8
VISOKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA ZA OBRAZOVANJE VASPITAČA U KIKINDI Pisana priprema iz metodike upoznavanja okoline Profesor: Student: r Sne!"n" L"d#$or%#& S"nd#& '#(" )**+ K#,#nd"- ."nu"r /*0)1

Pisana priprema iz metodike upoznavanja okoline

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Usvajanje i proširivanja znanja o relaciji veliko i malo

Citation preview

VISOKA KOLA STRUKOVNIH STUDIJA ZA OBRAZOVANJE VASPITAA U KIKINDI

Pisana priprema iz metodike upoznavanja okoline

Profesor: Student:mr Sneana Ladiorbi Sandi Mila 5006

Kikinda, januar 2015.Opti podaci:

Datum realizacije aktivnosti/

Vreme realizacije aktivnosti/

Ime i prezime vaspitaa/

Naziv ustanove/

Uzrasna grupapripremna

Tema aktivnostita je vee, a ta manje

Cilj aktivnostiUsvajanje i proirivanja znanja o relaciji veliko i malo

Vaspitno-obrazovni zadaci:Osposobljavanje dece za prepoznavanje i imenovanje predmeta razliitih veliina i njihovo uporeivanje, razvijanje pamenja.Razvijanje svesti o znaaju prepoznavanja i postojanja velikih i malih predmeta, objekata i sl.

Oblici rada:frontalni, grupni, individualni

Metode radametoda razgovora, demonstrativna metoda, metoda igre

Radno-igrovna sredstva:karice, kuhinjski pribori, radni list...

Korelacije rada:metodika razvoja govora, metodika razvoja poetnih matematikih pojmova

TOK AKTIVNOSTIPRIMEDBE

Uvodni deo aktivnosti(5-7 min)Predstavljam se deci i govorim im da danas imamo goste, velikog medveda Boleta i malog medveda oleta (Prilog 1.), da se udobno smeste i da posluaju ta su Bole i ole radili. Nakon ispriane prie postavljam deci pitanja:-Ko se spominje u predstavi?-Po emu se razlikuju medvedi iz prie? (Po veliini (veliki i mali).)-Kako se zove veliki medved? (Bole.)-Kako se zove mali medved? (ole.)-Gde su krenuli Bole i ole? (U umu da beru kruke.)-Sa kog drveta je Bole brao kruke? (Sa velikog drveta.)-A ole? (Sa malog drveta.)-Po emu se razliukuju kruka koju je obrao i jeo Bole od oletove kruke? (Boletova je velika, a oletova mala.)-Na ta su naili etajui kroz umu? (Na reku i potok.)-Po emu se razlikuju potok i reka?-ta su ulovili Bole i ole? (Ribe.)-U emu je razlika izmeu Boletove i oletove ribe? (Bole je ulovio veliku, a ole malu ribu.)-Kako su se tada oseali veliki i mali medved? (Bili su sreni, zato to su mogli da naprave gozbu.)

Glavni deo aktivnosti(10-15 min)Deca su na tepihu. Igramo igru memorije. Na aplikaciji se nalaze 24 kartice sa pojmovima, voa i povra (Prilog 2.), a zadatak dece je da pronau parove, otkrivajui polja za relaciju veliko i malo. Deca su podeljena u dve grupe, grupa koja otkrije vie parova je pobednik. Nakon igre memorije deci kaem da sednu na stolice koje su poreane u polukrug, rei u im da zamure i da isprue ruke. Svakom detetu u da stavim neki predmet u ruku. To e biti predmeti koji ine par,jedan je mali a drugi veliki predmet kao to su (viljuka, kaika, erpa, tegla, varjaa,vangla, kutlaa...) (Prilog 3) ispred njih e stajati dve lopte, jedna je velika a druga je mala,dete koje ima veliku kaiku treba da pronae svog para tj. da nae dete koje ima malu kaiku i kada pronau svog para njihov zadatak je da pored velike lopte stave veliki predmet a pored male lopte mali predmet.Razgovaram sa decom o razlikama meu predmetima. Uzimamo par po par predmeta i pitam decu:-Koji je ovo predmet?-emu slui?-Po emu razlikujemo ova dva predmeta?-Kako zovemo veliki predmet?-Kako zovemo mali predmet?-Navedite jo neke predmete koje imamo u sobi, a da se razlikuju po veliini?-ega jo moete da se setite velikog i malog,a da je van sobe?

Zavrni deo aktivnosti(5-7 min)U funkciji ponavljanja i provere usvojenih znanja delim deci radni list (Prilog 4.). U radnom listu se nalaze parovi razliiti po veliini, veliki i mali, koje treba spojitiTana reenja proveravamo frontalno.Zahvaljujem se deci na saradnji i pohvaljujem njihov trud.

PriloziPrilog 1.

Veliki i mali medved

Jednom davno ivela su dva medveda. Veliki medved Bole i mali medved ole. Jednog dana ili su kroz umu. Veliki medved Bole je imao veliku korpu, a mali medved ole korpicu. Tako etajui naili su na dva drveta kruke. Veliki medved je brao kruke sa velikog, a mali medved sa malog drveta. Dok je Bole jeo svoju veliku, a ole grickao malu kruku,etajui naili su na mali potok, koji se uliva u veliku reku. Veliki medved Bole je ulovio veliku ribu, a mali medved ole je ulovio ribicu. Kada su se vraali kui bili su jako sreni to e napraviti veliku gozbu za veeru.

Prilog 2. Prilog 3.

Prilog 4.