15
Ministerul Educatiei al Republicii Moldova Colegiul Pedagogic ,, A. Mateevici din Chisinau PROIECT DIDACTIC La educatia plastica Tema plastica: Functia constructiva a liniei.

Proiect La Ed.plastica

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect La Ed.plastica

Ministerul Educatiei al Republicii Moldova

Colegiul Pedagogic ,, A. Mateevici “ din Chisinau

PROIECT DIDACTIC La educatia plastica

Tema plastica: Functia constructiva a liniei.

Subiectul: Relieful Moldovei.

Page 2: Proiect La Ed.plastica

Anul de studii 2012-2013 Mihalachi Victoria

PROIECT DIDACTIC

Data :22.11.12

Liceul : Liceul Teoretic ,, Mihai Viteazul “

Clasa : a III-a ,,M”

Invatatorul : Darii Maria

Metodist : Cicanci Svetlana

Student : Mihalachi Victoria

Disciplina : educatia plastica

Page 3: Proiect La Ed.plastica

Tema plastica : Functia constructiva a liniei.

Subiectul : Relieful Moldovei

Nota :

Tipul lectiei : aplicativa

Durata : 45 minute

Competenta de baza :

- Valorificarea elementelor de limbaj plastic în exprimarea artistico-plastică.

Subcompetente :

- Să perceapă funcţiile decorativă şi constructivă a punctelor şi liniilor.

- Să obţină expresivităţi plastice prin diverse procedee de modificare a culorii.

Obiective operationale :

O1. Sa inteleaga importanta elementelor limbajului plastic ;

O2. Sa descopere linia plastica din descrierea invatatorului;

O3. Sa numeasca tipurile de linii cunoscute ;

Page 4: Proiect La Ed.plastica

O4. Sa participe activ la jocul plastic ,,Puncte si liniute” ;

O5. Sa realizeze un desen cu subiectul ,,Relieful Moldovei “ ;

O6. Sa aprecieze corect lucrările realizate de ceilalţi colegi după criteriile stabilite.

Strategii didactice :

a)Metode si procedee:conversatia euristica , explicatia , descrierea , descoperirea , dialogul dirijat , exercitiul-joc,

demonstratia , exercitiul , analiza .

b)Materiale didactice: plansa model , imagini cu relieful Moldovei, desene modele, CD muzical .

c)Materiale specifice de lucru: creion , album de desen, pensula , acuarela , guasa , vas pentru apa .

Surse bibliografice :

1. Curriculumul la educatia plastica , Chisinau 2010; 2. Manual de educatie plastica pentru clasa a III-a ,Ion Cantitu, Alexandru Vatavu , Olga Caraus , Arc 2007;3. Ghid metodologic ,,Arta plastica in clasele primare” ,Teodora Hubenco , Prut International 2000;4. Educatia plastica , album metodic pentru elevii claselor I-IV , Rita Badulescu , Humanitas Educational 2000;5. Arta plastica ,,Activitati integrate “ , Nina Leon-Stoica , Veronica Ene , Poligraf- Design 2010.

Page 5: Proiect La Ed.plastica

Demersul didacticSecventele lectiei

Obiective ope-ratio-nale

Continutul activitatii invatatorului

Activitatea elevilor

Metode si proce-dee

Materiale didactice

Forme de eva-luare

1.Moment organizatoric

Pregatirea si organizarea elevilor pentru desfasurarea lectiei de educatie plastica. Verificarea materialelor de lucru:creion , album de desen, pensula , acuarela , guasa , vas pentru apa, servetele uscate etc.Salutul :Buna ziua!Ma numesc Victoria si astazi vom desfasura o lectie de educatie plastica impreuna .

Elevii isi pregatesc cele necesare pentru inceperea orei de educatie plastic.-Buna ziua!

Conver-satia

2.Captarea -Eu stiu ca voi cunoasteti deja citeva

Page 6: Proiect La Ed.plastica

atentiei O1

elemente ale limbajului plastic. Pentru a intelege mai bine o opera de arta si pentru a sti cum se deseneaza , pas cu pas , un obiect , o figura din lumea care ne inconjoara , trebuie sa invatam mai intii limbajul plastic . Ca si limbajul propriu-zis , prin intermediul caruia putem vorbi cu colegii de clasa , cu profesorii, cu parintii, limbajul plastic e alcatuit din mai multe elemente cu ajutorul carora putem exprima prin imagini , anumite stari , sentimente , lucruri. Tot prin intermediul limbajului plastic putem analiza detaliat un desen pentru a afla de ce autorul desenului a preferat anumite linii , puncte , forme etc. Astfel vom patrunde mai usor in tainele artei plastice.-La lectia precedenta ati aplicat punctul plastic in decorarea unei farfurii in stil traditional , iar astazi vom utiliza un alt element al limbajului plastic pe care il vom descoperi dintr-o mica descriere .

Elevii asculta cu atentie si constientizea-za informatia propusa de invatator.

Explica-tia

Descrie-rea

frontala

frontala

Page 7: Proiect La Ed.plastica

O2

,, Urma continua lasata de un instrument de lucru (creion , carioca , pix , pensula etc.)pe o anumita suprafata . Ea este compusa dintr-un sir neintrerupt de puncte ,,lipite” parca unul de altul…(linia plastica)

Mediteaza si isi expun parerea.-Cred ca este vorba despre linia plastica.

Desco-perirea

3.Transmite-rea noului continut O3

-Ce fel de linii cunoasteti?*drepte , frinte , ondulate(directia )*orizontale, verticale , oblice si paralele(pozitia)*continue , intrerupte(modul de trasare)*subtiri si groase(grosime).-Linia plastica indeplineste 2 functii principale: f. constructiva f. decorativaF. constructiva contureaza sau compune forma prin alaturare sau suprapunere.F. decorativa contribuie la alcatuirea motivelor decorative.-Acum vom organiza un joc care se numeste ,,Puncte si liniute”. Pe tabla sunt desenate 5 puncte albe si 5

Elevii numesc tipurile de linii pe care le cunosc si eu le reprezint pe tabla.

La tabla se prezinta 2

Dialogul dirijat frontala

Page 8: Proiect La Ed.plastica

O4puncte rosii. Participa 2 copii care unesc pe rind cite 2 puncte care au culoarea cretei sale. Este interzis sa intersecteze linia adversarului . Invinge jucatorul care a unit un lant mai lung .

elevi care participa la jocul ,,Puncte si liniute”.

Exercitiu-joc

4.Anuntarea subiectului si a sarcinii de lucru (tema plastica)

-Tema plastica a lectiei noastre de astazi este ,,Functia constructiva a liniei”, iar subiectul pe care il vom realiza este ,,Relieful Moldovei “.-Ce forme de relief persista pe teritoriul Republicii Moldova?Prezint elevilor plansa model si etapele realizarii ei.

-Pe teritotiul Moldovei putem intilni : cimpii, coline, dealuri .

Conver-satia euristica

Demons-tratia

Imagini si desene modele

frontala

indivi-duala

5.Activitatea propriu-zisa

-Acum , deschidem caietele de desen si incepem sa realizam un desen cu subiectul ,,Relieful Moldovei”. Incercati sa redati toate formele de relief persistente . Desenam in liniste! Elevii vor trece apoi la executarea lucrării pe fond muzical. În acest timp voi trece printre bănci pentru a supraveghea îndeaproape realizarea compoziţiei şi pentru a ajuta elevii care-mi solicită ajutorul. Voi da

Elevii vor trece apoi la executarea lucrării pe fond muzical. În acest timp voi trece printre bănci pentru a supraveghea îndeaproape

Explica-tia

Exerciti-ul

Plansa model frontala

indivi-duala

Page 9: Proiect La Ed.plastica

indicaţii şi voi face observaţii individuale sau globale asupra modului de lucru.

realizarea compoziţiei şi pentru a ajuta elevii care-mi solicită ajutorul. Voi da indicaţii şi voi face observaţii individuale sau globale asupra modului de lucru.

6.Evaluare După încheierea lucrărilor voi cere elevilor să expună compoziţiile pentru a face o selecţie a celor mai realizate. Câţiva elevi vor fi aleşi pentru a evalua lucrările. După alegerea lucrărilor cele mai reuşite voi cere celor care au făcut alegerile să le şi motiveze.-Fiecare sa-si denumeasca printr-un vers desenul realizat.

Elevii care si-au finisat lucrarile le prezinta in fata clasei , le comenteaza si printr-un vers le denumesc.

analizafrontala

7.Incheierea -La lectia de educatie plastic v-ati

Page 10: Proiect La Ed.plastica

lectiei descurcat de minune . Lectia s-a finisat . O zi buna! La revedere!