6
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK KSSR Mata Pelajaran MATEMATIK TAHUN 4 Tarikh 20 Mac 2015 Masa 8.00 9.00 am (60 minit) Kelas 4 Malligai Bilangan murid 10 orang Bidang Pembelajaran NOMBOR DAN OPERASI Topik 7. Pecahan Standard Kandungan Murid murid dibimbing untuk 7.2 Penambahan pecahan Standard Pembelajaran Pada akhir pelajaran, murid murid berupaya 7.2 (i) Menambah hingga tiga pecahan wajar: (b) penyebut tak sama, hingga 10. Objektif pembelajaran Eksplisit Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: a) Menambah dua pecahan wajar yang penyebut tidak sama dengan bantuan gambarajah. b) Menambah dua pecahan wajar yang penyebut tidak sama dengan menggunakan Cuisenaire Rods. c) Menambah dua pecahan wajar yang penyebut tidak sama yang diberi dalam latihan pengukuhan, sekurang- kurangnya 4 daripada 6 soalan dengan betul. Pengetahuan sedia ada Murid telah pelajari i. Murid telah mempelajari konsep pecahan semasa di tahun 3. ii. Murid telah mempelajari menambah hingga tiga pecahan wajar yang penyebut yang sama hingga 10 di tahun 4. EMK Kreativiti dan Inovasi Nilai Peka, Gigih berusaha, Keyakinan, Berani Kemahiran berfikir Menjana idea, Menyelesaikan masalah, Menganalisis Bahan Bantu Mengajar Kad gambar kak, kertas A4, Kad soalan IQ, kad ayat matematik, kad gambar bulatan,Cuisenaire Rods, lembaran kerja. Alatan Papan putih, pen marker,

(New)Rancangan Pengajaran Dan Pembelajaran Matematik Kssr (1)

Embed Size (px)

DESCRIPTION

j

Citation preview

Page 1: (New)Rancangan Pengajaran Dan Pembelajaran Matematik Kssr (1)

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK KSSR

Mata Pelajaran MATEMATIK TAHUN 4

Tarikh 20 Mac 2015

Masa 8.00 – 9.00 am (60 minit)

Kelas 4 Malligai

Bilangan murid 10 orang

Bidang Pembelajaran NOMBOR DAN OPERASI

Topik 7. Pecahan

Standard KandunganMurid – murid dibimbing untuk

7.2 Penambahan pecahan

Standard Pembelajaran

Pada akhir pelajaran, murid – murid berupaya

7.2 (i) Menambah hingga tiga pecahan wajar:

(b) penyebut tak sama, hingga 10.

Objektif pembelajaran

Eksplisit

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

a) Menambah dua pecahan wajar yang penyebut tidak sama

dengan bantuan gambarajah.

b) Menambah dua pecahan wajar yang penyebut tidak sama

dengan menggunakan Cuisenaire Rods.

c) Menambah dua pecahan wajar yang penyebut tidak sama yang

diberi dalam latihan pengukuhan, sekurang-kurangnya 4

daripada 6 soalan dengan betul.

Pengetahuan sedia ada

Murid telah pelajari

i. Murid telah mempelajari konsep pecahan semasa di tahun 3.

ii. Murid telah mempelajari menambah hingga tiga pecahan wajar

yang penyebut yang sama hingga 10 di tahun 4.

EMK Kreativiti dan Inovasi

Nilai Peka, Gigih berusaha, Keyakinan, Berani

Kemahiran berfikir Menjana idea, Menyelesaikan masalah, Menganalisis

Bahan Bantu MengajarKad gambar kak, kertas A4, Kad soalan IQ, kad ayat matematik, kad

gambar bulatan,Cuisenaire Rods, lembaran kerja.

Alatan Papan putih, pen marker,

Page 2: (New)Rancangan Pengajaran Dan Pembelajaran Matematik Kssr (1)

Fasa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Catatan

Set induksi

(5 min)

Pengetahuan sedia ada:

Mengulangkaji konsep

penolakan pecahan wajar

yang penyebutnya sama

dan pecahan setara.

Soalan :

1. Apakah pecahan bagi

bahagian yang

berwarna?

2. Berapakah jumlah

bahagian yang

diwarnakan?

a) Guru memberi salam kepada

murid dan menanya khabar

murid.

b) Guru memberi sehelai kertas

A4 kepada murid – murid.

c) Murid – murid diminta melipat

kertas tersebut berdasarkan

arahan guru.

d) Murid diminta mewarnakan

pada kertas A4 dengan

arahan.

e) Guru menyoal tentang

perbuatan murid.

f) Murid diminta merumuskan

dan guru memperkenalkan

topik yang akan dipelajari.

Nilai:

Peka

Proses

matematik:

Membuat

perkaitan

Persediaan

(10min)

Pemerhatian &

Analisis

Gambar :

Soalan IQ :

“ Ali ada sebiji kek. Kek itu

dipotong kepada 8 bahagian

yang sama besar. Kakak Ali

telah mengambil 1 daripada

8 bahagian kek itu. Ibu dan

ayah Ali pula telah memakan

a) Guru menunjukkan satu

gambar kek.

b) Guru bertanyakan soalan IQ

kepada murid.

c) Murid diminta menganalisis

soalan tersebut dengan

soaljawab.

d) Murid diminta menyelesaikan

soalan IQ tersebut.

e) Guru akan membimbing murid

f) Guru akan menyemak dan

membetulkan kesalahan

murid.

Strategi :

Berpusatkan

murid.

BBM:

Gambar sebiji

kek yang

telah dipotong

kepada 8

bahagian.

Teknik:

Bercerita.

Page 3: (New)Rancangan Pengajaran Dan Pembelajaran Matematik Kssr (1)

masing-masing sebanyak 18

dan 14

bahagian. Ali sendiri

pula telah mengambil 14

dari jumlah asal kek itu.

Berapakan jumlah kek yang

telah habis dimakan oleh

mereka sekeluarga?

18+ 18+ 14+ 14=68

Imaginasi

(15 min)

Penjana idea &

Sintesisi idea

Ayat matematik :

12+ 13=¿

Soalan :

1. Bolehkah kita tambah

dua tambah dua

pecahan yang

penyebutnya tak sama?

2. Apakah yang perlu

dibuat?

3. Apakah pecahan setara

bagi 12

dan 13

.

4. Apakah penyebut

sepunya terkecil bagi 12

dan 13

?

Penyelesaian :

a) Guru mengemukakan ayat

matematik.

b) Guru mengemukakan

beberapa soalan

c) Murid diminta menukar

pecahan 12

dan 13

kepada

pecahan perenam.

d) Murid diminta menyelesaikan

penambahan tersebut.

e) Guru akan membimbing untuk

menyelesaikan penambahan

tersebut.

Strategi :

berpusatkan

murid.

Bahan :

Kad ayat

matematik,

kad bulatan.

12

13

Page 4: (New)Rancangan Pengajaran Dan Pembelajaran Matematik Kssr (1)

12+ 13=36+ 26=56

Fasa

Perkembangan

(20 min)

Penambahbaika

n & Menilai

Soalan :

12+ 13

=

Nilai pengangka akan di

darab dengan bilangan rod

masing-masing.

12

mempunyai pengangka 1.

Ia perlu darab dengan 3

1×32×3

=36

13

mempunyai pengangka 1

dan didarab dengan 2 :

a) Guru menunjukkan Cuisenaire

Rods kepada murid dan

menerangkan bahawa mereka

akan belajar menambah dua

pecahan wajar

menggunakannya.

b) Bahagikan murid kepada

kumpulan 6 orang dan setiap

kumpulan mendapat 1 set

Cuisenaire Rods.

c) Guru memberitahu murid cara

menggunakan Cuisenaire

Rods.

d) Guru mengemukakan soalan.

e) Murid diminta mencari warna

rod yang mempunyai nilai 2

dan 3 sentimeter.

(merah = 2, hijau muda = 3)

f) Cuisenaire Rod itu disusun

menjadi seperti barisan lurus

mengikut nilai rod.

g) Selepas susunan kedua-dua

barisan menjadi sama

panjang, kira jumlah

sentimeter dalam setiap

barisan.

h) Murid diminta kira jumlah

bilangan rod merah dan rod

hijau muda.

i) Murid diminta darab dengan

bilangan rod masing-masing.

j) Murid diminta menyelesaikan

soalan tersebut.

k) Guru akan membimbing murid.

Strategi

Berpusatkan

murid.

BBM:

Cuisenaire

Rod

Teknik:

penyoalan,

perbincangan.

Nilai 2 sentimeter

Nilai 2 sentimeter

Terdapat 3x rod berwarna

merah.

Terdapat 2x rod berwarna

hijau muda.

Page 5: (New)Rancangan Pengajaran Dan Pembelajaran Matematik Kssr (1)

1×23×2

=26

Jawapan = 56

13+ 12=56

Tindakan

(5 min)

Pelaksanaan &

Amalan

Berterusan

Latihan pengukuhan a) Guru mengedarkan lembaran

kerja kepada murid.

b) Murid menyiapkan soalan yang

diberikan.

c) Bilangan soalan yang dapat

dijawab dengan tepat akan

dikenalpasti.

Bahan :

Lembaran

Kerja

Nilai :

Gigih

berusaha

Penutup

(5 min)

Rumusan pelajaran a) Guru merumuskan pelajaran

dengan menanya murid

tentang yang mereka dapat

dicapai melalui pembelajaran

hari ini.

b) Guru mengingat semula

kesilapan yang harus

dielakkan semasa mereka

menambah pecahan yang

penyebut tidak sama.

c) Guru memberi pujian terhadap

kerjasama

Nilai :

Rasional

Teknik :

Perbincangan

dan

soaljawab

Pentaksiran Pencapaian standard pembelajaran ditaksir melalui pemerhatian aktiviti simulasi

(lakonan), pembentangan murid, lembaran aktiviti serta bilangan soalan dijawab

betul pada aktiviti latihan pengukuhan.

Nilai dan Sikap Terapkan sifat bekerjasama, saling membantu dalam aktiviti kumpulan dan

mendengar arahan guru.