Урок по математика за V клас

Preview:

DESCRIPTION

Урок по математика за V клас. КУРСОВ ПРОЕКТ. Изготвил: Мария Костова СДК – Математика Тип на училището: СОУ, ОУ Форма на обучение : Задължителна подготовка. Дидактически материали, използвани в проекта: 1.Учебник Ст. Петкова, Ю. Нинова, Т.Тонова С.Матакиева - 5 клас Просвета, София - PowerPoint PPT Presentation

Citation preview

42510011 0010 1010 1101 0001 0100 1011

Урок по математика за V класУрок по математика за V клас

Изготвил: Мария Костова СДК – МатематикаТип на училището: СОУ, ОУФорма на обучение : Задължителна подготовка.

Дидактически материали, използвани в проекта:

1.Учебник Ст. Петкова, Ю. Нинова, Т.Тонова С.Матакиева - 5 клас Просвета, София

2.Учебни помагала: Тетрадка № 2 Ст. Петкова, Ю. Нинова, Т. Тонова С. Матакиева, Книга за учителя по математика - 5. клас, Просвета, София

КУРСОВ ПРОЕКТ

42510011 0010 1010 1101 0001 0100 1011

Тема: Лице на правоъгълен триъгълник

Вид на урока: Урок за нови знания, продължителност 40 мин.

Цели на урока: Извеждане на формула за лице на правоъгълен триъгълник.

Опорни знания и умения :

До този момент са въведени и усвоени следните знания и умения, които ще бъдат използувани в урока:Знае формулите за лице на правоъгълник и квадрат и умее да ги прилага.Знае мерните еденици за лице.Умее да преминава от основните мерните еденици за лице към техни кратни или подразделения.Знае елементите на правоъгълен и равнобедрен триъгълник.Умее да разпознава видовете триъгилници според ъглите и страните.

Цел на урока :

В резултат на обучението ученикът трябва да:Знае и прилага формулата за лице на правоъгълен триъгълник във вида:

:S= (a.b):2 Умее да решава задачи от лице на правоъгълен триъгълник.Да изгради навици за доказателствено матаматическо мислене.Да развие наблюдателност, въображение, концентрация на мисленето, памет.

42510011 0010 1010 1101 0001 0100 1011

Основни понятия: Равнолицеви фигури.Очаквани резултати: Учникът трябва да: Знае и прилага формулата за лице на правоъгълен триъгълник във вида: S= (a.b):2 Умее да решава задачи от лице на правоъгълен триъгълник.Методи и похвати: Беседа, демонстрация, упражнение.Дидактични материали:табла, макет.Средства за учителя: учебник, учебна тетрадка, книга на учителя, ДОИ, допълнителна литература.

Ход на урока:.

4251

0011 0010 1010 1101 0001 0100 1011

стр.88.Задача 1.. Допълнителен въпрос:

Определете вида на триъгълниците спрямо ъглите и спрямо страните.

а)б)

в)

г)д)

Припомняне елементите на триъгълниккато го начертавам на дъската и

съответно учениците в тетрадката

Върхове : А, В и С

А

В

С

Ъгли: САВ, АВС, ВСА

или А, В, С

или α, β, γ

• За означаване на триъгълник използваме знака

∆АВС – чете се триъгълник АВС

α

β

γ

Зад.2.

a

b c

Хипотенуза – страната, която лежи срещу правият ъгъл – c

Катети – страните, които образуват правият ъгъл – a и b

Проверка на дом. работа- стр. 87/ зад.5

След като сте начертали Δ и измерили страните му, колоко (см) е дължината на АС?-

С лица на кои геометрични фигури сте се запознали до 4-ти клас?

Работа по групи:- І група –/нечет. номера/- Да се начертае на програмата Paint правоъгълник ACBD с размери 15 см и 8 см и неговия диагонал АВ

- ІІ група на работния лист начертайте правоъгълник ACBD и неговия диагонал АВ. Пресметне лицето му, като измери дължините на страните и разреже по диагонала

A C

BD

Лице на правоъгълен триъгълник

Даден е правоъгълник ACBD Лице на правоъгълник

S = a. b АВ - диагонал От диагонала правоъгълника

се раздела на два еднакви триъгълника

лице на правоъгълния триъгълник

S = (a. b):2 a

b

A C

BD

a

b

a

b

a

b

Стр.88/зад.6 в)

Дадено:∆ABC

а=0,6m

b=1m 4dm

Намерете: S=?

А

90°

B

C

a b

Решение:

а=0,6m =6 dm

b=1m 4 dm =14 dm

S= (a. b):2 S= (6.14):2=84:2= 42 кв. dm

Стр.89/зад.8 б

Дадено:∆ABC

b = 12 mS= 144 кв.mНамерете: a =?

А

90°

B

a b

Решение:S= (a.b):2

144 =(12.а) :2 12.а = 144. 2

12.а =288

а =288:12=24 m

С

Отново работа по групи:

- ІІ група –/чет. номера/- Да се начертае на програмата Paint квадрат ACBD с размер на страната 10 и неговия диагонал АВ

- І група на работния лист начертайте квадрат ACBD и неговия диагонал АВ

A C

BD

Лице на равнобедрен правоъгълен триъгълник

Даден е квадрата ACBD Лице на квадрат е

S = a . а АВ - диагонал От диагонала квадрата се

раздела на два еднакви равнобедрени триъгълника

Лице на равнобедрен правоъгълен триъгълник е

S = (a . а):2

aA C

BD

a

а

стр.89/ зад. 8 а)

Дадено: правоъгълен

равнобедрен ∆ABC ; а= 4,2 cm – катет

Намерете: лицето

S ∆ABC = ?

Решение:

S = a . а

S = (4,2 . 4,2):2

S =17,64 :2

S =8,82 кв.cm

А В

С

а

а

стр.88/ 6 от задачи

Дадено:правоъгълен равнобедрен ∆ABC S ∆ABC = 24,5 кв.cmНамерете: катет му а=?

А В

С

Решение: S = a . а

24,5 = (а . а):224,5 .2 = а . а

49 = а . аа = 7 cm

Стр.89/зад.7 Намерете лицето на показаната фигура.

Решение:

Фигурата се разглежда като две геом. фигури правоъгълник АЕСД и ∆ ВЕС.

аb

а

b

d

Е

За АЕСД

S= a. b

S= 1,3.3,5

S=10,85 кв.см

За ∆ ВЕС

d=4,5-1,3=3,2 см

S ∆ = (a .d):2

S ∆ = (3,5.3,2):2

S ∆ =11,20:2

S ∆ =5,60 кв.см

S=10,85 кв.см + 5,60 кв.см =16,45 кв.см

Дом. Работа: стр. 88/зад.6а), 7а) стр. 89/ зад.5 и 8 І фигура

Благодаря за вниманието!