Upload
yiying
View
120
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Rancangan Pengajaran Pendidikan Moral
Citation preview
Standard KandunganStandard Pembelajaran
Tahun 3
2. Baik hati
Kepekaan terhadap perasaan dan
kebajikan diri sendiri dan orang
lain dengan memberi bantuan dan
sokongan moral secara tulus
ikhlas
2.1 Memberi bantuan
kepada masyarakat
setempat
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
2.1.1 Memerihalkan cara memberi bantuan
kepada masyarakat setempat
2.1.2 Menghuraikan kebaikan memberi
bantuan kepada masyarakat setempat
2.1.3 Melahirkan perasaan apabila memberi
bantuan kepada masyarakat setempat
2.1.4 Mempraktikkan sikap saling membantu
dalam masyarakat setempat
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
TAHUN 5
1. Mata Pelajaran : Pendidikan Moral
2. Tahun : 5 Ungu
3. Tarikh/ Masa : 29 Januari 2015 ( 9.00-10.00pagi )
4. Bilangan Murid : 24 orang
5. Tema : Saya dan Masyarakat
6. Tajuk : Memberi Bantuan Kepada Masyarakat Setempat
7. Standard Kandungan : 2.1 Memberi bantuan kepada masyarakat
setempat.
8. Standard Pembelajaran : 2.1.1 Memerihalkan cara memberi bantuan
kepada masyarakat setempat.
2.1.3 Melahirkan perasaan apabila memberi
bantuan kepada masyarakat setempat.
2.1.4 Mempraktikkan sikap saling membantu
dalam masyarakat setempat.
9. Objektif Pembelajaran : Murid dapat;
i. Menyatakan tiga contoh cara memberi bantuan kepada
masyarakat tempatan.
ii. Menceritakan perasaan gembira apabila memberi bantuan kepada
masyarakat setempat.
iii. Melakonkan cara saling membantu dalam masyarakat setempat.
10.Pendekatan:
i. Analisis Nilai
ii. Penjelasan Nilai
iii. Tindakan Sosial
11.EMK:
i. Kreativiti: menjana idea menggunakan peta bulatan
12.Bahan Bantu Belajar:
1. Komputer + LCD
2. Buku Teks
3. Lembaran Kerja
13.Aktiviti Pembelajaran
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Masyarakat
Setempat
- Guru menunjukkan
gambar individu,
keluarga dan
masyarakat.
- Guru menyuruh
murid menyatakan
apa yang dapat
dilihat daripada
ketiga-tiga gambar
tersebut.
- Guru menyuruh
murid
menyenaraikan ahli
yang terdapat
dalam suatu
masyarakat.
- Guru mencatatkan
jawapan murid
dalam ‘Peta
Bulatan’.
- Murid diminta
merumuskan
jawapan.
- Guru
memperkenalkan
tajuk ‘Memberi
Bantuan Kepada
Masyarakat
Setempat’.
ABM:
Gambar
Peta Bulatan
Kaedah:
Kelas
Teknik:
Soal jawab
Sumbangsaran
EMK
Langkah 1
(15 minit)
Peribahasa:
Idea:
1. Bergotong –
royong
membersihkan
kampung.
2. Membantu
mangsa banjir
dengan memberi
barang keperluan
kepada mereka.
3. Menyertai
program
menceriakan
taman.
4. Membantu jiran
untuk memasak
semasa kenduri.
5. Membantu jiran
menjaga anak
sekiranya
kecemasan
berlaku.
1. Guru memaparkan
satu peribahasa.
2. Guru meminta murid
menyatakan idea
berdasarkan
peribahasa tersebut,
iaitu cara untuk
memberi bantuan
kepada masyarakat
tempatan.
3. Guru memberi maklum
balas kepada murid
berdasarkan idea
mereka.
ABM:
Powerpoint
Kaedah:
Kelas
Teknik:
Soal jawab
Sumbangsaran
EMK
Langkah 2
(10 minit)
Perasaan:
- Gembira
- Berpuas hati
1. Guru meminta murid
berkongsi pengalaman
dengan rakan sekelas
tentang bantuan yang
ABM:
Kertas putih
pernah mereka beri
kepada masyarakat
setempat.
2. Murid diminta
menyatakan perasaan
mereka apabila
memberi bantuan
kepada masyarakat
setempat.
3. Guru dan murid lain
memberi komen
tentang pengalaman
yang dikongsi oleh
murid tersebut.
Kaedah:
Kelas
Teknik:
Soal jawab
Interaksi
Kemahiran
Generik:
Langkah 3
(20 minit) “Apa yang patut saya
lakukan?”
1. Jiran di
sekeliling kita
2. Orang – orang
tua
3. Mangsa yang
mengalami
banjir atau
kebakaran
4. Anak yatim
piatu
- Murid – murid
dibahagikan
kepada 6 kumpulan
( 4 orang dalam
setiap kumpulan )
- Setiap wakil
kumpulan diminta
tampil ke hadapan
untuk mencabut
undi secara bergilir
– gilir.
- Setiap wakil
kumpulan atau
ketua kumpulan
akan dibekalkan 6
keping kertas A4,
pen penanda dan
ABM:
Senarai Semak
Pemerhatian,
Kertas A4,
Pen penanda
( Marker Pen ),
Kotak
Kaedah:
Berkumpulan
Teknik:
Perbincangan
Lakonan
Pendekatan:
sebuah kotak.
- Murid diminta
berbincang dalam
kumpulan masing –
masing apakah
yang patut
dilakukan oleh
mereka semasa
berada di dalam
situasi yang
dinyatakan di
kertas undian yang
dicabut tadi.
- Para murid boleh
menggunakan
menggunakan
kertas A4 dan kotak
tersebut sebagai
bahan lakonan.
- Melakonkan cara
saling membantu
dalam masyarakat
setempat.
- Guru membuat
penilaian
menggunakan
Senarai Semak
Pemerhatian.
Tindakan Sosial
Langkah 4
(5 minit)
Latihan Pengukuhan - Murid diminta
merujuk buku teks
m.s
- Melengkapkan
ABM:
Buku Teks m.s
Kaedah:
Kelas
Teknik:
Latih tubi
Penutup
(5 minit)
Bantuan Kepada
Masyarakat
Setempat
- Murid diminta
membuat refleksi
dan rumusan
pembelajaran.
- Guru mengarahkan
murid membuat
kerja rumah.
Kaedah:
Individu
Kemahiran
Generik:
Kemahiran
merumus
14.Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran:
15.Refleksi:
i. 20 orang murid telah mencapai ketiga-tiga standard yang
ditetapkan.
ii. 4 orang murid hanya boleh menyatakan tiga contoh cara memberi
bantuan kepada masyarakat tempatan.
iii. 4 orang murid ini akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu
pengajaran akan datang.