23
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „SERAFIM DUICU” GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ,, ALBINUŢA” PROIECT DE ACTIVITATE: O zi în ţara lui Moş Timp” 1

proiect_de_activitate_12.02._2015_final.doc

Embed Size (px)

Citation preview

PROIECT DE ACTIVITATE

COALA GIMNAZIAL SERAFIM DUICU

GRDINIA CU PROGRAM PRELUNGIT ,, ALBINUAPROIECT DE ACTIVITATE: O zi n ara lui Mo TimpDATA: 12. 02. 2015

GRUPA MARE ,,ISTEEL

EDUCATOARE :GRIGA LAURA CLAUDIA

Oare ct s fie ceasul ? Ct e ceasul, mami?

Ct nseamn cinci minute?

Vine buni cealalt ieri pe la noi?

Am fost mine n parc

i nu sunt dect cteva din ntrebrile pe care piticii le pun. Noiunea de timp, de scurgere a "timpului" se formeaz ncet, iar cnd devin contieni de existena acestuia ncepe acea perioad "minunat" n care trebuie s reziti avalanei de ntrebri. i trebuie s gseti soluii pentru a explica.

Mereu 4 anotimpuri i totui n fiecare an noi senzaii i moduri de a ne bucurazilelesunt doar simple lucruri care ne aduc un zmbet atunci cnd nu tim unde s l cutm

F-i timp s te joci, acesta este secretul tinereii!

F-i timp s fii prietenos, acesta este drumul spre fericire!

F-i timp s rzi, aceasta este muzica sufletului!

F-i timp s druieti, este prea scurt o zi s fii egoist!

F-i timp s fii iubit, acesta este un privilegiu dumnezeiesc!

F-i timp s citeti, aceasta este fntna nelepciunii!

F-i timp s te rogi, aceasta este cea mai mare putere pe pmnt!

F-i timp s gndeti, aceasta este sursa puterii!

F-i timp s munceti, acesta este preul succesului!

PROIECT DE ACTIVITATE

GRDINIA : ALBINUAGRUPA : Mare ,,ISTEELDATA: 12. 02. 2015 EDUCATOARE : Griga Laura ClaudiaTEMA ANUAL DE STUDIU: Cum este, a fost i va fi aici, pe Pmnt?TEMA SPTMNAL: Timpul

TEMA INTEGRATOARE: O zi n ara lui Mo Timp TIPOLOGIA ACTIVITILOR EDUCAIONALE: Activitate integrat cu durata de o zi : ADP + ALA1 + ADE ( D +DLC) +ALA2MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTICMODEL DE INTEGRARE: integrare ramificat;TIPUL ACTIVITII: MIXT ( Sistematizare, consolidare i evaluare a cunotinelor); INVENTAR DE ACTIVITIACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (A.D.P) :ETAPA I: NTLNIREA DE DIMINEA: ,,Ceasul i cum aflm ora?1. Salutul: Bun dimineaa, spiriduilor!2. Calendarul zilei: copilul zilei va prezenta buletinul meteo;

3. mprtirea cu ceilali: ,,S tii, dragi copii c se spune c mai demult ceasurile nu erau aa ca n zilele noastre......n fiecare ceas locuia cte un Spiridu......dac ai fi Spiriduul din ceas voi cum ai face ceasul s mearg ? De ce?4. Noutatea zilei: ,,Castelul lui Mo Timp n grupa ,,Isteel RUTINE: Este timpul s......(deprinderea de a respecta un program);TRANZIII: ,,Ceasul; ,,O zi n care n-ai fcut nimic e-o zi pierdut;

,,TIC-TAC, TIC-TAC, bate ceasul ne-ncetat, /TIC-TAC, TIC-TAC astzi oare ce-am s fac? - recitativ; ,, Tic-tac / Tic-tac,/Ceasul mare bate tare, Tic-tac / Tic-tac,/ Ceasul de la mn / Nu vrea s ramn-n urm,/Tic-tac / Tic-tac - recitativ ;ETAPA II: 1.ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE A.D.E:Activitate integrat : Domeniul Limb i Comunicare i Domeniul tiin O zi n ara lui Mo Timp - joc didactic;2. ACTIVITI LIBER ALESE (A.L.A1) : JOC MANIPULATIV: ,,Ceasuri i ore joc i puzzle; ART: ,,Ceasul- asamblare ceas din farfurie de carton; TIIN: ,,Albumul anotimpurilor ;ETAPA III: ACTIVITI LIBER ALESE (A.L.A2): ,, Ora 1 a sosit, Spiriduul n-a venit..... - joc distractiv de micare;SCOPUL ACTIVITII: Dezvoltarea capacitii de a utiliza corect unitile de msur a timpului, ntrebuinnd un vocabular adecvat i exprimri verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical i sintactic;

OBIECTIVE OPERAIONALE: S poziioneze corect limbile ceasului, indicnd ora exact; S stabileasc corectitudinea sau incorectitudinea unor enunuri, formulnd enunuri corecte n cazul celor incorect formulate; S ordoneze cronologic imaginile cu activiti din diferite momente ale zilei formulnd propoziii pe baza jetoanelor puse la dispoziie; S asambleze ceasul respectnd ordinea cifrelor conform figurilor geometrice corespunztoare fiecrei cifre; S realizeze ,,Albumul anotimpurilorutiliznd jetoanele corespunztoare pentru fiecare anotimp; SARCINA DIDACTIC: Copilul numit va descoperi rspunsul la ghicitori, va stabili corectitudinea sau incorectitudinea unor enunuri, formulnd enunuri corecte n cazul celor incorecte, rspunde la ntrebri, va mnui materialul, va aeza jetoanele pe tabla magnetic conform cerinelor,va formula propoziii dup imaginile din jetoane, va poziiona limbile ceasului la ora indicat, va rostogoli cubul i va rezolva sarcina conform cerinelor;

REGULI DE JOC: s mnuiasc roata timpului pentru a extrage sarcina; s respecte cerinele educatoarei; s respecte ordinea de intrare n joc; s soluioneze cerinele echipei din care face parte ; ELEMENTE DE JOC: mnuirea materialului, aplauze, ghicirea, bagheta magic, piese de puzzle formnd cheia ca recompens, roata timpului; STRATEGII DIDACTICE:SISTEMUL METODOLOGIC: metoda Cerc interior Cerc exterior n combinaie cu metoda Amestec nghea Formeaz perechi, Conversaia, Explicaia, Demonstraia, Problematizarea, Exerciiul, metoda Cubul, metoda,,Turul galeriei; SISTEMUL RESURSELOR CURRICULARE: jocuri i puzzle-uri, farfurii din carton, arttoare pentru ceas din carton, jetoane cu imagini i cifre, albume, diferite modele de instrumente de msurare a timpului, castelul lui Mo Timp, Spiriduul, tabl magnetic cu ceas ncorporat, jetoane, plicuri, bileele cu sarcini, afie cu probleme ilustrate, cubul, cheia sub form de puzzle, bagheta magic;

FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITILOR: frontal, individual, pe grupe;

STRATEGII, METODE I INSTRUMENTE DE EVALUARE: frontal, de grup, individual realizat pe parcursul activitii prin observarea comportamentului copiilor, observarea capacitii de meninere a ateniei;

final- realizat prin aprecierea rezolvrii corecte a sarcinilor i prin analiza produselor activitii.RESURSE TEMPORALE: o zi

RESURSE UMANE: precolari, cadru didactic;RESURSE SPAIALE: sala de grup;

RESURSE BIBLIOGRAFICE

1.Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga- Metode interactive de grup- Ghid metodic, Editura Arves, 2007

2.Laureniu Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama:,,Activitatea integrat n grdini

3.Curriculum pentru Educaie Timpurie a copiilor de la 3-6/7 ani, MECT, 2008

4.Muata Boco ,,Antalogie de proiecte tematice pentru activiti integrate5. Revista nvmntului precolar nr.1-2/2014, ed.Arlequin;

6. www didactic. ro

Copiii vor intra n sala de grup pe melodia cntecului ,,Ceasul i se ndreapt spre covor unde vor face cercul prieteniei pentru salutul zilei i vor rosti versurile cu care copiii sunt deja obisnuii: Dimineaa a sosit

Toi copiii au venit

n cerc s ne adunm

Cu toii s salutm

Bun dimineaa, spiridui !

M bucur c suntei aici

A nceput o nou zi,

Bun dimineaa, copii!

Copiii se vor saluta prin metoda ,,Cerc interior- Cerc exterior combinat cu metoda ,,Amestec-nghea-Formeaz perechi. Copiii vor forma dou cercuri unul n interiorul celuilalt. La comanda educatoarei: Amestec! cercurile se vor nvrti n direcii diferite; la comanda : nghea! copiii se vor opri iar la comanda: Formeaz perechi! copiii din cercul interior se vor ntoarce ctre copiii din cercul exterior i se vor saluta cu perechea din faa lor.

Educatoarea anun copiii c astzi n grupa ,,Isteel au sosit musafiri care vor fi salutai cu ajutorul versurilor: La grdi ne place tare

Suntem grupa mare.

Lucruri noi vom deslui,

Bine pentru coal

Ne vom pregti.

Suntem mari si curioi

Harnici, silitori, voioi

Fiindc la noi ai sosit,

Noi v spunem Bun venit!Se trece la ntlnirea de diminea, efectuarea prezenei copiilor o feti va numra ci biei sunt n total i un biat va numra fetiele. Completarea calendarului naturii ,,A-nceput o nou zi/ Cum e vremea azi, copii?va fi fcut de ctre meteorologul de serviciu, un copil, care va verbaliza aciunile efectuate, punndu-se accent pe modificrile aprute n natur. Ce zi este astzi?

Ce dat este?

n ce anotimp suntem?

Cum este vremea astzi?

Cum v-ai mbrcat cnd ai venit la grdini?

Cum v simii astzi copii? Suntei veseli? Haidei s alungm toat tristeea de pe feele voastre prin versurile:

,,n fiecare diminea s-avem gndul bun pe fa (copiii i terg faa cu palmele),

Ctre soare s privim (minile n form de cerc, deasupra capului, privirea sus)

Iubire s druim(minile la piept, apoi n fa)

De gnd ru s ne ferim (alungm cu o mna)

S-adunam doar bucurie (aducem minile la piept)

i-n lume s-o raspndim (ntindem minile n fa)

i-atunci oriice copil, n fiecare diminea, are gndul bun pe fa. (artm spre fiecare copil din grupa).Are loc mprtirea cu ceilali, avnd ca tem: ,,Dac a fi Spiriduul din ceas a....... Prin tranziia : ,,O zi n care n-ai fcut nimic e-o zi pierdut cntec, se va trece la jocul didactic cu titlul ,, Ceasul meu cel fermecat, ora ct a artat? Noutatea zilei va fi ,, Castelul lui Mo Timp n grupa ,,Isteel, castel n care Vrjitoarea ntunericului l-a nchis pe Spiriduul care fcea ceasul s funcioneze pentru a opri timpul n loc i a rmne venic ntuneric. Dup ce vor nvrti roata timpului copiii vor extrage i rezolva sarcinile din plicurile lsate la ua castelului : vor rspunde la ghicitori, vor spune dac propoziiile sunt adevrate sau false, vor cunoate activitile din diferite momente ale zilei, vor fixa ceasul la ora cerut, vor rezolva problemele ilustrate i vor rspunde la cerinele de pe cub, Zna ntunericului nu va mai avea nici o putere iar copiii vor primi la fiecare prob rezolvat cte o pies de puzzle care la final va reprezenta cheia care-l va elibera pe Spiridu. Copiii vor fi anunai n continuare c vor merge la centre grupai n funcie imaginea de pe ecuson, iar la final vor vedea fiecare rezultatul muncii celorlali colegi. Prin tranziia ,,Ceasul cntec, se va trece la lucrul pe sectoare. La sectorul ,,Joc manipulativ copiii vor avea jocuri i puzzle-uri ,,Ceasuri i ore, la sectorul ,,Art copiii vor avea farfurii din carton, manoe, cifre pe diferite figuri geometrice pe care le vor asambleze pentru a realiza ,,Ceasul, iar la sectorul ,,tiin copiii vor primi cte un album i jetoane cu imagini reprezentative pentru fiecare anotimp i vor realiza ,,Albumul anotimpurilor. La final lucrrile vor fi expuse pe o msu iar copiii prin metoda Turul galeriei vor schimba impresii despre modul cum au lucrat fiecare. Prin tranziia ,,Rndul iute s-l formm/i spre baie ne-ndreptm se face trecerea ctre activitatea recreativ ,,Ora 1 a sosit, Spiriduul n-a venit..... .Pentru jocul distractiv de micare, educatoarea explic regulile, dup care copiii ncep jocul. La final copiii vor fi recompensai cu bomboane fermecate aduse de Spiridu n semn de mulumire c a fost eliberat.

SECVENELE ACTIVITII DIDACTICECONINUTUL TIINIFIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

1. Moment organizatoric Se asigur condiiile optime pentru desfurarea activitii: aerisirea slii de grup;

pregtirea materialului necesar;

introducerea ordonat a copiilor n sala de grup;

aezarea mobilierului; pregtirea climatului psiho-afectiv necesar desfurrii activitii;

2. Captarea ateniei

Se realizeaz cu ajutorul Spiriduului din ceas, un ceas mare, fermecat trimis de Mo Timp i o scrisoare prin care ne spune c: ,,Dragi copii, toat lumea mi spune Mo Timp i domnesc peste mpria Timpului. Ai auzit de mine? Eu ndrgesc foarte mult copiii i mi pare ru c nu am reuit s ajung astzi n vizit la grupa voastr, dei sunt foarte punctual de obicei, dar l-am trimis pe Spiriduul meu cel mai iste care va adus cel mai bun prieten al meu cu el. Dac vei fi istei, i sunt sigur c vei fi, i vei rezolva toate sarcinile date de doamna educatoare vei descoperi cheia cu care vei deschide ua palatului meu i-l vei elibera pe Spiridu care a fost nchis acolo de Vrjitoarea ntunericului pentru a fi venic noapte. Unde este ascuns Spiriduul vei afla dac gsii rspunsul la urmtoarea ghicitoare:

"N-are mini i totui bate,

Bate-ntr-una zi i noapte.

ade oriunde l-ai pune

De-l priveti- timpul i-l spune."

Cine este? Ai ghicit? (Ceasul)ConversaiaProblematizarea

ExplicaiaCapacitatea copiilor de a observa i de a interaciona;

3. Anunarea temei i a obiectivelor

V anun cu bucurie

C azi vei face o cltoie.

Azi vei cltori hai-hui n lumea minunat a timpului.

V vei juca, v vei distra,

Dar sigur vei i nva! Se anun jocul: Ceasul meu cel fermecat, ora ct a artat?

Educatoarea le explic faptul c a recunoate anotimpurile, lunile anului, zilele sptmnii, ceasul este un lucru important n viaa de zi cu zi, i azi prin acest joc ei vor demonstra c tiu i recunosc ora i tiu s se joace mpreun cu orele de pe cadranul ceasului. Educatoarea prezint modul de desfurare a jocului preciznd c acesta se va realiza sub forma unei ntreceri ntre copii pe grupe.Tranziie:,,O zi n care n-ai fcut nimic e-o zi pierdutConversaia

ExplicaiaObservarea comportamentului

verbal si non verbal al copiilor;

4. Desfurarea activitii Prin metoda Mna oarb fiecare copil i alege un jeton cu ceasuri de diferite culori i astfel se formeaz 3 grupe.Explicarea jocului- Se anun c jocul este compus din mai multe probe.- probele se vor extrage cu Roata timpului;- Un copil din fiecare echip numit: ,,Cu bagheta fermecat, eu te voi numi ndat, va rezolva sarcina propus de educatoare;

- La ultima prob un copil din fiecare echip va arunca cubul i va rspunde la ntrebri sau va rezolva sarcina indicat pe cub.- Rspunsurile corecte vor fi aplaudate i recompensate cu o pies de puzzle care va face parte din cheia care va deschide ua palatului lui Mo Timp.

- Va ctiga echipa care va da cele mai multe rspunsuri corecte.

Jocul de prob,,Ghici, ghicitoarea mea!

Un copil din fiecare echip va fi provocat s rspund la o ghicitoare:De-l primeti din ntmplareEste o ruine mareChiar de nu poi sta pe elZici c e un scunel.(patru)Cte degete am oareLa o mn sau picioareSigur tie fiecareCare-i cifra asta oare?(cinci)E un nou rsturnati de apte e urmatE o mic ghicitoareCare-i cifra asta oare?(ase)Ci pitici sunt n povesteCte zile-n sptmnDup ase poposeteSigur tii ce cifr este. (apte)Desfurarea propriu-zis a jocului :Proba nr. 1

,,Adevrat sau fals- copiii vor spune dac propoziia citit de educatoare este adevrat sau fals iar dac este fals vor reformula corect propoziia.Suntem n anotimpul vara F

Sptmna are 7 zile A

Iarna soarele nclzete foarte tare F

O or are 60 de minute A

Suntem n anul 2010 F

Vara trebuie s ne mbrcm cu haine foarte groase F

Fiecare anotimp are cte 3 luni A

Zilele sptmnii sunt :primvara, vara, toamna i iarna - F

Luna strlucete pe cer ziua - FProba nr. 2,,Dimineaa dupa-amiaza- searaAranjeaz activitile din imagini n ordinea cronologic n care se desfoar zilnic.( momentele zilei dimineaa , amiaz , seara).Se pune la dispoziia copiilor tabla magnetic, cartonae magnetice cu imagini reprezentnd diverse momente ale zilei. Un copil va extrage un jeton n funcie de momentul zilei, va formula o propoziie pornind de la imaginea din jeton i va numra cuvintele din propoziie.Proba nr. 3,,Probleme rzlee pentu mini isteeCopiii vor rezolva probleme ilustrate, vor muta manual ora pe ceasul magnetic i vor spune cu voce tare ct e ceasul. Vor pune jetonul cu ceasul care indic ora cerut pe tabla magnetic;ConversaiaJocul didactic

ExplicaiaDemonstraia

Conversaia

Problematizarea

Conversaia

Exerciiul

ProblematizareaObservarea comportamentului

verbal si non verbal al copiilor;Observarea comportamentului

verbal si non verbal al copiilor;

Observarea comportamentului

verbal si non verbal al copiilor;

5. Obinerea performanei i asigurarea conexiunii inverseProba nr. 4,,Cubul

Copiii sunt anunai c se vor juca cu un cub fermecat. Se va prezenta cubul care are pe fiecare fa cte o culoare. Copilul ales arunc cubul iar educatoarea va citi sarcina de pe faa respectiv. Un copil din aceeai echip va da rspunsul formulnd propoziii ct mai corecte din punct de vedere gramatical.

Descrie Spune ce tii despre anotimpul ......, clepsidr.., ce tipuri de ceasuri cunoti;Compar Spune de ce nu seamn........ziua cu noaptea; iarna cu vara; ora 7 cu ora 12;

Asociaz cuvntul timp cu alt cuvnt (cu ce msurm timpul?); numrul 5 cu un lucru; n ce i msoar oamenii viaa?Analizeaz Spune cum devin copiii n timp; cum aflm ct este ora; cte zile are sptmna; cte luni are anul;Aplic imit ceasul; imit ceasul cu pendul; ce form geometric poate avea ceasul? Din ce putem asambla o clepsidr?Argumenteaz De ce avem nevoie de soare? De ce nu trebuie s pierdem timpul? La finalul jocului didactic, deoarece au rezolvat corect toate sarcinile au reuit s refac puzzle-ul reprezentnd cheia care l va elibera pe Spiridu i se va face din nou lumin n mpria lui Mo Timp.ConversaiaDemonstraia

Cubul

ProblematizareaObservarea comportamentului

verbal si non verbal al copiilor;

6.Asigurarea reteniei i a transferului Cu ajutorul tranziiei ,,Ceasul - cntec copiii sunt invitai la centre, unde le sunt prezentate toate sectoarele i apoi, n funcie de grupa din care fac parte se aeaz la sectorul corespunztor. Facem exerciii de nclzire a muchilor minilor: Mna lebd o fac

Care d mereu din cap.

Lebedele n jur privesc

Minile eu le rotesc.

Degetele-mi sunt petale

Le desfac ca pe o floare

Ploaia cade ne-ncetat,

Vrful degetelor bat

Iar apoi le rsfirm

i la pian noi cntm.

Copiii se apuc de lucru dup tranziia:,,Tic-tac, tic-tac,

Bate ceasul ne-ncetat,

Tic-tac, tic-tac,

De lucru noi ne-am apucat.

Sectoarele pregtite vor fi:Joc manipulativ: ,,Ceasuri i ore- joc i puzzle; (copiii vor asambla puzzle-uri i se vor juca cu jocuri ,,nvm ct e ceasulArt: ,,Ceasul- asamblare ceas din farfurie de carton;Bibliotec: ,,Albumul anotimpurilor- fiecare copil va primi cte un album cu simboluri ale celor patru luni ale anului n partea de sus a fiecrei pagini; de asemenea, vor primi jetoane cu imagini corespunztoare celor patru anotimpuri; Copiii vor realiza ,,Albumul anotimpurilor prin lipire de imagini;ConversaiaExerciiul

Demonstraia

ExplicaiaObservarea comportamentului

verbal si non verbal al copiilor;

7. Evaluarea activitii

La finalul activitii pe centre vom face un tur printre acestea, pentru a vedea ce frumos au lucrat. n cadrul activitilor liber alese, ALA 2 ne vom juca jocul distractiv de micare ,,Ora 1 a sosit, Spiriduul n-a venit. Cum se joac:1. Participanii la joc se numr i se va alege cine este primul Spiridu;2. Spiriduul i alege un ajutor (educatoarea);3. Spiriduul, mpreun cu ajutorul, se vor ndeprta de restul grupului de juctori i vor alege un numr de la 1 la 10.

4. Spiriduul va rmne pe loc, iar ajutorul se va ntoarce la restul juctorilor.

5. Juctorii se vor ine de mn, ntr-un cerc i vor cnta:

Ora 1 a sosit, Spiriduul n-a venit.Ora 2 a sosit, Spiriduul n-a venit,..n timp ce Spiriduul va sta ascuns ntr-un col.Vor continua s cnte pna cnd ajung la ora stabilit de Spiridu. Cnd ajung la acea or, ajutorul va cnta: Ora X a sosit, Spiriduul a venit!

6. Juctorii, inclusiv ajutorul, vor trebui s fug s nu fie prini de Spiridu. Cel care va fi prins primul, va deveni Spiridu i jocul se va relua.Turul galeriei

Explicaia

Demonstraia

Jocul

Capacitatea copiilor de a observa i de a interaciona

8. ncheierea activitii Se vor face aprecieri globale i individuale asupra participrii copiilor la activitate.

Copiii vor fi recompensai i apreciai.

ConversaiaEvaluarea frontal;

CEASUL

De dis de diminea,Atunci cnd te trezetiAuzi cum bate ceasuli nu mai leneveti

Tic-tac, tic-tacTe ndrum la tot pasulPrietenul tu ceasulTic-tac, tic-tac, tic-tacTic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tacTic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac

Cu ceasul din pereteAdesea te consuliS tii care-i programulDoar sunetul i-asculi

Tic-tac, tic-tacTe ndrum la tot pasulPrietenul tu ceasulTic-tac, tic-tac, tic-tacTic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tacTic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tacTic-tac!O zi n care n-ai fcut nimicO zi n care n-ai fcut nimicE-o zi pierdut.O zi n care n-ai fcut nimicE ca o plut.

Ca o plut fr ap,Ca pianul fr clapCa vioara fr` arcuOul fr glbenuE ca mrul fr mereE ca prul fr pereBicicleta fr roiUn bunic fr nepoi.O zi n care n-ai fcut nimic

..........................................

E ca pluta fr apTrandafirul fr eapE ca iarna fr neaCerul fr nici o steaE ca ma fr gheareE ca o mas fr picioareCa albina fr floriUn pirat fr comori.

nvm ceasul!

Pentru a construi un ceas avem nevoie de o farfurie de carton sau un cerc de carton. Din hrtie colorat, carton sau plastilin realizm cifrele i dou sgei. La nceput lipim cifrele n ordine cresctoare pentru a-i ajuta pe copii s-i aminteasc cifrele de la 1 la 12. Cnd am terminat de lipit cifrele, punem i cele dou sgei cu ajutorul unei pioneze pentru ca s se poate mica pe ceas. ndoim pioneza la spate i o acoperim cu un carton. Acum cel mic are propriul su ceas cu care l putem nva orele.

Model ceas

PAGE 8