11
Урок трудового навчання у 1 класі вчителя початкових класів Макарової Галини Василівни Урок 1-2 Розділ. Вступ Тема. Види праці та світ професій. Значення праці в житті людини. Види паперу, його властивості та призначення. Об’єкт праці. Організація робочого місця. Виготовлення аплікації із рваного паперу за зразком та власним задумом. Мета: дати учням загальні уявлення про основні напрямки трудової діяльності, про світ професій; o ознайомити з правилами організації робочого місця, з папкою для трудового навчання. Ознайомити з видами паперу, його властивостями та призначенням; o навчити робити аплікацію із рваного паперу; o розвивати дрібну моторику пальчиків учнів; o виховувати повагу до людей різних професій, бережливе ставлення до матеріалів. Обладнання: мультимедійні засоби, альбоми-посібники « Вчуся все робити сам», зразок укомплектованої папки для уроків трудового навчання, зразки учнівських робіт з паперу, зразок поетапного виконання аплікації, колекція різних видів паперу, демонстраційний матеріал із зображенням людей різних професій.

Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авторський проект

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авторський проект

Урок трудового навчання

у 1 класі

вчителя початкових класів

Макарової Галини Василівни

Урок 1-2

Розділ. Вступ

Тема. Види праці та світ професій. Значення праці в житті людини.

Види паперу, його властивості та призначення.

Об’єкт праці. Організація робочого місця. Виготовлення аплікації із рваного

паперу за зразком та власним задумом.

Мета: дати учням загальні уявлення про основні напрямки трудової діяльності,

про світ професій;

o ознайомити з правилами організації робочого місця, з папкою для

трудового навчання. Ознайомити з видами паперу, його

властивостями та призначенням;

o навчити робити аплікацію із рваного паперу;

o розвивати дрібну моторику пальчиків учнів;

o виховувати повагу до людей різних професій, бережливе ставлення

до матеріалів.

Обладнання: мультимедійні засоби, альбоми-посібники « Вчуся все робити

сам», зразок укомплектованої папки для уроків трудового навчання, зразки

учнівських робіт з паперу, зразок поетапного виконання аплікації, колекція

різних видів паперу, демонстраційний матеріал із зображенням людей різних

професій.

Page 2: Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авторський проект

План уроку:

І .Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів:

1. Визначення ключових слів теми - робота над загадкою; обговорення

казки М. Коцюбинського « Десять робітників».

2. Повідомлення теми уроку, завдань, очікуваних результатів.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:

1. Перегляд учнівських робіт з паперу.

2. Перегляд аплікацій з рваного паперу.

ІV. Робота по темі уроку:

1. Актуалізація знань учнів - бесіда вчителя про світ професій,

робота з демонстраційним матеріалом.

2. Робота над проблемним питанням: вправа «Мікрофон» - « Яка

професія - найголовніша», обговорення казки В. Сухомлинського

« Пекар і Кравець»; гра « Коли б не було …».

3. Розповіді учнів про професії, які мріють обрати, про професії батьків;

4. Фізкультхвилинка.

5. Ознайомлення з організацією робочого місця учня, правилами

поведінки на уроках трудового навчання, ознайомлення з робочою

папкою.

6. Ознайомлення з різними видами паперу та його властивостями.

7. Інструктаж.

8. Практична робота учнів.

9. Підсумок виконання роботи.

10. Прибирання робочого місця.

V. Виставка учнівських робіт. Підсумок уроку.

Page 3: Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авторський проект

Хід уроку:

І. Організаційний момент

- Пролунав дзвінок, - Щоб урок пройшов не марно,

Починається урок. Треба сісти рівно, гарно.

Будемо працювати старанно, І виконувати все,

Щоб почути у кінці, Про що мова зараз йде.

Що у 1-В класі

Діти - просто молодці!

ІІ. Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів

1. Визначення ключових слів теми:

1.1. Робота над загадкою, визначення ключового слова теми;

- У мене помічниці:

Дві вправні робітниці.

По п’ять синочків мають.

Мені допомагають.

Як звати цих сестриць,

Умілих працівниць? ( Руки)

1.2. Робота над казкою « Десять робітників»;

- Доповніть речення «Десять робітників - …».

- Як ви розумієте прислів’я « Де руки й охота – там скора робота»,

« У чепурній оселі й життя веселіше»?

1.3. Визначення ключових слів теми: руки, праця, робота, труд, ремесло,

професія.

Page 4: Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авторський проект

2. Оголошення теми уроку:

- Сьогодні ми поговоримо про працю, її значення в житті людини, види

трудової діяльності. Дізнаємося про світ професій. Ознайомимося правилами

організації робочого місця учня, видами паперу та навчимося виготовляти

найпростішу аплікацію із рваного паперу.

ІІІ . Мотивація навчальної діяльності.

- Подивіться на роботи учнів початкових класів.

- З якого матеріалу вони виготовлені?

- Що саме допомогло діткам зробити такі гарні вироби? ( Старання ,

наполегливість, бажання зробити виріб власноруч)

- Будемо працю любити

Та різні вироби робити!

- А допоможе нам старання

На уроках трудового навчання!

ІV. Робота по темі уроку.

1. Актуалізація знань учнів:

1.1. бесіда вчителя;

- В нашій країні трудяться мільйони людей. Все, що необхідне для життя

створюється завдяки праці.. Люди будують житло, заводи, фабрики,

обробляють поля, сади, городи,вирощують рослини та тварин, створюють

автомобілі, електровози. Кожна людина виконує свою роботу:

будівельники будують житло, заводи, фабрики; жителі сіл вирощують

хліб, овочі та фрукти, свійських тварин; лікарі турбуються про ваше

здоров’я; вчителі та вихователі навчають дітей у школах та дитячих

садочках; вчені роблять наукові відкриття, інспектори дорожнього руху

дбають про порядок на дорогах, лісники доглядають ліси…Поведіть

ланцюжок міркування. ( Відповіді учнів)

Page 5: Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авторський проект

- Багато століть тому люди забезпечували свої потреби самостійно:

добували їжу, шили одяг та виготовляли знаряддя праці, полювали. Потім

робота людей розділилася, виникли професії, які вимагають від кожного

певних умінь та навичок. Так, вчитель не зможе вчити учнів без власних

знань, без любові до дітей; кравець не зможе пошити одяг, якщо не вміє

шити; а водій вас не повезе, якщо не вміє керувати автомобілем, не знає

правил дорожнього руху. Кожна професія охоплює певну сферу трудової

діяльності. Роздивимось ілюстрації та визначимо : хто працює з

природою, з інформаційними знаками , з технікою, з іншими людьми, з

художніми образами.

1.2. перегляд демонстраційного матеріалу. Відгадування загадок;

робота з ілюстраціями у альбомі – посібнику (ст.1, ліворуч);

Він нам, як мама дорогий,

Він хоче нас навчити

Любити край чудовий свій

Це мудрий наш … ( Учитель)

Твій одяг вийде, мов картинка:

Все по тобі – рукав і спинка.

Тож на примірці так годиться –

Стій рівно і не смій крутиться ( Кравець)

Здається проста річ така,

Як гайка чи гвинти, -

Без них не зробиш літака,

І поїзду не йти…

Деталі точать … ( Токарі)

Page 6: Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авторський проект

Хто нам робить із металів

Відшліфовані деталі

Для машин і тракторів?

Ну, звичайно ж, … ( Слюсарі)

Хто розносить нам листи?

Телеграми і газети?

Ой, важка у нього ноша!

Хто він, діти? ( Листоноша)

Глина в кого ожива?

Творить з неї хто дива?

В кого посуд ніби жар?

Ну, звичайно ж, це… ( Гончар)

Варить нам він борщ і кашу,

Салати готує.

Всіх дорослих і малят

Смачно нагодує. (Кухар )

Власну він майстерню має,

Свою справу добре знає.

І несуть йому щодня

Люди лагодить взуття. ( Чоботар)

2. Робота над проблемним питанням: - Яка професія найголовніша?

2.1. вправа « Мікрофон»;

2.2. обговорення казки В. Сухомлинського «Пекар і Кравець»;

2.3. узагальнення твердження, що всі професії важливі , почесні. Вони

разом забезпечують добробут людей у нашій державі.

Page 7: Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авторський проект

2.4. Гра « Доповни речення» :

- Коли б не було вчителів…,

Коли б не було лікарів…,

Колиб не було будівельників…,

Коли б не було прибиральників…

Коли б не був ти школярем…

- Так, школяр – це також професія, якою оволодівали всі. У школі

вчаться працювати, товаришувати, допомагати один одному.

Висновок: праця людей всіх професій важлива і почесна. Найголовніша праця

учня – навчання.

3. Розповіді учнів про професії своїх батьків, про мрії щодо власних

професій.

- Що ви знаєте про професії своїх батьків? Чим вони цікаві?

- Ким мрієте стати?

4 Фізкультхвилинка

Руки в сторони, в кулачок.

Розгинай і на бочок

Руки вгору піднеси,

Рухи пекаря ( будівельника, кухаря, художника, столяра, лікаря

Покажи.

(Учні рухами імітують різні професії).

5. Ознайомлення з правилами організації робочого. Правилами поведінки

та роботи на уроках трудового навчання , робочою папкою учня. Перегляд

ілюстрації у альбомі – посібнику :

5.1. розповідь вчителя;

- Перш ніж приступити до будь-якого виду праці , ви повинні навчитися

організовувати своє робоче місце. Всі необхідні матеріали та інструменти

Page 8: Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авторський проект

розкладають в зоні вашої витягнутої руки: ближче до вас ті, які

використовуються найчастіше, а далі ті, що використовуються рідше. З правого

боку викладають ті предмети, якими користуються правою рукою, з лівого – ті,

які ви берете лівою рукою Розгляд ілюстрації в альбомі ( ст. 1, праворуч).

- Усі матеріали та інструменти слід тримати у спеціальній папці для

трудового навчання.

5.2. ознайомлення з папкою для трудового навчання;

5.3. робота з пам’яткою;

- На уроках трудового навчання слід дотримуватися певних правил

поводження з інструментами, дотримуватися правил поведінки учня.

Пам’ятай:

1. Роботу розпочинай після дозволу вчителя.

2. Використовуй інструменти за призначенням, не працюй несправним та

тупим інструментом.

3. Не грайся інструментом. Тримай його так, як показує вчитель.

4 Зберігай інструмент у спеціальних місцях.

5. Слухай уважно вказівки вчителя, не розмовляй, не відволікайся, будь

зосередженим та самостійним, працюй творчо.

6. Раціонально використовуй матеріали, працюй охайно, зберігай залишки

матеріалу для подальшої роботи.

7. Дотримуйся порядку на робочому місці, а після закінчення роботи акуратно

прибери його.

6. Ознайомлення з різними видами паперу:

6.1. перегляд колекції паперу, зразків виробів із паперу (ст. 2)

6.2. визначення властивостей паперу:

- папір відрізняється за товщиною, кольором, фактурою поверхні

( глянцевий, шорсткий). Його поділяють на писальний, друкарський, газетний,

альбомний, кольоровий, шпалерний, обгортковий, гофрований.

Page 9: Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авторський проект

Папір має певні властивості: рветься, ріжеться, зминається, фарбується,

склеюється.

6.3. дослід:

- Давайте розірвемо газетний аркуш у повздовжньому ( рветься майже рівно)

та поперечному напрямку ( рветься нерівно). За допомогою властивостей

паперу легко рватися та добре склеюватися ми виготовимо аплікацію.

6.4. підготовка робочого місця до виготовлення аплікації;

- Послухайте інструктаж щодо виготовлення аплікації. Приготуйте

необхідні матеріали (картон, кольоровий папір, клей, пензлик для клею,

олівець)

7. Інструктаж

1. Приготуйте аркуш картону.

2. Нанесіть контури зображення олівцем.

3. Доберіть кольоровий папір для зображення різних частин квітки.

4. Нарвіть папір шматочками.

5. Викладіть зображення.

6. Змастіть зворотній бік шматочків паперу клеєм.

7. Наклейте зображення на картон.

8. Практична робота учнів

Девіз роботи: Кожен майстер колись був невмілим.

Розподіл учнів класу на групи.

І група: учні працюють за зразком ( консультанти – учні),

- Стебельце – шорстка драбинка,

У середині вуглинка,

Пелюстки блискучі, як лак.

Це квітує.. ( Мак)

Page 10: Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авторський проект

ІІ група:учні працюють за власним задумом ( консультант – вчитель).

- Ви справжні таланти,

Ви справжні митці.

Став у вас чарівним

Папір у руці!

9. Підсумок виконання роботи.

Вербальна оцінка охайності виконання виробів, бережливого ставлення до

матеріалу. Заохочення до самостійної творчої роботи.

Девіз: Діло майстра величає.

10. Прибирання робочого місця

ІV. Підсумок уроку. Виставка робіт учнів.

Література:

1. Сухомлинський В.О.. Квітка сонця: Притчі, казки, оповідання.

– Х.: ВД «Школа», 2009

2. Телянчук В.П., Лесіна О.П.. Інноваційні технології в початковій школі. .

- Х.: Видавнича група « Основа», 2007

3. Хорунжий Р.І.. Готуємось до уроків трудового навчання.1 клас.

- Х.: Веста: Вид-во « Ранок», 2008

4. Хорунжий В.І.Методичні рекомендації до альбому – посібника з трудового

навчання « Вчуся все робити сам» для 1 класу.

- Х.: Веста: Вид-во «Ранок», 2009

Page 11: Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авторський проект