4
osnovna škola: školska godina: učiteljica/učitelj: razred: 1. nadnevak: NASTAVNA JEDINICA: Upoznajte se glazbom redni broj sata: 1. NASTAVNA TEMA: JA I MOJI PRIJATELJI NASTAVNA PODRUČJA: pjevanje, slušanje glazbe, pokret NASTAVNI SADRŽAJI: Mi smo djeca vesela, Hrvatska Dmitrij Šostakovič: Koračnica KLJUČNI POJMOVI: pjesma, skladba, koračnica. ISHODI UČENJA: Kognitivni (obrazovni zadatci nastave: znanja) usvojiti tekst pjesme Mi smo djeca vesela i pjevati je izražajno sukladno tekstu imenovati naziv skladbe uz koju se korača. Motorički (funkcionalni zadatci nastave: vještine) skupno izvesti pjesmu uz artikulaciju teksta vježbati koordinaciju pokreta uza zvuk glazbe oblikovati vlastiti pokret i tjelozvuk oponašati pokret i tjelozvuk drugoga. Afektivni (odgojni zadatci nastave: stavovi, ponašanja) izraziti potrebu za suradnjom estetski vrednovati glazbeno djelo. OBLICI POUČAVANJA: individualni, frontalni, u paru. METODE POUČAVANJA: demonstracija, vođeni razgovor, aktivna izvedba STRATEGIJE POUČAVANJA: suradničko, aktivno i individualno podučavanje.

Glazbeni Krug 1 - 1. Sat

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Glazbena kultura

Citation preview

Page 1: Glazbeni Krug 1 - 1. Sat

osnovna škola: školska godina:

učiteljica/učitelj: razred: 1. nadnevak:

NASTAVNA JEDINICA: Upoznajte se glazbom redni broj sata: 1.

NASTAVNA TEMA: JA I MOJI PRIJATELJI

NASTAVNA PODRUČJA: pjevanje, slušanje glazbe, pokret

NASTAVNI SADRŽAJI: Mi smo djeca vesela, Hrvatska Dmitrij Šostakovič: Koračnica

KLJUČNI POJMOVI: pjesma, skladba, koračnica.

ISHODI UČENJA:

Kognitivni (obrazovni zadatci nastave: znanja) – usvojiti tekst pjesme Mi smo djeca vesela i pjevati je izražajno sukladno tekstu– imenovati naziv skladbe uz koju se korača.

Motorički (funkcionalni zadatci nastave: vještine) – skupno izvesti pjesmu uz artikulaciju teksta– vježbati koordinaciju pokreta uza zvuk glazbe– oblikovati vlastiti pokret i tjelozvuk– oponašati pokret i tjelozvuk drugoga.

Afektivni (odgojni zadatci nastave: stavovi, ponašanja) – izraziti potrebu za suradnjom– estetski vrednovati glazbeno djelo.

OBLICI POUČAVANJA: individualni, frontalni, u paru.

METODE POUČAVANJA: demonstracija, vođeni razgovor, aktivna izvedbaSTRATEGIJE POUČAVANJA: suradničko, aktivno i individualno podučavanje.

Page 2: Glazbeni Krug 1 - 1. Sat

ARTIKULACIJA NASTAVNOGA SATA

1. aktivnostpjevanje uz pokret i tjeloglazbu

Mi smo djeca vesela, tradicijska

Naučiti pjesmu po sluhu igrom lovca (vidi detaljan metodički postupak u uvodnom dijelu priručnika). Kad su djeca sigurna u tekstu i intonaciji, učitelj pozove učenike da stanu ukrug i uhvate se u kolo. Učitelj pjeva pjesmu vrteći se u kolu do mjesta Svi činite kao ja... Tu se kolo zaustavlja, učitelj uđe u sredinu kruga i pjevajući tjeloglazbom ističe razliku u zvučnosti prve i druge dobe, primjerice:

prva doba: pljesak rukama

druga doba: pucketanje prstima

prva doba: pljesak rukama

druga doba: prekriženim rukama dodiruju prsa

prva doba: pljesak rukama

druga doba: tapšanje koljena.

Kod riječi Svi činimo kao ti... djeca oponašaju tjelozvuk učitelja.Kad su djeca razumjela igru, smjenjuju se oni u sredini kruga predstavljajući Maricu i izmišljavajući svoj tjelozvuk.Kad su učenici sigurni u pjevanju uz pokret i tjelozvuk, pjesmu izvode uz snimku ili matricu na CD–u.

potreban pribor udžbenik, str. 8, snimka pjesme i matrice s CD-a 1/1,2

2. aktivnostpjevanje

Pjevanje poznatih pjesama prema slobodnom izboru.Učenike potičemo da pjevaju i druge pjesme koje su naučili u vrtiću i obitelji. Ako su djeca plaha, sami zapjevamo pjesme za koje znamo da su u vrtiću najpopularnije te ih ponovno potaknemo da i sami zapjevaju svoje omiljene pjesme i tako se bolje upoznaju i prošire razredni repertoar poznatih pjesama.Potičemo i nagrađujemo učenike koji zažele pjevati samostalno ili u paru.

potreban pribor snimke dječjih pjesmica s različitih nosača zvuka

3. aktivnostslušanje uz pokret

Dmitrij Šostakovič: KoračnicaTrajanje skladbe: 2:29.Prvo slušanje: emocionalno.Dopustimo učenicima da individualno reagiraju na glazbu: većina njih nema iskustvo slušanja klasične glazbe te će im zvuk biti potpuno nov. Znatiželjno i poticajno reagiramo na eventualno iskazanu potrebu kretanja na zvuk glazbe, jer je skladba i predviđena za koračanje.Drugo slušanje: uz pokret.Učenici izlaze iz klupa i uz zvuke koračnice stupaju poput vojnika ističući tešku i laku dobu (desna – lijeva... desna – lijeva... glasna – tiha... glasna – tiha).Treće slušanje: Odrediti koliko svirača svira skladbu: jedan, malo ili mnogo svirača. (mnogo)

potreban pribor udžbenik, str. 9, snimka skladbe s CD-a 1/3

Dodatni sadržaji za učiteljeKoračnice su najpopularnije skladbe dvodobnoga takta koji nastaje kao posljedica prirodnoga koračanja: jedan – dva, jedan – dva... pri čemu je prvi korak (desne noge) jači, a drugi i tiši. Trag im seže još u doba antike, a najpopularnije postaju u doba romantizma, buđenja nacionalnoga identiteta. Najčešće ih skladatelji pišu za puhačke orkestre, ali su ih rabili i u drugim djelima kao stavke simfonija, suita, opera i drugdje. Poznat je tzv. Turski marš (Alla Turca), zadnji stavak Mozartove klavirske sonate u A–duru KV 331.Ovo je sat upoznavanje učenika međusobno, njihova socijalizacija glazbom. Uz glazbenu će igru najprije doći u izravnu komunikaciju sa svim učenicima u razredu. Glazba najučinkovitije razbija socijalne barijere i eventualne osobne frustracije učenika.

Page 3: Glazbeni Krug 1 - 1. Sat

Glazbenom igrom Svi činite kao ja imat će možda prvi individualni nastup, a da neće toga biti svjesni. Uza zabavu upoznat će omiljene pokrete i specifične izraze jedni od drugih.

Vrednovanje nastavnoga procesa / osvrt učitelja

Vrednovati način na koji svaki učenik najuspješnije uči, stječe znanja, obrađuje i pohranjuje informacije te pristupa rješavanju problema.____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

Vrednovati nastavni proces:

– sadržaje nastave____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

– izbor metoda i strategija podučavanja____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

– način komunikacije s učenicima.____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________