Upload
fakhriyah-said
View
110
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
PSV
Citation preview
5/27/2018 Rph Mengenal Kraf Tradisional (Anyaman Ikan) Thn 1
1/7
Bidang: Mengenal Kraf Tradisional
JAMIL BIN AHMAD [PPG21628/12]
Tahun : 1
Bidang : Mengenal Kraf Tradisional
Aktiviti : Anyaman
Tema : Alam Semulajadi
Tajuk : Anyaman Kelarai Mata Bilis
Masa : 60 Minit
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat hasil seni/barang daripada
anyaman.
Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi PdP, murid dapat:
1. Mengenal dan menghargai seni kraf tradisional.
2. Meningkatkan daya kreativiti dalam penghasilan
anyaman.
3. Menghasilkan anyaman tikar dengan teknik yang betul.
Jenis-Jenis Media : Alatan : Gunting, Pisau, Pembaris, Pensel
Bahan : Kertas Warna, Gambar Ikan, krayon
Bahan Bantu Mengajar : klip video lagu ikan kekek, contoh anyaman dan
slide powerpoint
5/27/2018 Rph Mengenal Kraf Tradisional (Anyaman Ikan) Thn 1
2/7
Bidang: Mengenal Kraf Tradisional
JAMIL BIN AHMAD [PPG21628/12]
STANDARD KANDUNGAN
1. Bahasa seni visual yang terdapat pada alam ciptaan Tuhan, objek buatan manusia
dan karya seni.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan
media dan teknik dalam aktiviti seni.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan
karya seni.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,
sejarah seni, dan budaya.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa seni visual yang
terdapat pada karya seni.
4.1.1 Unsur seni
4.1.1.1 Garisanlurus dan selari
4.1.1.2 Rupageometri
4.1.1.3 Jalinantampak dan sentuh
4.1.1.4 Warna - primer
4.1.2 Prinsip rekaan
4.1.2.1 Ritma dan pergerakanritma biasa
4.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan menerusi penggunaan media dan
teknik dalam aktiviti seni.
5/27/2018 Rph Mengenal Kraf Tradisional (Anyaman Ikan) Thn 1
3/7
Bidang: Mengenal Kraf Tradisional
JAMIL BIN AHMAD [PPG21628/12]
4.2.1 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dalam menghasilkan
karya seni.
4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
4.2.1.1 Alatangunting, pembaris, pensel
4.2.1.2 Bahankertas warna, gambar ikan, krayon
4.2.3 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan
karya.
4.2.3.1 Teknikanyaman kelarai
4.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan kemahiran
berbahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni 2D dan 3D.
4.3.1 Murid boleh mengaplikasi pengetahuan, kefahaman dan kemahiran
bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni 2D
4.3.1.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.
4.3.1.2 Menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam
penghasilan karya.
4.3.2 Memahami teknik dalam penghasilan kraf
4.3.2.1 Teknikanyaman kelarai
5/27/2018 Rph Mengenal Kraf Tradisional (Anyaman Ikan) Thn 1
4/7
Bidang: Mengenal Kraf Tradisional
JAMIL BIN AHMAD [PPG21628/12]
4.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual.
4.4.1 Mempamerkan karya seni yang dihasilkan.
4.4.2 Menceritakan karya seni sendiri secara lisan atau bertulis
4.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan.
STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI
Set Induksi (5 minit)
Guru memastikan murid telah bersedia untuk
memulakan pembelajaran.
Guru memberikan soalan :
1. Apakah yang kita gunakan untuk mengalas
tempat duduk?
2. Bagaimanakah rupa bentuk tikar?
Guru dan murid berbincang tentang rupa tikar dan
kegunaannya.
Persepsi Estetik (10 minit)
Guru menunjukkan contoh motif anyaman kelarai
mata bilis.
KBKK:
-menjana idea
Kelarai mata bilis
5/27/2018 Rph Mengenal Kraf Tradisional (Anyaman Ikan) Thn 1
5/7
Bidang: Mengenal Kraf Tradisional
JAMIL BIN AHMAD [PPG21628/12]
Guru menerangkan kepada murid bahan sebenar bagi
menghasilkan anyaman.
Contoh: mengkuang, pandan dan sebagainya.
Rujuk: slide 1 powerpoint
Aplikasi Seni (10 minit)
Menunjukkan contoh barangan daripada anyaman
kelarai mata bilis. (ppt anyaman ikan.pptx)
Bersoal jawab tentang:
Unsur Senigarisan, rupa, jalinan, warna.
Prinsip Rekaan ritma dan pergerakan.
Murid diperkenalkan dengan media atau bahan
gantian dalam membuat aktiviti ini.
Guru menunjuk cara membuat anyaman
kelarai mata bilis bagi mendapatkan idea
perancangan proses kerja.
Ekspresi Kreatif (25 minit)
Murid membuat langkah berikut dengan bimbingan
guru.
Langkah 1
- Guru menyediakan tapak anyaman di atas gambar
ikan dan juga jaluran kertas warna yang telah
http://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/scratch_1/ppt%20anyaman%20ikan.pptxhttp://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/scratch_1/ppt%20anyaman%20ikan.pptxhttp://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/scratch_1/ppt%20anyaman%20ikan.pptxhttp://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/scratch_1/ppt%20anyaman%20ikan.pptx5/27/2018 Rph Mengenal Kraf Tradisional (Anyaman Ikan) Thn 1
6/7
Bidang: Mengenal Kraf Tradisional
JAMIL BIN AHMAD [PPG21628/12]
digunting mengikut saiz segi empat.
- Bahan-bahan tersebut diedarkan kepada
murid-murid.
Langkah 2
- Murid melabelkan segi empat secara
berselang-seli sebelum menampalkan
kertas warna di atasnya bagi
menggambarkan seolah-olah anyaman
sebenar.
- Murid mengulang aktiviti di atas sehingga
selesai.
Langkah 3
- Murid mewarnakan bahagian sirip ikan, ekor dan
kepala dengan menggunakan krayon.
Apresiasi Seni (5 minit) Murid mempamerkan karya seni pada papan pamer.
Murid menyatakan apresiasi terhadap karya sendiri dan
juga rakan berdasarkan warna dan rupa.
Penutup ( 5 minit)
Guru membuat rumusan tentang pengajaran hari ini.
Murid menonton klip video Ikan Kekek dan
menyanyikan lagu ini bersama-sama sebagai penutup
pengajaran hari ini.
(Ikan Kekek YouTube.avi)
http://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/scratch_1/Ikan%20Kekek%20%20%20YouTube.avihttp://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/scratch_1/Ikan%20Kekek%20%20%20YouTube.avihttp://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/scratch_1/Ikan%20Kekek%20%20%20YouTube.avi5/27/2018 Rph Mengenal Kraf Tradisional (Anyaman Ikan) Thn 1
7/7
Bidang: Mengenal Kraf Tradisional
JAMIL BIN AHMAD [PPG21628/12]