16
Konsultacje z młodzieżą Podsumowanie spotkań w gimnazjach i szkołach średnich Konina i powiatu konińskiego CZERWIEC 2015

Konsultacje z młodzieżą (czerwiec 2015)

Embed Size (px)

Citation preview

Konsultacje z młodzieżą Podsumowanie spotkań w gimnazjach i

szkołach średnich Konina i powiatu konińskiego

CZERWIEC 2015

Konsultacje społeczne z młodzieżą w

ramach projektu Konin2050

Konsultacje społeczne są kluczowym etapem projektu

Konin 2050, który przy użyciu metody foresight ma

wypracować 4 alternatywne scenariusze rozwoju Konina

do 2050 roku.

Mamy zamiar dotrzeć do około 8 000 mieszkańców

Konina i powiatu konińskiego, w tym do blisko 3 000

młodych ludzi i 200 przedsiębiorców.

Realizacja: Pracownia Miejska

Termin: kwiecień - czerwiec 2015 roku

Miejsce: Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne w Koninie i

powiecie konińskim

Cel spotkań: Rozmowa z młodzieżą o ich wizji miasta Konina w

przyszłości. Chcemy dowiedzieć się jakie są oczekiwania

młodych ludzi wobec miejsca, w którym żyją, a także

poznać ich opinię i ocenę innowacyjnych rozwiązań

miejskich z innych miejscach w Polsce i na świecie.

Chcemy również zainspirować młodzież do planowania i

myślenia o przyszłości.

Konsultacje społeczne z młodzieżą w

ramach projektu Konin2050

Konsultacje społeczne z młodzieżą w

ramach projektu Konin2050

III Liceum w Koninie

Metoda: prezentacja + praca w grupach

(„Przyszłość edukacji”)

Czas : 45 minut

Liczba osób: około 200 (2x100)

Data: 01.06.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. O projekcie Konin2050 i

wcześniejszych spotkaniach z

młodzieżą.

3. „Trendy światowe i lokalne – co już

dzisiaj wiemy o przyszłości?” –

prezentacja

3. Praca w grupach – „Przyszłość

edukacji”. Warsztat oparty o metodę

grup fokusowych. 10 grup uczniów

pracujących po kilka minut nad

pytaniem dotyczącym przyszłości

edukacji. Pytania w kilku rundach były

zamieniane ,tak, aby każda z grup mogła

odpowiedzieć na kilka pytań i uzupełnić

odpowiedzi poprzednich grup.

4. Wybór 3 najlepszych odpowiedzi na

każde z pytań.

5. Podsumowanie i zaproszenie do

współpracy w ramach

#dreamteamKonin

1. Gdzie będziecie zdobywać wiedzę? Szkoła online nastawiona na praktykę i wzajemną naukę, na praktykach,

nauka w domu, szkoła nie będzie miejscem edukacji, a jedynie spotkań.

2. Od kogo będziemy się uczyć? Współpraca z uczelniami wyższymi, wykwalifikowana kadra nauczycielska,

specjaliści w swoich dziedzinach, online.

3. Organizacja planu zajęć Indywidualny wybór przedmiotów, nieobowiązkowe uczestniczenie w

zajęciach z przedmiotów nie zdawanych na maturze, Określona liczba

godzin nauki, które można realizować w dowolnie wybranych ramach

czasowych.

4. Jak będzie wyglądać sport

przyszłości? (dyscypliny, sprzęt, etc.)

WF nie jest oceniany, każdy wybiera swoją dyscyplinę, testy

sprawnościowe, większa oferta sportowa

5. Jak mają wyglądać praktyki szkolne? Więcej praktyk, nuka umiejętności przydatnych w życiu (gotowanie,

liczenie podatków), prawo jazdy w ramach szkoły

6. W jaki sposób będziemy oceniani?

Kto będzie miał wgląd w Twoje oceny?

Oceny tylko z zajęć praktycznych, ocenianie procentowe, samoocena,

również uczniowie oceniający nauczycieli.

7. Jaki będzie wpływ nowych technologii

na edukację?

Brak książek, zastąpienie ich tabletem, dostęp do informacji z całego

świata

8. W jaki sposób będziemy się uczyć

pracy w grupach?

Spotkania w pracy, tworzenie grup naukowych, wyjazdy integracyjne

połączone z nauką.

9. W jaki sposób edukacja będzie

dopasowana do rynku pracy?

Więcej szkół zawodowych, praktyki, zamawiane zawody, wczesny start w

zakładach pracy, likwidacja przedmiotów niezwiązanych z przyszłym

zawodem.

10. Na jakim etapie życia poznajesz

swojego przyszłego

pracodawcę i kim on jest? A może sam

nim jesteś?

W trakcie studiów, po studiach, na praktykach, sam nim jestem, ścisła

współpraca pracodawca – pracownik.

Wybrane pomysły młodzieży: III Liceum w Koninie

ZS im. Kopernika w Koninie

Metoda: prezentacja + praca w grupach

(„Przyszłość edukacji”)

Czas : 45 minut

Liczba osób: około 300 (4x75)

Data: 03.06.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. O projekcie Konin2050 i

wcześniejszych spotkaniach z

młodzieżą.

3. „Trendy światowe i lokalne – co już

dzisiaj wiemy o przyszłości?” –

prezentacja

3. Praca w grupach – „Przyszłość

edukacji”. Warsztat oparty o metodę

grup fokusowych. 10 grup uczniów

pracujących po kilka minut nad

pytaniem dotyczącym przyszłości

edukacji. Pytania w kilku rundach były

zamieniane ,tak, aby każda z grup mogła

odpowiedzieć na kilka pytań i uzupełnić

odpowiedzi poprzednich grup.

4. Wybór 3 najlepszych odpowiedzi na

każde z pytań.

5. Podsumowanie i zaproszenie do

współpracy w ramach

#dreamteamKonin

1. Gdzie będziecie zdobywać wiedzę? W szkole, w pracy, online, szkoła zaniknie, likwidacja gimnazjum,

2. Od kogo będziemy się uczyć? Od rodziców i starszych osób, z internetu, od państw zachodnich, od

naukowców, od idoli i autorytetów, od rówieśników, od inżynierów i

praktyków

3. Organizacja planu zajęć 2 dni praktyk/3 dni szkoły, latem lekcje na powietrzu, o planie

decyduje dyrektor i uczniowie, WF na ostatnich godzinach, więcej

praktyk niż teorii, tablety zamiast książek.

4. Jak będzie wyglądać sport przyszłości?

(dyscypliny, sprzęt, etc.)

E-sport, uczniowie sami wybierają swój sport, siłownie na powietrzu,

sporty motoryzacyjne, Orliki, większa promocja zdrowego trybu życia,

hala widowiskowo – sportowa, opaski naliczające czas spędzony na

aktywności sportowej.

5. Jak mają wyglądać praktyki szkolne? Lepsze wyposażenie sal, 2 miesiące praktyk w roku, odpowiedzialna

praca na praktykach, praktyki kreatywne i interesujące.

6. W jaki sposób będziemy oceniani? Kto

będzie miał wgląd w Twoje oceny?

Oceny na podstawie zachowania, nie będzie ocen, większa skala ocen,

samoocena, nikt nie ma wglądu w nasze oceny.

7. Jaki będzie wpływ nowych technologii na

edukację?

Większy dostęp do informacji, mało kontaktów interpersonalnych,

rozmowy przez skype w obcych językach, zagrożenie większą

cyberprzemocą, bardziej efektywna i szybsza nauka.

8. W jaki sposób będziemy się uczyć pracy

w grupach?

Praca w grupach jest niepotrzebna, online, przez projekty i wspólne

zainteresowania, integracje, wycieczki.

9. W jaki sposób edukacja będzie

dopasowana do rynku pracy?

Współpraca szkół z pracodawcami, większa oferta kierunków, kierunki

na jakie jest zapotrzebowanie.

10. Na jakim etapie życia poznajesz swojego

przyszłego pracodawcę i kim on jest? A

może sam nim jesteś?

Sam nim jestem, po ukończeniu szkoły, na szkoleniach i kursach, w

czasie praktyk i prac sezonowych.

Wybrane pomysły młodzieży: ZS im. Kopernika w Koninie

II Liceum w Koninie

Metoda: praca w grupach – „Opowiedz mi

historię o Koninie w 2050 roku”

Czas : 45 minut

Liczba osób: około 50

Data: 09.06.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. Praca w grupach „Opowiedz mi

historię o Koninie w 2050 roku”.

Młodzież, podzielona na około 10 –

osobowe grupy miała za zadanie

opowiedzieć o wizji przyszłości Konina w

formie pisemnego opowiadania. Do

dyspozycji uczniów było 8 pytań

pomocniczych, z różnych zakresów

życia miasta, mające ułatwić budowanie

historii.

3. Podsumowanie spotkania i

zaproszenie do współpracy w ramach

#dreamteamKonin

II Liceum w Koninie

Wybrana optymistyczna historia:

„W 2050 roku Konin rozrósł się poprzez okoliczne miejscowości, przez

co zwiększył swoją powierzchnię. Stare Miasto zostanie włączone do

Konina wraz z Trąbczynem i Kramskiem. Zwiększy się liczba

mieszkańców, co będzie powodem nowych osiedli. Komunikacja

rozwinie się, co ułatwi dostęp do wszystkiego. Centrum miasta stanie się

ośrodkiem kultury, w którym często odbywają się festyny rodzinne i inne

imprezy. Centrum znajduje się w miejscu obecnego amfiteatru. Ludzie

przestali jeść niezdrową żywność, spożywać alkohol w dużych ilościach,

powstały siłownie, gdzie ludzie chętnie spędzają czas. Na lekcjach,

uczniowie używają laptopów zamiast podręczników. Technologia

pozwoliła przyjrzeć się bliżej danemu tematowi omawianego na lekcjach.

Godziny pracy będą krótsze, co spowoduje większą ilość wolnego

czasu.”

II Liceum w Koninie

Wybrana pesymistyczna historia:

„Jest rok 2050, Konin pod rządami pesymistycznych rządzących staje

się betonową dżunglą, zamknięte zostały kopalnie, elektrownia i

pozostałe duże zakłady przemysłowe. Po wybuchu elektrowni miasto

opustoszało, niegdyś zielone tereny zamieniły się w pustkowia pełne

śmieci. Ludzie, którzy zostali w mieście spędzają czas jedynie w domu.

W powietrzu unosi się smog, ludzie rezygnują z ekologicznych

środków transportu. Następuje inwazja robactwa. Wody termalne

okazały się niewypałem, bo woda ta wyleciała do Warty zabijając

wszystkie stworzenia wodne. Strajki lekarzy spowodowały zamknięcie

przychodni.”

I Liceum w Koninie

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. Praca w grupach „Opowiedz mi

historię o Koninie w 2050 roku”.

Młodzież, podzielona na około 10 –

osobowe grupy miała za zadanie

opowiedzieć o wizji przyszłości Konina w

formie pisemnego opowiadania. Do

dyspozycji uczniów było 8 pytań

pomocniczych, z różnych zakresów

życia miasta, mające ułatwić budowanie

historii.

3. Podsumowanie spotkania i

zaproszenie do współpracy w ramach

#dreamteamKonin

Metoda: praca w grupach – „Opowiedz mi

historię o Koninie w 2050 roku”

Czas : 45 minut

Liczba osób: około 65

Data: 17.06.2015r.

I Liceum w Koninie

Wybrana optymistyczna historia:

„Jest rok 2050. Budzę się o 10.00, jem śniadanie przygotowane przez

mojego robota. Idę biegać w jednym z naszych 10 parków. Czuję się tu

bezpiecznie, ponieważ w ciągu ostatnich 20 lat przestępczość zmalała

niemal do zera. Wracam do domu, biorę prysznic i wsiadam do mojego

samochodu zasilanego energią słoneczną. Jadę do centrum miasta,

gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne. Dzisiaj odbywa się tam

koncert charytatywny, z którego zebrane pieniądze będą przeznaczone

na fundację założoną przez Koniński Klub Seniorów, która zajmuje się

leczeniem chorych dzieci. Często spotykam tam znajomych, którzy

pracują przy nowo odkrytych złożach gazu ziemnego oraz rozwijających

się elektrowniach wiatrowych. Dzięki nim młodym ludziom nie brakuje

miejsc do pracy. Dzisiaj mam profilaktyczne spotkanie w szkole

podstawowej, w której będę opowiadać na temat dbania o zdrowie. Po

zajęciach wstępuję na targ, aby kupić świeże owoce i warzywa. Wracam

do domu metrem.”

I Liceum w Koninie

Wybrana pesymistyczna historia:

„Dziś rano obudziłam się i zdałam sobie sprawę że miałam straszny sen.

Śnił mi się Konin w strasznej perspektywie. Widziałam, że sytuacja jest

naprawdę poważna. Zaczęto zamykać zakłady pracy, co spowodowało

pogorszenie się nastroju społeczeństwa, a co za tym idzie skłonności do

zaniedbywania zdrowia, braku ruchu, biernego i nudnego trybu życia.

Ludzie spędzają swój czas przed telewizorem, bo w mieście nie mają

miejsc, w których mogliby spędzać razem czas i się integrować. Zła dieta

spowodowana dużą ilością miejsc, w których królują fast-foody,

przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, przez co ludzie nie mają

ochoty, aby zmieniać swoją sytuację na lepszą. W Radzie Miasta znaczny

udział mają osoby starsze, młodzi nie mają możliwości, aby tworzyć

projekty dogodne dla nich. Brakuje obiektów kulturalnych, imprez

gromadzących całą społeczność. Ludzie szukają zatrudnienia, w każdym

możliwym sektorze, najczęściej jest to praca fizyczna, która czerpie z nich

wszystkie siły witalne. Trudno dostępne zaczynają być zdrowe produkty,

na targach brakuje owoców i warzyw. Zdrowej żywności, jajek, mleka…

Poziom nauczania i kształcenia znacznie się opuścił, brakuje w mieście

ludzi z wykształceniem, uczelnie są zamykane z powodu braku chętnych.

Edukacja jest na bardzo niskim poziomie.”

ZS Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie

Metoda: Kwestionariusz ankietowy –

„Przedsiębiorczość młodych ludzi”

Czas : 20 minut

Liczba osób: 48

Data: 18.06.2015r.

Przebieg:

1. Wprowadzenie

2. O projekcie Konin2050.

3. Przeprowadzenie anonimowych

ankiet wśród młodzieży.

4. Podsumowanie i zaproszenie do

współpracy w ramach

#dreamteamKonin

Pytania ankietowe:

1. Opowiedz wybraną sytuację,

w której

zdobywałeś/zdobywałaś

umiejętności zawodowe poza

szkołą.

2. Dlaczego to zrobiłeś? Co Tobą

kierowało?

3. Czy za to płaciłeś/płaciłaś?

4. Co Ci się najbardziej w tym

doświadczeniu podobało?

5. Czy uważasz, że było warto?

Dlaczego tak/nie?

6. Gdybyś mógł jeszcze coś w

tym kierunku zrobić to, co by

to było?

200

300

50 65

50

200

500

550

615

665

3LO Kopernik 2LO 1LO ZS Żychlin

Liczba uczestników konsultacji w szkołach w czerwcu 2015

Liczba uczniów na spotkaniu Suma wszystkich uczestników spotkań