14
1 Тема: ГЕНЕРАТИВНІ ОРГАНИ КВІТКОВИХ РОСЛИН. БУДОВА І РІЗНОМАНІТНІСТЬ КВІТОК. Мета: Навчальна: Продовжувати формувати в учнів поняття про рослинний організм, його органи. Сформувати поняття про квітку як репродуктивний орган рослини, що є видозміненим пагоном. Розширити знання про будову квітки, біологічне значення її головних частин — маточки і тичинок. Виявити подібність у будові квіток різних рослин на тлі їх різноманітності. Розкрити естетичну цінність і благотворний вплив рослин на людину та роль знань про будову квітки у практичній діяльності людини. Формувати спеціальні вміння розпізнавати органи квітки та їх частини. Розвиваюча: Розвивати уміння порівнювати біологічні явища та робити відповідні висновки та узагальнення. Розвивати вміння логічно мислити. Розвивати увагу, спостережливість, уяву. Виховна: Виховувати інтерес до живої природи, естетичні почуття та смаки на основі прекрасного в природі та мистецтві.

Квітка. Розробка уроку

  • Upload
    nauka7

  • View
    364

  • Download
    1

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Квітка. Розробка уроку

1

Тема: ГЕНЕРАТИВНІ ОРГАНИ КВІТКОВИХ

РОСЛИН. БУДОВА І РІЗНОМАНІТНІСТЬ КВІТОК.

Мета:

Навчальна:

Продовжувати формувати в учнів поняття про рослинний

організм, його органи.

Сформувати поняття про квітку як репродуктивний орган

рослини, що є видозміненим пагоном.

Розширити знання про будову квітки, біологічне значення її

головних частин — маточки і тичинок.

Виявити подібність у будові квіток різних рослин на тлі їх

різноманітності.

Розкрити естетичну цінність і благотворний вплив рослин на

людину та роль знань про будову квітки у практичній діяльності

людини.

Формувати спеціальні вміння розпізнавати органи квітки та їх

частини.

Розвиваюча:

Розвивати уміння порівнювати біологічні явища та робити

відповідні висновки та узагальнення.

Розвивати вміння логічно мислити.

Розвивати увагу, спостережливість, уяву.

Виховна:

Виховувати інтерес до живої природи, естетичні почуття та смаки

на основі прекрасного в природі та мистецтві.

Page 2: Квітка. Розробка уроку

2

Продовжити формування переконань учнів у красоті

навколишнього світу і значенні біологічних та екологічних знань

у житті людини.

Обладнання та матеріали: таблиці «Будова квітки», роздатковий

матеріал: «Будова квітки», «Основні частини квітки», інструктивні картки

для виконання лабораторної роботи, живі екземпляри квітуючих рослин,

муляжі квітки вишні та капусти, мультимедійний проектор, електронні

засоби наочності.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань; урок засвоєння вмінь та

навичок.

Основні поняття: квітка, оцвітина, чашолистки, чашечка, віночок,

пелюстки, маточка, тичинки, квітконіжка, квітколоже, пиляки, нектарники,

формула квітки, діаграма квітки.

Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно- рецептивний:

словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда;

наочний: ілюстрація, демонстрація натуральних об’єктів,

демонстрація за допомогою мультимедійного проектора;

практичний: виконання лабораторної роботи, робота з

роздатковим матеріалом;

2. Репродуктивний:

подання матеріалу в готовому вигляді;

конкретизація набутих знань;

закріплення вже набутих знань.

3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.

4. Візуальний: складання графічного конспекту та опорних схем.

5. Сугестивний: застосування різних видів мистецтва (музичний супровід,

зображення)

Page 3: Квітка. Розробка уроку

3

6. Релаксопедичний: психологічне розвантаження за допомогою музики.

Хід уроку:

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань у ході бесіди за питаннями:

На попередньому уроці ви вивчали способи розмноження рослин. Тож,

аби перейти до ознайомлення із матеріалом сьогоднішнього уроку, давайте

пригадаємо:

Які рослини ми називаємо квітковими?

Які органи квіткової рослини ви знаєте?

Які вегетативні органи рослин ви можете назвати?

Які генеративні органи можна виділити у квіткової рослини?

Пригадайте складові частини пагона.

Що ми називаємо видозмінами пагона?

Які способи розмноження властиві рослинам?

ІІІ. Пояснення нового матеріалу:

а).(Емоційний каталізатор).

Вони супроводжують нас протягом всього життя: зустрічають при

народженні, розраджують в старості, радують на весіллі, іменинах і на всіх

можливих святах. І вдома, й на роботі, навесні і в лютий холод, спекотного

літа і восени, - квіти необхідні. без їхньої краси біднішим стає життя.

З квітами тісно пов’язаний духовний світ людини, і хоча кожний народ

по-своєму сприймає красу, є вид краси, який сприймається і усвідомлюється

усіма однаково. Це – краса квітів.

«Щоб жити потрібні сонце, свобода і маленька квітка».

Г. Х. Андерсен.

Ці слова свого часу сказав великий казкар, і погодитися з Гансом

Крістіаном Андерсеном є всі підстави і в усі часи.

Як часто ми чуємо, що дива поряд, але не помічаємо їх. Пропускаємо

повз очі й серце те, що у світі нема нічого прекраснішого й зрозумілішого за

мову квітів. Коли даруєш їх, можна не говорити зайвих слів. Квіти – це

невичерпне джерело натхнення і радості для людини.

Page 4: Квітка. Розробка уроку

4

Сьогодні ми з вами теж будемо вести розмову про квіти. Завдання

нашого уроку будуть наступні:

БУДОВАБУДОВА ТАТА

РІЗНОМАНІТНІСТЬРІЗНОМАНІТНІСТЬ

КВІТОККВІТОК

ЗАВДАННЯ УРОКУ:

• НАВЧИТИСЯ ВИЯВЛЯТИ СПІЛЬНІ ОЗНАКИ У БУДОВІ

КВІТОК НА ФОНІ ЇХ РІЗНОМАНІТНОСТІ;

• НАВЧИТИСЯ ВИДІЛЯТИ ГОЛОВНІ ЧАСТИНИ КВІТКИ;

• ВИЯВИТИ ПРИСТОСУВАННЯ У БУДОВІ КВІТОК ДО

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАСІННЕВОГО РОЗМНОЖЕННЯ

РОСЛИН;

• ВИЯВИТИ ОЗНАКИ ПАГОНА У БУДОВІ КВІТОК;

• РОЗКРИТИ ЕСТЕТИЧНИЙ ВПЛИВ КВІТІВ НА ЛЮДИНУ

Квіти виникли задовго до появи людини. У еволюційному плані це була

величезна подія, до якої природа пройшла тривалий шлях.

Проте, квітка, схована у своїй зеленій кімнатці ще не була готова –

вона все чепурилася, дбайливо добирала барви. Вона виряджалася

поволі, приміряла пелюстку за пелюсткою. Вона не хотіла з’являтися

скуйовдженою. Вона повинна була з’явитися в усьому сяйві своєї краси.

О, то була страшенна кокетка! Її таємниче вбирання тривало день за

днем. І ось одного ранку, саме. Коли сходило сонце, вона показалася…

Антуан де Сент Екзюпері.

Так, ви здогадались. Мова йде про квітку. Так описав її появу у казці

«Маленький принц» Антуан де Сент Екзюпері.

Page 5: Квітка. Розробка уроку

5

Яке це дивне диво — квіти!

Чарівні форми й кольори.

І можна світові радіти,

Як сяє сонечко згори.

Коли всі квіти розцвітають.

На казку схоже все стає.

Метелики довкіл літають,

Бджола між квітами снує.

І джміль великий волохатий

Танок над квітами веде.

В пилкові жовтому, пухнатий

То присідає, то гуде.

А квіти гарні, розмаїті,

Ввібрали диво-кольори.

Видовище найкраще в світі,

Казкове, що не говори…

Як бачимо, у квітці природа чи не найповніше виявила свою

неперевершену майстерність, невичерпну фантазію. Яких тільки кольорів

нема у квіток, яких тільки форм і розмірів, пахощів та інших див . І все це не

для того, щоб викликати у нас почуття прекрасного. Природа була щедрою

на барви , запахи і розміри квіток зовсім не для нас. Це все було

підпорядковане одній важливій меті – дати насінину для продовження свого

роду.

Page 6: Квітка. Розробка уроку

6

На перший погляд недосвідченій людині може видатися неможливим

розібратися в безмежному розмаїтті квіток різних видів рослин. Але то тільки

здається. Під час уважного вивчення квіток легко помітити спільне у їх

будові. На цьому ми й зупинимося більш детально.

Подивіться навколо себе. Поруч із нами зараз знаходяться представники

рослинного світу, яких ми називаємо квітами.

Але ж чи не помиляємося ми ?

І що ж таке квітка?

Сьогодні на уроці ми маємо дати відповіді на ці питання, бо ж тема

нашого уроку наступна: «Генеративні органи квіткової рослини. Будова і

різноманітність квіток».

Ще великий німецький поет Іоганн Вольфганг Гете, який серед своїх

різноманітних наукових захоплень мав і ботаніку, запропонував розглядати

квітку, як видозмінений пагін.

Сьогодні вчені теж схиляються до думки, що:

Квітка – це вкорочений, нерозгалужений пагін, листки якого

видозмінилися у зв’язку із пристосуванням до статевого розмноження.

КВІТКА - вкорочений,

нерозгалужений, видозмінений

пагін

КВІТКА

ПРАВИЛЬНА НЕПРАВИЛЬНА

Відрізок стебла, який тримає всю квітку називають квітконіжкою. Вона

іноді буває нерозвиненою, тоді квітку називають сидячою (айстра,

соняшник).

Що потрібно живим організмам аби могли відбуватися процеси

життєдіяльності?

Page 7: Квітка. Розробка уроку

7

Погодьтеся, що квітка, як орган насіннєвого розмноження мусить

отримувати велику кількість поживних речовин. Як надходять

вони до квітки?

Вкорочена стеблова частина квітки називається квітколоже. До нього

прикріплюються всі інші елементи квітки.

Складовими частинами квітки є:

ЧАШЕЧКА – сукупність чашолистків

ЧАШЕЧКА

РОЗДІЛЬНОЛИСТА ЗРОСЛОЛИСТА

ВІНОЧОК – сукупність пелюсток

ВІНОЧОК

РОЗДІЛЬНОПЕЛЮСТКОВИЙ ЗРОСЛОПЕЛЮСТКОВИЙ

Функції чашечки:

захищають ще нерозкриту квітку;

забезпечують процес фотосинтезу.

Подумайте, чому чашолистки мають зелене забарвлення?

Чи не правда дуже поетичну назву дали вчені цій частині квітки?

Можливо саме тому й назвали його віночком, що це вінець творіння, вінець,

корона, яка прикрашає квітку. (Однокореневі слова: вінчати, вінок, вінець)

КВІТКА

ПРАВИЛЬНА

НЕПРАВИЛЬНА

СКЛАДОВІ

ЧАСТИНИ

КВІТКИ

ЧАШЕЧКА

ВІНОЧОК

МАТОЧКА

ТИЧИНКИ

Page 8: Квітка. Розробка уроку

8

Подумайте, якими можуть бути функції віночка?

Функції віночка:

Захищає головні частини квітки;

Приваблює комах-запилювачів.

ОЦВІТИНА – віночок + ЧАШЕЧКА

ОЦВІТИНА

ПРОСТА ПОДВІЙНА

“КВІТКОВА РЕКЛАМА”

Квітки багатьох рослин мають особливі залозки – нектарники, які

виділяють цукристу речовину – нектар. Нектарники почали вивчати із часів

К. Ліннея, саме він і запропонував термін нектарники. У грецькій міфології

«нектар» - напій богів, що дарує безсмертя та вічну юність. Нектар є їжею

для багатьох комах, у тому числі і для бджіл, які переробляють його на мед.

Нектар деяких видів рослин приваблює і птахів. Це – колібрі, нектарниці,

квіткар ниці. Добуваючи пилок та нектар комахи та птахи забезпечують

запилення, що потрібне для утворення насіння.

В уяві більшості із нас оцвітина, а скоріше яскравий віночок і є власне

квітка. Навіть, коли ми малюємо квітку, то найбільше уваги приділяють саме

віночку. Та це далеко не так. Чашечка та віночок є лише допоміжним

апаратом квітки, тобто є своєрідною «рекламою» для приваблювання комах.

ОЦВІТИНА

ПРОСТА

ПОДВІЙНА

ЧАШЕЧКОПОДІБНА

ВІНОЧКОПОДІБНА

Page 9: Квітка. Розробка уроку

9

А втім, є такі рослини, у яких пелюстки відсутні: верба, береза,

кукурудза уникли такої «розкоші», у їх квітці присутні лише тичинки та

маточки. І це якраз і є головні елементи квітки, хоча і мало помітні.

• ПРИЙМОЧКА

• СТОВПЧИК

• ЗАВ’ЯЗЬ

ГОЛОВНІ ЧАСТИНИ

КВІТКИ

МАТОЧКА ТИЧИНКА

• ТИЧИНКОВА

НИТКА

• ПИЛЯК

МАТОЧКА

ПИЛОК НА ПРИЙМОЧЦІ

МАТОЧКИ

У пиляках дозріває пилок. Розміри пилинок можуть коливатися від 0,

008 до 2мм у діаметрі. Колір і форма їх теж може бути різноманітною. Але

всі ці ознаки є сталими і характерними для кожного виду рослин. За

ТИЧИНКА

ПИЛЯК

ТИЧИНКОВА

НИТКА

МАТОЧКА

ПРИЙМОЧКА

ЗАВ’ЯЗЬ

СТОВПЧИК

Page 10: Квітка. Розробка уроку

10

зовнішніми ознаками пилку легко визначити, з яких видів рослин зібрано

мед.

ТИЧИНКИ

ДВОСТАТЕВА КВІТКА ВИШНІ

Ми розглянули будову складових частин квітки. Але поєднуються вони

у квітках різних рослин по-різному.

КВІТКИ

НЕСТАТЕВІ ОДНОСТАТЕВІДВОСТАТЕВІ

ТИЧИНКОВІ МАТОЧКОВІ

ДВОСТАТЕВІДВОСТАТЕВІ ТАТА ОДНОСТАТЕВІОДНОСТАТЕВІ КВІТКИКВІТКИ

ДДВОСТАТЕВІВОСТАТЕВІ –– ЦЕЦЕ КВІТКИКВІТКИ, , ВВ ЯКИХЯКИХ ЄЄ ІІ ТИЧИНКИТИЧИНКИ ІІ МАТОЧКАМАТОЧКА

ОДНОСТАТЕВІОДНОСТАТЕВІ –– ЦЕЦЕ КВІТКИКВІТКИ АБОАБО ЗЗ ТИЧИНКАМИТИЧИНКАМИ АБОАБО ЗЗ

МАТОЧКАМИМАТОЧКАМИ

В залежності від того, на одній чи на різних рослинах розташовані

одностатеві квітки, рослини прийнято поділяти на:

РОСЛИНИ

ОДНОДОМНІ

(♀ + ♂)

ДВОДОМНІ

(♀ або ♂)

ДВОДОМНІ РОСЛИНИ

• ЧОЛОВІЧІ КВІТИ • ЖІНОЧІ КВІТИ

Page 11: Квітка. Розробка уроку

11

Як бачите з точки зору ботаніки, квітки мають чіткі ознаки,

різноманітність, класифікацію.

ІV. Узагальнення вивченого:

Учням пропонуються кілька слайдів презентації із завданнями, які

допомагають узагальнити вивчений матеріал

Вправа «Доповни текст»;

Вправа «Обірвіть зайві пелюстки»

Тож давайте узагальнимо те, про що ви дізналися сьогодні на уроці.

(Проводиться фронтальне опитування за завданнями, запропонованими на

слайдах презентації).

ВСТАВТЕ ПРОПУЩЕНІ СЛОВА:

Віночок складається з _______. Нижче відвіночка розміщена _______ із зелених _______. Віночок і чашечка утворюють _______, щозахищає головні частини квітки. Головнимичастинами квітки є _______ та _______. Тичинка складається із _______ та _______. Складовими частинами маточки є _______, _______ та _______. Із _______ розвиваєтьсяплід.

ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ

СУКУПНІСТЬ

ВИДОЗМІНЕНИХ

ЛИСТОЧКІВ, ЩО

ЗАХИЩАЮТЬ ГОЛОВНІ

ЧАСТИНИ КВІТКИ

ПЛІД

КВІТКА

ОЦВІТИНА

ЗАВ’ЯЗЬ

КВІТКОЛОЖЕ

МАТОЧКА

“ОБІРВІТЬ” ЗАЙВІ ПЕЛЮСТКИ ТАК, ЩОБ ЗАЛИШЕНА

ПЕЛЮСТКА ВІДПОВІДАЛА ТОМУ ПОНЯТТЮ, ЩО ВСЕРЕДИНІ

КВІТКИ

ЧОЛОВІЧИЙ

ГЕНЕРАТИВНИЙ

ОРГАН КВІТКИ

ВІНОЧОК

ПЛІД

ТИЧИНКА

ЗАВ’ЯЗЬ

ПЕЛЮСТКИ

МАТОЧКА

“ОБІРВІТЬ” ЗАЙВІ ПЕЛЮСТКИ ТАК, ЩОБ ЗАЛИШЕНА

ПЕЛЮСТКА ВІДПОВІДАЛА ТОМУ ПОНЯТТЮ, ЩО ВСЕРЕДИНІ

КВІТКИ

І те наскільки ви зрозуміли і засвоїли матеріал, ми повинні узагальнити у

ході виконання лабораторної роботи. Кожний із вас має інструкцію, у якій

детально розписано, які завдання вам потрібно виконати. (Див. Додаток)

Page 12: Квітка. Розробка уроку

12

Перегляд слайдів презентації «Диво-квіти» (А чи знаєте ви, що…)

V. Рефлексія.

Про квіти можна було б говорити безкінечно довго, та час, відведений

для нашого уроку вичерпується. Думаю, що сьогодні ви розширили свої

знання про квіти і я б дуже хотіла отримати від вас символічний букетик із

квітів, які ви маєте на своїх столах (квіти, вирізані із паперу, готуються

заздалегідь). Я прошу вас кілька слів написати про свої враження від

сьогоднішнього уроку, продовжте речення:

Сьогодні мені сподобалось…

Було не зрозуміло, хотілося б почути іще…

Найбільше мені запам’яталося…

Аби від сьогоднішнього уроку у вас залишилися лише приємні спогади

квіти танцюють для вас свій вальс.

(Перегляд відеосюжету «Вальс квітів»)

VІ. Домашнє завдання: § 27 (читати і переказувати);

Закінчити лабораторну роботу

Для бажаючих виконати творче завдання: підготувати презентації на

тему «Квіти в легендах», «Квіти на гербах різних країн».

Page 13: Квітка. Розробка уроку

13

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 9.

«БУДОВА ТА РІЗНОМАНІТНІСТЬ КВІТОК».

Мета роботи: сформувати вміння та навички характеризувати будову

квітки як органа насіннєвого розмноження рослин, навчитися розпізнавати

частини квітки на живих об’єктах, муляжах, малюнках.

Обладнання: муляжі, електронні зображення, натуральні об’єкти,

квітки кімнатних та декоративних рослин.

Хід роботи:

1. Розгляньте муляж квітки, знайдіть її частини: квітконіжку,

квітколоже, чашечку, віночок, тичинки, маточку.

2. Розгляньте та пригадайте частини квітки і зробіть відповідні

підписи до малюнка:

3. Які із

частин квітки ми

називаємо

головними? Чому?

4. Розгляньте

запропоновані

зображення квіток.

Охарактеризуйте їх,

використовуючи

таблицю (ознаки,

що характеризують

запропоновану вам

квітку, обведіть

кружечком).

Page 14: Квітка. Розробка уроку

14

ОЗНАКА ЇЇ ХАРАКТЕРИСТИКА

ТИП ОЦВІТИНИ а). Проста; б). Подвійна

ЧАШЕЧКА а). Роздільнолиста; б). Зрослолиста

ВІНОЧОК а). Вільнопелюстковий; б).

Зрослопелюстковий

ЗАБАРВЛЕННЯ ВІНОЧКА а). Неяскраве; б).Біле; в).Жовте; г).Червоне;

д).Рожеве; е).Синє; є).Фіолетове.

СИМЕТРІЯ КВІТКИ а).Правильна; б). Неправильна

НАЯВНІСТЬ ГОЛОВНИХ

ЧАСТИН а).Двостатева; б). Маточкова; в).Тичинкова.

ЩО МІСТИТЬСЯ

ВСЕРЕДИНІ ПИЛЯКА а).Насіння; б).Пилкове зерно.

ЩО МІСТИТЬСЯ

ВСЕРЕДИНІ ЗАВ’ЯЗІ

а).Насіння; б).Пилкове зерно; в). Насінневий

зачаток.