PROIECT DIDACTIC
coala cu clasele I-VIII, tefan cel MareVaslui
Data: 19 noiembrie 2004Clasa: a IV-a D Propuntor: nv. Manuela ButnaruAria curricular: Limb i ComunicareDisciplina: Limba romnSubiectul Verbul Tipul leciei: consolidare
Obiective cadru:
1. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral
2. dezvoltarea capacitii de exprimare oral
3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura)
4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris
Obiective de referin vizate:2.3. s utilizeze corect formele flexionare ale prilor de vorbire;
2.4. s utilizeze cuvintele, n funcie de tema abordat ntr-o situaie de comunicare;
3.5. s sesizeze utilizarea corect a cuvintelor n flexiune ntr-un text citit;4.1. s redacteze texte narative de mic ntindere pe baza unor cuvinte de sprijin.Scopul leciei: Recapitularea i sistematizarea cunotinelor despre verb
Rezolvarea de exerciii i jocuri gramaticale
Obiective operaionale:
La sfritul orei elevii vor ti :
O1 s recunoasc verbele dintr-un text dat;O2 s completeze n echip un rebus;O3 s recunoasc categoriile gramaticale ale verbului;O4 s gseasc sinonime i antonime unor verbe date;O5 s schimbe numrul, timpul sau persoana verbului;O6 s alctuiasc propoziii cu verbe date;O7 s analizeze oral i scris verbe;O8 s nlocuiasc expresii cu verbe potrivite;O9 s stabileasc valoarea stilistic a verbului;
O10 s colaboreze n grup la elaborarea unei compuneri gramaticale;O11 s evalueze compunerile pe baza unor criterii ntocmite;O12 s transforme vorbirea direct n vorbire indirect;O13 s alctuiasc propoziii dup schema dat.Metode i procedee: exerciiul, conversaia euristic,activitatea independent,
problematizarea, explicaia, lucrul n echip.Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe. Strategia didactic: dirijat.Mijloace didactice: fie, plan, rebusResurse:
oficiale: Curriculum naional pedagogice: Lb. i lit. romn- manual pentru clasa a IV-a; Metodica predriilimbii romne la clasele I-IV; Comunicare exerciii i texte
pentru clasa a IV-a , de Elisabeta Grasu i Nela Orndaru ; nvm
s ne evalum cunotinele-teste clasa a IV-a, de Gabriela Blascioc;
Culegere de exerciii i texte gramaticale, pentru clasele II-IV,
Angelica Gherman umane:22 elevi spaiale: sala de clasFI DE MUNC N ECHIP / 1 / 2 / 31. Subliniai, n urmtorul text, cu verde verbele care exprim aciunea, cu albastru pe cele care exprim starea, iar cu negru pe cele care exprim existena:
Glasul ei dulce m legna; genele mi se prindeau i adormeam; uneori tresream -o ntrebam cte ceva; ea ncepea s spuie i eu visam nainte.
A fost odat un mprat mare, mareBarbu tefnescu Delavrancea Bunica2. Rezolv rebusul:
A
1.
2.
3.
4.
5.
6.
1. Verbul are persoane, numere i
2. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena3. Singular i plural sunt verbului4. Cnt, scrie, se joac exprim5. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul6. A dormi, a sta, a gndi, exprim
B A1.
2.
3.
4.
5.
6.
1. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena
2. Trecut, prezent i viitor sunt.. verbului
3. Cnt, scrie, se joac, exprim
4. A dormi, a sta, a gndi, exprim
5. Verbul are numere, timpuri i
6. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul
B1. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul2. Singular i plural sunt verbului3. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena4. A luda la timpul prezent, persoana a II-a, numrul singular5. Verbul are numere, timpuri i6. Cnt, scrie, se joac, exprim7. A dormi, a sta, a gndi exprim
A
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
BFI DE MUNC N ECHIP / 11. Subliniai, n urmtorul text, cu verde verbele care exprim aciunea, cu albastru pe cele care exprim starea, iar cu negru pe cele care exprim existena:
Glasul ei dulce m legna; genele mi se prindeau i adormeam; uneori tresream -o ntrebam cte ceva; ea ncepea s spuie i eu visam nainte.
A fost odat un mprat mare, mare2. Rezolv rebusul:
A1.
2.
3.
4.
5.
6.
B1. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena
2. Trecut, prezent i viitor sunt.. verbului
3. Cnt, scrie, se joac, exprim
4. A dormi, a sta, a gndi, exprim
5. Verbul are numere, timpuri i
6. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul
FI DE MUNC N ECHIP / 21. Subliniai, n urmtorul text, cu verde verbele care exprim aciunea, cu albastru pe cele care exprim starea, iar cu negru pe cele care exprim existena:
Glasul ei dulce m legna; genele mi se prindeau i adormeam; uneori tresream -o ntrebam cte ceva; ea ncepea s spuie i eu visam nainte.
A fost odat un mprat mare, mare
2. Rezolv rebusul:
A1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
B
1. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul
2. Singular i plural sunt verbului
3. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena
4. A luda la timpul prezent, persoana a II-a, numrul singular
5. Verbul are numere, timpuri i
6. Cnt, scrie, se joac, exprim
7. A dormi, a sta, a gndi exprim
BFI DE MUNC N ECHIP / 3
1. Subliniai, n urmtorul text, cu verde verbele care exprim aciunea, cu albastru pe cele care exprim starea, iar cu negru pe cele care exprim existena:
Glasul ei dulce m legna; genele mi se prindeau i adormeam; uneori tresream -o ntrebam cte ceva; ea ncepea s spuie i eu visam nainte.
A fost odat un mprat mare, mare
2. Rezolv rebusul: A1.
2.
3.
4.
5.
6.
1. Verbul are persoane, numere i
2. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena
3. Singular i plural sunt verbului
4. Cnt, scrie, se joac exprim
5. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul
6. A dormi, a sta, a gndi, exprim
B
evaluarea compunerilor
1.respectarea cerinei
2.respectarea titlului
3.respectarea prilor compunerii
4.aezarea n pagin a textului
activitate pe grupe
Alctuii o compunere gramatical utiliznd urmtoarele verbe: se jucau, a lovit, se sparge, a recunoscut, apreciaz, sftuiete, vor respecta.
activitate pe grupe
Alctuii o compunere gramatical utiliznd urmtoarele verbe: se jucau, a lovit, se sparge, a recunoscut, apreciaz, sftuiete, vor respecta.activitate pe grupe Alctuii o compunere gramatical utiliznd urmtoarele verbe: se jucau, a lovit, se sparge, a recunoscut, apreciaz, sftuiete, vor respecta.AUTOEVALUAREA ACTIVITII
DESFURAREA LECIEI
Nr.Secvenele lecieiTimp Ob.Coninutul i strategia didacticEvaluare
1.Moment organizatoric1 Se asigur un climat de ordine i disciplin necesar desfurrii n bune condiii a leciei Sunt mprite fiele de lucru pe echipe.
2.Verificarea temei5'O1O2 Verific cantitativ tema. Elevii rezolv n echip exerciii din fia de lucru.
FI DE MUNC N ECHIP / 1 / 2 / 3
3. Subliniai, n urmtorul text, cu verde verbele care exprim aciunea, cu albastru pe cele care exprim starea, iar cu negru pe cele care exprim existena:
Glasul ei dulce m legna; genele mi se prindeau i adormeam; uneori tresream -o ntrebam cte ceva; ea ncepea s spuie i eu visam nainte.
A fost odat un mprat mare, mare
Barbu tefnescu Delavrancea Bunica
4. Rezolv rebusul:
A
1.
2.
3.
4.
5.
6.
1. Verbul are persoane, numere i
2. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena
3. Singular i plural sunt verbului
4. Cnt, scrie, se joac exprim
5. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul
6. A dormi, a sta, a gndi, exprim
B
A
1.
2.
3.
4.
5.
6.
1. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena
2. Trecut, prezent i viitor sunt.. verbului
3. Cnt, scrie, se joac, exprim
4. A dormi, a sta, a gndi, exprim
5. Verbul are numere, timpuri i
6. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul
B
1. Au desenat, vei scrie, citim, sunt verbe la numrul2. Singular i plural sunt verbului3. Partea de vorbire care exprim aciunea, starea, existena4. A luda la timpul prezent, persoana a II-a, numrul singular5. Verbul are numere, timpuri i6. Cnt, scrie, se joac, exprim7. A dormi, a sta, a gndi exprim A
1.
2.3.4.5.6.7. B
Verific selectiv calitatea temei.
Verific munca pe echipe.
Observare sistematic
Aprecieri frontale
Aprecieri pe echipe
3.Captarea ateniei1 Activitate frontal: Se vor adresa urmtoarele ntrebri elevilor: Ce cuvinte ai obinut pe verticala A/B?
Fia 1 trecut,
Fia 2 viitor
Fia 3 prezent
Ce sunt acestea? - timpurile verbuluiAprecierifrontale individuale
Observaresistematic
4.Anunarea titlului i a obiectivelor operaionale1 Se va anuna titlul leciei noi i se va scrie pe tabl Verbul / Exerciii de consolidare i apoi se vor enuna obiectivele operaionale: Pe parcursul acestei lecii voi vei recunoate verbe, vei alctui propoziii folosind verbe, vei analiza verbe, vei gsi sensuri diferite ale unor verbe, vei realiza o compunere gramatical..
5.Dirijarea nvrii17O3O4O5O6
O7O8
O9
Activitate frontal: Elevii rspund la urmtoarele ntrebri: Ce este verbul?
Ce categorii gramaticale are verbul?
Ce exprim verbul la persoana a II-a?
Ce exprim verbul la timpul trecut?
Ce exprim verbul la numrul plural?
Activitate frontal: Se vor rezolva la tabl urmtoarele exerciii:1. Gsii verbe cu sens asemntor, apoi cu sens opus: a afirma, a limpezi, a strnge, a drma. Verbul
Verbe cu sens asemntor
Verbe cu sens opus
a afirma
a susine
a negaa limpezi
a curaa tulburaa strnge
a adunaa mprtiaa drma
a demolaa cldi2. Trecei verbele urmtoare la timpul trecut folosind ortograme: m gndesc, ne ntrecem, v ntlnii, se cunosc. m-am gndit, ne-am ntrecut, v-ai ntlnit, s-au cunoscut.
3. Trecei urmtoarele verbe prin toate timpurile la persoana a doua, numrul singular: a citi, a cuta, a scrie, a vedea. Activitate independent: Elevii vor rezolva cerina:
Alctuii o propoziie enuniativ, afirmativ, dezvoltat.
n verificarea muncii independente solicit rezolvarea unor cerine:
Schimb verbul la persoana I.
Schimb verbul la numrul plural.
Schimb verbul la timpul viitor.
Transform n propoziie negativ.
Transform n propoziie interogativ.
Analizai verbul n scris.
Activitate frontal: Elevii vor rezolva la tabl urmtoarea sarcin:
nlocuii urmtoarele expresii cu verbe potrivite:
a aduce aminte = a aminti
a pune pariu = a paria
a da sfaturi = a sftui
a o lua la fug = a fugi Activitate independent: Alctuii o propoziie n care verbul a lua s aib sens diferit de cel al expresiei date la tabl. Activitate frontal: Elevii vor preciza valoarea stilistic a verbelor din urmtoarele exemple:
Ziua ninge, noaptea ninge, dimineaa ninge iar... - Iarna, Vasile Alecsandri
Mircea nsui mn-n lupt vijelia-ngrozitoare,
Care vine, vine, vine, calc totul n picioare!
Scrisoarea III, Mihai EminescuAprecieri frontaleAprecieri frontale
Individuale
Aprecieri individuale
Observare sistematic
Aprecieri individuale
Aprecieri frontale
6.Obinerea performanei15O10
O11 Activitate pe grupe:
activitate pe grupe Alctuii o compunere gramatical utiliznd urmtoarele verbe: se jucau, a lovit, se sparge, a recunoscut, apreciaz, sftuiete, vor respecta.
Se vor evalua compunerile pe baza urmtorului tabel:
1.Respectarea cerinei2.Respectarea titlului3.Respectarea prilor compunerii4.Aezarea n pagin
Aprecieri pe grupe
7.Asigurarea reteniei i a transferului2O12
Activitate frontal: Elevii vor rezolva oral cerina:
Transformai urmtorul dialog n povestire:
De ce ai btut cuie-n u? ntreb fiul.
Tu le-ai btut, zise tatl.
Cuiele, dup Pop SimionAprecieri individuale
8.Fixarea cunotinelor2O13 Activitate frontal: Elevii vor rezolva cerina: Ce funcie sintactic are verbul?
Alctuii oral propoziii dup schemele:
P. S.
S. A. P.P. C. A. S. A.
v. s.c.
s.c. a. v.v. s.c. a. s.c. a.Aprecieri frontaleIndividuale
9.Tema pentru acas Pentru acas elevii vor avea de rezolvat urmtoarea tem: pagina 147, exerciii 3, 5 i 6.
10.Aprecieri 1 Se apreciaz de ctre propuntor activitatea elevilor i se cere acestora s-i evalueze munca. Se prezint o plan pe care ei vor selecta atributul leciei:
Aprecieri verbale, individuale, pe grupe, pe echipe
LECIE ATRACTIV
LECIE INSTRUCTIV
LECIE DISTRACTIV
LECIE PLICTISITOARE
LECIE
INSTRUCTIV
LECIE ATRACTIV
LECIE
DISTRACTIV
LECIE
PLICTISITOARE
Recommended