17
Unitatea de învăţământ: Şcoala Sanitară Postliceală “Carol Davila”- Bucureşti Prof. Mihaela Itul-Toderesc Proiect de lecţie Data: 26.03.2013 Clasa: II AMF Obiectul: Fitoterapie Subiectul: “Tratamentul şi prevenirea afecţiunilor digestive cu ajutorul produselor obţinute din plante medicinale” (Boli diareice, dureri abdominale la adulţi şi copii, constipaţie) Tipul lecţiei: Lecţie de transmitere şi însuşire a noilor conţinuturi – îmbinarea muncii frontale cu munca independentă 1

Proiect Fitoterapie Lectie Mixta

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect Fitoterapie Lectie Mixta

Unitatea de învăţământ: Şcoala Sanitară Postliceală “Carol Davila”- Bucureşti Prof. Mihaela Itul-Toderesc

Proiect de lecţie

Data: 26.03.2013Clasa: II AMFObiectul: Fitoterapie Subiectul: “Tratamentul şi prevenirea afecţiunilor digestive cu ajutorul produselor obţinute din plante medicinale” (Boli diareice, dureri abdominale la adulţi şi copii, constipaţie)Tipul lecţiei: Lecţie de transmitere şi însuşire a noilor conţinuturi – îmbinarea muncii frontale cu munca independentă

Scopul lecţiei:

Familiarizarea elevilor cu noile concepte şi însuşirea conţinuturilor cu privire la tratamentul şi prevenirea afecţiunilor digestive cu ajutorul fitoterapiei, pentru înţelegerea, aplicarea şi exersarea cunoştinţelor despre terapia cu produse naturale precum şi dezvoltarea limbajului de specialitate, necesare stimulării interesului pentru studiul fitoterapiei cât şi pentru formarea profesională.

1

Page 2: Proiect Fitoterapie Lectie Mixta

Competenţe specifice:

C1: Explicarea metodelor de obţinere a preparatelor farmaceutice prin extracţia produselor vegetale C2: Descrierea efectelor fiziologice şi terapeutice ale principiilor active din plantele medicinale

Obiective operaţionale:

Pe parcursul lecţiei şi la sfârşitul ei, toţi elevii trebuie: O1: Să numească produse vegetale ce conţin principii active cu acţiune asupra unor afecţiuni digestive coordonaţi de profesor

şi utilizând cunoştinţele dobândite în lecţiile anterioare. Obiectivul este realizat dacă fiecare elev numeşte cel puţin 2 produse vegetale pentru fiecare afecţiune în parte.

O2: Să descrie efectele fiziologice şi terapeutice ale unor produse vegetale utilizate în afecţiuni digestive cunoscând compoziţia chimică, sub îndrumarea profesorului. Obiectivul este realizat dacă fiecare elev descrie cel puţin 2 efecte fiziologice şi terapeutice ale unui produs vegetal.

O3: Să explice indicaţiile terapeutice, precauţiile şi contraindicaţiile principiilor active din produsele vegetale utilizate în afecţiuni ale aparatului digestiv sub îndrumarea profesorului utilizând corect terminologia de specialitate. Obiectivul este realizat dacă fiecare elev este capabil să facă 3 recomandări pentru fiecare afecţiune digestivă.

O4: Să distingă modul de folosire şi calea de administrare a produselor vegetale cunoscând conţinutul în principii active şi acţiunea lor biologică. Obiectivul este realizat dacă fiecare elev distinge modurile şi căile de administrare a cel puţin 3 produse vegetale .

O5: Să analizeze principiile active şi produsele vegetale care le conţin pentru a demonstra incompatibilităţile cu medicamente şi OTC-uri sub îndrumarea profesorului. Obiectivul este realizat dacă fiecare elev analizează cel puţin 1 principiu active din 2 produse vegetale diferite.

2

Page 3: Proiect Fitoterapie Lectie Mixta

Strategia didactică:a) Metode de învăţământ:

o instructajul verbal,o explicaţia,o conversaţia euristică,o învăţarea prin descoperire

o activităţi cu fişele (fişe de cunoştinţe),

o activităţi cu materialul bibliografic.

b) Mijloace şi materiale didactice:o suportul de curs,o fişe de lucru,o fotografii / filme (pe format electronic),o caiete,o dicţionar,o atlas.

c) Forma de organizare a elevilor:o frontală,o individual,o pe grupe (3-4 elevi).

Anticiparea dificultăţilor:o întrebări suplimentare – asigurarea fodului de documentare.o întreruperea curentului – utilizarea cărţilor

Locul de desfăşurare:

3

Page 4: Proiect Fitoterapie Lectie Mixta

o sala de clasă.

Condiţii externe ale învăţării - motivarea elevilor prin explicarea importanţei cunoaşterii acestei discipline, a rolului pe care îl vor avea în societate, importanţa deosebită a profesiei lor.

Evaluare:o formativă prin chestionare orală şi fişe de lucru.

Autoevaluare – prin interacţiune de grup cu stabilirea unor criterii de performanţă. o Cunoşterea produselor vegetale utilizate în afecţiuni digestive: boli diareice, dureri abdominale la adulţi şi copii, constipaţie,

helmintiazeo Identificarea acţiunilor biologice ale principiilor active precum şi recomandaările lor fitoterapeutice.

o Să recunoască modul de folosire şi calea de administrare a formelor farmaceutice obţinute din produse vegetale.

o Ȋnţelegerea şi folosirea corectă a termenilor de specialitate.

Material bibliografic:a). Resurse de specialitate:

o Programa şcolară,o Standardele curriculare,o Bojor, Ovidiu, Popescu, Octavian, Fitoterapie tradiţională şi modern, ediţia aV-a, Editura Fiat Lux, Bucureşti, 2009o Bojor, Ovidiu, Pop, Maria, Fitoterapia în folosul tuturor, Editura Medicală, Bucureşti, 2010 o Bojor, Ovidiu, Perianu, Catrinel, Sănătate prin remedii naturale, Editura Polirom, Iaşi, 2011 o FRXo Cristea, Aurelia, Nicoleta, Farmacologie generală, EDP, Bucureşti, 2011.o Gîrd, Cerasela, Curs de Farmacognozie.Fitochimie.Fitoterapie vol. I, Editura Curtea Veche, Bucureşti, 2010 o Gîrd, Cerasela, Curs de Farmacognozie.Fitochimie.Fitoterapie vol. II, Editura Curtea Veche, Bucureşti, 2010

4

Page 5: Proiect Fitoterapie Lectie Mixta

o Lupuliasa, Dumitru, Popovici,Iuliana, Ochiuz, Lăcrămioara, Terminologie medicală şi farmaceutică, Editura Polirom, Iaşi, 2011.

o Dobrescu, Dumitru, Negreş, Simona,Memomed Ediţia 18, Editura Universitară, Bucureşti, 2012

b). Resurse psihopedagogice:o Cerghit, Ioan, Sisteme de instruire alternative şi complementare, Editura Polirom, Iaşi, 2008o Lazăr, Viorel, Nicolae, Mariana, Lecţia-forma de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare la

disciplina biologie, Editura Arves, 2007o Lazăr, Viorel, Căprărin Daniela, Metode didactice utilizate în predarea biologiei, Editura Arves, 2008.o Manolescu, Marin, Teoria şi metodologia evaluării, Editura Universitară, Bucureşti, 2010.o Oprea, Crenguţa-Lăcrămioara, Strategii didactice interactive, EDP, Bucureşti, 2009

5

Page 6: Proiect Fitoterapie Lectie Mixta

Desfăşurarea activităţii

Momentele lecţiei Oop Conţinutul lecţiei Doza Strategia didactică Strategia de evaluare

Metode Mijloace Formă de organizare

1 2 3 4 5 6 7 81.Moment organizatoric

Verifică dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea activităţii. Pregăteşte materialul didactic pentru lecţie necesar atât pentru profesor cât şi pentru elevi. Solicită elevului de serviciu să numească elevii absenţi şi îi notează în catalog.

3 min. Instructaj verbal

2.Verificarea cantitativă şi calitativă a temei

Elevii au avut ca temă pentru acasă să realizeze monografii ale produselor vegetale utilizate în studiul lecţiei anterioare

5min. Activitate cu fişele

Fişele pe care le-au realizat ca temă

Activitatefrontală

Evaluare formativăprin observaţie directă

3.Reactualizarea ideilor ancoră

Se reamintesc afecţiunile digestive şi se pune accent în

3 min. Conversaţia euristică

Imagini pe videoproiector

Activitatefrontală

6

Page 7: Proiect Fitoterapie Lectie Mixta

mod special pe următoarele boli ale sistemului digestiv: boli diareice, dureri abdominale la adulţi şi copii, constipaţie.

4.Captarea atenţiei Se prezintă legenda unei planteSe precizează importanţa acestei stiinţe în zilele noastre.

3 min.

5.Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor pentru elevi

Scrie pe tablă titlul lecţiei.Titlul lecţiei:“Tratamentul şi prevenirea afecţiunilor digestive cu ajutorul produselor obţinute din plante medicinale Prezintă obiectivele pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.

1 min.

6.Dirijarea învăţării Elevii sunt rugaţi să-si reamintească produsele vegetale utilizate în afecţiuni digestive studiate în lecţia anterioară; Se utilizează monografiile realizate ca temă pentru acasă. Profesorul îndrumă elevii să găsească alte indicaţii terapeutice ale produselor vegetale cunoscând compoziţia în principii active ale acestora.

1.Profesorul prezintă bolile diareice: enterite, enterocolite şi se urmăresc următoarele:a). definiţie;

25 min.

Explicaţia,Conversaţia euristică,Lucrul cu materialul bibliografic,

fişe de lucru (fişa nr.2)

videoproiector

Activitate independentă,

Activitate frontală

Activitate pe grupe

Evaluare formativăprin:

observaţie directă,

chestionare orală,

fişele de lucru.

7

Page 8: Proiect Fitoterapie Lectie Mixta

O1

O2

b). simptome;c). cauze;d). clasificare;e). tratament;f). tratament fitoterapeutic;Elevii sunt rugaţi să completeze punctul nr. 1 de pe fişa de lucru.

2.Profesorul prezintă meteorismul şi disconfortul abdominal urmărindu-se următoarele aspecte:a). definiţie;b). cauze;c). simptome;d). tratament;e). tratament fitoterapeuticElevii sunt rugaţi să completeze punctul nr. 2 de pe fişa de lucru.

3.Profesorul prezintă durerile abdominale la adulţi şi copii specificând:a). definiţie;b). caracteristicile durerii abdominale la adulţi şi copii;c). simptome;d). tratament;e). tratament fitoterapeuticSe solicită elevilor să completeze punctele 3 şi 4 de pe fişa de lucru.

8

Page 9: Proiect Fitoterapie Lectie Mixta

O3

4.Profesorul prezintă constipaţia şi se urmăresc următoarele:a). definiţie;b). cauze;c). simptome;d). tratament;e). tratament fitoterapeuticElevii vor completa punctul 5 de pe fişa de lucru .

Elevii sunt rugaţi să-şi reaminteacă compoziţia chimică a câtorva produse vegetale studiate şi să descrie efectul terapeutic al produsului vegetal în funcţie de conţinutul de principii active. Vor completa apoi punctul 6 din fişa de lucru.

Profesorul va organiza elevii în grupe de câte 3-4 şi fiecare grupă va concepe o recomandare fitoterapeutică pentru o afecţiune. Apoi, elevii vor efectua punctele 7 şi 8 din fişa de lucru. Profesorul va puncta câteva produse vegetale care au

9

Page 10: Proiect Fitoterapie Lectie Mixta

O4

O5

contraindicaţii sau precauţii la administrare, inclusiv în cazul unor stări fiziologice particulare (copii, sarcină, alăptare). Se va discuta despre:-Herba Hyperici;-Cortex Frangulae;-Radix Liquiritiae. Profesorul va încuraja elevii să descrie modul de folosire şi căile de administrare a produselor vegetale în funcţie de conţinutul de principii active.

Profesorul le aduce la cunoştinţă elevilor că plantele, produsele vegetale şi alte preparate obţinute din plante nu sunt total inofensive ci chiar pot să facă rău; se cunosc chiar incompatibilităţi cu medicamente sau OTC-uri. Se atrage atenţia asupra -Herba Hyperici;-Cortex Frangulae;-Radix Liquiritiae. Elevii sunt rugaţi să completeze fişa de la punctul 9.

10

Page 11: Proiect Fitoterapie Lectie Mixta

7.Fixarea cunoştinţelor

O1O2 O3 O4 O5

Profesorul inventariază principalele informaţii şi observaţii cerând elevilor să dea răspunsuri clare, concrete, verificând în acelaşi timp modul în care au fost atinse obiectivele operaţionale. Revine cu explicatii acolo unde este cazul. Profesorul va pune accent pe:-însuşirea corectă a indicaţiilor produselor vegetale;- cunoaşterea şi utilizarea corectă a vocabularului de specialitate;- contraindicaţiilor şi precauţiilor produselor vegetale în funcţie de stări fiziologice particulare sau alte afecţiuni patologice precum şi asocierea cu medicaţie alopată.

5min. Ȋntrebări adresate de profesor,-Metoda R.A.I.

Activitate frontală,

Evaluare formativăprin:-chestionare orală,

8.Obţinerea performanţei

Profesorul cere elevilor să dezlege un rebus.

3min.

9.Tema pentru acasă Folosind materialul bibliografic recomandat de profesor, elevii să conceapă formule (specii) medicinale utilizate în

1min.

11

Page 12: Proiect Fitoterapie Lectie Mixta

afecţiunile discutate la lecţie.10.Aprecieri generale şi individuale

1min.

12