32
MÖVZU: Natural ədədlər Natural ədədlər STANDART:1.1 Ədədləri,onlarin müxtəlif formalarda verilməsini bilir və aralarindaki münasibəti müəyyənləşdirir. Alt STANDART:1.1.1 Natural ədədləri oxuyur və yazır.

5-ci sinif. Natural ədədlər

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 5-ci sinif. Natural ədədlər

MÖVZU: Natural ədədlərNatural ədədlər

STANDART:1.1Ədədləri,onlarin müxtəlif formalarda

verilməsini bilir və aralarindaki münasibəti müəyyənləşdirir.

Alt STANDART:1.1.1Natural ədədləri oxuyur və yazır.

Page 2: 5-ci sinif. Natural ədədlər

Dərsin məqsədi: Təhsil sahəsində•a) Rəqəm və ədəd anlayişlarını bir birindən fərqləndirir•b) Natural ədədlərlə taniş olur•c) Natural ədədlərin siniflər üzrə ayrır•d)Öyrəndiklərini praktikada tətbiq edir Tərbiyəvi sahədə•Şagirdlərdə Kollektiv işləmək vərdişlərini artırmaq,müzakirələrdə fikrini müstəqil ifadə etmək və nəticə çıxartmaq bacarığını formalaşdırmaq;•Özünün və kollektivin fəaliyyətinə tənqidi yanaşmaq bacarığını inkişaf etdirmək;

Page 3: 5-ci sinif. Natural ədədlər

• Şagirdlərdə dərs zamanı fikir mübadiləsi,muhakimə yürütmək ünsiyyət və birgəfəaliyyət bacarığını inkişaf etdirmək

• Məntiqi təfəkkur vərdişlərini inkişaf etdirmək və s.

• İş üsuluİş üsulu:Beyin Həmləsi , Problemli vəziyyət , Suallar

• İş forması: • Kollektivlə iş, Kiçik qruplarla iş, Fərdi Kollektivlə iş, Kiçik qruplarla iş, Fərdi

işiş

Page 4: 5-ci sinif. Natural ədədlər

Resurslar:Dərslik,dərs ləvazımatı,test tapşırıqları, iş vərəqləri , İKT, PPT, kompyuter, proyektor, slayd

İnteqrasiya: Az. İnf. Tex. Təb. H-b. Tes.inc.

Dərsdən gözlədiyim nəticə; -Öyrəndiklərini praktikada tətbiq etməyi bacaran bacariqlı və fəal şagird!

Page 5: 5-ci sinif. Natural ədədlər

Dərsin mərhələləri• Motivasiya 2 dəq• Tədqiqatın aparılması 3 dəq• Məlumat mübadiləsi və Məlumatlarin müzakirəsi 12 dəq Umumiləşdirmə ,nəticələr çıxarılması 10dəq• Yaradıcı tətbiq etmə 10 dəq• Qiymətləndirmə Ev tapşırığı 3 dəq• Refleksiya 5dəq

Page 6: 5-ci sinif. Natural ədədlər

MotivasiyaMotivasiya

•Şəkildə nə görürsünüz ?

Page 7: 5-ci sinif. Natural ədədlər

Dersin Gedişi

Page 8: 5-ci sinif. Natural ədədlər

R q m n dir ?ə ə ə

Ədəd nədir ?

Page 9: 5-ci sinif. Natural ədədlər

Neç maşın var?ə

Page 10: 5-ci sinif. Natural ədədlər

Neç çiy l k var ?ə ə ə

Page 11: 5-ci sinif. Natural ədədlər

R q ml rə ə ə

Page 12: 5-ci sinif. Natural ədədlər

d dl r r q ml rd n Ə ə ə ə ə ə əm l g lir.ə ə ə ə

Page 13: 5-ci sinif. Natural ədədlər

İnsanlar ədədlər kimidir.O insanın dəyəri isə o ədədin içində olduğu ədəd ilə ölçülər.

İsaak Nyuton

şyaları saymaq üçün v ya eyni növ Ə əşyaların sıraə

nömr sini göst rm k üçün istifad ə ə ə əolunan d dl r naturalə ə ə ə

d dl r deyilir.ə ə ə

1,2,3,4,5,.....

Page 14: 5-ci sinif. Natural ədədlər

n Əkiçik

natural d də ə

Sıfır natural ədəd DEYİL !

Page 15: 5-ci sinif. Natural ədədlər

Sizc çoxr q mli natural d dlə ə ə ə ə ər nec oxunur ?ə

Page 16: 5-ci sinif. Natural ədədlər

Natural d dl rə ə əNatural d dl rə ə ə

Page 17: 5-ci sinif. Natural ədədlər

827460423195

Page 18: 5-ci sinif. Natural ədədlər

Natural d dl rin oxunmasıə ə ə

Ədəd 8 2 7 4 6 0 4 2 3 1 9 5

Page 19: 5-ci sinif. Natural ədədlər

Kollektiv işKollektiv iş • Ən böyük 4 rəqəmli ədədi yaz ;Tapdiğin ədəd 3 -ə bölünürmü?

• Ən kiçik iki rəqəmli ədədlə ən böyük üç rəqəmli ədədin cəmi neçədir?

• Sevda Lalədən soruşduqda ki,"sizin binada neçə giriş var?Lalə cavab verdi əgər bizim girişə soldan yaxınlaşsan yeddinci sağdan yaxınlaşsan beşinci olacaq".Laləgilin binasına neçə giriş var?

1)Otuz yeddi min otuz Otuz yeddi min otuz səkkiz ədədini rəqəmlə səkkiz ədədini rəqəmlə göstərgöstərinin2) 567347 ədədini siniflərə ayırin

3)7298654 ədədində neçə yüzlük var4) Uzunluqları2,3,8,6 sm olan 4 x tt ə verilmişdirbu x tl rd n istifad ə ə ə əed r k fikrind ə ə əcanlandiğınız fiquru qurun

Page 20: 5-ci sinif. Natural ədədlər

Vaxt GetdiVaxt Getdi

Page 21: 5-ci sinif. Natural ədədlər

Qiymətləndirmə Növü:

Formativ (davamedici)Təlim forması:

Kollektivlə iş Meyarları:

1.1.Sual-cavabda iştirak;Sual-cavabda iştirak; 2. 2.aktivlikaktivlik;; 3. 3.CəldlikCəldlik ; ;

4. 4. DuzgunlukDuzgunluk ; ;5.Tətbiq etmə5.Tətbiq etmə bacarığı bacarığı

Page 22: 5-ci sinif. Natural ədədlər

3 qrup var

827460423195

3 qrup var :indi isə sinifi qruplara indi isə sinifi qruplara bölürəm. bölürəm. hər qrupa eyni səviyyədə hər qrupa eyni səviyyədə lakin lakin fərqli tapşırıqlar verirəm.fərqli tapşırıqlar verirəm.mməqsədim qruplarla iş əqsədim qruplarla iş üsulundan istifadə etməklə üsulundan istifadə etməklə şagirdlərin müzakirə şagirdlərin müzakirə etmək,fikir mubadiləsi etmək,fikir mubadiləsi aparmaq,mühakimı aparmaq,mühakimı yürütmək və birgəfəaliyyət yürütmək və birgəfəaliyyət bacariqlarını inkişaf bacariqlarını inkişaf etdirməkdiretdirməkdir

Page 23: 5-ci sinif. Natural ədədlər

1)Yazılışında yalnız 3 və 6 olan üç rəqəmli

ədədlərin ən kiçiyini yazın

2) 2) Bütün rəqəmləri müxtəlif olan Bütün rəqəmləri müxtəlif olan dörd dörd rəqəmli rəqəmli ədədlərin ən böyüyü və ən kiçiyini yazınədədlərin ən böyüyü və ən kiçiyini yazın

3) Dörd Milyard Altı Dörd Milyard Altı Y Yüz On Beş Milyon Beş Yüz Otuz üz On Beş Milyon Beş Yüz Otuz doqquz doqquz Min Səkkiz Yüz On Altı Ədədini Min Səkkiz Yüz On Altı Ədədini Rəqəmlərlə YazınRəqəmlərlə Yazın

Qrup:Şagirdlərin Adı:

Page 24: 5-ci sinif. Natural ədədlər

1)Yazılişında yalnız 0 və 3 rəqəmləri olan üç rəqəmli ədədlərin ən böyüyünü yazın

2)Bütün rəqəmləri müxtəlif olan altı rəqəmli ədədlərin ən böyüyü və ən kiçiyini yazın

Qrup:Qrup:Şagirdlərin Adı:Şagirdlərin Adı:

3) Səkkiz Milyard dördı Yüz On altı Milyon Səkkiz Yüz Otuz səkkiz Min üç Yüz iyirmi səkkiz Ədədini Rəqəmlərlə Yazın

Page 25: 5-ci sinif. Natural ədədlər

2) 2) YazılışındaYazılışında yalnız 2 və7 olan üç yalnız 2 və7 olan üç rəqəmli rəqəmli ədədlərin ən böyüyünü yazın ədədlərin ən böyüyünü yazın

1) 1) Iki Iki milyard milyard yeddi yüz on iki milyon yeddi yüz on iki milyon beş yüz otuz səkkiz min yeddi yüz beş yüz otuz səkkiz min yeddi yüz altı altı rəqəmrəqəmini ini yazınyazın

3) Bütün rəqəmləri müxtəlif olan beş rəqəmli ədədlərin ən böyüyü və ən kiçiyini yazın

Qrup:Qrup:Şagirdlərin AdıŞagirdlərin Adı::

Page 26: 5-ci sinif. Natural ədədlər

2 3

Meyarlar

Əməkdaşlıq

ÜnsiyyətPraktikaTəqdimetməDinləmə

yekun xalyekun xal

QiymətləndirməQiymətləndirmə

Page 27: 5-ci sinif. Natural ədədlər

F rdi Test nümun si ə əF rdi Test nümun si ə ə

• Şagirdin Adı Soyadi: • 1)43 və 79 ədədləri arasında neçə natural ədəd yerləşir?

a)35 b)36 c)37 d)34• 2) Ədədlərdən ən böyüyü hansıdır?

a)38006534 b)797889 c)998674 d)199965• 3) Aşağıdakı ədədlərdən hansı fərqlidir? a) 12345

b)215340 c)96780 d)11237• 4) 0,5,6,7,9 rəqəmlərindən istifadə etməklə və rəqəmləri

təkrarlamamaq şərti ilə yeni qurulan ədəd aşağıdakılardan hansıdır? a)500739 b)75607 c)659705 d)60795

• 5)Ən kiçik 3 rəqəmli ədəd hansıdır? a)100 b)999 c)111 d)101

Page 28: 5-ci sinif. Natural ədədlər

təklik minmilyon

milyardtrilyonkatrilyon

kentilyonseksilyon

oktilyonnontilyon

desttilyon

undesilyondodesilyon

tredesilyonkattuordestilyonkendestilyon. . . .

Page 29: 5-ci sinif. Natural ədədlər

Refleksiya

Natural ədədlər nəyə deyilir ?Natural ədədləri yazmaq üçün neçə rəqəm lazımdır ?İlk on natural ədədi say.Çoxrəqəmli natural ədədlər hansı qayda ilə oxunur ?

Rəqəm nədir?Ədəd nədir ?Ən kiçik natural ədəd neçədir ?Ən böyük natural ədəd neçədir ?

Page 30: 5-ci sinif. Natural ədədlər

EV TAPŞIRIĞIDərslik

68,17,73,75 Iş dəftəri

Page 31: 5-ci sinif. Natural ədədlər
Page 32: 5-ci sinif. Natural ədədlər