11
Priprava za izvedbu nastavnog sata Škola: Prva ekonomska škola Zagreb Razred: 1.a/2 Datum: 27.05.2021 . Redni br. sata 65. Nastavnik/ca: Tomislav Polić Nastavni predmet: Poduzetništvo Nastavna cjelina: Poduzetničko okružje Nastavna jedinica: Čimbenici koji utječu na razvoj poduzetništva Ključni pojmovi: poduzetničko okružje, uspješno poslovanje, čimbenici poduzetništva, vanjski čimbenici, unutarnji čimbenici Cilj nastavne jedinice Protumačiti čimbenike koji utječu na razvoj poduzetništva Ishodi učenja kognitivni: (ishodi učenja) Objasniti poduzetničko okružje Razlikovati čimbenike poduzetništva Nabrojiti vanjske i unutarnje čimbenike poduzetništva Afektivni: (ishodi učenja) - Pažljivo slušati upute o načinu rješavanja zadataka - Poštovati mišljenje drugog učenika tijekom zajedničkog rješavanja zadataka - Poticati suradničko razmišljanje tijekom rješavanja zadataka - Razviti odgovornost za obavljanje vlastite zadaće unutar para Motorički: (ishodi učenja) Korelacija s nastavnim sadržajima:

Čimbenici koji utječu na razvoj poduzetništva

Embed Size (px)

Citation preview

Priprava za izvedbu nastavnog sata

Škola:

Prva ekonomska škola Zagreb 

Razred:

1.a/2

Datum:

 27.05.2021. 

Redni br. sata

65.

Nastavnik/ca:

Tomislav Polić

Nastavni predmet:

Poduzetništvo

Nastavna cjelina:

Poduzetničko okružje

Nastavna jedinica:

Čimbenici koji utječu na razvoj poduzetništva

Ključni pojmovi:

poduzetničko okružje, uspješno poslovanje, čimbenici poduzetništva, vanjski čimbenici, unutarnji čimbenici

Cilj nastavne jedinice

Protumačiti čimbenike koji utječu na razvoj poduzetništva

Ishodi učenja

kognitivni: (ishodi učenja)

· Objasniti poduzetničko okružje

· Razlikovati čimbenike poduzetništva

· Nabrojiti vanjske i unutarnje čimbenike poduzetništva

Afektivni: (ishodi učenja)

· Pažljivo slušati upute o načinu rješavanja zadataka

· Poštovati mišljenje drugog učenika tijekom zajedničkog rješavanja zadataka

· Poticati suradničko razmišljanje tijekom rješavanja zadataka

· Razviti odgovornost za obavljanje vlastite zadaće unutar para

Motorički: (ishodi učenja)

Korelacija s nastavnim sadržajima:

Obiteljski posao – Vođenje maloga obiteljskog posla

Međupredmetne teme:

IKT C.4.1. Učenik samostalno provodi složeno istraživanje radi rješenja problema u digitalnome okružju.

IKT D.4.3. Učenik predočava, stvara i dijeli ideje i uratke o složenoj temi s pomoću IKT-a.

AKTIVNE METODE POUČAVANJA I SUVREMENE METODIČKE STRATEGIJE

SOCIJALNI OBLICI RADA

VERBALNE:

monološka metoda, dijaloška metoda

frontalni rad,

individualni rad,

rad u paru

VIZUALNA:

metoda demonstracije (pisanje, demonstracija rada), dokumentacijska metoda (rad s udžbenikom, rad s pomoćnom literaturom, rad s posebno izrađenim informativnim materijalima)

PRAKSEOLOŠKE:

METODE AKTIVNOG UČENJA

individualno i suradničko istraživanje

METODA UČENJA STVARANJEM

APERSONALNI MEDIJI

nastavna sredstva: udžbenik, izrađeni nastavni listovi

nastavna pomagala: školska ploča, kreda

PRAĆENJE I OCJENJIVANJE ISHODA

oblici

usmena provjera, pisana provjera (rješavanje teoretskih i praktičnih zadataka, prepoznavanje stručnih pojmova), praktičan rad (domaći uradak, nastavni listići)

elementi

kriteriji

prema Bloomovoj taksonomiji: znanje, razumijevanje, primjena, analiza

LITERATURA

ZA NASTAVNIKE

· Bernik, J. i dr. 2019. Poduzetništvo 1, udžbenik u prvom razredu srednje strukovne škole za zanimanje ekonomist/ekonomistica. Školska knjiga. Zagreb., str. 160. – 162.

· Matijević, M., Radovanović, D. 2011. Nastava usmjerena na učenika. Školske novine. Zagreb.

· Igrec, B. i drugi. 2014. Pedagoški portfolio. Profil. Zagreb. Kyriacou, C. 1997. Temeljna nastavna umijeća. Educa.

ZA UČENIKE

· Bernik, J. i dr. 2019. Poduzetništvo 1, udžbenik u prvom razredu srednje strukovne škole za zanimanje ekonomist/ekonomistica. Školska knjiga. Zagreb., str. 160. – 162.

Artikulacija nastavnog sata

ETAPA SATA

SADRŽAJ RADA (ARTIKULACIJA)

AKTIVNOSTI ZA UČENIKE

TRAJANJE

MIKROARTIKULACIJA

UVODNI DIO

UVOD

Nastavnik pozdravlja učenike i povjerenstvo prisutno na satu te u e dnevnik upisuje odsutne učenike te redni broj sata i nastavnu jedinicu: Čimbenici koji utječu na razvoj poduzetništva.

pripremaju pribor za rad

slušaju, pišu, čitaju,

razmišljaju, zapisuju u bilježnicu

7 min

MOTIVACIJA

Nastavnik motivira učenike zanimljivom pričom na str. 159 u udžbeniku povezanom s današnjom nastavnom jedinicom. Nastavnik daje učenicima zadatak da pročitaju Petrinu priču s stranice 159. iz svog udžbenika te u svoju bilježnicu zapišu zaključak, tj. što su shvatili kao poantu priče. Nastavnik proziva nekoliko učenika da pročitaju zapisano. Učenici se javljaju dizanjem ruke i čitaju zapisano. Ostali učenici slušaju.

IZNOŠENJE PLANA

Nastavnik izriče temu današnje nastavne jedinice u kojoj je cilj protumačiti čimbenike koji utječu na razvoj poduzetništva.

Nastavnik piše naslov na ploču: Čimbenici koji utječu na razvoj poduzetništva.

SREDIŠNJI DIO

SPOZNAJA NOVIH SADRŽAJA

Nastavnik daje učenicima upute za rad na satu. Učenici trebaju individualno pročitati tekst iz udžbenika sa str. 160. te u bilježnicu odgovoriti na dva pitanja s rubnica udžbenika. Za to vrijeme nastavnik ispisuje pojmove na ploču koji su prikazani na planu ploče te u interakciji s učenicima objašnjava pojmove današnje nastavne jedinice. Nastavnik proziva dva učenika da pročitaju odgovore s rubnica udžbenika.

Nastavnik učenicima zadaje zadatak da individualno pročitaju primjer u udžbeniku na str. 161. i 162., a zatim u paru rasprave i odgovore na pitanja koja se nalaze na nastavnom listu 1. Nastavnik učenicima tumači što se od njih traži na nastavnom listu 1 te ih dijeli učenicima na način da ga preda prvom učeničkom paru u klupi te on predaje nastavni list paru do sebe dok svi parovi ne dobiju nastavni list. Učenici odgovaraju na pitanja direktno na nastavni list, kojeg zadržavaju.

Napomena: u slučaju neparnog broja učenika, jedan će učenik raditi samostalno. Nakon predviđenog vremena za rješavanje nastavnog lista slijedi analiza. U analizi nastavnik će prozvati svaki treći par od ukupnog broja parova u razrednom odjelu.

Predviđeno vrijeme koje učenici imaju za prezentiranje nastavnog lista iznosi 2 minute.

Nastavnik učenicima tumači što se od njih traži na idućem nastavnom listu broj 2 te ga dijeli prvom paru učenika u klupi te on predaje nastavni list paru do sebe dok svi parovi ne dobiju nastavni list. Nakon predviđenog vremena za rješavanje nastavnog lista slijedi analiza. U analizi nastavnik će prozvati svaki treći par od ukupnog broja parova u razrednom odjelu.

Predviđeno vrijeme koje učenici imaju za prezentiranje nastavnog lista iznosi 3 minute.

slušaju, pišu, čitaju, razmišljaju, odgovaraju na pitanja, provjeravaju točnost vlastitih odgovora

slušaju upute, pišu, čitaju,

razmišljaju, rješavaju zadatak, razgovaraju, slušaju, provjeravaju točnost odgovora

7 min

8 min

10 min

3 min

PONAVLJANJE NOVIH SADRŽAJA

Nastavnik će učenicima postavljati pitanja povezana s današnjom nastavnom temom. „Zašto je lako utjecati na unutarnje, a teško na vanjske čimbenike“? „Kako smanjiti utjecaj vanjskih čimbenika“? Učenici se javljaju dizanjem ruke i odgovaraju na pitanja. Nastavnik ih pohvaljuje i po potrebi korigira njihove odgovore. Ostali učenici slušaju.

slušaju, čitaju, razmišljaju, razgovaraju,

ZAVRŠNI DIO

VREDNOVANJE

Učenici trebaju individualno u svoju bilježnicu objasniti pojmove poduzetničko okružje, vanjski čimbenici i unutarnji čimbenici. Vrijeme predviđeno za ovu aktivnost je 4 minute. Nakon isteka vremena nastavnik proziva učenike da prezentiraju rad. Ostali učenici slušaju i kontroliraju točnost svojih odgovora. Nastavnik po potrebi ispravlja greške u radu učenika.

slušaju upute,

razmišljaju, pišu, čitaju, rješavaju zadatke, kontroliraju točnost odgovora

slušaju upute,

razmišljaju, pišu, čitaju,

5 min

ZADAVANJE DOMAĆE ZADAĆE

Nastavnik učenicima zadaje sljedeću domaću zadaću: „Osnujte virtualnu tvrtku kojoj ćeš dati naziv i odrediti djelatnost te prikazati koji vanjski te unutarnji čimbenici utječu na nju“?

ZAVRŠNI DIO

Nastavnik najavljuje novu nastavnu jedinicu:

Vanjski čimbenici poduzetničkog okružja.

Nastavnik zahvaljuje učenicima na suradnji i pozdravlja ih.

Ukoliko ostane viška vremena nastavnik će postaviti pitanje učenicima „Navedite dva vanjska čimbenika koji utječu na tvrtke? Nastavnik će nasumično prozivati učenike.

PLAN PLOČE

ČIMBENICI KOJI UTJEČU NA RAZVOJ PODUZETNIŠTVA

Poduzetničko okružje:

· unutarnji (utječemo na njih)

· vanjski čimbenici (utječu na našu tvrtku - teško utječemo na njih)

Uspješno poslovanje: praćenje, promatranje i predviđanje promjena.

Cilj: uočiti promjenu i smanjiti rizik

Prva ekonomska škola

Poduzetništvo: ČIMBENICI KOJI UTJEČU NA RAZVOJ PODUZETNIŠTVA

Razred: 1. a

Zagreb, 27. 05. 2021.

Nastavni list 1

Upute za rješavanje Nastavnog lista 1:

· Pročitati tekst u udžbeniku na str. 161. i 162.

· Radom u paru povezati dva ključna pojma s lijeve strane s objašnjenjima ključnih pojmova s desne strane

· Predviđeno vrijeme čitanja i rješavanja zadataka je 7 minuta.

· Nakon rješavanja nastavnog lista parovi se javljaju podizanjem ruke i izlažu napisano. Jedan učenik iz para pročitat će povezane pojmove.

VANJSKO OKRUŽJE

Promidžba škole

Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta

Predlaganje slobodnih aktivnosti

Kretanja na tržištu i praćenje ponude i potražnje

Društveno okružje

Ekonomsko okružje

Etičko okružje

Navike, običaji i društvena stajališta

Predstavljanje zanimanja

Tehničko-tehnološki sustav

Sudjelovanje u projektima

Pravno političko okružje

Tehničko-tehnološki sustav

UNUTARNJE OKRUŽJE

Prva ekonomska škola

Poduzetništvo: ČIMBENICI KOJI UTJEČU NA RAZVOJ PODUZETNIŠTVA

Razred: 1. a

Zagreb, 27. 05. 2021.

Nastavni list 2

Upute za rješavanje Nastavnog lista 2:

· Pročitati tekst u udžbeniku na str. str. 161. i 162.

· Radom u paru odgovoriti na pitanja na radnom listu.

· Predviđeno vrijeme čitanja i rješavanja zadataka je 7 minuta.

· Nakon rješavanja nastavnog lista parovi se javljaju podizanjem ruke i izlažu napisano. Jedan učenik iz para pročitat će pitanje, a drugi odgovoriti.

1. Na koji način promjene u školskom sustavu utječu na društvo u cjelini?

2. Zašto je bitno da škola prati trendove i novosti u tehničko-tehnološkom sustavu?

3. Na koji način ekonomsko okružje generira promjene koje utječu i na školski sustav?

4. Zašto je za školu bitno pratiti društvena kretanja i etičke standarde?

5. Koje aktivnosti škola treba provoditi kako bi privukla nove učenike da upišu baš njihovu školu?