ²∋ ¿Σni
=(3−7.2 )2 x 1+ (5−7.2 )2 x 3+(7−7.2 )2 x 6+(9−7.2 )2 x 7
17=55.0817
=3.24¿
Dispersioni brenda grupit me mbi 4 pjestare:
σ ²=Σ(Xi−X) ²∋ ¿Σni
=(3.−7.3 )2 x 2+(5−7.3 )24+(7−7.3 )2 x 4+(9−7.3 )2 x 3
13=67.17
13=5.167¿
Dispersioni mesatar brenda grupeve:
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]
Treguesit fi X σ² σ Kv
Te gjitha familjet 30 6.8 1.6 1.3 0.2Familjet e vogla 17 7.2 3.2 1.8 0.25Familjet e medha 13 7.3 5.2 2.3 0.3
σ ²=Σσi ²∋ ¿Σni
=3.24 x 17+5.167 x1330
=55.08+67.1730
=4.075¿
Dispersioni i pergjithshem:
σ²=δ²+σ²=5.97+4.075=10.045
Koeficienti I percaktueshmerise:
ŋ ²= δ ²σ ²x 100= 5.97
10.045x100=59.4%
10) Ndertoni dendurite teorike dhe vleresoni ndryshimet e dendurive faktike me ato teorike.
Konsumi mujor(kg)
fi Xi Xifi
2-4 3 3 94-6 7 5 356-8 10 7 70
8-10 10 9 90
Totali 30 204
X=6.8σ=1.9
X=2 Z=2−6.81.9
=−2.53 X=4Z=4−6.81.9
=−1.47
X=6Z=6−6.81.9
=−0.42 X=8Z=8−6.81.9
=0.63
X=10Z=10−6.81.9
=1.68
P1(X<2)=P(Z<-2.053)=0.5-P(-2.53<Z<0)=0.5-P(0<Z<2.53)=0.5-0.4943=0.0057P2(2<X<4)=P(-2.53<Z<-1.47)=P(-2.53<Z<0)-P(-1.47<Z<0)=P(0<Z<2.53)-P(0<Z<1.47)=0.4943-0.4192=0.0751P3(4<X<6)=P(-1.47<Z<-0.42)=P(-1.47<Z<0)-P(-0.42<Z<0)=P(0<Z<1.47)-P(0<Z<0.42)=0.44192-0.1628=0.2564P4(6<X<8)=P(-0.42<Z<0.63) =P(-0.42<Z<0)+P(0<Z<0.63) =P(0<Z<0.42)+P(0<Z<0.63 =0.1628+0.2357=0.3985P5(8<X<10)=P(0<Z<1.68)-P(0<Z<0.63)=0.4535-0.2357=0.2178P6(X>10)=P(Z>1.86)=0.5-P(0<Z<1.86)=0.5-0.4535=0.0465
Dendurite teorike:
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]
ft1=n x P1=30 x 0.0057=0.171ft2=n x P2=30 x 0.0751=2.253ft3=n x P3=30 x 0.2564=7.692ft4=n x P4=30 x 0.3985=11.955ft5=n x P5=30 x 0.2178=6.534ft6=n x P6=30 x 0.0465=1.395
Konsumi mujor(kg)
Dendurite faktike(fi)
Dendurite teorike(fti)
2-4 3 24-6 7 86-8 10 12
8-10 10 8
Totali 30
Inretpretim: Shikojme qe nuk ka ndryshime thelbesore midis dendurive faktike dhe atyre teorike.Kjo do te thote se shperndarja faktike eshte afersisht normale.
11) Llogarit: koeficientin e asimetrise dhe te ekcesit.
Koeficienti I asimetrise:
Ka=3(X−Me)
σ
X=6.8
σ=1.9
Pme=15.5
Me=7.4
Koeficienti I asimetrise:
Ka=3(X−Me)
σ=3(6.8−7.4)
1.9=−0.9
Interpretim: Kemi te bejme me asimetri te majte te moderuar.
Konsumi fi X (Xi-X)⁴ fi
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]
mujor(kg) i2-4 3 3 625.54-6 7 5 73.56-8 10 7 0.0168-10 10 9 234.3Totali 30 933.3
12) Percakto intervalin e besimit lidhur me konsumin.
α=0.05
X=6.8
σ=1.9
δx= σ
√n= 1.9
√30=0.347
tα/2=t0.025:29=2.36
IB: X ± tα/2:n-1 δx∙
IB: 6.8 ± 2.36 0.347 ∙ 6.8 ± 0.819
IB: {X - tα/2:n-1δx
√n}
IB={5.981;7.619}
Me siguri 95% mund t themi se konsumi mujor i mishit per familje nuk eshte me poshte se 5.981 kg dhe nuk eshte me lart se 7.619 kg.
13) Percaktoni intervalin e besimit lidhur me perpjesen e familjeve qe konsumojne 8 kg e lart.
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]
α=0.05
Dispersioni ne lidhje me perpjesen:
ω= 130
=0.033
δω=√ω (1−ω)n
=√ 0.033(1−0.033)30=√ 0.03230 =0.0326
IB: ω ± Zα/2 δω∙
IB: 0.033 ± 1.96 0.0326∙
IB: 0.033 ± 0.064
IB={0.031 100;0.097 100} ∙ ∙ IB={3.0%;9.7%}
Interpretim: Me siguri 95% mund te themi se jo me pak se 3.1% e familjeve dhe jo me shume se 9.7% e tyre konsumojne 8 kg mish ne muaj.
© Copyright www.zona-ekonomike.com Per me shume informacione na kontaktoni ne [email protected]