Upload
demiana
View
216
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
m
Citation preview
PROIECT DE LECTIE
Data : 18.02.2010
Clasa : a IV a
Scoala : Scoala cu clasele I-VIII Scarisoara
Propunatoare : Moldoveanu Aurelia
AureliaAria curriculara :Matematica si stiinte ale naturii
Unitatea de invatare : Fractii
Subiectul lectiei : Compararea fractiilor
Tipul lectiei : predare-invatare
Obiective de referinta :
1.3. – sa utilizeze numere fractionare pentru a exprima subdiviziuni ale intregului ;
Obiective operationale :
O1 –sa compare doua fractii care au acelasi numitor ,respectiv numarator, avand ca elemente
de sprijin desene adecvate ;
O2 –sa utilizeze corect semnele de comparatie >,<,= intre fractiile comparate , considerate ca
parti din intregi identici ;
O3 – sa opereze corect cu termenii matematici specifici unitatii Fractii :fractie,
numitor ,numarator, intregi identici ;
O5 – sa ordoneze un sir de fractii cu numaratorii sau numitorii egali ;
O4 – sa manifeste interes pentru lectia de matematica , participand activ pe parcursul acesteia,
ca urmare a aprecierilor permanente , a recompensei , a perspectivei evaluarii .
Strategii didactice :
Metode : explicatia ,exercitiul , conversatia , algoritmizarea ,problematizarea .
Mijloace : - plansa cu joc didactic ,fise de munca independenta ,fisa de lucru in
echipa ,manualul ,culegeri de exercitii si probleme .
Forme de organizare :
a) activitate : colectiva ,individuala ,diferentiata ;
1
b) sarcini : frontale , individuale :
c) participare : dirijata, independenta , in echipa .
Bibliografie :
1 - Matematica , manual pentru clasa a IV a , Editura Aramis ,Bucuresti , 2006 ;
2 – Culegerea Probleme de matematica pentru clasele II- IV ,Editura Didactica si
Pedagogica , Bucuresti ,1990 ;
3 – Culegerea 999 de exercitii si probleme ,Editura Porto Franco , Galati , 2004 .
4- Matematica pentru clasa a IV-a–ghid pentru invatatori si parinti ,Editura Sigma
2
Etapele
lectiei
Continutul lectiei
Strategii didactice
Evaluare
metode mijloace forme de
organizare
Moment
organizatoric
Verificarea
temei
Reactualizarea
cunostintelor
dobandite
anterior
Se asigura materialele necesare pentru desfasurarea
lectiei de matematica in conditii optime .
Se verifica oral tema pentru acasa atat din punct de
vedere calitativ cat si cantitativ.
Se va face prin cateva intrebari si printr-un sir de
exercitii de calcul oral :
Ce am avut de invatat pentru astazi ?
Ce intelegem prin fractiile subunitare ?Dar
echiunitare ? Dar supraunitare ?
Exercitii de calcul mintal :
1.Care este :
- cea mai mica fractie subunitara , cu numitorul
9 ?
- cea mai mica fractie supraunitara cu numitorul
10 ?
- cea mai mare fractie supraunitara , cu
numitorul 10 si cu numaratorul cuprins intre 10
si 20 ?
2.Dati exemple de fractii subunitare , avand
conversatia
exercitiul
exercitiul
frontala
evaluare
initiala
orala
3
Captarea
atentiei
numitorul :
- de 3 ori mai mare decat numaratorul ;
- cu 3 mai mare decat numaratorul ;
- dublul numaratorului ;
- triplul numaratorului .
3. Dati exemple de fractii supraunitare , avand
numitorul :
- de doua ori mai mic decat numaratorul ;
- cu 5 mai mic decat numaratorul .
4. Care este fractia echiunitara care exprima un intreg
impartit in 3 parti egal ?Dar in 10 parti egale ? Dar in 7
parti egale ?
Se realizeaza captarea atentiei , care include
stimularea gandirii elevilor printr-o plansa –joc , ce
solicita o serie de exercitii de calcul mintal . Plansa –
joc cuprinde un personaj din povesti ,Pinocchio , care
trebuie sa treaca peste mai multe obstacole pentru a
ajunge la cheia ce deschide ,, Tainele matematicii ‘’ .
Fiecare numar ascunde cate o litera din titlul
lectiei ,fiecare litera reprezentand un exercitiu ,care se
va rezolva oral .
conversatia
exercitiul
algoritmizarea
problematizarea
plansa –joc
frontala
frontala
diferentiata
frontala
evaluare
4ormative
4
Anuntarea
temei si a
obiectivelor
Dirijarea
consolidarii si
sistematizarii
Elevii sunt anuntati ca in ora de matematica vor
invata despre compararea fractiilor care au acelasi
numitor si fractii care au acelasi numarator .Se va
mentiona faptul ca daca vor fi atenti la sfarsitul orei
vor sti sa compare doua fractii , sa ordoneze un sir de
fractii care au numitorii sau numaratorii egali.
Compararea fractiilor cu acelasi numitor
Pe panou se afla scrisa problema :
La cursa de alergare cu obstacole , Cristian a parcurs
in primul minut 5 /8 din trasu , iar Alina a parcurs 3/8
din acelasi traseu . Cine a parcurs o parte mai mare
din traseu in primul minut : Cristian sau Alina ?
Se scriu datele si rezolvarea problemei pe tabla si in
caietele elevilor .
Cristian – 5/8 din traseu
Alina – 3/8 din traseu
Cine a parcurs o parte mai mare din traseu ?
Judecata problemei :
Ce reprezinta 5/8 ? Dar 3/8 ?( partile din traseu
parcurse )
Prin ce se aseamana cele doua fractii ? 9( au acelasi
exercitiul
conversatia
fisa de lucru
fisa de
munca
frontale si
individuale
observarea
sistematica
a aelevilor
5
Obtinerea
performantei
numitor )
Prin ce se deosebesc ? ( au numaratori diferiti)
Pentru a raspunde la intrebarea problemei, trebuie sa
comparam cele doua fractii . Le vom compara usor
daca vom reprezenta traseul intreg printr-un segment
de dreapta
Se deseneaza pe tabla si in caiete traseul pe care vor fi
reprezentate cle doua fractii . elevii vor preciza in cate
parti trebuie sa imparta intregul , pentru a se putea
reprezenta pe el cele doua fractii.
Se reprezinta fractiile pe segment,se observa desenul si
se compara cele doua fractii .
3/8 <5/8-concluzia
Se scrie raspunsul problemei .
Concluzia : s-au comparat numerele de parti egale
parcurse de fiecare alergator , deci numaratorii
fractiilor :5/8>3/8,pentru ca 5>3
Se identifica fractiile reprezentate pe plansa numarul 1
si se compara perechile de fractii , dupa procedeul nou
invatat ( se alege si se afiseaza sub fiecare rigleta
independenta
fisa de lucru
in echipa
manualul
culegere
6
Asigurarea
retentiei si a
transferului
colorata fractia corespunyatoare partii colorate )
Activitate independenta > elevii vor lucra indepndent
exercitiul 1 din manual .
Se va verifica activitatea indepndenta si se vor face
aprecieri.
Compararea fractiilor cu acelasi numitor
Problema de la prima perte se repeta , dar se vor
scimba datele :
Marian : 4/10 din traseu
Rodica :4/5 din traseu
Cine a parcurs o parte mai mare din traseu ?
Se va proceda ca si in prima secventa , cu deosebirea
ca reprezentarea se va face pe segmente diferite ,
paralele , pentru ca elevii sa observe faptul ca fractia
cu numitorul mai mic reprezinta o parte mai mare din
intreg decat cea cu numitorul mai mare, deoarece cu
cat intregul se imparte in mai multe parti egale , cu atat
partile sunt mai mici. .
Se lucreaza a doua plansa la panou .
Act independenta : exercitiul din fisa de lucru .
Se repeta teoria : Cum comparam doua fractii atunci
cand au numaratorii sau numitorii egali ?
7
Aprecieri si
tema pentru
acasa
Activitate pe grupe :
Elevii sunt anuntati ca vor avea de rezolvat o fisa de
munca in echipa. Dupa rezolvarea fisei se analizeaza si
se fac aprecieri .(anexa 2 )
Se fac aprecieri individuale si frontale privind
activitatea din timpul lectiei .
Se da tema pentru acasa .
aprecieri
finale
8
9
ANEXA 1
FISA DE LUCRU
1. Compară fracţiile :
2. Compară fracţiile :
11
ANEXA 2
Fisa de lucru in echipa
1.Alege fractiile cu acelasi numitor si pune-le in ordine crescatoare . Trece
sub fiecare fractie litera corespunzatoare si scrie ce cuvant ai obtinut .
B R O F L A S C V E G I U T
2/7 2/9 2/3 1/9 2/6 3/9 2/4 5/9 2/2 8/9 2/5 7/9 2/8 6/9
12
C
O
M
P
A
R
A
R
E
A
13
ANEXA 3
FIŞĂ DE LUCRU
1. Scrie fracţia corespunzătoare fiecărei figuri:
__________ __________ __________
2. Colorează cât reprezintă fiecare fracţie:
2 6
58
14
912
3. Scrieţi trei fracţii subunitare care au numitorul 8: ____________________.
4.Scrieţi trei fracţii supraunitare care au numărătorul 9 : _________________.
5. Scrieţi trei fracţii echiunitare :_____________________.
6.Comparaţi fracţiile:7 8 5 5 10 136 6 4 9 17 17
15