13
Óraterv A pedagógus neve: Kovács Kitti Műveltségi terület: matematika Tantárgy: matematika Osztály: 3. osztály Az óra témája: Oszthatósági szabályok, műveleti sorrend, szöveges feladatok gyakorlása Az óra cél- és feladatrendszere: A helyes műveleti sorrend ismerete és alkalmazása a négy alapművelet körében, a tanult műveletek elvégzésének gyakorlása, ellenőrzése. Szöveges feladat értelmezése, megjelenítése rajz segítségével, A fejlesztendő attitűd, készségek, képességek, a tanítandó ismeretek (fogalmak, szabályok stb.) és az elérendő fejlesztési szint, tudásszint megnevezése: Számolási készségek fejlesztése, önálló feladatmegoldó gondolkodás fejlesztése, fogalmak, szabályok ismétlése, összefüggések megértése és használata, egymásra odafigyelés Az óra didaktikai feladatai: ráhangolódás, motiváció, gyakorlás, ismétlés, játék Tantárgyi kapcsolatok: magyar nyelv és irodalom, rajz és vizuális kultúra, ének-zene Felhasznált források: (digitális tananyagok, matematika könyv) Számoljunk 3. osztály, Sokszínű Matematika 3. II. félév Mozaik Kiadó, OFI

pedtervtar.ekfck.hu · Web viewFelhasznált források: (digitális tananyagok, matematika könyv) Számoljunk 3. osztály, Sokszínű Matematika 3. II. félév Mozaik Kiadó, OFI

  • Upload
    others

  • View
    12

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Óraterv

A pedagógus neve: Kovács Kitti

Műveltségi terület: matematika

Tantárgy: matematika

Osztály: 3. osztály

Az óra témája: Oszthatósági szabályok, műveleti sorrend, szöveges feladatok gyakorlása

Az óra cél- és feladatrendszere: A helyes műveleti sorrend ismerete és alkalmazása a négy alapművelet körében, a tanult műveletek elvégzésének gyakorlása, ellenőrzése. Szöveges feladat értelmezése, megjelenítése rajz segítségével,

A fejlesztendő attitűd, készségek, képességek, a tanítandó ismeretek (fogalmak, szabályok stb.) és az elérendő fejlesztési szint, tudásszint megnevezése: Számolási készségek fejlesztése, önálló feladatmegoldó gondolkodás fejlesztése, fogalmak, szabályok ismétlése, összefüggések megértése és használata, egymásra odafigyelés

Az óra didaktikai feladatai: ráhangolódás, motiváció, gyakorlás, ismétlés, játék

Tantárgyi kapcsolatok: magyar nyelv és irodalom, rajz és vizuális kultúra, ének-zene

Felhasznált források: (digitális tananyagok, matematika könyv)

Számoljunk 3. osztály, Sokszínű Matematika 3. II. félév Mozaik Kiadó, OFI

Dátum: 2020. 03. 30.

Az óra menete

Megjegyzések

Módszerek

Eszközök

I. Bevezetés

1. Játék (5 perc)

Osztás gyakorlása, ráhangolódás

közlés

játék

ellenőrzés, értékelés

tablet, számítógép

https://wordwall.net/hu/resource/449078/matek/oszt%c3%a1s-gyakorl%c3%a1sa-3-oszt%c3%a1ly

II. Gyakorlás

1. Szöveges feladat gyakorlása (5 perc)

a, munkafüzet: 48. oldal/ 2. feladat

b, Műveleti sorrend gyakorlása. Szabály megállapítása, összeadás, kivonás és szorzás végzése 48. oldal/ 3. és 4. feladat (10 perc)

c, Oszthatóság: 48. oldal/5. és 7. feladat (5 perc)

2. Számoljunk Mf: 56. oldal/ 10. feladat

Összeadások, kivonások, szorzások, osztások végzése (10 perc)

Nyitott mondatok: 57. oldal/11. feladat (8 perc)

ismétlés

gyakorlás

gyakorlás

gyakorlás

tablet, számítógép,

füzet

munkafüzet, füzet

munkafüzet, füzet

munkafüzet, füzet

1. sz. melléklet: Munkafüzet feladatai

2. sz. melléklet: Munkafüzet feladatinak megoldásai

III. Befejezés

1. Számok gyakorlása (2 perc)

Számolj velünk! c. dal éneklése

2. Szorgalmi feladat:

Tankocka feladat

gyakorlás

játék

tablet, számítógép, munkafüzet

tablet, számítógép, munkafüzet

https://www.youtube.com/watch?v=K6VJvzxHxRc&t=58s

https://learningapps.org/2631580

1. melléklet: Munkafüzet feladatai

2. sz. melléklet: Munkafüzet feladatinak megoldásai

48.o./2.,b) feladat

1 szál rózsa díszítéssel: 215 Ft

Díszítés: 78 FtElőször számoljuk ki, hogy egy szál rózsa mennyiben kerül díszítés nélkül.1 szál rózsa díszítés nélkül: 215-78= 137 Ft

Ha egy szál rózsa 137 Ft, akkor 5 szál rózsa?137*5=685 Ft

Válasz: 5 szál rózsa díszítés nélkül 685 Ft-ba kerül.

48.o./2.,b) feladat

1 szál rózsa díszítéssel: 215 Ft

Díszítés: 78 Ft

Először számoljuk ki, hogy egy szál rózsa mennyiben kerül díszítés nélkül.

1 szál rózsa díszítés nélkül: 215-78= 137 Ft

Ha egy szál rózsa 137 Ft, akkor 5 szál rózsa?

137*5=685 Ft

Válasz: 5 szál rózsa díszítés nélkül 685 Ft-ba kerül.

Virág: 249 Ft

Könyv: 2-szer annyi, mint a virág: a virág árát megszorzom kettővel!249*2=498Ft

Ezután a kapott összeghez hozzáadjuk a virág árát.249+498

_____

747Válasz: Judit összesen 747 Ft-ot fizetett.

48.o./2. a) feladat:

Virág: 249 Ft

Könyv: 2-szer annyi, mint a virág: a virág árát megszorzom kettővel!

249*2=498Ft

Ezután a kapott összeghez hozzáadjuk a virág árát.

249

+498

_____

747

Válasz: Judit összesen 747 Ft-ot fizetett.

48.o. 3. a) feladat

2*(517-316)=

Először a zárójelben lévő műveletet végezzük el!

517-316____201

Ezután a 2-őt megszorozzuk 201-el!201*2______402Tehát, a kapott végeredmény: 402

48.o. 3. a) feladat

2*(517-316)=

Először a zárójelben lévő műveletet végezzük el!

517

-316

____

201

Ezután a 2-őt megszorozzuk 201-el!

201*2

______

402

Tehát, a kapott végeredmény: 402

48.o. 3. a) feladat

467-126*2=

Először tegyük ki a képzeletbeli zárójelünket! (126*2)126*2_____252Majd ezután a 467-ből kivonjuk a 252-őt.467-252____215A végeredmény: 215

48.o. 3. a) feladat

467-126*2=

Először tegyük ki a képzeletbeli zárójelünket! (126*2)

126*2

_____

252

Majd ezután a 467-ből kivonjuk a 252-őt.

467

-252

____

215

A végeredmény: 215

48.o. 3. b) feladat

143*3+57*6=

Először tegyük ki a képzeletbeli zárójelünket! (143*3) (57*6)143*3 57*6_____ ____429 342A zárójelek fölé írjuk fel a kapott eredményeket!Ezután összeadjuk a 429-et a 342-vel!429+342____771 Tehát a végeredmény: 771

48.o. 3. b) feladat

143*3+57*6=

Először tegyük ki a képzeletbeli zárójelünket! (143*3) (57*6)

143*3 57*6

_____ ____

429 342

A zárójelek fölé írjuk fel a kapott eredményeket!

Ezután összeadjuk a 429-et a 342-vel!

429

+342

____

771 Tehát a végeredmény: 771

48.o. 3. b) feladat

(176+97)*2=

Először elvégezzük a zárójelben lévő műveletet!176+ 97____273Majd a 273-mat megszorozzuk 2-vel.273*2______546 A kapott végeredmény: 546

48.o. 3. b) feladat

(176+97)*2=

Először elvégezzük a zárójelben lévő műveletet!

176

+ 97

____

273

Majd a 273-mat megszorozzuk 2-vel.

273*2

______

546 A kapott végeredmény: 546

48.o. 3. c) feladat

413*2-258*3=

Először kitesszük a képzeletbeli zárójeleket! (413*2) (258*3)413*2 258*3_____ ____826 774Majd a 826-ból kivonjuk a 774-et.826-774____52 A kapott végeredmény: 52

48.o. 3. c) feladat

413*2-258*3=

Először kitesszük a képzeletbeli zárójeleket! (413*2) (258*3)

413*2 258*3

_____ ____

826 774

Majd a 826-ból kivonjuk a 774-et.

826

- 774

____

52 A kapott végeredmény: 52

48.o. 3. c) feladat

239+7*89=

Először kitesszük a képzeletbeli zárójelet! (7*89)89*7_____623Majd a 239-et összeadjuk a 623-mal.239+623____862 A kapott végeredmény: 862

48.o. 3. c) feladat

239+7*89=

Először kitesszük a képzeletbeli zárójelet! (7*89)

89*7

_____

623

Majd a 239-et összeadjuk a 623- mal.

239

+623

____

862 A kapott végeredmény: 862

48.o. 4. a) feladat

A 276 háromszorosának és a 479-nek a különbsége.

Írjuk le műveleti sorrenddel!3*276-479= Rakjuk ki a képzeletbeli zárójelet! (3*276)Majd végezzük el a szorzást! 276*3 _____828Ezután a kapott eredményből, a 828-ból vonjuk ki a 479-et!828-479____349 A kapott végeredmény: 349

48.o. 4. a) feladat

A 276 háromszorosának és a 479-nek a különbsége.

Írjuk le műveleti sorrenddel!

3*276-479= Rakjuk ki a képzeletbeli zárójelet! (3*276)

Majd végezzük el a szorzást! 276*3

_____

828

Ezután a kapott eredményből, a 828-ból vonjuk ki a 479-et!

828

- 479

____

349 A kapott végeredmény: 349

48.o. 4. b) feladat

A 165 négyszeresénél 219-cel több.

Írjuk le műveleti sorenddel!

165*4+219= Rakjuk ki a képzeletbeli zárójelet! (165*4)Majd végezzük el a szorzást!

165*4

_____660Ezután a 660-at adjuk hozzá a 219-hez!

660

+219_____

879

A kapott végeredmény: 879

48.o. 4. b) feladat

A 165 négyszeresénél 219-cel több.

Írjuk le műveleti sorenddel!

165*4+219= Rakjuk ki a képzeletbeli zárójelet! (165*4)

Majd végezzük el a szorzást!

165*4

_____

660

Ezután a 660-at adjuk hozzá a 219-hez!

660

+219

_____

879

A kapott végeredmény: 879