6
PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOGA SATA – TEHNIČKA KULTURA Škola: OŠ Markovac, Vrbova Razred: 6. Nadnevak realizacije nastavnog sata: 28.10.2013. Učitelj/nastavnik: Mladen Dujić NASTAVNA CJELINA : Tehničko crtanje NASTAVNA TEMA: Crtanje tlocrta učionice VRSTA (TIP) NASTAVNOG SATA: Obrada novog sadržaja CILJ NASTAVNE JEDINICE/NASTAVNOG SATA (formulira se sukladno ishodima učenja u predmetnom kurikulumu: Izraditi tehnički crtež tlocrta učionice. ZADACI NASTAVE (formulirati prema revidiranoj Bloomovoj taksonomiji, kao specifične ishode učenja) Kognitivni: primijeniti norme tehničkog crtanja u graditeljstvu (vrste crta, kotiranje) pri crtanju primijeniti upoznate simbole crtanja u graditeljstvu (simbol prozora i vrata) Psihomotorni: uredno skicirati tlocrt učionice izmjeriti potrebne mjere u tlocrtu učionice mjernom vrpcom nacrtati tehnički crtež tlocrta učionice Afektivni: odgovornost prema priboru KLJUČNI POJMOVI: mjerilo crtanja, simboli crtanja u graditeljstvu, kotiranje u graditeljstvu METODIČKI SUSTAVI / STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA: stvaralačka nastava, znanje učenici stječu aktivnim radom,povezivanje znanja i vještina,vježbanje pravila tehničkog crtanja NASTAVNI OBLICI: frontalni rad , individualan rad učenika NASTAVNE METODE, POSTUPCI I TEHNIKE: razgovor, demonstracija, tehničko crtanje, praktičan rad NASTAVNI IZVORI I SREDSTVA: računalo, projektor , mjerne vrpce , skica i tehnički crtež tlocrta učionice u obliku za prikaz velike

PRIPREMA - TLOCRT UČIONICE.doc

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: PRIPREMA - TLOCRT UČIONICE.doc

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOGA SATA –

TEHNIČKA KULTURA

Škola: OŠ Markovac, Vrbova

Razred: 6.

Nadnevak realizacije nastavnog sata: 28.10.2013.

Učitelj/nastavnik: Mladen Dujić

NASTAVNA CJELINA : Tehničko crtanje

NASTAVNA TEMA: Crtanje tlocrta učionice

VRSTA (TIP) NASTAVNOG SATA: Obrada novog sadržaja

CILJ NASTAVNE JEDINICE/NASTAVNOG SATA (formulira se sukladno ishodima učenja u predmetnom kurikulumu: Izraditi tehnički crtež tlocrta učionice.

ZADACI NASTAVE (formulirati prema revidiranoj Bloomovoj taksonomiji, kao specifične ishode učenja)Kognitivni: primijeniti norme tehničkog crtanja u graditeljstvu (vrste crta, kotiranje) pri crtanju primijeniti upoznate simbole crtanja u graditeljstvu (simbol prozora i vrata)Psihomotorni: uredno skicirati tlocrt učionice izmjeriti potrebne mjere u tlocrtu učionice mjernom vrpcom nacrtati tehnički crtež tlocrta učioniceAfektivni: odgovornost prema priboru razvijati preciznost u radu razvijati osjećaj za urednost radnog mjesta

KLJUČNI POJMOVI: mjerilo crtanja, simboli crtanja u graditeljstvu, kotiranje u graditeljstvu

METODIČKI SUSTAVI / STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA:

stvaralačka nastava, znanje učenici stječu aktivnim radom,povezivanje znanja i vještina,vježbanje pravila tehničkog crtanja

NASTAVNI OBLICI: frontalni rad , individualan rad učenika

NASTAVNE METODE, POSTUPCI I TEHNIKE: razgovor, demonstracija, tehničko crtanje, praktičan radNASTAVNI IZVORI I SREDSTVA: računalo, projektor , mjerne vrpce , skica i tehnički crtež tlocrta učionice u obliku za prikaz velike slike (digitalna slika za računalo/projektor)pribor za crtanjeORGANIZACIJA NASTAVNOG SATA: etape, trajanje, metodički koraci

Uvod u novu temu: Ponavljanje prethodno obrađenih sadržaja potrebnih za obradu nove teme, 10 min, razgovor, crtanje skiciranjem

Page 2: PRIPREMA - TLOCRT UČIONICE.doc

Središnji dio : objasniti što je tlocrt učionice, crtanje skice tlocrta učionice, mjerenje učionice, upisivanje stvarnih mjera, izračun mjerila, crtanje tehničkog crteža tlocrta učionice, obilazak učenika i pojašnjavanje, 60 min, demonstracija, razgovor,praktičan rad, tehničko crtanjeZavršni dio: demonstracija gotovog crteža tlocrta učionice (projekcija velike slike), frontalna analiza rješenja) pregled i vrjednovanje dobrih uradaka 17 min

TIJEK NASTAVNOG SATA: opisati tijek nastavnog sata po pojedinim etapama, pri čemu se uz sadržaj rada navodi planirano vrijeme za pojedinu etapu ili metodički korak, nastavni izvori i sredstva, nastavne metode i oblici rada koji se koriste u pojedinom metodičkom koraku

Uvod u novu temu: Što znači mjerilo M 1:50?Nabroji pravila kotiranja u graditeljstvu.Skiciraj simbol prozora.Skiciraj simbol vrata.(10 min, frontalni,razgovor)

Najava nove teme: Crtanje tlocrta učionice

Središnji dio : - objasniti što je tlocrt učionice (2 min., razgovor, prezentacija)

- skiciranje i kotiranje tlocrta učionice (10 min, demonstracija, razgovor,crtanje,frontalni, slika skice, projektor i računalo)

- mjerenje učionice mjernom vrpcom i upisivanje mjera na skicu (5 min, praktičan rad, individualni, mjerna vrpca)

- izračun mjerila M 1:50 (5 min, individualno, praktičan rad)

- crtanje tlocrta učionice u mjerilu M1:50 (40 min, individualni, tehničko crtanje)

Kratke upute - Crtež smjesti u sredinu prostora za crtanje. Pazi na način crtanja različitih vrsta crta, na pravilnu uporabu pribora za crtanje te na veličinu i izgled graditeljskih simbola. Na kraju kotiraj tlocrt (na mjernice upisujemo mjerne brojeve koji pokazuju prirodnu veličinu predmeta). Oznaku mjerila upiši ispod crteža.

- obilazak učenika i pomaganje

Završni dio:

- demonstracija gotovog crteža tlocrta učionice (5 min, , frontalna analiza rješenja, projekcija velike slike, projektor i računalo) - pregled i vrjednovanje dobrih uradaka (12 min)PRAĆENJE I VREDNOVANJE

(navesti oblike praćenja i vrednovanja te zadatke za provjeru ostvarenosti ishoda učenja)

-obilazak učenika za vrijeme crtanja, praktična i kreativna primjena naučenog gradiva

-vrste crta, točnost mjera i simbola u graditeljstvu, ispravno kotiranje, načini sudjelovanja učenika u usvajanju nastavnih sadržaja (interes, sudioništvo, zalaganje, aktivnosti)

NAPOMENE:

Page 3: PRIPREMA - TLOCRT UČIONICE.doc

PLAN ŠKOLSKE PLOČE

Crtanje tlocrta učionice

Page 4: PRIPREMA - TLOCRT UČIONICE.doc

M 1:50

LITERATURA: (znanstvene i stručne knjige, časopisi, izvori podataka kojima se nastavnik služio pri izradi pripreme)

- različiti udžbenici, enciklopedije, Internet,

- Pojam, predmet i zadaci didaktike

- Neke metode za razvoj kritičkog mišljenja učenika po ERR sustavu, Željka Bjelanović Dijanić

- Praćenje vrjednovanje i ocjenjivanje u nastavi, dr.sc Ante Pavlović