4
PROIECT DE LECTIE Tipul: terapie ludica Tema: “Jocul silabelor si al grupurilor de litere” Obiectiv fundamental: - Imbogatirea cunostintelor - Verificarea si consolidarea cunostintelor referitoare la silabe si grupuri de litere - Dezvoltarea memoriei si a vitezei de reactie mintala Obiective operationale: - sa stie sa uneasca silabele pentru formarea cuvintelor - sa foloseasca corect grupurile de litere - sa citeasca ( recunoasca) grupurile de litere - sa manifeste interes pentru lectie - sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele formate - sa obtina rezultate satisfacatoare Conditii prealabile : -clasa sub nivel mediu - elevii au capacitate redusa de a folosi procesele de gandire si de invatare propuse pt teme activitatii Resurse: timp: 45 minute materiale: fise de lucru metode: explicatia, conversatia, exercitiul

proiect terapie ludica

  • Upload
    comdin

  • View
    33

  • Download
    0

Embed Size (px)

DESCRIPTION

educational

Citation preview

Page 1: proiect terapie ludica

PROIECT DE LECTIE

Tipul: terapie ludicaTema: “Jocul silabelor si al grupurilor de litere”Obiectiv fundamental:

- Imbogatirea cunostintelor- Verificarea si consolidarea cunostintelor referitoare la silabe si

grupuri de litere- Dezvoltarea memoriei si a vitezei de reactie mintala

Obiective operationale:- sa stie sa uneasca silabele pentru formarea cuvintelor- sa foloseasca corect grupurile de litere- sa citeasca ( recunoasca) grupurile de litere- sa manifeste interes pentru lectie- sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele formate- sa obtina rezultate satisfacatoare

Conditii prealabile : -clasa sub nivel mediu- elevii au capacitate redusa de a folosi procesele de gandire si de invatare propuse pt teme activitatii

Resurse:timp: 45 minutemateriale: fise de lucrumetode: explicatia, conversatia, exercitiul

Page 2: proiect terapie ludica

Desfasurarea lectiei

Etapele lectiei

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Metode mijloace

Moment organizatoric

Anuntarea temei si obiectivele

Asimilarea cunostintelor

Asigur cadrul necesar si adecvat desfasurarii activitatiiIn activitatea de azi vom consolida ceea ce voi ati invatat la orele de limba romana. Repetam silabe si grupuri de litere. Distribui materialul ncesar desfasurarii orei.

Fiecare elev are cate un joc, cu ajutorul caruia formeaza cuvinte.

Jocul silabelor si al grupurilor de litere presupune ca, cu ajutorul cartonaselor sa formeze cuvinte folosind corect grupuri de litere. Dupa ce au format cuvinte cer elevilor sa formeze propozitii, pe care sa le scrie in caiete.

Trimit la tabla cate un elev pentru a scrie cate o propozitie pe care a alcatuit-o. Intreb elevii daca stiu si alte cuvinte cu ajutorul grupurilor de litere.Urmaresc cum lucreaza

Se pregatesc pentru activitate

receptioneaza

observa

Asculta

Formeza cuvinteFormeaza propozitii

Ies la tablaScriu propozitiile

Raspund la inrebari

Conversatia

explicatia

observatia

Conversatia

Exercitiul

Page 3: proiect terapie ludica

Verificarea cunostintelor

evaluarea

fiecare copil si ajut acolo unde este necesar. Repet cu copiii grupurile de litere, folosirea lor corecta, alcatuirea cuvintelor cu ajutorul silabelorDiscut modul in care fiecare copil a participat la desfasurarea lectiei, evidentiindu-i pe cei mai activi. Cer copiiilor sa stranga materialele si sa faca curatenie pe banci.

Lucreaza cu atentie

Asculta

Participa la discutii

executa

Exercitiul

conversatia

conversatia