4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 6 http://hayazi040669.blogspot.com/ Tahun: 6 Bestari Masa: 1 Jam Bidang: Membuat Corak dan Rekaan Tajuk: Corakku Rekaanku Aktiviti: Hiasan Permukaan 2D dan 3D tahuan sedia ada: rid-murid pernah mempelajari corak dan rekaan bermotifkan alam dan buatan manusia. 2. Murid-murid telah mempelajari benda 2D dan 3D. Hasil Pembelajaran: Pada akhir pelajaran murid dapat: Aras 1 - Menggunakan bahan: teknik dan corak yang sesuai untuk menghiasi permukaan 2 D dan 3 D. Aras 2 - Mengolahkan motif berdasarkan objek alam dan objek buatan manusia bagi menghasilkan rekaan corak dan rekaan. Aras 3 - Menguasai beberapa kemahiran, kawalan tatacara dan disiplin kerja dalam menghasilkan corak dan rekaan. Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid dapat: i. Menggunakan bahan serta teknik menghasilkan corak yang sesuai untuk menghiasi permukaan 2D dan 3D. ii. Mengaplikasikan corak bermotifkan alam dan objek buatan manusia dalam rekaan yang dihasilkan. iii. Menguasai kawalan tatacara dan disiplin seperti kekemasan, ruang dan warna dalam menghasilkan corak dan rekaan. ABM: Objek 2D dan 3D yang telah dihias permukaannya, objek 2D dan 3D yang belum dihias. Alat dan Bahan:

Rancangan Pengajaran Harian Psv Tahun 6

Embed Size (px)

DESCRIPTION

RPH

Citation preview

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Psv Tahun 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 6

http://hayazi040669.blogspot.com/

Tahun: 

6 Bestari

Masa: 

1 Jam

Bidang: 

Membuat Corak dan Rekaan

 

Tajuk: 

Corakku Rekaanku

 

Aktiviti:

Hiasan Permukaan 2D dan 3D

 

Pengetahuan sedia ada:

1. Murid-murid pernah mempelajari corak dan rekaan bermotifkan alam dan buatan manusia.

2. Murid-murid telah mempelajari benda 2D dan 3D.

Hasil Pembelajaran: 

Pada akhir pelajaran murid dapat:

Aras 1 - Menggunakan bahan: teknik dan corak yang sesuai untuk menghiasi permukaan 2 D dan 3

D.

Aras 2 - Mengolahkan motif berdasarkan objek alam dan objek buatan manusia bagi  menghasilkan

rekaan corak dan rekaan.

Aras 3 - Menguasai beberapa kemahiran, kawalan tatacara dan disiplin kerja dalam menghasilkan

corak dan rekaan.

Objektif : 

Pada akhir pelajaran ini murid dapat:

i.   Menggunakan bahan serta teknik menghasilkan corak yang sesuai untuk menghiasi permukaan 2D dan

3D. 

ii. Mengaplikasikan corak bermotifkan alam dan objek buatan manusia dalam rekaan yang dihasilkan. 

iii.   Menguasai kawalan tatacara dan disiplin seperti kekemasan, ruang dan warna dalam menghasilkan

corak dan rekaan.

ABM: 

Objek 2D dan 3D yang telah dihias permukaannya, objek 2D dan 3D yang belum dihias.

 

Alat dan Bahan: 

Persediaan guru:

Gambar hiasan permukaan 2D dan 3D, kotak, kad berbentuk motif, hisilan guru,  carta langkah,

pelbagai jenis warna.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Psv Tahun 6

                                                

Persediaan murid:

Objek 2D atau 3D, kertas lukisan, pensil, pensil warna, warna air, gunting,

Pembaris dan gam.

 

Nilai: 

Kebersihan, berdisiplin, dan kerjasama

 

KBKK: 

Murid dapat menjana idea secara kreatif dan dapat menghargai benda-benda sekeliling. 

Langkah

Masa

Isi Pelajaran/Fokus

Pembelajaran

Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Strategi P&P Nilai /

catatan

Set Induksi

(5 minit)

Kotak Misteri

Teka bentuk Objek

motif alam dan buatan

manusia.

Guru menyediakan sebuah

kotak dinamakan kotak misteri

yang mengandungi kad bentuk

yang bermotifkan alam dan

buatan manusia.

Murid akan mengambil kad

bentuk tanpa melihat ke dalam

kotak dan menerangkan bentuk

yang terkandung pada kad

tersebut.

Nilai:

Bekerjasama

Berusaha

Kemahiran generic

Verbal Linguistik

Langkah 1

(10 minit)

      Definisi dan contoh

motif alam dan buatan

manusia.

Guru menjelaskan secara

ringkas definisi dan contoh-

contoh motif alam dan buatan

manusia.

Nilai:

Tekun, Kerajinan,

Hormat

Kemahiran Generik

Visual, ruang, bentuk

dan warna.

Langkah 2

(10 minit)

      Hasilan guru:

Hiasan permukaan 2D

dan 3D

Pengenalan alat dan

bahan

Guru menunjukkan beberapa

contoh hiasan permukaan 2D

dan 3D yang menggunakan

bentuk motif alam dan buatan

manusia.

Guru mengarahkan murid

mengeluarkan alat dan bahan

yang telah dibawa oleh murid.

Guru menerangkan kegunaan

setiap alat dan bahan yang

akan digunakan untuk aktiviti

hari ini

Hasilan guru

Carta langkah

Objek 2D dan 3D

Nilai:

Kebersihan

Berdisiplin

Kemahiran generik

Kinestetik

Visual ruang

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Psv Tahun 6

Langkah 3

(30 minit)

      Demonstrasi guru dan

aktiviti

Guru mengarahkan murid

mengeluarkan alat dan bahan

yang telah dibawa oleh murid.

Guru menunjukkan demonstrasi

cara menghasilkan corak dan

rekaan hiasan permukaan 2D

dan 3D sambil diperhatikan

oleh murid.

Aktiviti menghasilkan hiasan

permukaan 2D dan 3D oleh

murid-murid mengikut bentuk

motif yang dipilih iaitu motif

alam dan buatan.

Guru memerhatikan murid

sepanjang aktiviti dilaksanakan.

Nilai :

Bekerjasama

Kebersihan

Tolong menolong

Berdisiplin

Kemahiran Generik

Verbal linguistic

Visual-ruang, warna,

bentuk

Penutup

(5 minit)

      Sesi apresiasi dan

refleksi kerja murid

Guru mempamerkan dan

seterusnya menceritakan

tentang hasil kerja mereka.

Murid membuat pameran hasil

kerja mereka.

Menyatakan perasaan diri

terhadap kegiatan yang

dijalankan.

Guru menilai hasil kerja murid-

murid dan membimbing murid

untuk melakukan penilaian

terhadap kerja mereka.

Nilai:

Keberanian

Hormat-menghormati

Bekerjasama

Kemahiran generic

Verbal linguistik