18
Totyik Tamás pedagógia mérés és értékelés mesterképzés, levelező szak Veres Péter Általános Iskola Nagyhegyes Bemutató óra Ideje: 2011. január. 28. 14 óra Tanít: Totyik Tamás Műveltségterület: Matematika Évfolyam, osztály: 6.a Témakör: Racionális számok II. Az óra anyaga: A törtekről tanultak ismétlése Óratípusa: alkalmazó Elsajátítandó fogalmak jegyzéke: 1. számláló 2. nevező 3. törtvonal 4. 1-nél kisebb, 1-nél nagyobb, 1-gyel egyenlő törtek 5. egyszerűsítés 6. bővítés

Totyik tbemutatóóra

  • Upload
    totyik

  • View
    3.493

  • Download
    2

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Totyik tbemutatóóra

Totyik Tamás pedagógia mérés és értékelés mesterképzés, levelező szak

Veres Péter Általános Iskola Nagyhegyes

Bemutató óra

Ideje: 2011. január. 28. 14 óra

Tanít: Totyik Tamás

Műveltségterület: Matematika

Évfolyam, osztály: 6.a

Témakör: Racionális számok II.

Az óra anyaga: A törtekről tanultak ismétlése

Óratípusa: alkalmazó

Elsajátítandó fogalmak jegyzéke:

1. számláló2. nevező3. törtvonal4. 1-nél kisebb, 1-nél nagyobb, 1-gyel egyenlő törtek5. egyszerűsítés6. bővítés

Page 2: Totyik tbemutatóóra

Oktatási célok:

Tanult ismeretek felidézése a Törtek c. témakörből (5. osztály)

Törtrész színezése, ill. ábra alapján leolvasása

A törttel kapcsolatos elnevezések áttekintése (számláló, törtvonal, nevező)

Törtek csoportosítása (1-gyel egyenlő, 1-nél kisebb, 1-nél nagyobb törtek)

Törtek egyszerűsítése, bővítése

Törtek ábrázolása a számegyenesen

Nevelési célok:

A szaknyelv helyes használata (tört, számláló, nevező, törtvonal, egyszerűsítés, bővítés)

A matematika gyakorlati élettel való kapcsolatának hangsúlyozása (feladatok szövege, képek használata)

A csoporton belül és a párokon belül együttműködés, egymás véleményének meghallgatása és tiszteletben tartása

Logikus gondolkodásra nevelés

Ok – okozati összefüggések meglátására nevelés

Esztétikai nevelés (esztétikus képek, ábrák kivetítése)

2

Page 3: Totyik tbemutatóóra

Képzési célok:

Infokommunikációs képességek fejlesztése (interaktív feladatokkal, interaktív tananyag használatával, internetes gyűjtőmunkával, PPT készítésével)

Rendszerező képesség fejlesztése (az ötödik osztályban a törtekről tanultak ismétlésével)

Együttműködési képesség fejlesztése (csoportmunkával és páros munkával)

Kommunikációs képesség fejlesztése (csoportmunkán belüli megbeszélések, kérdésekre adott szóbeli válaszok)

Problémamegoldó képesség fejlesztése (a feladatok megoldása során)

Elemző- és összehasonlító képességek fejlesztése

Didaktikai feladat: alkalmazás (rendszerezés, ellenőrzés)

Az órán alkalmazott oktatási – nevelési módszerek:

interaktív tananyag használata (MozaBook)

interaktív feladatok megoldása

képek, ábrák elemzése

páros, csoportos és közös megbeszélés

3

Page 4: Totyik tbemutatóóra

kérdés – felelet

tanári magyarázat

tankönyvi feladatok megoldása

PPT bemutatása

Munkaformák:

páros munka

csoportmunka

egyéni munka

frontális osztálymunka

Szemléltetés:

interaktív tananyag kivetítése

interaktív tábla galériájának, színeinek, eszköztárának használata

képek vetítése (PPT)

kisfilmek lejátszása az SDT Realika oldalairól

interaktív feladatok megoldása

tanulói laptop használata

4

Page 5: Totyik tbemutatóóra

Megelőző (bemeneti) ismeretek, készségek:

Matematikai ismeretanyag 5. osztályból a törtekről: Törtek értelmezése, egyszerűsítés, bővítés, törtek összehasonlítása, törtek helye a számegyenesen, törtek összeadása és kivonása, törtek szorzása és osztása természetes számmal, törtek tizedes tört alakja.Informatikai ismeretek: Keresők használata, internethasználat, prezentációkészítés.

Technikai szükséglet: tanári számítógép, projektor, interaktív tábla (Interwrite), szélessávú internet, MOZABOOK digitális tananyag, tanulói laptop.

Az óra leírásaHatodik osztályban már foglalkoztunk az első félévben is a racionális számokkal, de ekkor az egész számok és a tizedes törtek feldolgozására került sor. A törtek tárgyalását a „Racionális számok” témakör II. része tartalmazza, itt az előzményt az ötödikes ismeretek jelentik. Ez az óra a témakörünk első órája, ezért az alapokat is át kell ismételnünk, hogy utána tudjunk építeni a meglévő ismeretekre. A továbbiakban még néhány óra ismétlés következik, csak utána kezdjük el az igazi hatodikos tananyagot.

5

Page 6: Totyik tbemutatóóra

Az óra során

folyamatosan jelen vannak az IKT eszközök, mint lehetőségek az ismétlés, rendszerezés segítésére. Külön ki kell emelnem az interaktív táblát, mely segítségével az egyes feladatok bemutathatók, magyarázhatók és gyakoroltathatók is. Az interaktív eszközök jelen vannak minden órán, kisebb nagyobb szereppel. Az interaktív tananyag kivetítésével sok-sok hasznos percet nyerünk, mert a gyerekeknek nemcsak mondani, hanem mutatni is tudjuk pl. a soron következő feladatot. Természetesen nemcsak a feladat kitűzését, hanem a magyarázatot is segíti a kivetített kép. A színek és a galériában lévő alakzatok használatával a matematikai problémák megértése és megoldása is könnyebbé válik. A gyerekeket sokkal könnyebb ezekkel az eszközökkel motiválni, mindenki szeretné az interaktív táblát használni. A tevékenységek során a kompetenciaterületek számtalan területének fejlesztésére van lehetőség. Kiemelten kezeljük a kommunikációt, az anyanyelv segítését, a szövegértés-szövegalkotás fejlesztését.

6

Page 7: Totyik tbemutatóóra

Lehetőségek:

Tanulóink egyre nagyobb biztonsággal kezelik az IKT eszközöket. Ezt mutatja, hogy szívesen készítenek prezentációkat, fürt-ábrákat, akár internet segítségével és egyéb olyan anyagokat, melyek színessé, érdekessé teszik az adott tananyag feldolgozást, bármely tantárgy keretében.A MOZABOOK nagyon érdekes számukra, a 3D-s animációk szemléletesek és a kisfilmek is látványosak. Szeretik a feladatok extra változatait is, ezekkel rengeteg gyakorló feladat megoldható egy-egy típusból, interaktív formában. Rendszeresen kapnak olyan web-oldalakat, melyek segítségével még több információt kaphatnak az adott témában. A videó-bejátszásokon felbuzdulva prezentációikat video-formátumban, hanggal és kísérőzenével készítik el, majd ezt e-mailban elküldik az illető tanárnak, vagy pendrive-n hozzák.Az iskola terve, hogy ezekből gyűjteményt készítünk, melyet egy zárt rendszerben közzé kívánunk tenni, hogy iskolánk tanulói elérjék és használhassák őket!

7

Page 8: Totyik tbemutatóóra

8

Page 9: Totyik tbemutatóóra

Az óra menete

Tanári tevékenységTanulói tevékenység,

munkaformaSzemléltetés Eszközök Idő

1. I. Motiváció

2. 1. Törtfogalom felidézése, erősítése „színezős” feladaton keresztül

A gyerekek csoportonként feladatlapot kapnak. Be kell színezni bizonyos síkidomok adott törtrészét, illetve színezett ábrákról le kell olvasni törtrészeket és leírni a törtszámokat.

Csoportmunka és frontális munka

Tanulói feladatlapok.

Színes ceruzák vagy filctoll.

Feladatlapok.

Interaktív tábla galériájából vett síkidomok.

A tábla színei.

5 perc

II. Korábbi ismeretek felelevenítése

9

Page 10: Totyik tbemutatóóra

Tanári tevékenységTanulói tevékenység,

munkaformaSzemléltetés Eszközök Idő

2.Törtekkel kapcsolatos elnevezések átismétlése

3.

Az interaktív táblán kivetített törtszámhoz odahúzzák a megfelelő szavakat. A füzetbe is leírják.

Mit mutat meg a számláló?

Mit mutat meg a nevező?

Válaszolnak a kérdésekre.

Frontális osztálymunka

Interaktív tábla. 4 perc

3. Kisfilm lejátszása a közönséges törtekről

4.

Megnézik a törtek elnevezésével és értelmezésével kapcsolatos kisfilmet.

Frontális munka

Számítógép, projektor.

http://realika.educatio.hu/

Matematika-tanári verzió-4.Közönséges törtek 1/20

1 perc

10

Page 11: Totyik tbemutatóóra

Tanári tevékenységTanulói tevékenység,

munkaformaSzemléltetés Eszközök Idő

4.Mozaik Kiadó Tankönyv 5. osztály 130. oldal 8. feladat Kötelező: a, rész. Szorgalmi: b, és c.

A gyerekek a gyakorlati életből vett példát oldanak meg. A kép alapján meg kell állapítaniuk, hogy a Toffifee hányad része hiányzik a dobozból. Válaszukat leírják a füzetbe.

Páros munka

MozaBook interaktív tananyag.

Interaktív tábla.

4 perc

5.A gyerekek által gyűjtött képek az internetről.

Előzetes feladat volt: képek gyűjtése a mindennapokból az internet segítségével, melyek a törtekhez köthetők. A képekből PPT-t is lehet készíteni.

Egyéni munka, majd frontális munka

Internet.

Tanulói laptop

Számítógép, projektor.

5 perc

IV Részellenőrzés.

11

Page 12: Totyik tbemutatóóra

Tanári tevékenységTanulói tevékenység,

munkaformaSzemléltetés Eszközök Idő

6.Interaktív feladat a törtek felismerésére.

Párosítós feladat megoldása az interaktív táblán. Az ábrákhoz kell a törteket hozzárendelni.

Páros munka

Tanulói laptop

Interaktív tábla.

Interaktív feladat.

http://www.freeweb.hu/szenteskep/mesejatek/flash/tortek.swf

4 perc

V. Új problémafelvetés

7.Törtek csoportosítása: Mozaik Kiadó 6. osztályos tankönyve, 188.oldal 1. feladat a, b, és c, rész.

1-nél kisebb, 1-gyel egyenlő és 1-nél nagyobb törtek csoportosítása. A kisebbek alá K betűt, a nagyobbak alá N betűt, az egyenlők alá pedig E betűt írunk a könyvünkbe.

A feladat többi része szorgalmi feladat.

Páros munka

MozaBook interaktív tananyag.

Tanulói laptop. Interaktív tábla.

Tankönyv.

4 perc

12

Page 13: Totyik tbemutatóóra

Tanári tevékenységTanulói tevékenység,

munkaformaSzemléltetés Eszközök Idő

8.Az előző feladat elméleti hátterének tisztázása interaktív feladat segítségével. A mondat elejét áthúzzuk a sárga mezőből a kékbe és megjelenik a mondat befejezése.

Megkezdett mondatok befejezése szóban.

Frontális munka

Interaktív tábla.

Interaktív feladat.

3 perc

13

Page 14: Totyik tbemutatóóra

Tanári tevékenységTanulói tevékenység,

munkaformaSzemléltetés Eszközök Idő

9.Törtek egyszerűsítésének és bővítésének átismétlése kisfilm segítségével.

Kisfilm megtekintése a törtek egyszerűsítéséről és bővítéséről. A példa leírása a füzetbe.

Páros munka

Számítógép, projektor.

http://realika.educatio.hu/

Tanulói laptop

Matematika-tanári verzió-4.Közönséges törtek 8/20

4 perc

VI. Részellenőrzés

10.Mozaik Kiadó 6. osztályos tankönyve 189. oldal 5. feladat a, része, 6. feladat a, részének megoldása.

Törtek bővítése és egyszerűsítése. A megoldás leírása a füzetbe.

Egyéni munka

MozaBook interaktív tananyag.

Interaktív tábla.

Tankönyv.

5 perc

Összefoglalás

14

Page 15: Totyik tbemutatóóra

Tanári tevékenységTanulói tevékenység,

munkaformaSzemléltetés Eszközök Idő

11. Mozaik Kiadó 5. osztályos tankönyv 139. oldal 17. feladata: a, rész kötelező, b, rész szorgalmi.

Törtek helye a számegyenesen. Mely számoknál állnak az állatok? Minden pár megkapja a feladatot feladatlap formájában.

Páros munka

MozaBook interaktív tananyag.

Interaktív tábla.

Számegyenesek.

5 perc

Értékelés 1 perc

15

Page 16: Totyik tbemutatóóra

16