7
Proiect didactic Data: 15. X. 2008 Clasa: a III a Propunător: Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale Naturii Disciplina: Matematica Unitatea de învăţare: Subiectul: Aplicaţii – Adunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000, cu trecere peste ordin; Tipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor Scopul lecţiei: consolidarea deprinderilor de calcul cu numere naturale în concentrul 0 – 10 000 cu trecere peste ordin, în diferite situaţii, Obiective operaţionale: O1: să efectueze adunări şi scăderi cu trecere peste ordin, cu aşezarea termenilor în diferite poziţii; O2: să utilizeze corect noţiunile de limbaj specific matematic ; O3: să afle termenul necunoscut dintr-un exerciţiu dat; O4: să rezolve probleme aplicând algoritmul învăţat; O5: să lucreze frontal, individual, în echipă pentru realizarea sarcinilor primite; O6: să gândească rapid, flexibil,creativ însoluţionarea sarcinilor; Strategii didactice: Metode şi procede: conversaţia, explicaţia şi demonstraţia, problematizarea, activitatea independentă Mijloace didactice: fişe, jetoane cu numere şi semne ale operaţiilor învăţate; Resurse - umane: elevii clasei, învăţătoarea, membrii Comisiei metodica a învăţătorilor; - spaţiale: sala de clasă; - temporale: 45 min.; - bibliografice: Curriculum Naţional - programe şcolare pentru învăţământul primar;

Proiect Lectie Mate Cl III

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect Lectie Mate Cl III

Proiect didactic

Data: 15. X. 2008

Clasa: a III – a

Propunător:

Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale Naturii

Disciplina: Matematica

Unitatea de învăţare:

Subiectul: Aplicaţii – Adunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000, cu trecere peste ordin;

Tipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor

Scopul lecţiei: consolidarea deprinderilor de calcul cu numere naturale în concentrul 0 – 10 000 cu trecere peste ordin, în

diferite situaţii,

Obiective operaţionale:

O1: să efectueze adunări şi scăderi cu trecere peste ordin, cu aşezarea termenilor în diferite poziţii;

O2: să utilizeze corect noţiunile de limbaj specific matematic ;

O3: să afle termenul necunoscut dintr-un exerciţiu dat;

O4: să rezolve probleme aplicând algoritmul învăţat;

O5: să lucreze frontal, individual, în echipă pentru realizarea sarcinilor primite;

O6: să gândească rapid, flexibil,creativ însoluţionarea sarcinilor;

Strategii didactice:

Metode şi procede: conversaţia, explicaţia şi demonstraţia, problematizarea, activitatea independentă

Mijloace didactice: fişe, jetoane cu numere şi semne ale operaţiilor învăţate;

Resurse - umane: elevii clasei, învăţătoarea, membrii Comisiei metodica a învăţătorilor;

- spaţiale: sala de clasă;

- temporale: 45 min.;

- bibliografice:

Curriculum Naţional - programe şcolare pentru învăţământul primar;

Page 2: Proiect Lectie Mate Cl III

Isar, Emilia; Ailiesei, Adriana; Condrea, Gabriela – Culegere – caiet de exerciţii şi probleme – partea I , clasa a III –a,

Ed. Tehnopress, Iaşi, 2008;

Neacşu, Ioan Metodica predării matematicii la clasele I – IV,EDP, Bucureşti, 2006

Neagu, Mihaela; Petrovici, Constantin – Metodica predării matematicii în ciclul primar, Iaşi, 2005.

Page 3: Proiect Lectie Mate Cl III

Secvenţele lecţiei

Ob.

Conţinutul instructiv-educativ al lecţiei

Strategii didactice

Evaluare Metode şi

procedee

Mijloace

didactice

Forme de

organizare

1. Moment

organizatoric

Asigur climatul psihopedagogic adecvat desfăşurării orei de

matematică. Ordonez materialelenecesare şi port discuţii

introductive.

conversaţia

frontală

Ev. capacitatea

de organizare a

elevilor;

2. Verificarea

cunoştinţelor

însuşite

anterior

3. Anunţarea

subiectului lecţiei şi a

obiectivelor

O1

O1

Verific tema din punct de vedere cantitativ, iar elevii

realizează următoarea muncă independentă:

Ex. 7 pag. 32 – Auxiliar – Culegere – caiet de exerciţii şi

probleme , E. Isar, ed.Tehnopress, Iaşi, 2008.

Verific oral munca independentă, fac aprecieri.

Verific tema calitativ după oră – corectare pe caiet.

Astăzi, la ora de matematică vom efectua exerciţii

de adunare şi scădere cu trecere peste ordin în concentrul 0

– 10 000; vom efectua probleme .

Calcul oral

- Elevii au pe bancă foi albe plastifiate, iar rezultatele

obţinute la calculele orale le vor nota pe aceasta - pentru a

observa dacă toţi elevii calculează corect oral.

Aflaţi suma numerelor : 150 şi 60; 66 şi 7; 1350 şi 85.

Aflaţi diferenţa numerelor: 1000 şi 15; 500 şi 45; 9 000 şi 7.

Găsiţi numărul cu 84 mai mare decât 1 220.

Găsiţi numărul cu 70 mai mic decât 5 000.

La suma numerelor 1 450 şi 300 adaugă 250.

Din suma numerelor 7 500 şi 500 scade 40.

- Fac aprecieri verbale;

conversaţia

munca

independentă

exerciţiul oral

fişă

Frontală

independentă

frontală

individuală

Ev. capacitatea

de a efectua

exerciţii

independent;

Ev. capacitatea

de calcula

corect, în gând

şi repede un

exerciţiu;

Page 4: Proiect Lectie Mate Cl III

4. Reactualizarea

cunoştinţelor

anterioare

O2

O5

Activitate frontală

Pe catedră sunt jetoane ce reprezintă numere şi

semne de operaţie (adunare / scădere). Va veni un elev să ia

două jetoane diferite, unul cu un număr, altul cu un semn al

unei operaţii învăţate.

- Cum puteţi citi dacă alăturaţi aceste jetoane?

De exemplu: 78 - cum puteţi citi aceste jetoane? (R: 78

minus…; din 78 scădem…; 78 micşorat cu…; 78 scăzut

cu…). Aceste jetoane formează un exerciţiu? De ce? Ce

mai trebuie adăugat? ( Se mai adaugă un număr.) Cum

trebuie să fie numărul adăugat? Cum se numeşte în acest

caz numărul 78? Dar celălalt număr?

Rezolvaţi exerciţiul. Ce reprezintă numărul obţinut?

Un alt elev va veni şi va lua de pe catedră alte două

jetoane, de data aceasta cu semnul +. Se poartă o discuţie

asemănătoare, evidenţiind limbajul specific matematic.

____

Suma cifrelor unui număr de forma abc este 27.

Care este suma cifrelor succesorului?

Se scrie şi se explică la tablă dacă este cazul.

- Fac aprecieri verbale;

Calcul în scris

Se împarte colectivul clase în trei echipe, fiecare echipă

având câte patru membri. Se împart fişe de lucru fiecărei

echipe.

conversaţia

problematizarea

explicaţia +

demonstraţia

exerciţiul

Jetoane cu

numere şi

semne ale

operaţiilor

învăţate

frontală

Ev. capacitatea

de a utiliza

corect limbajul

specific

matematic;

Ev. capacitatea

de a coopera;

Page 5: Proiect Lectie Mate Cl III

O1

O3

O1

O2

O6

Proba 1

Calculează şi fă proba:

9 043 – 6 827 =

5 897 + 124 =

3 965 – 2 482 =

2 735 + 5 496 =

! Încercuieşte cel mai mare număr obţinut.

Proba 2

Află termenii necunoscuţi , apoi ordonează-i descrescător.

a + 881 =2 090 10 000 – a = 6 795

a - 92 =1 021 1 234 + a =4 321

! Încercuieşte cel mai mic număr obţinut.

Proba 3 Vârsta personajelor – în funcţie de formularea dată se

calculează vârsta fiecărui personaj.

Vârsta Albei – ca – Zăpada: Predecesorul numărului 20.

(.......ani);

Vârsta mamei vitrege: numărul cu 19 mai mare decât

diferenţa numerelor 3 000 şi 2 965. (...... ani);

Vârsta piticului Mutulică: Numărul cu 1 938 mai mic 1 945.

(...... ani);

Vârsta vânătorului: Este un număr mai mare decât 50 şi

mai mic decât 60, iar suma cifrelor este 8. (...... ani).

Exerciţiul

exerciţiul

rezolvare de

probleme

Fişe de

lucru pe

echipe

Fişă de

lucru

Pe echipe

pe echipe

Ev. capacitatea

de a calcula cu

numere

cuprinse în

concentrul 0 –

10 000;

Ev. capacitatea

de a afla un

termen

necunoscut al

unei operaţii;

Ev. capacitatea

de a efectua

calcule

matematice cu

numere

cuprinse între 0

– 10 0000;

Page 6: Proiect Lectie Mate Cl III

O4

O6

! Încercuieşte rezultatele obţinute.

Proba 4 (problemă)

Membrii Fundaţiei Ecologice « Salvaţi pădurea » au

hotărât să împădurescă mai multe tereneri din Iaşi. Au

pregătit 8 000 de puieţi. 3254 erau puieţi de strjar, cu 308

mai puţin erau puieţi de fag, iar restul puieţi de tei.

Care este numărul puieţilor de tei ?

Problema se rezolvă la tablă cu plan de rezolvare.

- Complicarea problemei ;

Încercuieşte răspunsul obţinut.

- aprecieri verbale ;

Verific lucrul pe echipe. Liderul fiecărei echipe va

citi rezultatele pentru a se verifica. Se realizează punctajul

echipelor şi se stabileşte câştigătoarea. În caz de egalitatea

se va realiza proba de baraj.

Care sunt numerele încercuite ? Prezint jetoane cu

numerele corecte obţinute la exerciţiile de pe fişă.

Un elev vine la tablă şi va ordona crescător numerele

de pe jetoane.

- Întoarceţi jetoanele ! Ce cuvânt am obţinut ?

(ENGLISH)

- Ce alte cuvinte putem ataşa acestuia?

conversaţia

problematizarea

Explicaţia

demonstraţia

jetoane

frontală

frontală

Ev. capacitatea

de a rezolva

probleme cu

cel puţin două

operaţii;

5. Evaluare

Se fac aprecieri individuale şi generale şi se notează

elevii.

conversaţia

frontală

individuală

Page 7: Proiect Lectie Mate Cl III