10
Ταυτότητα Σεναρίου Τίτλος: Δημιουργία ψηφιακής αφίσας : «Δράσε για τα ανθρώπινα δικαιώματα» Δημιουργός: Αλεξανδρή Ε. Διδακτικό αντικείμενο: Project (Ερευνητική εργασία Α΄Λυκείου) Διδακτική Ενότητα: Κατασκευή τεχνήματος project Τμήμα: Α1 Χρονική διάρκεια: 4 ώρες Χώρος: Eργαστήριο Πληροφορικής Διδακτική πρόταση Προϋποθέσεις υλοποίησης: Η διδακτική πρόταση προϋποθέτει εργαστήριο πληροφορικής με σύγχρονους Η/Υ. Οι μαθητές να είναι έμπειροι στο χειρισμό των βασικών προγραμμάτων και ανοιχτών λογισμικών. Να είναι επίσης εξοικειωμένοι στην ομαδοσυνεργατική διδασκαλία και στη διάκριση των ρόλων τους μέσα στις ομάδες Σύντομη περίληψη Στο πλαίσιο ερευνητικής εργασίας με θέμα «Μάθε και δράσε για τα ανθρώπινα δικαιώματα» οι μαθητές κατασκευάζουν ψηφιακή αφίσα προκειμένου να την αναρτήσουν στην ιστοσελίδα του σχολείου τους και με στόχο την ενημέρωση τόσο των συμμαθητών τους όσο και μαθητών άλλων σχολείων που θα επισκεφτούν τον σχολικό ιστότοπο. Στόχοι Γνώσεις για τον κόσμο Να εντοπίσουν οι μαθητές τις παραβιάσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων σε επίπεδο τοπικό, εθνικό, παγκόσμιο. Να προβληματιστούν για την αναζήτηση τρόπων περιορισμού των παραβιάσεων αυτών. Να αποκτήσουν κριτική στάση στα φαινόμενα παραβιάσεων και στην αντιμετώπιση τους από τους αρμόδιους φορείς

Διδακτική παρεμβαση Project α λυκείου

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Διδακτική παρεμβαση Project α λυκείου

Ταυτότητα Σεναρίου

Τίτλος: Δημιουργία ψηφιακής αφίσας : «Δράσε για τα ανθρώπινα δικαιώματα»

Δημιουργός: Αλεξανδρή Ε.

Διδακτικό αντικείμενο: Project (Ερευνητική εργασία Α΄Λυκείου)

Διδακτική Ενότητα: Κατασκευή τεχνήματος project

Τμήμα: Α1

Χρονική διάρκεια: 4 ώρες

Χώρος: Eργαστήριο Πληροφορικής

Διδακτική πρόταση

Προϋποθέσεις υλοποίησης: Η διδακτική πρόταση προϋποθέτει εργαστήριο πληροφορικής με σύγχρονους Η/Υ. Οι μαθητές να είναι έμπειροι στο χειρισμό των βασικών προγραμμάτων και ανοιχτών λογισμικών. Να είναι επίσης εξοικειωμένοι στην ομαδοσυνεργατική διδασκαλία και στη διάκριση των ρόλων τους μέσα στις ομάδες

Σύντομη περίληψη

Στο πλαίσιο ερευνητικής εργασίας με θέμα «Μάθε και δράσε για τα ανθρώπινα δικαιώματα» οι μαθητές κατασκευάζουν ψηφιακή αφίσα προκειμένου να την αναρτήσουν στην ιστοσελίδα του σχολείου τους και με στόχο την ενημέρωση τόσο των συμμαθητών τους όσο και μαθητών άλλων σχολείων που θα επισκεφτούν τον σχολικό ιστότοπο.

Στόχοι

Γνώσεις για τον κόσμο

Να εντοπίσουν οι μαθητές τις παραβιάσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων σε επίπεδο τοπικό, εθνικό, παγκόσμιο.Να προβληματιστούν για την αναζήτηση τρόπων περιορισμού των παραβιάσεων αυτών.Να αποκτήσουν κριτική στάση στα φαινόμενα παραβιάσεων και στην αντιμετώπιση τους από τους αρμόδιους φορείςΝα αναζητήσουν τρόπους ευαισθητοποίησης των συμμαθητών τους

ΓραμματισμοίΝα ασκηθούν στην παραγωγή ψηφιακών πολυτροπικών κειμένωνΝα αποκτήσουν δεξιότητες χειρισμού δραδραστικής ψηφιακής αφίσας, ως συνεργατικό μέσο παραγωγής νοήματοςNα αναπτύξουν δεξιότητες αναζήτησης, επιλογής και αξιοποίησης πληροφοριών στο διαδίκτυο.

Θεωρητικό και μεθοδολογικό πλαίσιο εφαρμογής

Page 2: Διδακτική παρεμβαση Project α λυκείου

Πρόκειται για διαθεματική πρόταση διδασκαλίας Οι μαθητές εργάζονται σε ομάδες, επιτελούν διαφορετικούς ρόλους, διερευνούν και ανακαλύπτουν τη γνώση σε ανοιχτό περιβάλλον μάθησης, ενώ διαμορφώνουν ένα τελικό προϊόν που συνιστά έναν νέο ψηφιακό πόρο που αναρτάται στο διαδίκτυο. Πραγματοποιείται στο σχολικό εργαστήριο.

Λεπτομερής παρουσίαση της πρότασης

Α΄φάση ( 10 διδακτικό 2ωρο)

1η δραστηριότητα: ΠροετοιμασίαΠροαπαιτούμενα: Ο εκπαιδευτικός έχει ήδη χωρίσει τους μαθητές σε 5 ομάδες τετραμελείς με βάση τα ερευνητικά ερωτήματα του Project. Κάθε ομάδα έχει στη διάθεση της 1 Η/Υ. Κάθε μέλος της ομάδας έχει αναλάβει ένα ρόλο (συντονιστής, χειριστής Η/Υ, παρουσιαστής, υπεύθυνος ημερολογίου ομάδας)Οι μαθητές έχουν ήδη ολοκληρώσει την διαδικτυακή και βιβλιογραφική αναζήτηση του υποθέματος που έχουν αναλάβει. Δίνονται οδηγίες σχετικά με την κατασκευή ψηφιακής αφίσας με την οποία στοχεύουν να ενημερώσουν και να ευαισθητοποιήσουν τη σχολική κοινότητα σχετικά με τα αποτελέσματα της ερευνητικής τους εργασίας (επικοινωνιακή περίσταση). Η διαδικασία θα έχει ως εξής:

θα αναζητήσουν στο διαδίκτυο (youtube) ένα αντιπροσωπευτικό βίντεο σχετικά με τα ανθρώπινα δικαιώματα στον τομέα που εξετάζουν στην εργασία τους (δίνονται κριτήρια αναζήτησης). Εναλλακτικά μπορούν να κατασκευάσουν κάποιο δικό τους πρωτότυπο ή με μοντάζ.

Θα αναζητήσουν στο διαδίκτυο 1-2 χαρακτηριστικές εικόνες σχετικά με τις παραβιάσεις δικαιωμάτων που μελετά η κάθε ομάδα (δίνονται κριτήρια αναζήτησης).

Θα συγγράψουν ένα μικρό κείμενο που θα συνοδεύει την αφίσα και θα συμπληρώνει τις εικόνες και το video (π.χ σύνθημα, στίχος, σχόλιο, συννεφόλεξο)

Β’ φάση (2ο διδακτικό 2ωρο)

Ο εκπαιδευτικός εισάγει τους μαθητές στο ψηφιακό περιβάλλον του Glogster (διαδικτυακό εργαλείο ψηφιακής αφίσας) και παρέχει οδηγίες μέσω ενός tutorial video.Στη συνέχεια γίνεται συζήτηση σχετικά με την κατασκευή των πολυτροπικών κειμένων (χαρακτηριστικά του κειμενικού είδους της αφίσας). Πιο συγκεκριμένα γίνεται αναφορά στην ποικιλία των σημειωτικών τρόπων (modes) που αξιοποιούνται προκειμένου να δημιουργηθεί ένα τέτοιο κείμενο, σε αντιδιαστολή με τα μονοτροπικά κείμενα.Οι μαθητές κατασκευάζουν την αφίσα συνεργατικά ενσωματώνοντας τα στοιχεία που είχαν συλλέξει στο προηγούμενο 2ωρο και επιμελούνται το interface (χρώμα, γραμματοσειρά, μέγεθος και θέση των στοιχείων που ενσωματώνουν). Ακολουθεί διαμορφωτική αξιολόγηση από τον εκπαιδευτικό και ετεροαξιολόγηση των ομάδων (ομάδες αδερφάκια)

Page 3: Διδακτική παρεμβαση Project α λυκείου

Άλλες εκδοχέςΓια διευκόλυνση της διαδικασίας μπορεί να χρησιμοποιηθούν και άλλοι υπολογιστές ανά ομάδα (2-3), ώστε να γίνεται ταυτόχρονη αναζήτηση των στοιχείων του πολυτροπικού κειμένου από διαφορετικούς μαθητές. Το σενάριο μπορεί να εφαρμοστεί και στο γνωστικό αντικείμενο της Πολιτικής Παιδείας στο κεφάλαιο για τα ανθρώπινα δικαιώματα

ΑξιολόγησηΗ αξιολόγηση των μαθητών θα είναι τόσο διαμορφωτική όσο και τελική (ετεροαξιολόγηση) με βάση τα κριτήρια κατασκευής πολυτροπικών κειμένων

Κριτική Η ανταπόκριση των μαθητών ήταν θετική και σημειώσαμε ενδιαφέρουσες κρίσεις τους, για ζητήματα πολυτροπικής διασύνδεσης γραπτού και εικονιστικού ή μουσικού μηνύματος. Για παράδειγμα σε περιπτώσεις όπου το γραπτό μήνυμα επαναλάμβανε κοινότυπα το αντίστοιχο εικονιστικό ή το αντίθετο, υπήρχε αντίδραση από τα παιδιά, που επισήμαναν τον πλεονασμό. Παρόμοιες κρίσεις εκφράζονταν για θέματα χωροταξικής διευθέτησης της εικόνας, σε σχέση με το κείμενο, ανάλογα με τον επιδιωκόμενο κάθε φορά πολυτροπικό στόχο. Αποδείχθηκε ότι η συχνή χρήση πολυτροπικών κειμένων και οι συζητήσεις για τους στόχους τους σε κοινωνικό επίπεδο, δημιούργησε ένα «συνεχές» πολυτροπικού γραμματισμού, που ενισχυόταν αθροιστικά

Φύλλα εργασίας

1ο φύλλο εργασίας

Στο πλαίσιο της κατασκευής του τεχνήματος της ερευνητικής σας εργασίας θα σχεδιάσει κάθε ομάδα μια ψηφιακή αφίσα με το πρόγραμμα Glogster EDU. Το Glogster είναι ένα εργαλείο συμμετοχικού ιστού και κοινωνικής δικτύωσης που δίνει στους χρήστες του τη δυνατότητα να δημιουργήσουν και να μοιραστούν μεταξύ τους Glogs, δηλαδή διαδραστικού τύπου αφίσες που μπορούν να περιλαμβάνουν κείμενο, γραφικά, αρχεία ήχου και εικόνας, καθώς και άλλους πολυμεσικούς πόρους. Στόχος της αφίσας θα είναι τόσο η ενημέρωση όσο και η ευαισθητοποίηση της μαθητικής κοινότητας σχετικά με το υπόθεμα που έχετε αναλάβει να επεξεργαστείτε:1η ομάδα: Οι κυριότερες παραβιάσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων στον πλανήτη 2η ομάδα: Παραβιάσεις των δικαιωμάτων του παιδιού3η ομάδα: Παραβιάσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων στη χώρα σας4η ομάδα: Παραβιάσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην περιοχή που κατοικείτε5η ομάδα: Φαινόμενα παραβιάσεων των δικαιωμάτων των μαθητών στο σχολείο σαςΗ εργασία σας θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Page 4: Διδακτική παρεμβαση Project α λυκείου

Η πρώτη σας δραστηριότητα αφορά την επιλογή των σημειωτικών τρόπων παραγωγής του νοήματος – μηνύματος της αφίσας σας.Προτείνεται να επιλέξετε ένα video, 1-2 εικόνες κι ένα μικρό κείμενο που θα υποστηρίζει την αφίσα.Αναζητήστε το video από το www.YouTube.com , αφού πρώτα εντοπίσετε λέξεις κλειδιά για τη αναζήτηση σας.Κριτήρια επιλογής video:

Διάρκεια έως 5 λεπτά Περιεχόμενο – καταγγελία σχετικά με το θέμα σας (κατατοπιστική

παρουσίαση, ξεκάθαρο μήνυμα Προσοχή στην ταυτότητα του πομπού/παροχέα του video (αποφυγή

ιδεολογικής-κομματικής τοποθέτησης) Όχι σκηνές που σοκάρουν ή προσβάλουν Εναλλακτικά μπορείτε να κατασκευάσετε κάποιο δικό σας πρωτότυπο ή με

μοντάζ.Αναζητήστε εικόνες από την αναζήτηση εικόνων του google. Χρησιμοποιείστε και την επιλογή αναζήτηση βάση εικόνας για καλύτερα αποτελέσματα. Κριτήρια επιλογής εικόνας:

Περιεχόμενο σχετικό με το θέμα σας με στόχο την ανάδειξη του προβλήματος που θίγετε.

Το μήνυμα της εικόνας να είναι διαφορετικό από το video ή το κείμενο σας, να το συμπληρώνει και να μη το επικαλύπτει.

Συμπληρώστε τις επιλογές σας με ένα μικρό κειμενάκι που θα συνοδεύει την αφίσα και θα συμπληρώνει τις εικόνες και το video (π.χ σύνθημα, στίχος, σχόλιο, συννεφόλεξο).Προσοχή! Τα εικονιστικά στοιχεία θεωρούμε ότι ενυπάρχουν και εντός ενός γραπτού τυπωμένου κειμένου, π.χ. με τη μορφή της επιλεχθείσης γραμματοσειράς, της κειμενικής διάταξης ή αλλιώς της χρήσης του κενού ή ακόμα και της απόχρωσης του χαρτιού. Τα εικονιστικά κείμενα να μην αξιοποιούνται παραδειγματιστικά ή διακοσμητικά, ενώ θα έπρεπε να αποκαταστήσουν μία ενεργητικότερη συμμετοχή στην παραγωγή κειμένων, μαζί με τα γραπτά κείμενα.

2ο φύλλο εργασίαςΕπιλέξτε: http://www.glogster.com/ και κάντε μία εγγραφή ανά ομάδα (κωδικός εκπαιδευτικού 675DEF)Πώς δημιουργούμε στο glogster: ( http://www.youtube.com/watch?v=MvC47fUANLk&feature=youtu.be)

* Επιλέγουμε ένα φόντο από το Wall -> και π.χ. Papers.Ή μπορείτε να βάλετε ως φόντο μια εικόνα της επιλογής σας, με δύο τρόπους:α) Πάμε στο Image -> Tinypic images -> Public Images -> πληκτρολογούμε τη λέξη κλειδί και επιλέγουμε τη εικόνα που μας αρέσει. Έπειτα, πατάμε στο Use it!. Αν είναι μικρή, την τραβάμε από τις γωνίες, για να καλύψει όλη την αφίσα.β) μια εικόνα από τον υπολογιστή σας. Image -> Upload -> Use it!

Page 5: Διδακτική παρεμβαση Project α λυκείου

Αλλαγή του χρώματος της εικόναςΠατάμε στο Edit, στην παλέτα των χρωμάτων επιλέγουμε το χρώμα που μας αρέσει, Apply, Ok. Οι εντολές put it forward και put it behind είναι οι γνωστές μας εντολές "μεταφορά σε πρώτο πλάνο" και "μεταφορά στο φόντο".Οι λάμψεις, οι αντανακλάσεις, οι σκιες πίσω από τις εικόνες ή τα εικονίδιαπ.χ. η κίτρινη αντανάκλαση.Πατάμε στο Edit, στο fx, και, καθώς μετακινούμε τους ροοστάτες στα Blur, Alpha, Angle, Distance, και επιλέγουμε το χρώμα, βλέπουμε ταυτόχρονα τις αλλαγές μας. Apply και Ok. Τα Frames (=πλαίσια), δηλ. τα "κάδρα", οι κορνίζες των εικόνων. Το Glogster προσφέρει μια απίθανη ποικιλία πλαισίων.Πάμε Image -> βλέπετε δύο καρτέλες: Images και Frames. Επιλέγετε τη 2η καρτέλα. Και το κάδρο που σας αρέσει.Εισαγωγή video από το youtube (ή από όποιο άλλο site με videos θέλετε) και μουσικήςVideo -> ή ανεβάζουμε ένα video από τον υπολογιστή μας με την εντολή Upload ή εισάγουμε στο πλαίσιο Link τη διεύθυνση του video, που μας ενδιαφέρει, του youtube.Βάζουμε "κάδρο" στο video μας με την επιλογή της καρτέλας Players. Και Use it!Μουσική -> ανεβάζουμε την αγαπημένη μας μουσική από τον υπολογιστή μας με την εντολή Upload, επιλέγουμε το music player, και Use it!* Τα links (=οι διευθύνσεις) προς άλλα sitesΕδώ έγκειται η διαδραστικότητα της αφίσας. Κάθε εικόνα μπορεί να μας οδηγήσει σε άλλα sites, για να βλέπουμε και να μαθαίνουμε περισσότερα για το θέμα μας.Edit -> το εικονίδιο του υπερσυνδέσμου, με τους δύο ενωμένους κρίκους -> επικολλούμε το link -> Apply -> Ok.Προσοχή :

συνδυάστε τις επιλογές σας σε σημειωτικούς τρόπους με το μήνυμα της αφίσας και όχι ως διακόσμηση

προβληματιστείτε με ποια άλλη πολυτροπική μορφή θα μπορούσε να αποδοθεί διαφορετικά ο σκοπός του κειμένου (εάν προστεθεί μουσική, αφαιρεθούν φωτογραφίες ή αλλάξει η γραμματοσειρά κ.λ.π.);

Διαμοιραστείτε την αφίσα σας με την ομάδα –αδερφάκι που συνεργάζεστε. Προβείτε σε αξιολόγηση και διορθώσεις.

Κριτήρια αξιολόγησης του τεχνήματος

RUBRIC ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗΣ ΑΦΙΣΑΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4 3 2 1

Page 6: Διδακτική παρεμβαση Project α λυκείου

Στόχοι Οι προδιαγραφές και οι στόχοι της αφίσας είναι σε μεγάλο βαθμό ξεκάθαροι για το κοινό στο οποίο απευθύνεται

Οι προδιαγραφές και οι στόχοι της παρουσίασης είναι ξεκάθαροι για το κοινό στο οποίο απευθύνεται

Ένας στόχος δεν επιτεύχθηκε πλήρως

Περισσότεροι από ένας στόχοι δεν επιτεύχθηκαν πλήρως

Περιεχόμενο Κάλυψη θέματος σε βάθος με ανάδειξη των σημαντικών σημείων ή παροχή κατάλληλων πηγών. Εξαιρετική γνώση του θέματος.

Περιλαμβάνει σημαντική πληροφορία για το θέμα ή παροχή σχετικών πηγών. Καλή γνώση του θέματος.

Περιλαμβάνει σημαντική πληροφορία για το θέμα ή παροχή σχετικών πηγών αλλά υπάρχουν 1-2 λάθη στην τεκμηρίωση.

Περιορισμένο περιεχόμενο/πηγές ή αρκετά λάθη στην τεκμηρίωση.

Οργάνωση Καλά δομημένο υλικό με τη χρήση κατάλληλων επικεφαλίδων, συνδέσμων και ομαδοποίηση σχετικού υλικού.

Χρησιμοποιεί επικεφαλίδες και συνδέσμους για την δόμηση του υλικού, αλλά υστερεί στη συνολική οργάνωση των θεμάτων.

Λογική οργάνωση περιεχομένου στο μεγαλύτερο μέρος.

Δεν υπήρχε καθαρή ή λογική δομή παρά μόνο πολλά επιμέρους γεγονότα

Αυθεντικότητα Βασίζεται σε μια πρωτότυπη, αυθεντική και ενδιαφέρουσα ιδέα.

Σχετικά πρωτότυπη ιδέα.

Περιορισμένα δείγματα αυθεντικής σκέψης.

Χρησιμοποιεί ιδέες άλλων χωρίς να τους αναφέρει

Ελκυστικότητα Εξαιρετική χρήση γραμμάτων (συνέπεια στο μέγεθος, χρωματισμό, στυλ), χρωμάτων, εικόνων, εφέ, κ.λπ. Κάθε ένα από αυτά προωθεί το μήνυμα της διαφάνειας στην οποία βρίσκεται.

Καλή χρήση γραμμάτων, χρωμάτων, εικόνων, εφέ, κ.λπ. με στόχο την ενίσχυση της παρουσίασης

Χρήση γραμμάτων, χρωμάτων, εικόνων, εφέ, αλλά περιστασιακά αυτά αποσπούν την προσοχή από το περιεχόμενο της αφίσας.

Χρήση γραμμάτων, χρωμάτων, εικόνων, εφέ, αλλά συχνά αυτά αποσπούν την προσοχή από το περιεχόμενο τηςαφίσας.

Τεχνικά Η ποιότητα γραφικών, ήχου και βίντεο εικόνες είναι εξαιρετική και όλες οι συνδέσεις

Η ποιότητα γραφικών, ήχου και βίντεο εικόνες είναι ικανοποιητική και όλες οι συνδέσεις

Η ποιότητα γραφικών, ήχου και βίντεο εικόνες είναι μέτρια ή/και κάποιες συνδέσεις μη

Η ποιότητα γραφικών, ήχου και βίντεο εικόνες είναι μέτρια ή/και κάποιες συνδέσεις μη

Page 7: Διδακτική παρεμβαση Project α λυκείου

λειτουργικές λειτουργικές λειτουργικές λειτουργικές

ΒιβλιογραφίαΓεωργακοπούλου Αλεξάνδρα, Κειμενική και επικοινωνιακή πολυτροπικότητα: Οι νέες τεχνολογίες στη διδακτική πράξη, ανακτήθηκε από:http://www.media.uoa.gr/language/studies/studies.php?s=6Γιακουμάτου Τερέζα, Παρουσίαση μιας δειγματικής διδασκαλίας πάνω στην πολυτροπικότητα των κειμένων, ανακτήθηκε από:http://www.netschoolbook.gr/Κακριδή Μαρία, Νόρμα, Γλωσσική Ποικιλία και Εκπαίδευση, ανακτήθηκε από:http://www.in.gr/BOOKS/keg/periodiko/default.htmΚουτσοσίμου - Τσίνογλου Βασιλική, Πολυφωνικότητα και πολυτροπικότητα: Δείκτες στάσεων του/της ομιλητή/τριας και σχεδιασμός ενός «Κοινού Γραπτού». Προπαιδαγωγική ανάλυση, ανακτήθηκε από:http://www.komvos.edu.gr/.Μεταξιώτης Γιώργος, Η εικόνα στην εκπαίδευση, ανακτήθηκε από:http://www.komvos.edu.gr/periodiko/periodiko2nd/thematikes/new_print/3/1.htm