Madhështia dhe vlera e ezanit

 • View
  176

 • Download
  3

Embed Size (px)

Transcript

 1. 1. Madhshtia dhe vlera e ezanit Hyrje Namazi sht nj obligim i rndsishm i urdhruar nga Allahu Azze Ue Xhel-le. sht forma m e lart e arritjes s afrsis me Krijuesin. T gjitha veprat q lidhen me namazin si ezani, ikameti, etj, jan tipare dalluese t Islamit. Respektimi dhe nderimi ndaj tyre sht i njjt me respektin ndaj islamit. Megjithat, pr shkak dituris jo t mjaftueshme ndaj statusit t tyre, madhshtis dhe vlerave, ato nuk respektohen si duhet. Kjo broshur sht prgatitur pr t prmbushur kt nevoj n mnyr q t paktn t kuptohet madhshtia dhe shenjtria e ezanit dhe ikametit. Ezani prgjithsisht konsiderohet thjesht nj thirrje vetm pr namaz, por n t vrtet, sekreti i lartsimit dhe ngritjes s muslimanve sht fshehur n t. Ezani nuk sht thjesht nj lajmrim pr namaz por sht n fakt nj ftes e hapur n islam pes her n dit n do vend. Pr kt arsye shejtant ikin nga tingulli i ezanit. Efektet satanike largohen dhe mshira e pakufishme e Allahut , detajet e t cilave do t'i gjeni n kt artikull. Fjala jon prfundimtare sht se t gjitha lavdrimet jan pr Allahun xh.sh, Zotit t botrave, dhe prshndetjet m t przemrta qofshin mbi t gjith profett (alejhimu selam). Muhamed Ihtis'hamul Hasen Sahib Kendehlevi (rahimehullah) 17 prill 1965
 2. 2. Ata faktor q jan m t rndsishmit pr ngritjen dhe prhapjen e islamit quhen sha'air - (veorit dalluese t islamit). Nga kto veori dalluese, nj nga m t rndsishmet sht ezani. Nse sot muslimant bhen t vetdijshm pr rndsin, madhshtin dhe realitetin aktual t ezanit dhe i japin atij perspektivn e duhur, nuk ka asnj arsye pse muslimant nuk duhet t lartsohen n tok. Fatkeqsisht sot, madhshtia dhe vlera e ezanit sht zbehur nga syt tan. fardo q bhet, po bhet thjesht si zakon. Rrjedhimisht, ne nuk arrijm prfitimet dhe frytet q jan t denj pr kt vepr. Kur realiteti i dikaje nuk sht para syve, efektet natyrisht nuk shfaqen. Vetm format e jashtme mbesin. Kur madhshtia aktuale dhe rndsia e adhurimit t ln zemrn, vetm format e jashtme t adhurimit mbeten dhe kto konsiderohen si zakone. Kjo sht nj shenj e afrsis s kijametit. Pejgamberi a.s ka thn: "Shum shpejt do t vij koha kur Islami do t mbetet vetm n emr, dhe vetm shkrimi i Kur'anit do t mbetet".. (Bejhaki) Kur vetm emri i Islamit dhe burimi origjinal i t gjitha udhzimeve Kurani mbetet vetm n shkrim, ather natyrisht t gjith faktort dhe veorit dalluese t Islamit do t jen vetm zakonore. Virtyti dhe rndsia e tyre q ata duhet t ken nuk do t mbeten n zemra. Rrjedhimisht, frytet dhe efektet e tyre origjinal nuk do t shfaqen.Esht e domosdoshme t respektojm dhe t nderojm t gjitha shenjat dalluese t Islamit. Kjo sht ajo q e sjell Islamin dhe imanin n prsosmri, dhe kjo sht e barabart me respektimin e Allahut. Prandaj, mosrespektimi i shenjs m t vogl dalluese t Islamit nuk tolerohet. Shah Ueliullah (Rahimehullah) shpjegon tiparet dalluese t Islamit si vijon: Nga sha'air (simbole), un i referohem atyre shtjeve q jan t jashtme dhe t prekshme nprmjet t cilave adhurohet Allahu Te'ala. Ata jan specifikisht (t lidhura me) me Allahun xh.sh, n at mas q nderimi i tyre sht si nderimi i Allahut. T jesh i mangt n to sht sikur t jesh i mangt n lidhje me Allahun. Kjo duhet t ngulitet n zemraq thell sa nuk mund t largohet pa eshqyer zemrn (Huxhetullahi Baligah, vll.1 f. 66). Burimi i Sheriatit sht q t rrespektohen shenjat dalluese t fes s Allahut dhe t' afrohemi tek Ai me an t tyre. Prandaj ne jemi urdhruar t'i respektojm ato. Allahu Te'ala thot: "Po, kshtu sht! Ndrsa kush madhron shenjat e fes s Allahut, tregon prkushtimin e zemrs s tij". (Sure Haxh; 32) Ezani sht gjithashtu nga kto veori dalluese. Kuptimi i ezanit Kuptimi i gjuhsor i ezanit sht t lajmroj. Thirrja pr namaz sht quajtur ezan sepse sht nj lajmrim pr namazin.
 3. 3. Fillimi i ezanit Nj rndsi e madhe i ishte kushtuar kryerjes s namazit me xhemat. Pr ta br kt, ishte e nevojshme pr t mbledhur t gjith muslimant s bashku n nj vend n t njjtn koh. Kjo nuk ishte e mundur pa nj njoftim. Sahabt r.a e diskutuan kt mes tyre se far metode duhet t ndjekin. Disa prej tyre prmendn se duhet t ndizet nj zjarr n mnyr q njerzit ta shohin dhe t mblidhen. Pejgamberi a.s e nuk e plqeu kt ide sepse kjo ishte nj ngjashmri me adhuruesit e zjarrit. Sahabt sugjeruan fryrjen e nj briri. Prsri Pejgamberi a.s nuk e plqeu kt ide, sepse kjo ishte nj ngjashmri me hebrenjt. Sahabt sugjeruan rnien e kmbans. Pr shkak t ngjashmris me t krishtert, pejgamberi a.s nuk e pranoi kt sugjerim. Sahabt u larguan dhe nuk u arrit asnj vendim. Gjat nats, Abdullah Ibn Zeid r.a iu tregua metoda e ezanit n ndrr. Ai ia prmendi at n mngjes Pejgamberit a.s, kur e dgjoi kt ndrr, Pejgamberi a.s tha se ishte nj ndrr e vrtet. Pas ksaj,shpalljapr namaz u b n mnyrn e treguar n ndrr. Kjo ndodhi sht transmetuar n hadith autentik. dhe qartsisht na tregon si n vijim: (1) Ligjet hyjnore filluan sipas dobis s njeriut n t ciln kishte lehtsi pr t. (2) Kundrshtimi i popujve t cilt jan t prfshir n devijimin dhe injorancn n tiparet dalluese t Islamit, sht nj akt i lavdrueshm dhe i merituar. Dikush nuk duhet t miratoj asnj akt n fe q sht mbizotrues n mesin e tyre. (3) Ezani sht filluar pr hir t namazit. Qllimi fillestar ishte q njerzit t dgjonin ezanin dhe t mblidheshin pr xhemat. Prandaj, nuk duhet t ket nj vones kaq t gjat pas ezanit ku njerzit jan n gjndje frike. Qllimi i vrtet i ezanit sht humbur n kt mnyr. (4) Prve namazit t akshamit, sht e preferueshme q t ket pak pritje n xhemat pas ezanit, n mnyr q t gjith mund t prgatiten me lehtsi pr namaz dhe t mblidhen pr xhemat. Gjat namazit t akshamit, pr shkak se vonesa nuk sht e prshtatshme, sht e nevojshme q menjher t filloj namazi pas ezanit. Nse pr ndonj arsye ka vones n ezan, sht thelbsore q t ket pritje njfar kohe pr namazfalsit. Nuk sht e nevojshme t pritet pr kohn e caktuar. Ajo q sht thelbsore sht lehtsia e namazfalsve, pritja pr nj numr m t madh adhuruesish sht i merituar. Edhe pse ezani ishte iniciuar pr namaz, Allahu Te'ala nga mshira e Tij, e caktoi at si nj akt adhurimi t rndsishm. Ai e prfshiu at n mesin e veorive dalluese t Islamit.
 4. 4. Shejh Velijullah (rahimehullah) shkruan: Dituria hyjnore krkoi q ezani nuk duhet t jet thjesht nj njoftim, por s bashku me at duhet t jet nj veori dalluese. N kt mnyr sht br thirrja e t painformuarve dhe e t informuarve nj thirrje n fe. Pranimi i saj u b nj shenj e paraqitjes tek Allahu. Prandaj, ishte e domosdoshme q ezani t prmbaj prmendjen e Allahut, nj dshmi pr njshmrin e Allahut dhe profetsin e pejgamberit a.s,, dhe nj ftes pr namaz, n mnyr q t jet nj ekspozim i qart i qllimit t tij. "(Huxhetullhi Baligah vol.1 f.189) Kjo tregon se ezani nuk sht thjesht nj lajmrim pr namaz por nj ftes pr tek feja e vrtet dhe nj tregues i s vrtets s Islamit para krijesave. Prandaj Shejh Velijullah (rahimehullah) ka thn lidhur me ezanin, Kjo sht nj pjes nga pjest e profetsis.' [Ibid] Aisheja r.a ka thn se ajeti kur'anor; E kush flet m bukur se ai q i fton njerzit drejt Allahut, bn vepra t mira dhe thot: Un, me t vrtet jam musliman.(Fussilet 33), i referohet muezinve prandaj, jemi urdhruar q t'i prgjigjemi ezanit duke prsritur fjalt e muezinit dhe duke iu prgjigjur praktikisht thirrjes s tij. Fjalt e Ezanit Allahu Ekber (2 her) - Allahu sht m i Madhi. Allahu Ekber (2 her) - Allahu sht m i Madhi. Eshhedu en la ilahe il-lallah (2 her) - Dshmoj se nuk ka zot tjetr prve Allahut Eshhedu en-ne Muhameden resulullah (2 her) - Dshmoj se Muhamedi sht i drguari i Allahut Hajje alas-salah (2 her) - Ejani n namaz. Hajje alal-felah (2 her) - Ejani n shptim. Allahu Ekber (2 her) - Allahu sht m i Madhi. La ilahe il-lallah (1 her) - Nuk ka zot tjetr prve Allahut. N ezanin e sabahutshtohen fjalt: (es-salatu ajrun min en-neum) namazi sht m i mir se gjumi. Fjalt e ikametit: Allahu Ekber (2 her) - Allahu sht m i Madhi. Eshhedu en la ilahe il-lallah (2 her) - Dshmoj se nuk ka zot tjetr prve Allahut Eshhedu en-ne Muhameden resulullah (2 her) - Dshmoj se Muhamedi sht i Drguari i Allahut. Hajje ala-salah (2 her) - Ejani n namaz. Hajje alel-felah (2 her) - Ejani n shptim. Kad kametis-Salah (2 her) - Namazi sht duke filluar. Allahu Ekber (2 her) - Allahu sht m i Madhi. La ilahe il-lallah (1 her) - Nuk ka zot prve Allahut.
 5. 5. Prsritja e ezanit pas muezinit sht mustahab (e preferuar) t jepet nj prgjigje me fjal dhe vepr ndaj faktorve q muezini sht duke ftuar. Mnyra pr ta br kt sht t themi nga thellsit e zemrs fardo q muezini thot dhe t prsrisim me fjal fjalt q ai nxjerr. Pejgamberi a.s ka thn: "Kur t dgjoni ezanin, thuani ashtu si thot muezini"......(Muslimi ). Prgjigja ndaj ezanit nga thellsia e zemrs sht garanci pr xhenet. Abdullah ibn Amr ibn As r.a thot se e ka dgjuar t Drguarin e All-llahut duke thn: Kur ta dgjoni ezanin, thoni ashtu si thot muezini, e pastaj bini salavat pr mua, sepse kush bie salavat pr mua nj her, Allahu i Madhruar vetm pr at salavat pr mua, do t bij dhjet salavate pr t. Pas salavateve luteni Allahun pr mua pr vesile, e ai sht vend i posam n Xhenet, i cili i takon nj robi prej robrve t Allahut e shpresoj se ai rob do t jem un. Ai i cili bn lutje (dua) pr vesile, un do ti bhem atij ndrmjets. (Muslimi) Umer ibn Hatab transmeton se i Drguari i Allahut (a.s) ka thn: Kur muezini thot: Allahu sht m i madhi, Allahu sht m i madhi, dhe thot ndonjri prej jush: Allahu sht m i madhi, Allahu sht m i madhi; (dhe kur muezini) thot: Dshmoj se nuk ka zot tjetr prve Allahut, duhet t prgjigjet: Dshmoj se nuk ka zot tjetr prve Allahut. dhe kur(muezini) thot: Dshmoj se Muhamedi sht i Drguari i Allahut, gjithashtu duhet t thot: Dshmoj se Muhamedi sht i Drguari i Allahut. Kur ai (muezini) thot: Ejani n namaz, duhet t thoni: Nuk ka forc dhe asnj fuqi prve me Allahun. Kurai (muezini) thot: Ejani n shptim, duhet tprgjigjeni:NukkaforcdhefuqiprvemeAllahun,dhekurai(muezini) thot:Allahusht m i madhi, Allahu sht m i madhi, pastaj thoni t njjtn prgjigje: Allahu sht m i madhi, Allahu sht m i madhi. Kur ai (muezini) thot: Nuk ka zot tjetr pos Allahut ,dhe ai q bn i prgjigjet (thirrjes s ezanit) nga zemra: Nuk ka zot tjetr po