Oś 3 Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

  • View
    39

  • Download
    2

Embed Size (px)

DESCRIPTION

O 3 Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej. 1. Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej. Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej. 867 ROZPORZDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 13 lipca 2010 r. - PowerPoint PPT Presentation

Transcript

  • O 3Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej1

  • Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej

  • 867ROZPORZDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)z dnia 13 lipca 2010 r.zmieniajce rozporzdzenie w sprawie szczegoowych warunkow i trybu przyznawania pomocy finansowejw ramach dziaania Ronicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej objtegoProgramem Rozwoju Obszarow Wiejskich na lata 200720131125ROZPORZDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)z dnia 7 wrzenia 2010 r.zmieniajce rozporzdzenie w sprawie szczegowych warunkw i trybu przyznawania pomocy finansowejw ramach dziaania Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczejobjtego Programem Rozwoju Obszarw Wiejskich na lata 20072013

    1027ROZPORZDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)z dnia 17 sierpnia 2011 r.zmieniajce rozporzdzenie w sprawie szczegowych warunkw i trybu przyznawania pomocy finansowejw ramach dziaania Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej objtego Programem RozwojuObszarw Wiejskich na lata 20072013

    Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej

  • Cel dziaaniaRnicowanie dziaalnoci rolniczej w kierunku podejmowania lub rozwijania przez rolnikw, domownikw i maonkw rolnikw, dziaalnoci nierolniczej lub zwizanej z rolnictwem, co wpynie na tworzenie pozarolniczych rde dochodw, promocj zatrudnienia poza rolnictwem na obszarach wiejskich.Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej

  • Pomoc moe by przyznana, jeeli:

    1) operacja jest uzasadniona pod wzgldem ekonomicznym;2) operacja spenia wymagania wynikajce z obowizujcych przepisw prawa, ktre maj zastosowanie do tej operacji;3) operacja nie jest finansowana z udziaem innych rodkw publicznych4) operacja jest zwizana z prowadzeniem dziaalnoci nierolniczej okrelonej w wykazie, wynajmem pokoi, wytwarzaniem produktw energetycznych z biomasy zacznik nr.1 zawierajcy kody PKDRnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej

  • Zakres pomocyInwestycje przeprowadzone w zwizku z uruchomieniem lub rozwojem dziaalnoci dodatkowej w zakresie: usug dla gospodarstw rolnych lub lenictwa, usug dla ludnoci, sprzeda hurtowa i detaliczna, rzemioso lub rkodzielnictwo, robt i usug budowlanych oraz instalacyjnych, usug turystycznych oraz zwizanych ze sportem, rekreacj i wypoczynkiem, w tym dziaalno agroturystyczna usug transportowych, usug komunalnych, przetwrstwa produktw rolnych lub jadalnych produktw lenych, magazynowania lub przechowywania towarw, wytwarzanie materiaw energetycznych z biomasy (zagospodarowanie somy, odpadw kowych, lenych, itp.), rachunkowo, doradztwo lub usugi informatyczne.Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej

  • Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczejWNIOSKI 2009 rokZAKOCZENIE przyjmowania wnioskw: na 28.08.2009

    Arkusz1

    Zasady rozliczania KKKoszt przedsiwziciaKKKoszt przedsiwziciaKK

    Budynki, maszyny, urzdzenia, zagospodarowanie terenu, ....................120,00020,000100,000100,000

    KK zakupu rodka transportu3180,00060,000320,000300,000

    200,00080,000420,000400,000

    DOTACJA40,000DOTACJA200,000

    Koszt przedsiwziciaKK

    40,00040,000

    160,000120,000

    200,000120,000

    DOTACJA60,000

    Arkusz2

    PRZYCHODY

    Lp.Pozycja kosztwROK poprzedniPrzychody z wykorzystaniem przedmiotu inwestycji

    biecy123....

    1Amortyzacja

    2Usugi obce (naprawy i konserwacja maszyn, budynkw, w tym czynsz)

    3Podatki i opaty

    4Wynagrodzenia i pochodne

    5Koszty finansowe

    6Zakup towarw

    7Ubezpieczenia majtkowe

    8Pozostae koszty

    RAZEM

    WNIOSKI_2009

    RNICOWANIE 1.06.2009

    Lp.WojewdztwoLiczba zoonych wnioskwWykorzystanie limitu ( % )Zakoczenie przyjmowania wnioskw

    1Dolnolskie13.57341.6

    2Kujawsko-pomorskie17.415573.6

    3Lubelskie53.219728.0

    4LUBUSKIE5.683124.416.06.2009

    5dzkie35.76515.0

    6Maopolskie32.210825.5

    7Mazowieckie59.328440.5

    8Opolskie8.05853.8

    9Podkarpackie27.012731.8

    10Podlaskie22.021077.1

    11POMORSKIE10.5159125.822.05.2009

    12lskie11.25641.8

    13witokrzyskie27.76618.8

    14WARMISKO-MAZURSKIE10.2148123.212.06.2009

    15WIELKOPOLSKIE30.8423124.119.05.2009

    16ZACHODNIOPOMORSKIE6.698127.728.05.2009

    Razem370.92310x

    RNICOWANIE 24.07.2009

    Lp.WojewdztwoLiczba zoonych wnioskwWykorzystanie limitu ( % )Zakoczenie przyjmowania wnioskw

    1Dolnolskie13.57744.5

    2Kujawsko-pomorskie17.419089.7

    3Lubelskie53.222531.5

    4LUBUSKIE5.683124.416.06.2009

    5dzkie35.78819.8

    6Maopolskie32.213131.4

    7Mazowieckie59.333046.8

    8Opolskie8.07267.1

    9Podkarpackie27.015540.0

    10Podlaskie22.024287.7

    11POMORSKIE10.5160126.822.05.2009

    12lskie11.27554.5

    13witokrzyskie27.79226.1

    14WARMISKO-MAZURSKIE10.2148122.812.06.2009

    15WIELKOPOLSKIE30.8423124.119.05.2009

    16ZACHODNIOPOMORSKIE6.698127.728.05.2009

    Razem370.92,589x

    RNICOWANIE 28.08.2009

    Lp.WojewdztwoLiczba zoonych wnioskwWykorzystanie limitu ( % )Zakoczenie przyjmowania wnioskw

    1Dolnolskie13.58247.4

    2KUJAWSKO-POMORSKIE17.4250120.031.08.2009

    3Lubelskie53.224834.6

    4LUBUSKIE5.683124.416.06.2009

    5dzkie35.710624.1

    6Maopolskie32.215737.0

    7Mazowieckie59.336151.3

    8Opolskie8.08074.5

    9Podkarpackie27.016541.9

    10Podlaskie22.025692.9

    11POMORSKIE10.5160126.822.05.2009

    12lskie11.28763.8

    13witokrzyskie27.710128.2

    14WARMISKO-MAZURSKIE10.2148122.812.06.2009

    15WIELKOPOLSKIE30.8423124.119.05.2009

    16ZACHODNIOPOMORSKIE6.698127.728.05.2009

    Razem370.92,805x

    WNIOSKI_2009

    Limit rodkw (mln PLN)

    Liczba zoonych wnioskw

    Wykorzystanie limitu ( % )

    Limit rodkw (mln PLN)

    Liczba zoonych wnioskw

    Wykorzystanie limitu ( % )

  • Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczejWNIOSKI 29.09.2009 rok

  • Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej14.12.2010 rok

  • Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej28.12.2010 roknastpujcy sposb:

    WojewdztwoLimit rodkw finansowych [w z]Liczba zoonych wnioskwWykorzystanie limitu rodkw finansowychDolnolskie24 693 154,99297104,53%Lubelskie97 081 288,6766859,09%dzkie65 149 331,2748165,89%Maopolskie58 654 694,2837153,23%Podkarpackie49 250 997,2130448,55%lskie20 363 396,99268110,13%witokrzyskie50 468 733,8240166,97%

  • Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej od 17 padziernika do 4 listopada 2011r

    w caym kraju zoonych zostao 12 112 wnioskw z tego 3694 wnioskw na polu zielonym

  • Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczejCo oznacza dziaalno rozwijana Co oznacza podejmuje dziaalno Rozpoczcie dziaalnoci gospodarczej:wpis do ewidencji dziaalnoci gospodarczej,spenienie pozostaych wymogw zwizanych z uruchamian dziaalnoci: US, sanepid, ...............................................

    Wniosek o patno poredni lub ostateczn

  • Potencjalni odbiorcy pomocy:Osoby fizyczne: rolnik, maonek rolnika lub domownik w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu spoecznym rolnikw. 12 miesicy (poprzedzajcych miesic zoenia wniosku) jest ubezpieczony w penym zakresie w KRUSPniej moe by ZUSRnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej!

  • Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczejKRYTERIA DOSTEPU Jest penoletni i nie ukoczy 60 roku ycie, Jest obywatelem pastwa czonkowskiego UE, Ma miejsce zamieszkania w miejscowoci nalecej do: gminy wiejskiej albo gminy miejsko-wiejskiej, z wyczeniem miast liczcych powyej 5 tys mieszkacw, albo gminy miejskiej, z wyczeniem miejscowoci liczcych powyej 5 tys mieszkacw4. Nie wystpi o przyznanie lub nie przyznano mu renty strukturalnej (PROW 2004-2006, 2007-2013)

    5. Do gruntw rolnych wchodzcych w skad gospodarstwa przyznano w roku poprzedzajcym rok zoenia wniosku patno do gruntw rolnych s wyjtki

    6. Nie bdzie realizowa operacji jako wsplnik spki cywilnej

  • Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczejKRYTERIA DOSTEPU

  • Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczejKRYTERIA DOSTEPU cd.7. Dziaalno, ktrej dotyczy operacja, zarejestrowana jest w miejscowoci naleacej do: gminy wiejskiej albo gminy miejsko-wiejskiej, z wyczeniem miast liczcych powyej 5 tys mieszkacw, albo gminy miejskiej, z wyczeniem miejscowoci liczcych powyej 5 tys mieszkacwNOWE:Ktrej realizacja nie zostaa rozpoczta przed dniem zoenia wniosku o przyznanie pomocy.

  • Rnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczej

    Forma i wysoko pomocy Pomoc ma form zwrotu czci kosztw operacji 50% lub 80% kosztw kwalifikowalnych

    Limit zwrotu 100 tys z/1 beneficjenta w okresie trwania PROW 2007-2013

  • Wysoko pomocyMaksymalnie 50-80% kosztw kwalifikowalnych projektuRnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczejW jednym roku mona zoy 1 wniosek o przyznanie pomocy na kade przedsibiorstwo albo jego wyodrbnion organizacyjn cz, w ktrych jest prowadzona dziaalno objta pomoc Moliwo zaliczkowania operacji

  • MOLIWOCI FINANSOWANIARnicowanie w kierunku dziaalnoci nierolniczejARMiR 100 tys poprzez LGD 100 tysTworzenie i rozwj mikroprzedsibiorstw ARMiR 300 tys poprzez LGD 300 tysOdnowa i rozwj wsiARMiR 500 tys poprzez LGD 500 tys

  • DO KOSZTW KWALIFIKOWALNYCH zaliczamy kosztyBudowy, przebudowy lub remontu poczonego z modernizacj niemieszkalnych obiektw budowlanych wraz z zakupem instalacji technicznej oraz koszty rozbirki i utylizacji materiaw szkodliwych pochodzcych z rozbirki;

  • DO KOSZTW KWALIFIKOWALNYCH zaliczmy kosztyZakup rodkw transportu, z wyczeniem zakupu samochodw osobowych przeznaczonych do przewozu mniej ni 8 osb wraz z kierowc:

  • Przy udzielaniu pomocy z dz