19
Plan de lectie – Animalele pe glob Data desfășurării lecției: 09.11.2015 Unitatea de învățămînt: Liceul Ion Creangă. Clasa în care se desfășoară lecția: clasa a VI-a. Profesorul: Savciuc Elena. Tema lecției: Răspîndirea animalelor pe glob. Tipul lecției : mixt. Obiectul: Biologie Scopul lecţiei : însuşirea de către elevi a unor cunoştinţe despre animalele caracteristice fiecărei zone biogeografice a globului şi caracteristicile fiecărei zone. Obiective de referinţă : Să stabilească relaţii între factorii de mediu şi diversitatea animalelor (1.3) ; Să exerseze utilizarea unor surse de informare (3.1). Obiective operaţionale : Să definească biosfera ; Să identifice zonele biogeografice ale globului şi caracteristicile fiecărei zone ; Să recunoască caracteristicile de adaptare a animalelor la mediul de viaţă ; Să enumere cel puţin două adaptări ale animalelor la mediul în care trăiesc ; Să identifice factorii care condiţionează răspândirea vieţuitoarelor pe Pământ. Demersul didactic: a) Resurse procedurale: Învăţarea prin descoperire; Observaţia; Conversaţia euristică; Explicaţia. b) Resurse materiale: Manualul; Fişe de lucru; Leptop, videoproiector. c) Forma de activitate: frontală, pe grupe, individual. Locul de desfăşurare : laboratorul de biologie ; 1

Proiectul Didactic Cl.6

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiectul Didactic Cl.6

Plan de lectie – Animalele pe glob

Data desfășurării lecției: 09.11.2015Unitatea de învățămînt: Liceul Ion Creangă.Clasa în care se desfășoară lecția: clasa a VI-a.Profesorul: Savciuc Elena.Tema lecției: Răspîndirea animalelor pe glob.Tipul lecției : mixt.Obiectul: BiologieScopul lecţiei : însuşirea de către elevi a unor cunoştinţe despre animalele caracteristice fiecărei zone biogeografice a globului şi caracteristicile fiecărei zone.Obiective de referinţă :

Să stabilească relaţii între factorii de mediu şi diversitatea animalelor (1.3) ; Să exerseze utilizarea unor surse de informare (3.1).

Obiective operaţionale : Să definească biosfera ; Să identifice zonele biogeografice ale globului şi caracteristicile fiecărei zone ; Să recunoască caracteristicile de adaptare a animalelor la mediul de viaţă ; Să enumere cel puţin două adaptări ale animalelor la mediul în care trăiesc ; Să identifice factorii care condiţionează răspândirea vieţuitoarelor pe Pământ.

Demersul didactic:a) Resurse procedurale:

Învăţarea prin descoperire; Observaţia; Conversaţia euristică; Explicaţia.

b) Resurse materiale: Manualul; Fişe de lucru; Leptop, videoproiector.

c) Forma de activitate: frontală, pe grupe, individual.Locul de desfăşurare : laboratorul de biologie ;Evaluare :chestionare orală şi formativă prin fişe de evaluare.Bibliografie :

Aglaia Ionel, Zoe Partin – Biologie, manual pentru clasa a VI-a, Ed. Humanitas. MEN – programa scolară, vol. 5, aria curriculară Matematică şi ştiinţe ale naturii. Viorel Lazăr, Mariana Nicolae – Lecţia formă de bază a organizării procesului de

predare-învăţare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves 2007. Enciclopedia animalelor, Ed. Teora.

1

Page 2: Proiectul Didactic Cl.6

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR1. Organizarea clasei Pregăteşte materialul didactic.

Notează în catalog elevii absenţi şi dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea orei.

Îşi pregătesc cărţile şi caietele.

2. Verificarea cunoştinţelor

Prin chestionare orală :

Ce este biosfera ?

Răspund la întrebare :Biosfera reprezintă totalitatea vieţuitoarelor din geosferele ce conţin viaţă : hidrosferă, litosferă, atmosferă. Numele vine de la cuvântul greces bios = viaţă, sphaira = sferă.

3. Captarea atenţiei şi reactualizarea cunoştinţelor

Profesorul împarte clasa pe 3 grupe şi le distribuie elevilor fişa de lucru nr.1

Rezolvă fişa de lucru.

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei şi prezintă obiectivele pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.

Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.

5. Dirijarea învăţării În urma rezolvării fişelor de lucru nr.1 se delimitează zonele biogeografice ale globului.

Profesorul solicită elevilor să studieze timp de 5 minute câte o zonă biogeografică, după care elevii merg pe rând la tablă şi vor prezenta pe schemă zona aleasă.În continuare profesorul prezintă cu ajutorul videoproiectorului răspândirea animalelor în zonele biogeografice ale globului.Profesorul aduce completări schemei în câmpul destinat exemplelor de animale ce populează fiecare zonă în parte.Astfel la final schema va fi conform anexei şi se va sublinia concluzia lecţiei : în funcţie de climă, plantele şi animalele sunt răspandite după latitudine. Fiecărei zone îi corespund anumite asociaţii de plante şi animale.Repartiţia animalelor depinde de factorii mediului : relieful, temperatura, precipitaţiile, vântul, solul şi chiar acţiunea omului.

În urma rezolvării fişelor descoperă principalele zone biogeografice ale globului : eucatorială, savană, deşert, mediteraneeană, stepă, pădurilor de foioase şi conifere, taiga, tundră, polară.Citesc în manual şi notează pe fişa de lucru (nr. 2) ideile principale ale zonei biogeografice aleasă.

Vizionează imaginile.

Completează în fişa de lucru nr.2 exemple de animale specifice fiecărei zone.

Notează pe fişa de lucru (nr. 2) concluzia lecţiei.

6.Obţinerea performanţei elevilor

Inventariază principalele informaţii şi solicită elevilor să dea răspunsuri clare pentru a verifica măsura în care au fost atinse obiectivele.

Răspund la întrebări pe baza observaţiilor efectuate în timpul lecţiei.

7. Evaluarea performanţei elevilor.

Prin evaluare formativă: 3 ghicitori conform fişei de evaluare formativă. Rezolvă fişa de evaluare

2

Page 3: Proiectul Didactic Cl.6

Numele şi prenumele:Clasa a VI-aData:

FIŞĂ DE LUCRU NR. 1

Pe orizontală: Pe verticală_______________

1. Pasăre ce trăieşte la polul nord.

2. Mamifer inferior semiacvatic.

3. Trăieşte in haită.

4. Animal cu cocoaşă.

5. Cerbul lui Moş Crăciun.

6. Mamifer erbivor nerumegător.

Pe orizontală: Pe verticală_______________

1. Cade întotdeauna în picioare.

2. Porc sălbatic, strămoşul porcului domestic.

3. Şarpele, şopârla sunt……..

4. Au pene, cioc şi aripi.

5. Duc o viaţă dublă : pe uscat şi pe apă.

3

Page 4: Proiectul Didactic Cl.6

Numele şi prenumele:Clasa a VI-aData:

FIŞĂ DE LUCRU NR. 1

Pe orizontală: Pe verticală_______________

1. Pasăre răpitoare de zi.

2. Animal mincinos….. “Mor, mor…”

3. Cerbul lui Moş Crăciun.

4. Puiul caprei se numeşte…….

5. Pasăre ce se mai numeşte doctorul pădurilor.

6. Reptilă veninoasă.

Pe orizontală: Pe verticală_______________1. Mamifer acvatic.2. Mamiferele ce se hrănesc cu iarbă se numesc…..3. Reptilă târâtoare.4. Animalele ce au coloană vertebrală se numesc…..5. Cel mai mincinos animal.6. Mamifer insectivor ce trăieşte în galerii.

4

Page 5: Proiectul Didactic Cl.6

Numele şi prenumele:Clasa a VI-aData:

FIŞĂ DE LUCRU NR. 1

Pe orizontală: Pe verticală_______________

1. Mamifer insectivor ce trăieşte în galerii.

2. Mamifer erbivor rumegător.

3. Mamifer zburător cu nume de floare.

4. Mamifer erbivor cu gâtul lung.

5. Mamifer erbivor nerumagător.

Pe orizontală: Pe verticală_______________

1. Cal mic dungat2. Puiul ei se numeşte ied.3. Regele animalelor.4. Animal cu două cocoaşe.5. Pasăre răpitoare de zi.6. Mamifer inferior semiacvatic.7. Mamifer erbivor cu gâtul foarte lung.

5

Page 6: Proiectul Didactic Cl.6

Numele şi prenumele:Clasa a VI-aData: 18.03.2008

FIŞĂ DE LUCRU NR. 2

ZONA CARACTERIZAREA ZONEI EXEMPLE DE ANIMALEEcuatorială

Savanelor

Deşerturilor

Mediteraneeană

Stepă

Păduri de foioase şi conifereTaiga

Tundră

Polară

6

Page 7: Proiectul Didactic Cl.6

ANEXĂSCHEMA LECŢIEI

Caracteristici : - zonă extrem de caldă şi umedă ;- ecuatorială - cele mai multe animale trăiesc în arbori.

Ex. animale : - pasărea paradis ;- papagali , gorila, leul, ghepardul, elefant.

Zonele - caracteristici : - există 2 anotimpuri : unul secetos şi unul ploios.Biogeografice -- savanelor - in anotimpul secetos lipseşte hrana;ale globului - încel ploios se găseşte hrană din abundentă

- ex. animale : - zebră ;- girafă ;- antilopă

- caracteristici : temperaturi mari, ceea ce face ca animalele sa iasă noapta în căutarea hranei.- deşerturilor - ex. animale : -dromaderul, cămila, scorpionul, cobra.

- caracteristici : temperaturi ridicate şi lipsa apei- mediteraneeană - ex. animale : hienă, viezure, liliac

- caracteristici : terenuri acoperite cu iarbă în care se adăpostesc rozătoare.- stepă - ex. Animale: popândău, şoarece de câmp.

- caracteristici :veri puţin călduroase şi ierni blânde-păduri de foioase şi conifere - ex. animale : ciocănitori, vulpi, iepuri.

- caracteristici : ierni aspre şi veri friguroase- taiga - ex. animale : elan, veveriţă, ursul brun.

- caracteristici : solul îngheţat aproape tot anul- tundră - ex. animale : ren, potârniche, iepure.

- caracteristici :apa îngheţată- polară -ex. animale : urs polar, iepure polar, vulpe polară.

7

Page 8: Proiectul Didactic Cl.6

EVALUARE INIŢIALĂ

P I N G U I NO R N I T O R I N CL U P

C A M I L AR E N

C A L

1. Pasăre ce trăieşte la polul nord.

2. Mamifer inferior semiacvatic.

3. Trăieşte in haită.

4. Animal cu cocoaşă.

5. Cerbul lui Moş Crăciun.

6. Mamifer erbivor nerumegător.

P I S I C AM I S T R E T

R E P T I L EP A S A R I L EA M F I B I E N I

1. Cade întotdeauna în picioare.

2. Porc sălbatic, strămoşul porcului domestic.

3. Şarpele, şopârla sunt……..

4. Au pene, cioc şi aripi.

5. Duc o viaţă dublă : pe uscat şi pe apă.

8

Page 9: Proiectul Didactic Cl.6

EVALUARE INIŢIALĂ

V U L T U RU R S

R E NI E D

C I O C Ă N I T O A R EŞ A R P E

1. Pasăre răpitoare de zi.

2. Animal mincinos….. “Mor, mor…”

3. Cerbul lui Moş Crăciun.

4. Puiul caprei se numeşte…….

5. Pasăre ce se mai numeşte doctorul pădurilor.

6. Reptilă veninoasă.

D E L F I NE R B I V O R ES A R P E

V E R T E B R A T EU R S

C A R T I T A

1. Mamifer acvatic.

2. Mamiferele ce se hrănesc cu iarbă se numesc…..

3. Reptilă târâtoare.

4. Animalele ce au coloană vertebrală se numesc…..

5. Cel mai mincinos animal.

6. Mamifer insectivor ce trăieşte în galerii.

9

Page 10: Proiectul Didactic Cl.6

EVALUARE INIŢIALĂ

C A R T I AV A C AL I L I A C

G I R A F AC A L

1. Mamifer insectivor ce trăieşte în galerii.

2. Mamifer erbivor rumegător.

3. Mamifer zburător cu nme de floare.

4. Mamifer erbivor cu gâtul lung.

5. Mamifer erbivor nerumagător.

Z E B R A

C A P R A

L E U

C A M I L A

V U L T U R

O R N I T O R I N C

G I R A F A

1. Cal mic dungat

2. Puiul ei se numeşte ied.

3. Regele animalelor.

4. Animal cu două cocoaşe.

5. Pasăre răpitoare de zi.

6. Mamifer inferior semiacvatic.

7. Mamifer erbivor cu gâtul foarte lung.

10