Upload
diana-raluca-visanescu
View
217
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
bilet
Citation preview
PROIECT DE LECIE
PROIECT DE LECIE
Data: 22.05.2009
Propuntor: inst. Drgoi Lorena
Clasa: a II-a
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba romn
Unitatea de nvare: Var, var, dulce var,
Bine ai venit!
Subiectul leciei: Scrierea funcional - Biletul
Tipul leciei: predare nvare
MOTIVAIA:
Prin parcurgerea etapelor acestei lecii, elevii vor coopera n realizarea sarcinilor, gsind cea mai potrivit metod pentru a le arta colegilor modul n care au rezolvat sarcinile propuse. Acest lucru le stimuleaz gndirea critic i i ndeamn la reflecie.
Exerciiile de scriere pe care le vor realiza pe parcursul orei i vor ajuta s se exprime mai uor n scris i s comunice corect i eficient cu persoanele apropiate din jurul lor.
OBIECTIVE DE REFERIN:
4.2. s redacteze texte scurte pe baza indicaiilor primite
4.4. s scrie corect, lizibil, ngrijit
4.5. s utilizeze convenii ale limbajului scris
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) cognitive:
O1 s identifice elementele specifice unui bilet (dat, formul de adresare, coninut, semntur);
O2 s ordoneze logic un bilet, respectnd structura acestuia;
O3 s redacteze fr ajutor un bilet adresat unui coleg;
O4 s extrag dintr-un text doar informaiile eseniale constituirii unui bilet;
b) psiho-motorii:
O1 s participe activ la rezolvarea cerinelor;
O2 s utilizeze corespunztor instrumentele de lucru;
O3 s manifeste disponibilitate n gruparea pe sarcini de lucru;
c) afective:
O1 s manifeste toleran fa de partenerii din grup sau pereche;
O2 s-i mbunteasc abilitile de comunicare, ascultare, cooperare;
RESURSE:
a) procedurale: conversaia, explicaia, observaia, brainstorming, ciorchinele, turul galeriei
b) materiale: fie de lucru, fie cu bilete, buci de hrtie cu pri din bilet, flipchart, panouri de polistiren, buline roii
c) organizatorice: pe grupe, individual, frontal, n pereche
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum Naional Programa colar pentru clasa a II-a;
Oprea Crengua Lcrmioara Strategii didactice interactive, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2006;
Bratu Gabriela Aplicaii ale metodelor de gndire critic la nvmntul primar, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2004DESFURAREA LECIEI:
1. EVOCAREA (10 minute)
brainstorming n perechi: elevii vor scrie pe o foaie tot ceea ce le trece prin minte legat de cuvntul comunicare;
dup 3 minute toate informaiile sunt adunate ntr-un ciorchine, la flipchart (anexa 1);
ne oprim asupra cuvntului bilet; se anun tema i obiectivele orelor de limba romn de astzi.
2. REALIZAREA SENSULUI (75 de minute)
Frontal:
se discut despre informaiile pe care copiii le dein deja despre bilet;
se analizeaz un bilet scris pe tabl (anexa 2)
se observ prile componente ale acestuia precum i felul n care sunt aezate n pagin acestea;
se noteaz pe caiet cteva noiuni teoretice despre bilet (anexa 3);
se atrage atenia asupra faptului c biletul nu se adreseaz oricui, ci doar persoanelor apropiate, i nu se trimite prin pot;
15 minute
Pe grupe:
1. copiii sunt aezai n grupe de cte 4 elevi;
fiecare copil din grup primete un plic n care sunt nite fii de hrtie pe care sunt scrise diferite pri ale unui bilet (anexa 4);
elevii ordoneaz bucile, respectnd structura unui bilet, apoi l transcriu pe o foaie de mrime A6, de culoare roz;
biletele obinute sunt aezate pe un panou;
[fiecare grup va realiza pn la sfritul orei un panou pe care vor aeza ct mai frumos toate biletele realizate pe parcursul activitilor]
10 minute
2. copiii sunt aezai n grupe de cte 4 elevi;
fiecare copil din grup primete o fi pe care este redactat un bilet lacunar (anexa 5);
elevii completeaz biletul cu prile sau informaiile care lipsesc, apoi l transcriu pe o foaie de culoare verde;
biletele obinute sunt aezate pe un panou;
10 minute
3. fiecare elev primete o fi pe care sunt scrie nite enunuri referitoare la bilet (anexa 6);
elevii completeaz pe fi cu A sau F, dup cum enunurile sunt adevrate sau nu;
5 minute
n perechi:
4. fiecare elev lucreaz cu colegul de banc;
perechea primete o fi pe care sunt scrise amestecat pri din dou bilete distincte (anexa 7);
elevii separ cele dou bilete, apoi fiecare i transcrie biletul pe o foaie galben;
biletele obinute sunt aezate pe un panou;
15 minute
Frontal i pe grupe:
5. se prezint la tabl un text;
elevii observ c seamn cu un bilet dar are mult mai multe informaii (anexa 8);
se citete textul i se discut puin pe baza coninutului su;
li se cere copiilor s scoat din textul dat informaiile care nu sunt necesare, aa nct s transforme textul dat ntr-un bilet corect conceput;
fiecare grup va scrie pe o foaie portocalie biletul obinut, care se va afia pe panou;
15 minute
Individual:
6. fiecare elev va redacta un bilet pentru unul dintre colegii si de grup;
biletul va fi scris pe o foaie albastr, apoi se vor afia pe panou;
10 minute
3. REFLECIA (10 minute)
Turul galeriei
se vor expune panourile realizate de elevi;
fiecare copil va avea o bulin roie pe care o va lipi pe panoul care i-a plcut cel mai mult; li se atrage atenie s urmreasc modul n care au fost realizate biletele, scrisul corect, frumos, aranjarea armonioas a biletelor pe panou
se va observa faptul c biletele scrise pe aceleai culori au un coninut asemntor, realizndu-se astfel o uoar clasificare a lor.
ANEXA 1
ANEXA 2
ANEXA 322.05.2009
Biletul
Biletul cuprinde un scurt mesaj scris, adresat unei persoane apropiate.
El cuprinde: data,
formula de adresare,
coninutul,
semntura.
ANEXA 4- biletele tiate
ANEXA 5- biletele lacunare
ANEXA 7
Drag Anca,10 martiei mulumesc pentru cadoul pe care mi l-ai trimis.Aura
Drag Maria, 5 apriliei mulumesc pentru c l-ai ajutat pe fratele meu s rezolve problema.Ionu
Rodica,16 maiCrile pe care mi le-ai mprumutat mi-au plcut foarte mult. i mulumesc!Ioana
Gina,20 martieAm primit astzi buchetul de flori de la tine, este deosebit. i mulumesc!Gabi
ANEXA 820 mai 2009
Drag Mariana,
Mi-am petrecut ziua de ieri la bunici, ntr-un sat peste Dunre. Totul a fost frumos, dar la ntoarcere o ploaie cumplit a mpiedicat circulaia bacului. Aa c astzi nu am putut ajunge la coal. Te rog s-mi dai temele pentru orele la care am lipsit. Nu vreau ca doamna nvtoare s se supere pe mine. Mulumesc mult!
Cu drag, colega ta de banc,
Iulia
20 mai 2009
Drag Mariana,
Mi-am petrecut ziua de ieri la bunici, ntr-un sat peste Dunre. Totul a fost frumos, dar la ntoarcere o ploaie cumplit a mpiedicat circulaia bacului. Aa c astzi nu am putut ajunge la coal. Te rog s-mi dai temele pentru orele la care am lipsit. Nu vreau ca doamna nvtoare s se supere pe mine. Mulumesc mult!
Cu drag, colega ta de banc,
Iulia
p
ANEXA 6
COMUNICARE
ORAL
SCRIS
INVITAII
MESAJE TELEFONICE
CRI
FELICITRI
SCRISORI
BILETE
TV
TELEFON
DIALOG
RADIO
22 mai
Drag Costel,
Nu pot veni la patinoar, deoarece nu m simt bine.
Andrei
5 aprilie
Drag Maria,
i mulumesc pentru c l-ai ajutat pe fratele meu s rezolve problema.
Ionu
10 martie
Drag Anca,
i mulumesc pentru cadoul pe care mi l-ai trimis.
Aura
20 martie
Gina,
Am primit astzi buchetul de flori de la tine. Este deosebit. i mulumesc!
Gabi
15 mai
Rodica,
Crile pe care mi le-ai mprumutat mi-au plcut foarte mult. i mulumesc!
Ioana
Mioara,
Spectacolul s-a terminat foarte trziu i nu am mai ajuns la tine. Sper s .. mi pare ru!
14
Drag ,
mi pare ru c nu am ajuns asear la tine, dar mama mea .
Mirela
20 martie
Gigel,
Te rog s m ieri c .. i promit c nu mai fac aa ceva!
mai
Raluca,
mi pare ru c i-am stricat jucria. Nu am vrut. Dac vrei i aduc mine.
Drag Viorel,
Mam,
3 iunie
7 decembrie
Nu uita c mine avem serbare la ora 16.
Nu te ngrijora.
Irina
Am plecat la teatru cu Simona.
Ne vedem acolo!
Trebuie s vii costumat.
M aduce tatl ei acas.
Geanina
Drag Mircea,
Tat,
13 august
27 martie
Vine astzi la noi.
Adu i mingea ta cea nou.
Carmen
Diminea a sunat bunica.
Te ateptm pe teren.
Ajunge pe la ora 12.
Am plecat cu George s jucm baschet.
Radu
Mioara,
Spectacolul s-a terminat foarte trziu i nu am mai ajuns la tine. Sper s . ... mi pare ru!
14
Drag ,
mi pare ru c nu am ajuns asear la tine, dar mama mea .
Mirela
20 martie
Gigel,
Te rog s m ieri c . .. i promit c nu mai fac aa ceva!
mai
Raluca,
mi pare ru c i-am stricat jucria. Nu am vrut. Dac vrei i aduc mine.
Biletul
Biletul se poate adresa oricui.
Biletul nu se trimite prin pot.
Biletul este o form de comunicare oral.
Biletul nu are semntur.
Data se scrie la mijlocul foii.
Dup formula de adresare se scrie virgula.
Biletul
Biletul se poate adresa oricui.
Biletul nu se trimite prin pot.
Biletul este o form de comunicare oral.
Biletul nu are semntur.
Data se scrie la mijlocul foii.
Dup formula de adresare se scrie virgula.
Biletul
Biletul se poate adresa oricui.
Biletul nu se trimite prin pot.
Biletul este o form de comunicare oral.
Biletul nu are semntur.
Data se scrie la mijlocul foii.
Dup formula de adresare se scrie virgula.
Biletul
Biletul se poate adresa oricui.
Biletul nu se trimite prin pot.
Biletul este o form de comunicare oral.
Biletul nu are semntur.
Data se scrie la mijlocul foii.
Dup formula de adresare se scrie virgula.