12
Дигитални час Разред IV Наставник Даница Корен , ОШ ''Краљ Петар Први'' , Београд Слободанка Лазић, ОШ '' Филип Филиповић'' , Београд Наставни предмет Српски језик Наставна јединица Врсте речи (именице, глаголи и придеви) Тип часа -утврђивање Циљ часа Уочавање и утврђивање граматичких појмова: именице (властите, заједничке, збирне и градивне), глаголи (радња, стање и збивање), придеви (описни, присвојни и градивни). Примена стечених знања на припремљеном материјалу. Васпитно задаци Развијање самосталности и

velikadecazamaleljude.files.wordpress.com · Web viewДигитални час Разред IV Наставник Даница Корен , ОШ ''Краљ Петар Први'' ,

  • Upload
    others

  • View
    6

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: velikadecazamaleljude.files.wordpress.com · Web viewДигитални час Разред IV Наставник Даница Корен , ОШ ''Краљ Петар Први'' ,

Дигитални часРазред IV

Наставник Даница Корен , ОШ ''Краљ Петар Први'' , Београд

Слободанка Лазић, ОШ '' Филип Филиповић'' ,

Београд

Наставни предмет Српски језик

Наставна јединица Врсте речи (именице, глаголи и придеви)

Тип часа -утврђивање

Циљ часа Уочавање и утврђивање граматичких појмова:

именице (властите, заједничке, збирне и градивне),

глаголи (радња, стање и збивање), придеви

(описни, присвојни и градивни).

Примена стечених знања на припремљеном

материјалу.

Васпитно задаци

Образовни задаци

Функционални задаци

Развијање самосталности и систематичности у раду

ученика.

Обнављање:

именица (властите, заједничке, збирне и

градивне),

глагола (радња, стање и збивање),

придеви(описни, присвојни и градивни).

Ученици уочавају разлике између врста речи,

препознају одлике различитих врста речи.

Мотивисање ученика да сагледају и процене

Page 2: velikadecazamaleljude.files.wordpress.com · Web viewДигитални час Разред IV Наставник Даница Корен , ОШ ''Краљ Петар Први'' ,

резултата свог рада.

Подстицање радозналости и такмичарског духа.

Примена стечених знања.

Наставне методе и технике

- интерактивна настава

дијалошка, демонстративна, квиз

Наставни облик фронтални, индивидуални

Наставна средства припремљени материјал (презентација, наставни

листићи), бим пројектор, „респондери“- палице са

словима (а, б, в,), заставице у боји и постоље од

стиропора

ТОК ЧАСА

Емоционално – интелектуална

припрема

- 7 мин.

Час започети игром асоцијације са коначним

решењем ВРСТЕ РЕЧИ. (PowerPoint)

Најава наставне јединице са истицањем циља часа.

Главни део часа

- 25 мин.

Кроз презентацију (PowerPoint) поновити о врстама

речи (именице, глаголи, придеви). Након

понављања о свакој врсти речи ученици ће кроз

самосталан рад применити стечена знања на

припремљеним задацима.

Задаци су одштампани на листићима у боји

именице – жути листић, глаголи – плави листић и

придеви – зелени листић.

Време за рад на листићима је ограничено, око три

минута. Повратна информација се добија на

слајдовима који следе. Ученици самостално

контролишу тачне одговоре, исправљају нетачне.

Прилог 1. (PowerPoint)

Page 3: velikadecazamaleljude.files.wordpress.com · Web viewДигитални час Разред IV Наставник Даница Корен , ОШ ''Краљ Петар Први'' ,

Прилог 2. (листићи у боји)

Предвиђени су и задаци за ученика који ради по

програму прилагођеном његовим способностима

ИОП-у.

Прилог 3. (листићи у боји)

Провера правила у новим

примерима

- 10 мин.

Квиз:

Сваки ученик добија по 3 штапића са

припремљеним знацима – а, б, в, („респондери“).

Питања са понуђеним одговорима се пројектују на

платну.

Након прочитаног питања ученици подижу

палицу која означава под којим се словом налази

тачан одговор.

За сваки тачан одговор освајају заставицу у

одређеној боји. Боја позадине одговара боји

заставице коју ученик осваја ако тачно одговори.

На крају квиза треба да имају по седам жутих,

плавих и зелених заставица.

Прилог 4. (PowerPoint)

Повратна информација и

домаћи задатак

- 3 мин.

Осврт на број тачних и нетачних одговора на

квизу:

жуте заставице – именице (7)

плаве заставице – глаголи (7)

зелене заставице – придеви (7)

Уколико ученик има мање заставица у одређеној

боји добија упутство како да прошири и утврди

своје знање о тој врсти речи.

Прилог 5.

Елементи индивидуализације и

нивои захтева

Page 4: velikadecazamaleljude.files.wordpress.com · Web viewДигитални час Разред IV Наставник Даница Корен , ОШ ''Краљ Петар Први'' ,

а) ОСНОВНИ

б) СРЕДЊИ

в) НАПРЕДНИ

Препознавање и записивање врста речи.

Разврставање – именица, глагола и придева.

Примена стечених знања кроз такмичење у квизу.

Литература Милован Б. Цветковић и Борислав Првуловић-

Поуке о језику, Едука ,Београд

Милица Весковић - Радна свеска из срског језика за

4.разред, Чачак

www.edu-soft.com

слајд бр.11-слике уметника Donald ZOLANА

(жути листић)

ПРИЛОГ 2.

Page 5: velikadecazamaleljude.files.wordpress.com · Web viewДигитални час Разред IV Наставник Даница Корен , ОШ ''Краљ Петар Први'' ,

1. „На слово на слово”

властите именице заједничке именице

А

М

Б

С

З

2. Из датих реченица издвој збирне и градивне именице:

Камење се купа у топлим потоцима.

Мама је купила корпу сувог цвећа и лепе чиније од глине.

Људи на селу чувају: телад, прасад , јагњад.

Девојчица је направила диван замак од песка.

Торта се прави од брашна, чоколаде и млека.

збирне именице градивне именице

(плави листић)

1. Следеће реченице допуни глаголима:

Page 6: velikadecazamaleljude.files.wordpress.com · Web viewДигитални час Разред IV Наставник Даница Корен , ОШ ''Краљ Петар Први'' ,

Напољу________ киша. Каткад _______ муња и _______. Бака _________ поред пећи и

(збивање) (збивање) (збивање) ( стање)

__________ укрштеницу. Дека ________ у фотељи.

( радња) (стање)

2. Прецртај уљеза:

Радња стање збивање

ходати

свитати

косити

сањати

носити

копати

грмети

старити

спавати

причати

расти

мислити

снежи

воли

роси

држи

дува

жубори

(зелени листић)

1. Опиши свог најбољег пријатеља употребивши неке од датих придева!

Page 7: velikadecazamaleljude.files.wordpress.com · Web viewДигитални час Разред IV Наставник Даница Корен , ОШ ''Краљ Петар Први'' ,

весео, веран, занимљив, дружељубив, несташан, сналажљив, мио

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

2. Од датих именица направи придеве:

Јован је ___________ брат .

Милица

____________ ђаци су на екскурзију пошли са _____________ аеродрома..

Ужице Београд

Маја је купила ______________ бомбоне.

чоколада

Књиге су сложене по ______________ полицама.

дрво

ПРИЛОГ 3.

Page 8: velikadecazamaleljude.files.wordpress.com · Web viewДигитални час Разред IV Наставник Даница Корен , ОШ ''Краљ Петар Први'' ,

1. листић:

1.Како зовемо човека који:

учи ђаке______________ лечи људе____________ зида кућу_________

носи пошту____________ пече хлеб_____________ прави обућу______

2. Заокружи речи које означавају имена предмета.

На пут се спремам

торба ми тешка,

у њој су:

чешаљ и четка,

ципеле, патике,

пиџама, пешкир,

тренерка, фармерице...

Превише тога

па се кривим!

2. У датим реченицама заједничке именице подвуци, а властите заокружи:

а) Марија се игра са Гораном. б) Зец воли да једе шаргарепу.

2. листић:

1. У датим реченицама зокружи ГЛАГОЛЕ:

Зоран иде у школу. Маја чита књигу.

Мачка лови миша. Петар игра фудбал.

2. Следеће реченице напиши у прошлом и будућем времену.

Мачка јури миша._________________________________________________

________________________________________________

Тијана једе сладолед._____________________________________________

______________________________________________

Ана трчи кроз шуму._______________________________________________

_______________________________________________

Прилог 5.

Page 9: velikadecazamaleljude.files.wordpress.com · Web viewДигитални час Разред IV Наставник Даница Корен , ОШ ''Краљ Петар Први'' ,

Жуте заставице:

Уколико имаш мање од 7 жутих заставица потребно је да поновиш и боље научиш о

именицама, а то ћеш најбоље учинити ако прочиташ:

Поуке о језику, од 7. до 20. стране „ Именице“ и

Радна свеска – српски језик, 62. страна „ Именице“.

Плаве заставице:

Уколико имаш мање од 7 плавих заставица потребно је да поновиш и боље научиш о

глаголима, а то ћеш најбоље учинити ако прочиташ:

Поуке о језику, од 50. до 60. стране „ Глаголи“ и

Радна свеска – српски језик, 67. страна „ Глаголи“.

Зелене заставице:

Уколико имаш мање од 7 зелених заставица потребно је да поновиш и боље научиш о

придевима, а то ћеш најбоље учинити ако прочиташ:

Поуке о језику, од 33. до 49. стране „ Придеви“ и

Радна свеска – српски језик, 63. страна „ Придеви“.