RPH PERPULUHAN PENGENLAN (18.3.13)

Embed Size (px)

Citation preview

  • 7/28/2019 RPH PERPULUHAN PENGENLAN (18.3.13)

    1/3

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATEMATIK

    TarikhSubjek : 18/3/2013: Matematik

    Tahun : 4 Wibawa

    Masa : 60 minit (7.35 a.m 8.35 a.m)

    Bilangan murid :

    Tajuk : Perpuluhan

    Bidang

    pembelajaran

    : Nombor perpuluhan

    Objektif

    pembelajaran

    : Murid diajar untuk memahami nombor perpuluhan.

    Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid harus dapat :-

    i. Menyebut dan menulis nombor perpuluhan sehingga tiga tempatperpuluhan

    ii. Mengenalpasti nilai tempat

    iii. Menukarkan perkataan kepada bentuk angka

    iv. Menukarkan angka kepada perkataan

    Pengetahuan sedia

    ada

    : Murid sudah mempelajari topik pecahan.

    Nilai murni : Saling bantu-membantu

    Langkah / Masa Kandungan Langkah-langkah Catatan

    Set Induksi

    (5 minit)

    Membanding-

    bezakan antara

    nombor bulat

    dengan nombor

    perpuluhan

    - Guru menunjukkan kad imbas yang

    mengandungi nombor bulat.

    - Guru menunjukkan pula kad imbas

    yang mengandungi nombor

    perpuluhan.

    -Guru meminta murid menyatakan

    perbezaan antara dua jenis nombor

    yang dilihat.

    7, 32 dan 16 tidak

    mempunyai tanda

    titik .

    Nombor

    selebihnya

    mempunyai tanda

    titik .

    Nombor yang

    mempunyai tanda

    titik dipanggil

    nombor

    perpuluhan.

    KBKK:

    Membanding beza

    ABM : Kad imbas.

    0.368

    4.796

    32

    7

    15.109 16

  • 7/28/2019 RPH PERPULUHAN PENGENLAN (18.3.13)

    2/3

    Langkah 1

    (5 minit)

    Pengenalan

    kepada nombor

    perpuluhan.

    Mengenalpastiserta dapat

    menulis dan

    menyebut

    nombor

    perpuluhan

    dalam perkataan

    dan bentuk

    angka.

    - Guru melukis kotak perpuluhan dan

    mengisi nombor ke dalamnya.

    -Guru meminta murid menulis

    nombor tersebut dalam perkataan.

    Satu perpuluhan lima tujuh lapan

    - Guru menulis nombor perpuluhan

    dalam perkataan dan meminta murid

    menulis nombor tersebut dalam

    bentuk angka.

    Lima perpuluhan tiga dua enam

    Kecerdasan

    pelbagai:

    Visual-spatial,

    Logik matematik

    ABM:

    Kotak perpuluhan

    Langkah 2:

    (10 minit)

    Pengenalan

    kepada nilai

    tempat

    perpuluhan.

    -Guru menggunakan kotak yang sama

    yang mengandungi nombor bulat.

    Guru menyoal murid tentang nilai

    tempat bagi setiap petak.

    -Guru kemudian menyatakan setiap

    petak mempunyai nilai perpuluhan.

    -Guru menggabungkan kedua dua

    kotak dan mengaitkan keduanya.

    MI:

    Visual-spatial

    Logical/

    Mathematical

    Teaching aid:

    Decimal box

    Langkah 3 :

    (15 minit)

    Memperkenalkan

    turutan nombor

    perpuluhan.

    -Guru menunjukkan garis nombor

    perpuluhan kepada murid.

    0, 0.1, 0.2, ?, 0.4 dan 0.5

    1 5 7 8

    5 3 2 6

    4 3 5 1

    4 3 2 6

  • 7/28/2019 RPH PERPULUHAN PENGENLAN (18.3.13)

    3/3

    -Guru menunjukkan satu lagi garis

    nombor.

    0.10, 0.11, ?, 0.12, 0.13, 0.14 dan 0.15

    Penutup

    (5minit)

    Rumusan

    -Guru membuat rumusan dengan

    mengemukakan soalan kepada murid

    tentang apa yang telah mereka

    pelajari pada hari ini.