16
Відділ освіти Добропільської міської ради РОЗВИВАЛЬНЕ ЗАНЯТТЯ «ФОРМУВАННЯ АКТИВНОЇ ЖИТТЄВОЇ ПОЗИЦІЇ, ЯК ВАЖЛИВОЇ СКЛАДОВОЇ ЯКОСТЕЙ СУБ’ЄКТА ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА». Кондратюк Марія Олексіївна Директор школи

зош №8 розвивальне заняття. формування активної життєвої позиції.(кондратюк м.о.)

  • Upload
    -

  • View
    215

  • Download
    7

Embed Size (px)

Citation preview

Відділ освіти Добропільської міської ради

РОЗВИВАЛЬНЕ ЗАНЯТТЯ

«ФОРМУВАННЯ АКТИВНОЇ ЖИТТЄВОЇ ПОЗИЦІЇ,

ЯК ВАЖЛИВОЇ СКЛАДОВОЇ ЯКОСТЕЙ СУБ’ЄКТА

ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА».

Кондратюк Марія Олексіївна

Директор школи

Білицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №8

Добропільської міської ради

mariylady @ yandex . ru

2016 р.

Анотація. У контексті означеної проблематики особливої уваги

набувають питання, які є відправними в обґрунтуванні інтегрованої

характеристики особистості сучасної молодої людини, визначаючі не тільки

найбільш значущі якості, а й рушійні мотиви, внутрішню логіку її соціально

спрямованої життєдіяльності.

В ході заняття виділяється проблема формування ціннісних орієнтацій

які є чи не найголовнішим індикатором процесів, що відбуваються в

педагогічному середовищі. З огляду на це постає проблема формування в

учнів таких цінностей, які б сприяли гармонійному розвиткові молодої

особистості.

Вступ. Активна життєва позиція, в нашому розумінні, – це така

система особистих цінностей людини, яка спонукає її до позитивної,

морально-впевненої, соціально-орієнтованої активної діяльності. Дії такої

людини мають корисний вплив як на саму людину, так і на суспільство в

цілому.

Усі ми хочемо бачити Україну державою з високим рівнем активної

життєвої позиції громадян - усіх разом та кожного окремо. Активний

громадянин сприяє розвитку нації, а це, в свою чергу, сприяє прогресу

країни.

Отже, як нам стимулювати громадян до активної життєвої позиції?

Завдання досить складне, адже обов’язковою має бути підтримка з боку

держави та розуміння важливості цього питання з боку громадян!

Починаючи з дитячих садків, шкіл, позашкільних освітніх закладів дітей та

підлітків потрібно вчити розумінню та спонуканню до активної життєвої

позиції і підтримувати це протягом всього життя. Беручи до уваги

європейський досвід, ми бачимо, що маємо побудувати таку систему

цінностей, в якій пасивність, інертність, байдужість та скептицизм

засуджуються суспільством.

Проблема суспільно значущої активності набуває особливої

актуальності в ситуаціях, коли в масштабах держави здійснюється

докорінна перебудова соціальних взаємовідносин її громадян. Саме в цей

час до активної суспільно-політичної і громадської діяльності залучаються

широкі верстви населення і соціальні групи, внаслідок чого ця активність

стає реальністю повсякденної життєдіяльності суспільства. Природно, що

успішність здійснення економічних, політичних і соціальних перетворень

безпосередньо залежить від того, наскільки кожний громадянин своєчасно і

свідомо зуміє оцінити їх перевагу, визначити своє місце у спільному

творчому процесі, спрямованому на досягнення поставлених цілей, активно

включитися в нього.

Цільова аудиторія: учні 10-11 класів.

Мета: розвивати вміння протистояти труднощам особистісного і

професійного становлення; сприяти виявленню психологічного простору

для саморозкриття та самореалізації учнів старшої школи; формувати

активну життєву позицію випускника школи .

Завдання:

ознайомити з технікою розкриття особистісного потенціалу та

корисних ресурсів, що допоможуть в важкі хвилини;

допомогти кожному учаснику ефективно визначити власні життєві

орієнтири;

створити умови для розвитку рефлексії, самопізнання, прагнення до

самовдосконалення;

розвивати емоційно – вольові зусилля (створення ситуації успіху,

радості, подиву);

зробити аналіз життєвої перспективи випускника школи, як засобу

загального бачення їх бажаного майбутнього.

Обладнання: мультимедійний проектор, екран, олівці, аркуші, малюнок

лісу, стікери, фломастери, бланки анкети, релаксаційна музика лісу.

Хід заняття.

І. Вступна частина.

1. Ознайомлення учасників з темою і метою заняття. (Додаток 1)

Мета: дати визначення активної життєвої позиції, ознайомити з

механізмами активності особистості.

В даний час дуже велика увага приділяється питанням громадянської

освіти і виховання. Кожна дитина вже в дитинстві повина відчути себе

активним учасником життя суспільства. Для цього учень повинен отримати

реальний досвід громадянської активності в період свого навчання в школі.

Підліток повинен мати можливість для реалізації своїх прав і формування

почуття відповідальності за свої вчинки.

Для початку, дамо визначення активної життєвої позиції. У тлумачному

словнику під редакцією Пономарьової, дано пояснення активної життєвої

позиції. «Активна життєва позиція - це духовно-практична характеристика

життєдіяльності особистості. Розкриває міру її участі у вирішенні

суспільно-значущих завдань, спосіб участі у життєдіяльності суспільства».

Кожна людина займає в житті свою позицію, життєвий статус конкретної

людини визначається рівнем свідомості, цілеспрямованості і соціальної

активності, тобто мірою включення в економічну та духовну діяльність

суспільства.

Життєва позиція – складне структурне утворення, що об'єднує зовнішні

залучення та внутрішні механізми активності особистості. Зовнішні – це

позиційний ланцюжок: «погляди – переконання – соціальні вміння – дії».

Внутрішні – вибудовуються як психологічний аналог тих же «поглядів –

переконань – соціальних умінь – дій». Життєва позиція завжди є

самоствердженням особистості.

2.Вправа «Шкала відчуттів.»

Мета: виявити рівень зацікавленості учнів темою заняття.

Інструкція: На окремих аркушах, кількістю клітинок позначте своє налаштування на

заняття. У скільки балів (клітинок) ви оцінюєте інтерес до даної теми.

3.Прийняття правил роботи групи. ( Додаток 1, слайд 2)

Мета: визначити правила за якими буде працювати група.

Інструкція: Ведучим і учасниками встановлюються відповідні правила

роботи групи, які необхідні, для того, щоб всі відчували себе комфортно і

безпечно.

Список правил:

1. Бути позитивним.

2. Слухати і чути кожного.

3. Толерантно ставитися один до одного.

4. Забезпечення конфіденційності

5. Правило піднятої руки.

6. Бути активним.

Окрім правил на слайді, окремо на аркуші ватману записати правила

запропоновані учасниками. Правила приймаються голосуванням-

оплесками і кріпляться на видному місці.

ІІ Основна частина.

3. Міні-лекція. (Додаток 1, слайд 3)

В умовах суспільної трансформації, що їх спостерігаємо зараз в Україні,

формується більш уважне, ніж раніше, але й вимогливіше ставлення до

особистості, нове розуміння соціального та психологічного благополуччя,

самореалізації, становлення особистості.

Виділяється система характеристик потреби в самореалізації:

- потреба в самореалізації належить до розряду вищих потреб;

- вона є якісною характеристикою особистості;

- дана потреба актуалізує потенційні можливості особистості;

- вона сприяє розвитку особистості; потреба в самореалізації підтримує

внутрішній стан напруження індивіда, вона має суперечливу природу;

- потреба в самореалізації існує у варіанті "для інших", тобто має

соціальний характер;

- потреба в самореалізації - це цінність; вона має постійний,

безперервний характер,

- потреба в самореалізації володіє здатністю цілеспрямованого

формування в процесі оволодіння тією чи іншою діяльністю.

Наш час вимагає від кожного активності, вміння актуалізувати здібності

та реалізувати себе як особистість у різних сферах діяльності та

спілкування.

        В основі феномену самореалізації особистості лежать проблеми росту,

розвитку, самовдосконалення людини, її життєва активна позиція. Поняття

"самореалізація" часто вживають як синонім терміну "самоактуалізація",

"реалізація своїх можливостей". Вони описують дуже близькі явища, що

позначають стійкі позитивні зміни в особистості, реалізацію її природного

потенціалу.  

Що зумовлює прагнення людини до гармонії, які етапи розширення

свідомості є найважливішими?

Для відповіді на поставлене запитання є, очевидна, необхідність

розглянути деякі моменти психологічної характеристики онтогенезу

людини, починаючи з ембріонального періоду.

Ще до народження дитина перебуває у стані без свідомої єдності з

організмом матері, і, втрачаючи цю єдність у момент народження, надалі

прагне до її відновлення на суттєво новому рівні. Даний процес може бути

представлений схематично. (Додаток 1, слайд 4)

На цій схемі зображено п’ять етапів (рівнів) процесу розширення

свідомості людини і відповідної зміни її ціннісних орієнтацій – від

егоцентризму(1) до самовіддачі, здатності надавати допомогу тим, хто її

потребує (5).

5

4

3

2

1

5- рівень універсальних та буттєвих цінностей (духовної, розширеної

свідомості);

4- рівень загальнолюдських цінностей;

3- рівень суспільних, громадських, національних цінностей;

2- рівень сімейних (родинних) цінностей;

1 – рівень егоцентричних цінностей, самоствердження.

4.Вправа «Здійснення бажань».

Методика виявлення сформованості духовних цінностей у

старшокласників. [ http://lib.iitta.gov.ua/]

Інструкція для учасників.

Уявіть себе на березі моря. Навколо вас теплий пісок, ласкаве сонце,

шум хвиль… Ось темна точка з’явилася на горизонті. Вона стає все

ближчою до Вас. Що це? Ви придивляєтесь і бачите, що це – старовинний

глечик! Ви берете його в руки, уважно розглядаєте невідомі знаки та літери

і. нарешті, зважуєтесь відкрити…

Разом із шипінням та їдким димом із глечика з’являється

справжнісінький джин ( не дуже великий, приємної зовнішності).

- Я віддячу тобі за своє звільнення, - каже він. – Я зроблю твоє життя таким,

як ти хочеш! Я здійснюю твої бажання, але тільки найголовніші: ось

список життєвих цінностей.

І він подає Вам аркуш паперу. (Додаток 1,слайд 5)

- Тобі потрібно тільки пронумерувати їх за порядком зменшення. Усі ті,

що опиняться на перших місцях, вважатимуться головними у твоєму житті.

Що ж стосується останніх номерів – то в мене склероз і навряд чи я згадаю

про них…

Список життєвих цінностей.

- різноманітні задоволення;

- сімейний добробут;

- соціальна справедливість;

- вірність;

- визнання та популярність;

- вигідний шлюб;

- порядок у країні;

- доброзичливість;

- влада та впливовість;

- слухняні діти у сім’ї;

- порозуміння між громадянами;

- допомога тим хто її потребує;

-особиста безпека;

- спокійна старість;

- добробут країни;

- гармонія з природою;

Старшокласникам дається завдання проаранжувати їх, виділивши три

найбільш значущих.

Обговорення: проводиться захист найбільш значущих для кожного

ціннісних орієнтацій і робляться позначки у узагальнюючій таблиці.

(слайд 6)

Егоцентричні

цінності

Сімейні цінності Суспільні,

громадські,

національні цінності

Загально-

людські, духовні

цінності

Різноманітні

задоволення

Сімейний

добробут

Соціальна

справедливість

Вірність

Популярність

і визнання

Вигідний шлюб Порядок у країні Доброзичливість

Влада та

впливовість

Слухняні діти у

сім’ї

Порозуміння між

громадянами

Допомога тим хто

її потребує

Особиста

безпека

Спокійна

старість

Добробут країни Гармонія з

природою

Підведення підсумків за таблицею робить психолог. Аналізуючи, цінності

якої орієнтації переважають у виборі учнів.

5. Гра «Рахунок».

Мета: реалізація особистісного потенціалу, визначення присутності

лідерських якостей.

Учасники розташовуються по колу, спиною один до одного. Їх завдання

порахувати разом до 15. Крім чисел, зайве говорити не можна. Кожне число

має промовляти тільки одна людина. Якщо одночасно говорить два чи

більше учасника, гра починається з початку.

6. Вправа «Шлях життя».

Знайомство з техніками розкриття власного потенціалу.

Мета: побудова шляху життя, реалізації особистості; усвідомлення

власного самовизначення, коректування в собі того, що буде заважати на

кожному етапі досягнення життєвої цілі.

Робота на альбомних аркушах по створенню «Шляху життя».

Етап 4

Етап 3

Етап 2

Етап 1

Обговорення: Що було складного у цій вправі? Над чим довго міркували?

Чи можливе подолання всіх перешкод на шляху до цілі?

ІІІ. Заключна частина.

Моя головна ціль життя

7.Вправа «Розкриваємо внутрішні сили».

(Додаток 1,слайд 7) [http://neboley.com.ua/] –

інтернет посилання на вправу

Мета: Завдяки цій вправі Ви відкриєте для себе

корисний ресурс, що буде допомагати у важкі хвилини, а також дарувати

Вам енергію.

Звучить релаксаційна музика.

«Вы находитесь в лесу, выходите на поляну, видите закат солнца,

близко вечер, Вы совершенно одни на поляне, а вокруг – лес, Вы слышите

поскрипывания, шорохи и шелест, и больше никаких звуков, Вы ощущаете

запахи, ветер, у Вас под ногами зеленый ковер травы, посмотрите вокруг,

присматривайтесь к деталям, оцените обстановку и начинайте смотреть

перед собой, среди деревьев Вы видите какое-то движение, Вы понимаете,

что из леса к Вам выходит животное, что это за животное, видели ли Вы его

раньше, а может читали о нем, может видели во сне, какого оно цвета и

размера, как оно себя ведет, куда движется, что делает на этой поляне, как

относится к Вам, какие Вы испытываете чувства, наблюдая за ним,

изменилось ли что-то в его поведении, что происходит теперь, что Вы

хотите сделать. Побудьте на поляне вместе с ним и посмотрите, что

произойдет, затем пусть животное возвращается в лес, следите за тем, как

оно это делает, возвращайтесь постепенно, откройте глаза, когда Вам

захочется».

Учасникам пропонується намалювати побачену тваринку і усно

охарактеризувати її.

8.Зворотній зв’язок.

Мета: контроль за рівнем зацікавленості учнів темою заняття.

Інструкція: Учасникам пропонується переглянути шкалу відчуттів, що

заповнювали на початку заняття. І прокоментувати чи змінилася кількість

балів, що оцінюють інтерес до даної теми.

9. Вправа «Спасибі!» (Додаток 1, слайд 8)

Мета: Дозволяє замислитися над змістом і результатом проведеного

заняття, а також завершити його на позитивній емоціональній ноті.

Інструкція: Учасники встають у коло, і ведучий пропонує кожному

подумки покласти на ліву руку все, те з чим вони прийшли на заняття, свій

багаж настрою, думок, знань, а на праву руку – те що отримали на цьому

заняті нового. Потім всі одночасно сильно плескають у долоні і кричать

«СПАСИБІ»! Список використаних джерел

1. Бех І. Д. Виховання особистості : у 2-х кн. – Кн. 1 : Особистісно-

орієнтований підхід: теоретико-технологічні засади / Бех І. Д. – К. :

Либідь, 2003. – 280 с.

2. Концепція громадянської освіти в школах України: Проект /Кол. авт.:

С.Г.Рябов, І.В.Жадан, Т.В.Клинченко та ін. //Шлях освіти. – 2001. –

№1. С.26–31.

3. Методичні рекомендації щодо організації виховної роботи в

загальноосвітніх навчальних закладах у 2001/02 навчальному році: Рек.

М-ва освіти і науки України від 3.07.2001 №1/9-247 //Інформ. зб. М-ва

освіти і науки України. – 2001. – №22. – С.15–25.

4. Національна програма патріотичного виховання населення, формування здорового

способу життя, розвитку духовності та зміцнення моральних засад суспільства:

Затв. постановою Каб. Міністрів України від 15.09.1999 //Офіц. вісн. України. –

1999. – №37. – Ст.1869.

5. Плекаємо всесвіт особистості: [Концеп. виховання учнів Херсон. облас. ліцею]

/Авт. О.А.Рудомьоткіна //Шкіл. світ. – 2001. – №18. – С.2–3.

6. Соціологія : підручник / за ред. В. П. Андрущенко, М. І. Горлача. –Харків- Київ,

1998. – 624 с.

7. Обов’язки та відповідальність неповнолітніх //Збірник міжнародних правових

документів, законодавчих і нормативних документів України з питань соціально-

правового захисту дітей. – К., 1998. – С.458–513

Додаток 1.

Власне розроблена презентація «Активна життєва позиція».