13
КЗ «НСЗШ №9» Урок трудового навчання у 2-В класі Тема уроку: «Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива»

урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»

  • Upload
    -

  • View
    516

  • Download
    4

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»

КЗ «НСЗШ №9»

Урок трудового навчання у 2-В класі

Тема уроку: «Витинанка.Стрічкові витинанки –

мережива»

Класний керівник: Коваленко І.С.

м. Нікополь

Page 2: урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»

Тема: Витинанка. Стрічкові витинанки – мережива.

Мета: вивчати витинанку, як вид народних ремесел України, розвивати навички послідовності дій під час виготовлення витинанок, навчати основним прийомам виготовлення витинанок; розвивати навички безпечної праці з інструментом; розвивати критичне мислення, виховувати охайність у роботі, посидючість, терпіння, естетичні смаки, почуття прекрасного.

Тип уроку: урок засвоєння й первинного закріплення нових знань.

Методи і прийоми: словесні (розповідь про витинанку, як вид мистецтва; пояснення прийомів виготовлення витинанок); наочні (демонстрація зразків витинанок; показ зразків мережива з тканини); практичні (практична творча робота учнів під керівництвом вчителя; інноваційні прийоми розвитку критичного мислення «Мікрофон», «Оціни роботу»).

Обладнання: зразки витинанок, зразки мережива з тканини, кольоровий папір, картон-основа, ножиці, клей, олівці; виставка попередніх робіт «Рибки», підручник .

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Вчитель:Сіли,діти, всі рівненько, Посміхнулися гарненько! Діти: Настрій на урок візьмемо, Працювати розпочнемо! Посміхнімося ще раз, Бо у нас найкращий клас!

II. Актуалізація опорних знань. - Діти,сьогодні ми будемо продовжувати роботу з папером.

Пригадайте чому ви навчилися на попередньому уроці? (Виготовляли рибок у підводному світі в техніці оригамі). Що таке оригамі ? (Складання фігурок з паперу) Погляньте на на нашу спільну роботу, яких тільки рибок немає в нашому підводному царстві! А сьогодні вас чекає знайомство з новим видом мистецтва.

III. Мотивація навчальної діяльності. - Подивіться на ці чудові ілюстрації та зразки. Вам хотілося б

дізнатися як вони створені? А самим хочеться зробити таке ж диво?

Page 3: урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»

IV. Повідомлення теми уроку.- Сьогодні на уроці ми вирушимо у світ витинанок, дізнаємося,

що таке витинанка і мереживо, ви навчитеся виготовляти стрічкові витинанки мережива.

Немов відтворення серпанку, З паперу вирізані всі, Ось перед вами витинанки — Зразки чудової краси. Легкі, прозорі, мов пушинки, Цілком нагадують вони Серветки, зірочки, сніжинки — Казковий витвір давнини. Готують їх і витинають До світлих новорічних свят, Ялинки ними прикрашають, Панелі залів і кімнат. Ажурні витончені стрічки На стіни клеять і полички. А ті, що мають форму кіл, Кладуть під печиво на стіл. Щоб їх навчитись витинати, Усім нам слід приготувати Робочих приладів набір, І в першу чергу треба взяти Тонкий серветковий папір.

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. 1. Вступна бесіда- Витинанки – вид давнього українського народного

декоративного мистецтва. Їх виготовляють за допомогою ножиць, ножа. Матеріалом для витинанок служить папір (білий або кольоровий). Раніше витинанки використовували для прикрашання приміщення – стін, вікон, полиць, печей. На витинанках зображають геометричні фігури, стилізовані форми рослин, птахів, людей. Папір при вирізання складають удвічі, вчетверо, у вісім разів. Подивіться, що ви бачите на витинанках? (Показ ілюстрацій).

Page 4: урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»

- За формою витинанку розподіляють на виготовлену:• у смужці (аркуші паперу складається по горизонталі чи по вертикалі на декілька однакових частин – дві, чотири, шість);• колі (аркуші паперу складається по вертикалі, а потім по горизонталі навпіл i обрізається по paдiycy);• квадраті (аркуші паперу складається по вертикалі, а потім по горизонталі навпіл);• елiпсi (аркуші паперу складаються навпіл i вирізається симетрична еліпсоїдна форма).За методами вирізання витинанку розподіляють на:• ажурну видаляються зображення й залишається фон;• силуетну – видаляється фон i залишається зображення.Матерiaлu для створення композuцii: тонкий, але міцний папір різних видів; гострі ножиці різних розмірів та форми (прямі, вигнуті), манікюрні ножиці для мілких деталей.

- Мереживо – декоративний елемент із тканини і ниток. Загальною ознакою всіх видів мережива є отвори різних розмірів між нитками, що утворюють візерунок. Мереживо використовуються для прикрашання одягу, а також інтер’єру у вигляді декоративних панно, скатертин та інших виробів. (Показ ілюстрацій).

Page 5: урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»

2. Робота з підручником.1) Читання статті у підручник ст. 77-78 осмислення

прочитаного, відповіді на питання.- Які матеріали та інструменти використовують майстри для

виготовлення витинанок?- Які елементи зображують на витинанках?- Що таке мереживо?

Page 6: урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»

3. Демонстрування та аналіз зразка. (Зразок витинанки з мереживом)

- Ось таку витинанку я пропоную сьогодні зробити.А помічниками нашими будуть: картон-основа, кольоровий папір, ножиці, клей, олівці.

4. Інструктаж учителя.- Стрічкова витинанка виготовляється так:

1) На аркуші кольорового паперу зробіть згин на ширину долоні по малюнку. Розріжте по лінії згину.

2) Отриману смужку складіть гармошкою. 3) На одній стороні гармошки простим олівцем нанесіть по

краям контури майбутньої витинанки (можна користуватися шаблонами). Зафарбуйте олівцем ті частини , які будете вирізати.

4) Виріжте ножицями зафарбовані частини.5) Розгорніть отриману витинанку. Ви побачите, що

утворився візерунок з ритмічним чергуванням елементів.

Page 7: урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»

6) Наклейте витинанку на картон-основу контрастного кольору.

Фізкультхвилинка

Практична робота учнів.1. Повторення правил безпечної роботи з ножицями.- Ножиці – гострий інструмент. - Не тримай ножиці кінцями вгору.- Не залишай ножиці у відкритому вигляді.- Передавай ножиці в закритому вигляді кільцями в бік

товариша.- При роботі стеж за пальцями неробочої руки.- Без дозволу учителя не бери інструменти.2. Самостійна практична робота учнів під керівництвом учителя.

Діти працюють за поданим учителем планом – інструктажем (він також є у підручнику ст.. 78-79). На етапі «Розгорни витинанку» пропонується робота в парі «Дай пораду товаришу»

Page 8: урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»

VI. Виставка та оцінювання робіт. - Які ви молодці! Добре попрацювали!- Як ви оцінюєте свою роботу? - Що було найбільш удалим і чому?- Які виникли труднощі?- Як їх можна було подолати?

Page 9: урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»

VII. Підсумок уроку. Рефлексія.

Вправа «Мікрофон»:- Чи сподобався вам урок?- З якою технікою роботи ви ознайомились сьогодні?- Що таке витинанка?

Page 10: урок трудового навчання у 2 класі «витинанка. стрічкові витинанки – мережива»